družinske težave

Zdravje zob se je med epidemijo poslabšalo
19. 03. 2021 13.03
Zobozdravniki so pred svetovnim dnevom ustnega zdravja spomnili na pomen preventive. Te dejavnosti so se namreč v času epidemije covida-19 skoraj popolnoma zaustavile, posledice pa se na zdravju zob že poznajo.

Število obravnav v ambulantah družinske medicine se veča
17. 03. 2021 09.59
Delo v ambulantah družinske medicine se postopoma vrača v običajne tirnice. Zdravniki pogosteje obravnavajo kronične bolnike, tudi na rednih in preventivnih pregledih. Precej časa namenijo tudi komunikaciji z bolniki po elektronski pošti ali telefonu. Pri tistih, ki so preboleli covid-19, pa opažajo predvsem zmanjšanje zmogljivosti.

Khloe Kardashian v Tristanovem objemu: nove družinske fotografije
14. 03. 2021 15.48
36-letna Khloe Kardashian je presenetila oboževalce, ko je očetu hčerke, Tristanu Thompsonu, čestitala za rojstni dan. Slavni košarkar je dopolnil 30 let, zvezdnica resničnostnih šovov pa je ob tej priložnosti delila nove družinske fotografije s praznovanja, na katerih je tudi njuna prvorojenka True.

V Zagrebu začetek masovnega cepljenja, a napovedani odmerki zamujajo
22. 02. 2021 09.33
V Zagrebu se začenja masovno cepljenje prebivalcev proti covidu-19, ki bo potekalo na 19 cepilnih mestih. Po zdravstvenem osebju so v drugi fazi cepljenja na vrsti starejši od 65 let in kronični bolniki. Čeprav pristojni zatrjujejo, da je vse pripravljeno, se je zapletlo tako pri organizaciji kot dobavi cepiva. Napovedanih Moderninih odmerkov namreč še niso prejeli, določena cepilna mesta pa bodo delati začela šele jutri.

Sestra Mariah Carey v tožbo zaradi knjige spominov
02. 02. 2021 12.05
Potem, ko je pop zvezdnica septembra lani izdala knjigo spominov, v kateri je razkrila tudi mnoge boleče družinske skrivnosti, se je njena starejša sestra odločila za tožbo. Zmotile so jo namreč nekatere navedbe iz časov njunega odraščanja. Mariah je v avtobiografiji opisala mnoge travmatične izkušnje, ki so bile plod namernega ravnanja sestre Alison.

Johnson: Angleški sev novega koronavirusa je morda bolj smrtonosen
22. 01. 2021 08.39
Britanski premier je predstavil prve ugotovitve študije, ki je pokazala, da bi bila lahko angleška različica novega koronavirusa bolj smrtonosna. Nizozemski parlament je medtem potrdil uvedbo policijske ure, katere namen je zajezitev širjenja novega koronavirusa. Prvič bo začela veljati v soboto, trajala pa bo od 21. ure do 4.30. Za kršitelje je predvideno 95 evrov globe. Inštitut Roberta Kocha pa je sporočil, da je covid-19 v Nemčiji zahteval več kot 50.000 smrtnih žrtev.

Število smrti po svetu preseglo dva milijona
15. 01. 2021 10.58
V zvezni državi Amazonas na severu Brazilije, kjer zaradi velikega porasta okužb z novim koronavirusom v bolnišnicah zmanjkuje postelj in celo kisika za covidne bolnike, so za deset dni uvedli nočno prepoved gibanja. Velika Britanija s ponedeljkom zapira vse t.i. potovalne koridorje v državo, je oznanil premier Boris Johnson. Število smrtnih žrtev zaradi okužbe s koronavirusom je medtem preseglo dva milijona, kažejo podatki Univerze John Hopkins.

Število cepljenih preseglo 25.000, nepokretni se lahko cepijo tudi na domu
13. 01. 2021 13.14
Nacionalni inštitut za javno zdravje je v prvem tedenskem poročilu o cepljenju v Sloveniji potrdil, da so doslej razdelili 40.000 odmerkov cepiva, število cepljenih pa je preseglo 25.000. Kot je povedala koordinatorka programa cepljenja Marta Grgič Vitek, bo 10.000 novoprispelih odmerkov v zdravstvenih domovih na voljo za starejše od 80 let. Tisti, ki ne morejo do cepilnega mesta, pa se bodo lahko cepili tudi na domu.

V Ljubljani in še po nekaterih mestih že začeli s cepljenjem tudi izven DSO-jev
12. 01. 2021 06.36
Po Sloveniji se ob prejemu nove pošiljke cepiva proti covidu-19 skladno z nacionalno strategijo začenja cepljenje starejših zunaj domov za starejše. Ministrstvo za zdravje je izvajalce zdravstvene dejavnosti sicer že pred časom pozvalo, da k cepljenju povabijo svoje bolnike, starejše od 80 let, in pripravijo sezname za cepljenje v zdravstvenih domovih.

Namesto da bi ju zaradi kraje aretiral, jima je policist kupil božično večerjo
02. 01. 2021 15.09
Policist v ameriškem Massachusettsu je naredil lepo gesto. S svojim denarjem je družini kupil božično večerjo, namesto da bi dve ženski, ki sta v stiski ukradli nekaj živil, aretiral zaradi tatvine.

Astrološka napoved za leto 2021: osnovni moto bo težnja po svobodi
01. 01. 2021 08.00
Prav vse je zapisano v zvezdah, pa najsi v to verjamemo ali ne, in prav zato smo se pri priznani astrologinji Teodori Erhatič pozanimali, kaj vidi za leto, ki je pred nami. Glede na to, da je za nami prav posebno leto, polno pretresov, sprememb in različnega dogajanja (tako političnega, osebnega, zdravstvenega kot tudi finančnega), nas je zanimalo, kaj nas čaka v novem letu, v letu 2021.

Zakaj gledamo božične filme in kaj se lahko iz njih naučimo?
20. 12. 2020 08.00
Vsakdo lahko ima "svoj" božični film ali pesem, kakršen koli že je, ne glede na žanr. Seveda pa obstajajo dejanski božični filmi, ki jih nekateri menda gledajo tudi med letom. Ali v vas sprožajo občutke sreče ali pretirane sladkosti in slabost, pa je kajpak stvar vsakega posameznika in njegovega okusa ...

Kdo bo prevzel odgovornost zaradi ukrepov in nedostopnosti zdravstva?
14. 12. 2020 07.01
Slovenska družba, z njo pa tudi zdravstveni sistem, sta na veliki preizkušnji. Zaradi epidemije so bolnišnice odpovedale nenujne storitve, kar vpliva na podaljševanje čakalnih vrst. Posledično bo to prineslo manj pravočasno odkritih in zdravljenih bolezni in še večjo obremenitev zdravstvenega sistema, ki trenutno, ko v prvi vrsti bije bitko z novim koronavirusom, že tako deluje na robu zmogljivosti. Pri zastopnikih pacientovih pravic smo preverili, ali so letošnje leto obravnavali več pritožb in v povezavi s čim jih je bilo največ.

'Najšibkejši so najbolj izpostavljeni'
12. 12. 2020 15.33
Kako zelo so epidemija in razmere, v katerih smo, prizadele tiste skupine otrok, ki so tudi sicer zelo ranljive? V tem času bi država morala biti še posebej pozorna prav na te skupine otrok – to je eno od pomembnih opozoril. Za rubriko 24UR Inšpektor smo tako preverjali, kakšne so stiske otrok iz revnejših družin. Pa kakšne so stiske otrok, ki živijo v družinah oziroma okolju, kjer so prisotni nasilje, konflikti, alkoholizem ... In kako je s psihičnimi stiskami otrok? Bili smo tudi pri družinah z otroki s posebnimi potrebami. Mnogi med njimi so v zadnjih mesecih izjemno nazadovali.

V domovih za starejše skupno okuženih 2325 stanovalcev
19. 11. 2020 09.34
V sredo je bilo ob opravljenih 6806 testiranjih potrjenih 2064 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil tako 30,33-odstoten, kar je več kot dan pred tem. Umrlo je 45 obolelih s covidom-19. Nekoliko se je zmanjšalo število covidnih pacientov v bolnišnicah, manj je tudi bolnikov na intenzivnih oddelkih. Število okuženih stanovalcev v domovih za starejše pa se je včeraj povečalo za 187 - skupno jih je tako okuženih 2325. Največji porast okužb so zabeležili v novogoriškem domu.

Michael J. Fox si zaradi Parkinsonove bolezni težko zapomni scenarij
16. 11. 2020 21.07
Michael J. Fox se že dolga leta bori z neozdravljivo Parkinsonovo boleznijo, ki je zelo vplivala na njegovo igralsko kariero. 59-letni igralec je v intervjuju pred kratkim spregovoril o četrti knjigi spominov, v kateri govori o posledicah Parkinsonove bolezni.

Policisti še vedno preiskujejo motiv družinske tragedije na Jančah
11. 11. 2020 19.50
Na Jančah so policisti končali ogled kraja trojnega umora in samomora, motiv družinske tragedije pa še preiskujejo. Ni nenavadno, da sosedje družino opisujejo kot vzorno in harmonično, pojasnjujejo strokovnjaki, saj družine svoje težave praviloma skrivajo. Fant dejanja najverjetneje ni načrtoval – povod za takšne zločine so običajno močna čustva, ki se dolgo nalagajo.

Omejitve zbiranja in gibanja ostajajo v veljavi, odpirajo se dodatne dejavnosti
05. 11. 2020 07.04
V sredo so v Sloveniji potrdili 1685 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 30 ljudi. Čeprav so se začeli kazati prvi rezultati ukrepov za zajezitev širjenja virusa, je notranji minister Hojs sporočil, da se omejitve glede gibanja in zbiranja podaljšujejo. Je pa vlada sprostila nekatere storitvene dejavnosti, med njimi pedikuro, odpirajo se otroške trgovine ter trgovine s tehničnim blagom in motornimi vozili.

Na Petrovem Brdu zaradi pomanjkanja kadra dela tudi 7 pozitivnih zaposlenih
02. 11. 2020 14.18
Okužbe z novim koronavirusom se širijo v vse več domovih za starejše po vsej državi. Najhuje je trenutno v enoti Petrovo Brdo, kjer je pozitivna večina stanovalcev ter 10 zaposlenih. Soočajo pa se tudi s pomanjkanjem kadra. Številni domovi medtem pripravljajo rdeče cone izven prostorov samega doma, v Ilirski Bistrici bodo okužene stanovalce tako do večera preselili v bližnji kulturni dom.

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'
02. 11. 2020 10.40
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

V ZDA število ločitev v času pandemije naraslo, pri nas upadlo
01. 11. 2020 16.51
Za uspešen zakon je potrebno veliko dela, v času pandemije, ko je ves svet postavljen na glavo, pa odnosi še bolj trpijo. Za mnoge pare so bili stres, izguba služb in druge težave, povezane s pandemijo, kaplja čez rob. V številnih državah, predvsem v ZDA, tako letos beležijo porast števila razvez. Pri nas je bilo doslej ločitev manj kot prejšnja leta, a manj je bilo tudi porok.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni
01. 11. 2020 07.00
Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Policijska psihologinja: Sporočanje slabe novice je ena najtežjih nalog
31. 10. 2020 15.53
Poklic policista spada med bolj stresne poklice. Pogosto so prvi na mestu hude prometne nesreče ali pa morajo posredovati v tragičnih družinskih sporih. Ena izmed nalog, ki jo morajo policisti pri svojem delu velikokrat izvesti, je sporočanje slabe novice. Po mnenju policijske psihologinje Katje Hebar je to ena izmed težjih nalog, pri kateri se pogosto srečamo tudi z lastno ranljivostjo in umrljivostjo. Sicer so policisti usposobljeni za sporočanje slabe novice, kar pa še ne pomeni, da jim tovrstno delo ne predstavlja stresa. Kljub uniformi in pooblastilom so policisti še vedno zgolj ljudje.

Zdravniki si želijo začasne imunitete za kazenske in civilne tožbe ob epidemiji covida-19
19. 10. 2020 13.28
Slovensko zdravniško društvo vlado poziva, naj vlada izvajalcem zdravstvenih storitev podeli imuniteto za kazenske in civilne tožbe za čas epidemije. Poudarjajo, da je zdravstveni sistem preobremenjen, bolezen pa premalo poznana in da lahko zdravniki in medicinske sestre "v stiski ob omejenih resursih reagirajo zmotno".

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili
29. 09. 2020 09.55
Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

30-letnik toži mamo, ker ga je vrgla iz hiše in hoče, da neha igrati igrice
27. 09. 2020 10.37
Pandemija novega koronavirusa spreminja tudi družinske odnose, marsikje jih močno postavlja na preizkušnjo. Ekstremen primer prihaja iz Mehike, kjer 30-letni Christian Uriel mamo in teto toži, ker sta ga "izgnali iz hiše" – s pomočjo metle in vedra z mrzlo vodo. Ženski odraslemu moškemu očitata, da je pandemijo izkoristil tako, da je nehal iskati delo, dneve naj bi preživljal tako, da je igral videoigrice – in živel na račun obeh žensk. 30-letnik meni, da je žrtev družinskega nasilja.

Beovićeva: Moramo se dogovoriti, kako bomo to epidemijo peljali s čim manj žrtvami
22. 09. 2020 09.44
Med 88 novimi okužbami s koronavirusom so jih največ zabeležili v Ljubljani in v starosti med 45 in 54 let. Nove okužbe so potrdili v DSO Danice Vogrinec v Mariboru in v Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini. Jesenski val okužb je prišel prej, kot smo pričakovali, je povedal vladni govorec in opozoril na dosledno upoštevanje ukrepov. Glede ukrepa merjenja temperature na delovnem mestu je sporočil, da bo mejna vrednost 37,5 stopinje Celzija. Beovićevo pa skrbi naraščanje števila obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Zdravniška zbornica: Sistem je treba prilagoditi razmeram in ne iskati krivcev
22. 09. 2020 13.39
Potem ko na dan prihaja vse več zgodb o bolnih ljudeh, ki zaradi epidemije ne morejo priti do ustrezne zdravstvene oskrbe, je zdaj tudi upravni odbor ZZZS izvajalce zdravstvene dejavnosti pozval, naj se ustrezno organizirajo in odpravijo zaostanke. Zahteva tudi, da zagotovijo optimalen oziroma nemoten dostop do izbranega osebnega zdravnika. Sicer jim grozijo tudi pogodbene kazni.

Ne morete do svojega zdravnika?
20. 09. 2020 07.26
Zaradi novega koronavirusa je zadnje mesece za marsikoga močno otežen dostop do osebnega zdravnika. To je ena od težav, na katero opozarjajo pacienti, zastopniki pacientovih pravic, predstavniki bolnišnic, tudi v nekaterih zdravstvenih domovih se tega sami dobro zavedajo. V času, odkar je epidemija, so se v slovenskem zdravstvu stopnjevali stari problemi, ki se vlečejo že dolgo: kadrovska podhranjenost v zdravstvu, dotrajana infrastruktura, zastarela oprema in še in še.

'Ne želimo luksuza. Le da nam ne bi bilo treba hoditi od vrat do vrat in prositi za usluge'
16. 09. 2020 19.47
Ena plača za pet ljudi, tako je že zadnjih pet let. Kljub temu so si po več letih finančne krize lani le nekako opomogli in se letos iz majhne garsonjere preselili v večje, občinsko stanovanje. Nato pa epidemija koronavirusne bolezni in oče je za nekaj mesecev izgubil službo, s tem pa tudi plačo. Zdaj imajo komaj za hrano. O nakupu računalnika, ki bi ga dva šoloobvezna otroka potrebovala, sploh ne razmišljajo. Da so letošnje razmere neprimerljivo težje od preteklih, opozarjajo tudi na Zvezi prijateljev mladine, kjer število klicev na pomoč od začetka koronakrize eksponentno narašča.