družinske ambulante

Preskakovanje vrst, cepljenje mladih pred starostniki? Kaj na očitke odgovarjajo cepilni centri?
27. 05. 2021 13.49
Osrednjeslovenska, savinjska in pomurska – tri regije s skupno 20 cepilnimi centri. Prva se ponaša z največjim in logistično tudi najzahtevnejšim, druga se po precepljenosti giblje okoli slovenskega povprečja, tretja se je v tem oziru znašla na samem repu lestvice. V Pomurju je dva odmerka cepiva tako prejelo zgolj 14,5 odstotka prebivalcev. Kaj je vzrok za to? Poleg tega pa so tukaj še navedbe o domnevnih nepravilnostih: fantomske prijave na cepilne sezname, zamude, prednostne obravnave 'po vezah'. In kaj na drugi strani delajo 'prav' občine, kjer je delež precepljenih največji? Absolutna zmagovalka je Osilnica.

Mladi zdravniki: 'Brez zdravnika bo po nepotrebnem ostalo ogromno ljudi'
14. 05. 2021 09.28
Mladi zdravniki Slovenije opozarjajo na "katastrofalne posledice", ki jih prinaša 3.a člen Zakona o zdravstvenih dejavnostih (ZZDej). Ob tem poudarjajo, da bo brez zdravnika, če bo zakon obveljal, ostalo ogromno ljudi. Medtem so z ministrstva za zdravje sporočili, da pripravljajo predloge za interventni zakon na področju zdravstva, v katerem se predlaga podaljšanje roka za spregled delovnih izkušenj za odgovornega nosilca.

'Posledice pretirane uporabe zaslonov opažamo že pri dojenčkih in malčkih'
11. 05. 2021 06.00
Na Zdravniški zbornici so predstavili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Digitalne naprave so koristen pripomoček, vendar so z njimi povezane določene pasti in nevarnosti, zato morajo starši razmisliti, kdaj otroka spoznati s tem svetom, se strinjajo strokovnjaki. Podatki so zaskrbljujoči: pediatri že pri dve- in triletnikih opažajo znake pretirane uporabe zaslonov, znaki zasvojenosti z videoigrami so prisotni pri 10,2 odstotka, znaki problematične uporabe družbenih omrežij pa pri 8,3 odstotka slovenskih mladostnikov.

Število obravnav v ambulantah družinske medicine se veča
17. 03. 2021 09.59
Delo v ambulantah družinske medicine se postopoma vrača v običajne tirnice. Zdravniki pogosteje obravnavajo kronične bolnike, tudi na rednih in preventivnih pregledih. Precej časa namenijo tudi komunikaciji z bolniki po elektronski pošti ali telefonu. Pri tistih, ki so preboleli covid-19, pa opažajo predvsem zmanjšanje zmogljivosti.

Nekateri zdravniki prezaposleni za vabljenje k cepljenju, drugi to vidijo kot poseg v zasebnost
17. 03. 2021 09.48
Prebivalci, ki se želijo cepiti proti covidu-19, se morajo na cepljenje prijaviti pri svojem osebnem zdravniku. Nekateri zdravniki aktivno vabljenje načrtujejo v prihodnje, ko bo na voljo več cepiva, drugi tega ne utegnejo, saj so preveč zaposleni z rednim delom. V ZD Ljubljana pa ocenjujejo, da aktivno vabljenje predstavlja poseg v zasebnost.

Krek zagotavlja, da bodo drug teden cepljeni vsi 80-letniki, ki bodo to želeli
17. 02. 2021 19.37
Sistem cepljenja pri nas je dober, pravi direktor NIJZ Milan Krek. Po številu uporabljenih odmerkov cepiva na tisoč prebivalcev smo namreč pred vsemi sosednjimi državami. Kljub prvotnemu načrtu, po katerem naj bi bili starostniki nad 80 let cepljeni do sredine januarja, pa vsi do cepiva še niso prišli. Krek sicer obljublja, da bodo še zadnje cepili prihodnji teden. Ker številni po telefonu sprašujejo, kdaj bodo na vrsti, iz cepilnih centrov sporočajo, da jih bodo o terminu sami obvestili.

V Ljubljani in še po nekaterih mestih že začeli s cepljenjem tudi izven DSO-jev
12. 01. 2021 06.36
Po Sloveniji se ob prejemu nove pošiljke cepiva proti covidu-19 skladno z nacionalno strategijo začenja cepljenje starejših zunaj domov za starejše. Ministrstvo za zdravje je izvajalce zdravstvene dejavnosti sicer že pred časom pozvalo, da k cepljenju povabijo svoje bolnike, starejše od 80 let, in pripravijo sezname za cepljenje v zdravstvenih domovih.

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'
02. 11. 2020 10.40
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

Ministrstvo za zdravje začasno ukinja nenujne zdravstvene storitve
24. 10. 2020 20.17
Minister za zdravje Tomaž Gantar z odredbo prekinja izvajanje vseh preventivnih zdravstvenih storitev ter nenujnih operativnih posegov, kadar njihova opustitev nima neposrednih negativnih posledic za pacienta. Izjeme so onkološke storitve ter obravnave nosečnic in novorojencev, cepljenja in medicina športa. Na preobremenjenost zdravstvenega sistema in predvsem pomanjkanje kadra, že tedne opozarja stroka.

Z aneksom v zdravstvu do finančnih ukrepov in večje dostopnosti storitev
22. 10. 2020 21.44
Vlada je sprejela aneks k splošnemu dogovoru za zdravstvo za leto 2020. Ta za izvajalce prinaša kar nekaj pomembnih finančnih ukrepov za plačilo stroškov zaradi covida-19 ter povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Njegov skupni finančni učinek je 80,8 milijona evrov.

V Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo
20. 10. 2020 15.40
Osteoporoza je tiha in nevidna bolezen, ki povzroča boleče in pogosto obsežne posledice – je namreč vzrok za zlome kosti, ki omejujejo gibanje ali vodijo celo v invalidnost. Bolniki lahko izgubijo svojo neodvisnost in postanejo breme najbližjim, so opozorili na novinarski konferenci ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze. V Sloveniji je brez diagnoze in posledično tudi brez zdravljenja približno 60 odstotkov bolnikov z osteoporozo, zato je izredno pomembna preventiva, še izpostavljajo strokovnjaki.

Zdravniki si želijo začasne imunitete za kazenske in civilne tožbe ob epidemiji covida-19
19. 10. 2020 13.28
Slovensko zdravniško društvo vlado poziva, naj vlada izvajalcem zdravstvenih storitev podeli imuniteto za kazenske in civilne tožbe za čas epidemije. Poudarjajo, da je zdravstveni sistem preobremenjen, bolezen pa premalo poznana in da lahko zdravniki in medicinske sestre "v stiski ob omejenih resursih reagirajo zmotno".

Beovićeva: Moramo se dogovoriti, kako bomo to epidemijo peljali s čim manj žrtvami
22. 09. 2020 09.44
Med 88 novimi okužbami s koronavirusom so jih največ zabeležili v Ljubljani in v starosti med 45 in 54 let. Nove okužbe so potrdili v DSO Danice Vogrinec v Mariboru in v Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini. Jesenski val okužb je prišel prej, kot smo pričakovali, je povedal vladni govorec in opozoril na dosledno upoštevanje ukrepov. Glede ukrepa merjenja temperature na delovnem mestu je sporočil, da bo mejna vrednost 37,5 stopinje Celzija. Beovićevo pa skrbi naraščanje števila obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Ne morete do svojega zdravnika?
20. 09. 2020 07.26
Zaradi novega koronavirusa je zadnje mesece za marsikoga močno otežen dostop do osebnega zdravnika. To je ena od težav, na katero opozarjajo pacienti, zastopniki pacientovih pravic, predstavniki bolnišnic, tudi v nekaterih zdravstvenih domovih se tega sami dobro zavedajo. V času, odkar je epidemija, so se v slovenskem zdravstvu stopnjevali stari problemi, ki se vlečejo že dolgo: kadrovska podhranjenost v zdravstvu, dotrajana infrastruktura, zastarela oprema in še in še.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.00
6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'
15. 09. 2020 13.50
Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Vrh ledene gore: bolniki z rakom brez diagnoze. Zakaj ne morete do zdravnika?
03. 09. 2020 13.39
Kaj storiti, ko v časih covid-19 otipate sumljivo tvorbo, ko sumite, da imate raka, telefon v ordinaciji vašega zdravnika pa zvoni v prazno, elektronska pošta ostaja neodgovorjena, če imate srečo, da se vam oglasi medicinska sestra, pa vas odpravi v nekaj kratkih stavkih?

V ponedeljek 10 potrjenih okužb. Novo žarišče Hrastnik z 11 primeri
14. 07. 2020 10.24
Znani so novi uradni podatki glede testiranja na covid-19 za ponedeljek. Opravili so 1218 testiranj in ob tem potrdili 10 novih okužb. Hospitaliziranih je 17 oseb, ena je na oddelku za intenzivno nego. Tri osebe so odpustili iz bolnišnice. Novo žarišče je postala občina Hrastnik, kjer vsaj šest primerov okužbe povezujejo z zasebno zabavo.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje
19. 06. 2020 06.00
Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

V splošnem dogovoru dodatnih 50 timov na primarni ravni, več ortopedskih operacij
26. 05. 2020 15.34
Vlada je v splošnem dogovoru, sprejetem v ponedeljek, opredelila skoraj 50 dodanih timov družinske in otroške oz. šolske medicine. V letošnjem letu bo plačanih več ortopedskih operacij, vzpostavljajo tudi financiranje triaže za satelitske urgentne centre. Že kmalu sledijo pogajanja za aneks k splošnemu dogovoru.

Je vlada pri ukrepih pozabila na koncesionarje? Maske sterilizirajo kar v pečicah
21. 04. 2020 06.01
Čeprav smo del javnega zdravstva in smo dnevno v stikih s potencialno okuženimi pacienti, vse od začetka epidemije koronavirusa do danes ni bilo izrečene besede o tem, da bi tudi mi dobili dodatke za delo v kriznih razmerah, pravijo zdravniki koncesionarji. Prav tako do pred kratkim niso prejeli prepotrebne zaščitne opreme, zaradi česar so se morali znajti po svoje. Delo je že zdaj stresno, bojimo pa se navala pacientov na primarno mrežo po koncu ukrepov, pravijo.

Zdravniki diagnoze postavljajo na daljavo tudi s pomočjo fotografij
16. 04. 2020 11.46
Koronavirus je precej spremenil tudi delo družinskih zdravnikov. Ti imajo še vedno veliko obravnav bolnikov, se je pa način dela spremenil. Več je komunikacije po telefonu in spletu, bolniki zdravnikom pošiljajo fotografije, občasno pa uporabijo tudi videokonferenco. Zdravniki še opozarjajo, da se nekateri bolniki ne odločajo za pregled, ker jih je strah okužbe s covidom-19, a to ima lahko hude posledice.

56 novih okužb s koronavirusom, štiri osebe medtem odpustili iz bolnišnice
02. 04. 2020 09.31
V Sloveniji smo zabeležili eno novo smrtno žrtev koronavirusa, skupaj jih je torej 16. V sredo so opravili 1095 testiranj, 56 okužb je bilo potrjenih. Skupno število okuženih je tako že skoraj 900. Hospitaliziranih je 112 oseb, od tega jih je 29 na intenzivni negi. Tudi v domovih za starejše število okuženih še naprej narašča.

V Lombardiji kot v vojni, na intenzivni le tisti, ki imajo večjo možnost preživetja
25. 03. 2020 06.00
Prizori iz italijanskih bolnišnic so pretresljivi, iz Bergama apokaliptični. Prepolne so na smrt bolnih ljudi, ki hlastajo za zrakom, prizori krst mrazijo. Morilske epidemije v najhujši obliki, umrlo je že skoraj sedem tisoč ljudi, se bojijo tudi v Furlaniji - Julijski krajini, pripoveduje zdravnica, zamejska Slovenka Sara Cocetta. V Italiji je umrlo že 25 zdravnikov, od tega kar 12 družinskih zdravnikov.

Nove okužbe v zdravstvu, sum pa tudi med gasilci
17. 03. 2020 09.40
S koronavirusom sta okužena zaposlena v mariborskem in delavec v kamniškem zdravstvenem domu. Pozitivni so tudi štirje zaposleni v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec, preventivno so testirali tudi nekaj bolnikov. Sum na okužbo pa imajo tudi v mariborskih gasilskih vrstah.

Papirnati bolniški list se poslavlja
01. 02. 2020 08.07
Papirnati bolniški list bo nadomestilo elektronsko potrdilo o upravičeni zadržanosti od dela. V papirnati obliki, a ne na zelenem obrazcu, ga bodo sicer izdajali v posebnih primerih. Na ZZZS ocenjujejo, da bodo zaradi odprave administrativnih ovir prihranili 11,5 milijona evrov, manj pa naj bi bilo tudi obiskov v ambulantah.

'Zdravniki nismo delavci za tekočim trakom, bolniki pa niso predmeti, ki jih pakiramo v enake škatle'
15. 01. 2020 06.00
Z novim letom je v Celju brez osebnega zdravnika ostalo več kot 1400 oseb, saj je koncesijo vrnila družinska zdravnica, ki je že več časa opozarjala na nevzdržne razmere in preobremenjenost. Kot kaže, tudi na novo določena meja dopustne obremenitve zdravnikov, ki jo je vlada sprejela lani, težav ni odpravila.

17 kranjskih zdravnikov preklicalo odpovedi, a še zmeraj nezadovoljni
30. 08. 2019 15.29
Večina kranjskih splošnih zdravnikov je preklicala odpovedi. Za to so se odločili zaradi vodstva zdravstvenega doma, ki da jim je bolj naklonjeno, kot bi jim morda bilo v kakšnem drugem javnem zavodu. Ker pa so v kranjskem zdravstvenem domu ob tem še zmeraj kadrovsko podhranjeni, bodo zdravnike iskali tudi v Srbiji, BiH, Črni gori in Makedoniji.

Potrdili nagrajevanje: povprečnemu družinskemu zdravniku 400 evrov več
18. 07. 2019 11.20
Vlada je sprejela aneksu dve k splošnemu dogovoru, ki med drugim določa način nagrajevanja timov ambulant družinske medicine, ki presegajo z aneksom ena določen normativ 1895 glavarinskih količnikov. Za to naj bi bilo letos namenjenih dobrih pet milijonov evrov, povprečni družinski zdravnik naj bi prejel mesečno dodatnih 400, medicinska sestra 230, zdravstveni tehnik pa 173 evrov.

Kranjski zdravniki podaljšali odpovedni rok do 15. septembra
17. 05. 2019 08.19
Kranjski splošni zdravniki, ki so podali odpovedi pogodb o zaposlitvi, so se po sprejemu aneksa ena k splošnemu dogovoru odločili, da odpovedni rok, ki bi se iztekel s koncem maja, podaljšajo do 15. septembra. Vztrajajo namreč tudi pri sprejetju drugih ukrepov, ki bodo razbremenili njihovo delo, na čelu z aneksom dve.