družbene

Zaradi nelegalnih in (ne)varnih splavov na svetu vsak dan umre 110 žensk
27. 05. 2022 06.00
Malta je edina država v Evropski uniji, kjer je splav popolnoma prepovedan, na Poljskem je možen le v omejenih okoliščinah. V zadnjih letih je pomemben dosežek dosegla Irska, ki je splav legalizirala po dolgih letih omejevanja te pravice. Na drugem koncu sveta v Združenih državah Amerike odmeva težko pričakovana odločitev, ali bo Vrhovno sodišče razveljavilo zakonodajo, ki ženskam omogoča dostop do prekinitve nosečnosti.

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja
25. 05. 2022 06.00
V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

Maldivi, Zanzibar, Karibi ... Slovenci se vse bolj odločajo tudi za oddaljene destinacije
24. 05. 2022 16.40
Bliža se poletje in posledično so mnogi z mislimi že ob morju, ali na kakšnem avanturističnem potovanju. Preverili smo, za katere destinacije je med slovenskimi turisti največ zanimanja. Sta vojna v Ukrajini in svetovna inflacija vplivali na ponudbo in cene aranžmajev? In kaj lahko turisti pričakujejo na samih destinacijah?

92 % mladih LGBT+ oseb v Sloveniji se doma ne počuti popolnoma sprejetih
19. 05. 2022 06.00
Po razkritju svoje spolne usmerjenosti družini in članom gospodinjstva se velika večina mladih LGBT+ oseb doma ne počuti popolnoma sprejetih. Obstajajo enostavna dejanja, s katerimi lahko vsak pomaga soustvariti prostore varnosti, pripadnosti in sprejemanja za LGBT+ skupnost.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'
24. 05. 2022 06.00
Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

'Če igraš harmoniko, ne moreš biti žalosten’
22. 05. 2022 07.00
Slovenska narodnozabavna glasba je glasba, ki jo posluša skoraj polovica Slovencev. Njeni najzvestejši poslušalci so sicer starejši s podeželja, a vse bolj jo spet poslušajo tudi mladi. Kako se je razvijala – od pionirjev Avsenikov preko erotičnega spektakla turbofolka do sodobnosti, popa in hibridov z rokerji? Kaj vse zmore osrednji inštrument – harmonika? Zakaj Slovenci obožujemo narodnozabavno glasbo in kaj ta glasba govori o Sloveniji, tukaj in zdaj?

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve
21. 05. 2022 10.25
Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

Od slovenske NFT kreativnosti do pomoči ukrajinskim družinam
21. 05. 2022 00.15
V času, ko Ukrajinci najbolj potrebujejo našo pomoč, je Slovenska oglaševalska zbornica, na pobudo člana SOZ Mastercard, pozvala vse oglaševalske agencije in ustvarjalce, da združijo moči in s kreativnimi rešitvami pomagajo ljudem v stiski. Preko kreativnega natečaja so zbrali številna navdihujoča dela, izbranih 11 del pa bodo pretvorili v NFT-je in jih prek platforme Truhoma ponudili širši javnosti. 100 % zbranih sredstev bo v obliki paketov hrane namenjeno ukrajinskim družinam v stiski, ki so našle svoje začasno zatočišče v Sloveniji.

11 NFT žetonov za pomoč ukrajinskim družinam v stiski
18. 05. 2022 09.22
Slovenska oglaševalska zbornica je pozvala vse oglaševalske agencije in ustvarjalce, da združijo moči in s kreativnimi rešitvami pomagajo ljudem v stiski. Izbrali so 11 del, ki so jih pretvorili v NFT-je in bodo prek platforme Truhoma na voljo širši javnosti. Vsa zbrana sredstva v obliki paketov hrane bodo namenjena ukrajinskim družinam v stiski, ki so našle svoje začasno zatočišče v Sloveniji.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti
17. 05. 2022 07.00
Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Kje se konča svoboda izražanja in začne sovražni govor?
16. 05. 2022 15.37
Svoboda govora tako kot druge pravice ni absolutna. Že pregovor namreč pravi, da se svoboda enega posameznika konča tam, kjer se začne svoboda drugega. In če bi omogočili popolno svobodo izražanja, bi s tem omogočili širjenje vseh vsebin, fotografij ali tekstov, in to nekaznovano. Meja svobode govora je med drugim tudi sovražni govor. A kje se konča svoboda izražanja in začne sovražni govor?

Dvig minimalne plače in minimalne pokojnine, plačilo zdravstvenih storitev po realizaciji
16. 05. 2022 14.56
Osnutek koalicijske pogodbe, ki je zaokrožil v javnosti, predvideva številne ukrepe, ki sprožajo deloma kritike deloma pa tudi pozdrave v javnosti. Med drugim dokument predvideva dvig najnižje zagotovljene pokojnine v prihodnjem letu na 700 evrov in dvig minimalne plače, ta bi v prihodnjem letu znašala 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov.

Spolne zlorabe v Katoliški cerkvi: 'Vsi so vedeli, a so bili slepo, pokorno tiho'
15. 05. 2022 14.47
"Žrtev spolne zlorabe duhovnika sem bila pri 12 letih, zloraba se je vlekla vse do odhoda župnika iz župnije. Začelo se je z otipavanjem, naprej pa je šlo tudi do spolnih odnosov. To sem povedala doma, morala sem biti tiho, ker ti tega nihče ne bo verjel, zlorabe so se dogajale osem let konstantno. Župnika so umaknili v drugo župnijo, jaz sem pa morala ostati. Majhen kraj, vsi so vedeli, vsi so kazali s prstom za tabo. Črna ovca med 5000 farani."

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41
Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Kdo so kandidati za nove ministrske položaje?
12. 05. 2022 10.29
V sredo je najverjetnejši mandatar nove vlade, Robert Golob, skupaj s koalicijskima SD in Levico predstavil kandidate za ministre. Kdo so in od kod prihajajo?

Vlada dala soglasje za povišanje brigadirja Urbanča v generalmajorja
07. 05. 2022 15.43
Vlada je na dopisni seji dala soglasje za povišanje brigadirja Romana Urbanča v čin generalmajorja, so sporočili z vlade. Urbanč je v Slovenski vojski (SV) zaposlen od leta 1994 in je v svoji vojaški karieri opravljal različne štabne in poveljniške dolžnosti. Urbanč trenutno opravlja funkcijo namestnika načelnika Generalštaba SV.

Kako slediti digitalnemu napredku in drugim izzivom prihodnosti?
06. 05. 2022 07.00
"Vsaj 40 odstotkov vseh podjetij bo v naslednjih desetih letih propadlo, če ne bodo ugotovila, kako spremeniti celotno podjetje v smeri prilagajanja na nove tehnologije," je znana napoved nekdanjega izvršnega direktorja podjetja Cisco Johna T. Chambersa. Zaradi novega koronavirusa, ki je naše delo in družabno življenje preselil v digitalni prostor, se je digitalnih premikov treba lotiti hitreje, meni strokovnjak Vladimir Vulić, ki bo nastopil na konferenci Diggit v Ljubljani. Z njim smo se pogovarjali o potrebnih preskokih k novemu načinu upravljanja za digitalno dobo, ki je ključ za preživetje podjetij. Poleg Vulića bodo na Diggitu svoja znanja o trendih prihodnosti delili tudi drugi govorci.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej
03. 05. 2022 07.14
Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

Kaj bodo po izteku mandata počeli zdajšnji ministri?
02. 05. 2022 19.57
Vlada premierja Janeza Janše bo po ustanovni seji državnega zbora opravljala samo še tekoče posle. To bo počela, vse dokler ne bo v državnem zboru z večino poslancev izvoljen nov predsednik vlade in na položaj imenovani novi ministri. Kaj pa bodo po izteku mandata počeli zdajšnji ministri? Nekateri bodo ministrske položaje zamenjali za poslanske stolčke, vendar pet ministrov na volitvah za to ni zbralo dovolj glasov, šest pa jih na njih sploh ni kandidiralo.

Konec sveta, kot ga poznamo?
01. 05. 2022 12.21
Dramatična sprememba na slovenskem političnem parketu bo še nekaj časa zaposlovala tako politiko kot družbo. Medtem pa dogajanje v Evropi in svetu, politično in gospodarsko, teče naprej. Prav tako dramatično. In to bo na našo prihodnost vplivalo ravno tako kot strankarske predvolilne obljube.

'Boj za delavske pravice ostaja nadvse aktualen'
01. 05. 2022 07.43
Praznik dela po več kot dveh letih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 znova obeležujemo v skladu z dolgoletno dediščino prvomajskih praznovanj, za katera so značilni rdeči nageljni in rdeče zastave kot simbol delavstva, mlaji, prvomajske budnice in proslave. Predsednik DZ Igor Zorčič je v poslanici poudaril, da so vse pomembne vrednote, ki jih imamo za samoumevne, plod stalnih prizadevanj in predmet nenehnega boja. "Kresovi, ki zagorijo na predvečer 1. maja, ne preganjajo le teme, marveč prinesejo tudi svetlobo upanja," pa je zapisal premier Janša.

Inflacija v evrskem območju se bliža vrhuncu, strah pred nemiri v Afriki
28. 04. 2022 14.52
Po Svetovni banki se je oglasila še Evropska centralna banka (ECB). Rast cen življenjskih potrebščin v območju z evrom, ki jo je dodatno pospešila ruska invazija v Ukrajino, je "zelo blizu" vrhuncu, je v Evropskem parlamentu opozoril podpredsednik ECB-ja Luis de Guindos. Inflacija je v Nemčiji že poskočila na najvišjo raven v štirih desetletjih. Mednarodne finančne inštitucije svarijo, da bi podražitve hrane in energije medtem lahko pripeljale tudi do družbenih nemirov v Afriki.

Več opozoril Musku: Uporabnike Twitterja je treba zaščititi
26. 04. 2022 17.17
Po tem, ko je Twitter prešel v roke najbogatejšega človeka na svetu Elona Muska, je slednji že obljubil sproščanje na področju omejevanja vsebine. To pa je med borci za človekove pravice sprožilo val zaskrbljenosti. Napovedane sprostitve bi namreč lahko na tem družbenem omrežju povzročile porast ustrahovanja in širjenja napačnih informacij. Milijarderja so zato že opozorili, da mora uporabnike Twitterja zaščititi pred škodljivo vsebino.

SD poslabšal rezultat. Tanja Fajon: Dosegli smo naš skupni cilj
24. 04. 2022 19.05
Socialnim demokratom, ki jih je na tokratne volitve popeljala Tanja Fajon, ni uspelo ponoviti rezultata izpred štirih let. Takrat so jim volivci namenili skoraj 10 odstotkov glasov in prav toliko poslanskih mest, tokrat pa so po 97 odstotkih preštetih glasov dobili 6,3-odstotno podporo in sedem poslanskih mest. "Dosegli smo naš skupni cilj, to je, da začnemo delati spremembe, peljemo Slovenijo na novo pot," je komentirala Tanja Fajon.

Znani glasbeniki pozivali k množični udeležbi na nedeljskih volitvah
22. 04. 2022 19.31
Le nekaj ur pred začetkom volilnega molka so slovenski glasbeniki in civilno-družbene organizacije na Trgu Republike organizirale koncert z glavnim sporočilom: Gremo volit! "Čas je, da z množično udeležbo na volitvah pokažemo, da nam je mar," so med drugim pozivali tudi Vlado Kreslin, Lado Leskovar in Tinkara Kovač.

Kako uresničljive so obljube politikov iz volilnih soočenj?
22. 04. 2022 18.48
Čeprav se je morda komu zazdelo, da politiki na soočenjih niso dobili priložnosti za vsebine in prihodnost, so v oddaji SVET na dveh velikih soočenjih in v osebnih predstavitvah predsednikov strank poskrbeli, da so imeli volivci vseeno možnost slišati, kako si predstavljajo Slovenijo v prihodnosti.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

PEPCO ima mnogo razlogov za praznovanje! 5 let prisotnosti v regiji: odprtje 100. trgovine na Hrvaškem in 200. v regiji Adria
17. 04. 2022 00.15
Letošnji april je za podjetje PEPCO slavnostni mesec, saj praznuje kar tri pomembne dogodke: 5 let poslovanja na Hrvaškem, odprtje 100. trgovine Pepco na Hrvaškem in 200. trgovine v regiji Adria. Stota trgovina Pepco na Hrvaškem vas pričakuje v Rovinju, v nakupovalnem središču industrijske cone Gripole-Spine, 200. trgovino PEPCO pa boste našli v Subotici, s čimer se je število trgovin v tem mestu povzpelo na kar tri!

Zavržena hrana je eden resnejših izzivov današnje družbe
19. 04. 2022 10.26
Zavržena hrana je danes eden večjih globalnih izzivov, ki se je mnogi ne zavedajo, a s sabo nosi visoko finančno, etično in okoljsko ceno. Na svetovni ravni(1) se približno tretjina vse hrane, ki se proizvede za ljudi, zavrže, skupno število zavrženih živil na svetu pa je doseglo že 2,3 milijarde ton. Ogromno hrane, ki jo imamo v razvitih državah, zaradi različnih razlogov roma v smeti, še posebej v domačih gospodinjstvih, zato je čas, da skušamo temu narediti konec. Prav zato na pobudo Lidla Slovenija in programa Ekošola in s podporo partnerjev Ekologov brez meja, Zveze prijateljev mladine Slovenije, podjetja TAM-TAM že drugo leto zapored obeležujemo Slovenski dan brez zavržene hrane. Letošnjemu 2. slovenskemu dnevu brez zavržene hrane s sloganom »Nisem za stran, vzemi me v bran«, pridružil še projekt LIFE IP CARE4CLIMATE Ministrstva za okolje in prostor, častno pokroviteljstvo pa mu je izrekel tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.