družinskih

Mala socialna reforma: univerzalni otroški dodatek in lažji dostop do štipendij?
05. 10. 2021 13.34
Ministrstvo za delo je na vlado posredovalo osnutek male socialne reforme, ki družinsko politiko ločuje od socialne. Med drugim predvideva bolj univerzalen otroški dodatek in lažji dostop do državnih štipendij, namesto dodatka za delovno aktivnost uvaja novo spodbudo, pravico do varstvenega dodatka pa podaljšuje po uradni dolžnosti. Pomembna sprememba naj bi bila še to, da bi lahko upravičenec v času priznane pravice, če bi se njegov materialni položaj bistveno poslabšal, zaprosil za nov izračun, pri čemer bi se upošteval tekoči dohodek.

Slovenija glede preprečevanja korupcije v državni upravi ni storila dovolj
05. 10. 2021 10.01
Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope je ocenjevala preprečevanje korupcije in spodbujanje integritete v državni upravi in organih odkrivanja ter pregona. Greco ugotavlja, da je bil glede najvišjih nosilcev izvršilne veje oblasti dosežen zgolj skromen napredek. V poročilu za Slovenijo so zapisali še, da ni zadovoljivo izpolnila ali obravnavala nobenega od petnajstih priporočil iz ocenjevalnega poročila iz petega kroga. Delno izpolnjeno je bilo le eno priporočilo.

'V resnici si le tako dober, kot si bil zadnjo borbo'
05. 10. 2021 13.30
Do največjega boksarskega spektakla leta nas loči le še nekaj dni. Tyson Fury in Deontay Wilder bosta v noči s sobote na nedeljo še tretjič stopila v ring in tako zaključila trilogijo dveh najboljših težkokategornikov. Spektakel si boste lahko v nedeljo ob 3.00 zjutraj v živo ogledali samo na VOYO.

Omejitveni ukrepi zaradi pandemije vplivajo na vsakega sedmega otroka
05. 10. 2021 12.03
Kmalu se bo začelo tretje leto življenja s pandemijo covida-19, kar močno vpliva na duševno zdravje in dobro počutje otrok in mladostnikov. Po podatkih UNICEF skoraj 46.000 mladostnikov vsako leto umre zaradi samomora, kar je eden od petih najpogostejših razlogov za smrt v tej starostni skupini. Države pa premalo vlagajo v obravnavo psiholoških težav otrok in mladostnikov. Poročilo UNICEF navaja, da se po vsem svetu za stroške na področju duševnega zdravja nameni približno dva odstotka državnega proračuna za zdravstvo.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra
05. 10. 2021 06.00
Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Računsko sodišče: Na MZ in ZZS ne vedo, koliko in katere zdravnike potrebujemo
04. 10. 2021 08.44
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o učinkovitosti vstopa zdravnikov na trg dela med letoma 2008 in 2019. Kot so ugotovili, niti na ministrstvu za zdravje niti na Zdravniški zbornici Slovenije ne vedo, koliko zdravnikov je treba dodatno zagotoviti, katerih specialistov najbolj primanjkuje, prav tako nimajo načrta, kako bi ta primanjkljaj nadomestili. Zdravniška zbornica se s temi ugotovitvami ne strinja, zdravstveni minister Janez Poklukar pa pravi, da te niso nič novega.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'
03. 10. 2021 07.00
Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah
02. 10. 2021 07.00
Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda
29. 09. 2021 06.00
Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Zgodbe afganistanskih sodnic: nekoč lovile morilce, zdaj postale njihov plen
28. 09. 2021 18.36
Bile so najbolj goreče zagovornice pravic žensk v Afganistanu. Bile so trdne zagovornice zakona in nenehno iskale pravico za najbolj marginalizirane v svoji državi. A zdaj, ko so oblast prevzeli talibani, se več kot 220 afganistanskih sodnic skriva zaradi strahu pred maščevanjem tistih, ki so jih nekoč obsodile. Te so namreč talibani izpustili iz zaporov. Šest nekdanjih sodnic se je z novinarji BBC-ja pogovarjalo na tajnih lokacijah po Afganistanu. Zaradi njihove varnosti so spremenili njihova imena.

Daljše čakalne dobe, nediagnosticirane bolezni, prestavljene operacije ...
25. 09. 2021 07.00
Kakšne so posledice epidemije za bolnike, za naše zdravstvo? Koliko med vami je takšnih, ki zaradi strahu pred okužbo, zaradi slabše dostopnosti do zdravnikov niste pravočasno prišli do diagnoze? Koliko je takšnih bolnikov, ki so jim zaradi epidemije prestavili operacije, diagnostične in kontrolne preglede? Zbrali smo podatke o čakalnih dobah in vrstah, v mariborskem UKC so zaradi epidemije covida-19 opravili kar 6000 operacij manj, kot bi jih sicer.

Janez Janša ponovno na Madžarskem, tokrat o družinski politiki
23. 09. 2021 13.25
Premier Janez Janša se je udeležil demografskega vrha v Budimpešti in ga označil za enega najpomembnejših dogodkov v razpravi o prihodnosti Evrope, saj je demografija eno najpomembnejših vprašanj EU. Med drugim je poudaril pomen družine in izpostavil, da potrebujemo pogumnejšo družinsko politiko.

Halepova se je po šestih letih razšla s trenerjem
22. 09. 2021 17.37
Nekdanja številka ena svetovnega tenisa, Romunka Simona Halep, je sporočila, da je končala dolgoletno sodelovanje s trenerjem Darrenom Cahillom, ki ji je pomagal doseči prvo mesto na računalniški lestvici WTA in osvojiti dva turnirja za grand slam, poroča AFP.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli
22. 09. 2021 06.00
Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Vlada se trudi zagotoviti večje dobave cepiva Janssen
21. 09. 2021 12.37
Koordinator za logistični del cepljenja proti covidu-19 Jelko Kacin je ob razpravi o obveznem cepljenju potrdil, da se vlada trudi zagotoviti dodatne količine cepiva proizvajalca Janssen, poleg odmerkov, ki so Sloveniji zagotovljeni glede na delež prebivalstva znotraj Evropske unije.

Bi mladi lahko prišli do lastne hiše za le 50 tisočakov – in kaj o tem menijo župani?
21. 09. 2021 06.00
Kako pereča je stanovanjska problematika (mladih) v Sloveniji, kaže tudi odziv na projekt, ki so ga pripravili na Inštitutu BTTV. Njihova ideja zajema naselje s 50 montažnimi hišami v velikosti od 65 kvadratnih metrov, ki jih bodo lahko kupile mlade družine po ceni približno 50.000 evrov za hišo. Pa je to sploh izvedljivo? Župane občin, kjer je povpraševanje po stanovanjih še posebej visoko, smo prosili za mnenje – ta pa so precej različna. Medtem ko v Ljubljani pravijo, da takšen projekt "ni sprejemljiv", so v Domžalah avtorje ideje povabili na razgovor, da jim jo tudi osebno predstavijo.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'
21. 09. 2021 06.00
Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

'Počutil sem se kot govno. Spraševal sem se, zakaj sem temu svetu v napoto'
19. 09. 2021 07.00
Delavsko okolje, finančna stiska, družinsko nasilje, smrt najbližjih, metanje mladoletnika na cesto, življenje na ulici, spanje v kleteh in na podstrešjih blokov, nočne vožnje med končnimi postajami avtobusnih linij, pretepi, kraje, kazni, sodišča, vzgojni zavodi in na koncu prevzgojni dom. Adis Mujkanović in Besmir Racaj sta še kot najstnika izkusila institucionalizacijo, spoznala njen sistem in se čez nekaj let postavila na svoje noge. Danes, ko gledata nazaj na zavodsko življenje, sta hvaležna za pridobljene izkušnje, čeprav so bile te včasih tudi zelo neprijetne in boleče.

Johnny Depp: Moja mati je bila najbolj zloben človek na svetu
17. 09. 2021 14.16
Pred kratkim so v javnost pricurljali ločitveni dokumenti staršev Johnnyja Deppa, ki naj bi dokazovali, da je bil zvezdnik zapuščen kot najstnik. Iz zakladnice arhivov jih je izkopal Paul Barresi, ki sodeluje s filmsko ekipo, ki snema dokumentarno serijo o igralčevem zakonu z Amber Heard. Dokumenti datirajo v leto 1981, Depp pa, sodeč po odkritem, svoje zgodbe nikoli ni povedal v celoti.

'Sandplay': Res ni treba, da se s težavo soočimo sami
12. 09. 2021 07.06
"Noben starš ne spravi otroka na svet z željo, da bi potreboval pomoč. Priznati, da nečesa ne zmoremo sami, je res velik korak. A resnica je, da sploh ni treba, da se s težavo soočimo sami. Res ni treba," je dejala družinska in zakonska psihoterapevtka Marijana Jokič, ki je ustanovila Inštitut za osebnosti razvoj Otok peska. V centru izvajajo terapije "sandplay", ki preprečuje in odpravlja težave, poleg tega spodbuja ustvarjalni in splošni razvoj, namenjena pa je tako otrokom kot odraslim.

Imate težave, pridite po rešitev!
12. 09. 2021 00.15

'Do konca življenja ji bom hvaležen, ker mi je rešila življenje'
11. 09. 2021 10.22
Bilo je leto 2015 in mislil je, da dela selfi s filmsko zvezdo. Skupna fotografija begunca Anasa Modamanija in Angele Merkel je obšla svet. Zdaj, ko se Merklova poslavlja iz politike, je Modamani za nemški Focus spregovoril o tem, kako mu je selfi s kanclerko spremenil življenje, kaj želi Angeli Merkel in kaj pričakuje od njenega naslednika.

Zvezdnica telenovel po deklici pričakuje dvojčka
09. 09. 2021 07.00
Priljubljena mehiška igralka Claudia Álvarez, ki smo jo lahko na POP TV pred dvema letoma videli v telenoveli Sreča najde pot, ima kar dva razloga za srečo. Z možem Billyjem se bosta po deklici Kiri razveselila še dvojčkov.

Predstavniki kmetov zaradi skupne kmetijske politike grozijo s protesti
07. 09. 2021 18.13
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) zaradi nestrinjanja s predlaganim strateškim načrtom skupne kmetijske politike 2023–2027 zahteva takojšen sestanek s premierjem Janezom Janšo. Če njihove zahteve ne bodo upoštevane, bodo začeli z aktivnostmi za vseslovenski protest kmetov, so sporočili s KGZS.

Koalicija želi s predlogom pokojninske novele odpraviti nekatere anomalije in krivice
03. 09. 2021 18.20
Koalicijski poslanci so sredi julija v parlamentarno proceduro vložili predlog pokojninske novele. Vodji poslanskih skupin NSi in SMC, Jožef Horvat in Gregor Perič, sta pojasnila, da želijo z novelo odpraviti nekatere anomalije, nelogičnosti in krivice. Ob tem pa sta spomnila, kaj so za upokojence naredili v letu in pol.

Šolski koledar počitnic in praznikov ter nasveti za starše
31. 08. 2021 00.15
Poletne šolske počitnice se zaključujejo, pred vrati je prvi šolski dan. Poglejmo, kako bo v prihajajočem šolskem letu 2021/2022! Kdaj bodo krompirjeve, jesenske počitnice? Kako bo čez novo leto, kateri dnevi so dela prosti? WIZ zavarovanje je za vas pripravil enostaven pregled, ki vam bo olajšal načrtovanje aktivnosti z otroci. Ne pozabite pa urediti še nujnega šolskega nezgodnega zavarovanja, ki vam olajša dni, tedne, v primeru, če se otrok poškoduje.

Vrata šol se odpirajo, zapirati se morajo zadnja: prave žrtve epidemije so mladi
01. 09. 2021 19.25
Šolarji se že tretje leto doslej v šolske klopi vračajo v senci novega koronavirusa. V minulih šolskih letih je epidemija otežila izvajanje pouka in pustila luknje v znanju. Na številne je prekinitev socialnih stikov vplivala slabo. Opozarjali so, da praktično ni več prostih bolnišničnih mest za otroke in mladostnike z duševnimi motnjami, pristojni se zaradi negotovih razmer bojijo ponovnega porasta duševnih težav. Zato si je stroka enotna v prepričanju, da mora pouk letos potekati v učilnicah in da se morajo šole v primeru slabšanja epidemiološke slike šole zapirati zadnje. Mladi namreč potrebujejo socializacijo, morajo se igrati, družiti in komunicirati v živo.

Raper Travis Scott hčerko Stormi presenetil z avtobusom
26. 08. 2021 08.03
Hčerka zvezdnice Kylie Jenner in glasbenika Travisa Scotta je dlje časa sanjala o prav posebni stvari. Triletnica, ki naj bi po ugibanju mnogih kmalu postala starejša sestra, se je namreč želela voziti z velikim rumenim avtobusom in to željo ji je sedaj izpolnil očka Travis. Slike prisrčnega trenutka je s sledilci delila njena slavna mama, ki domnevne nosečnosti zaenkrat še ni potrdila.

Kaos, obup, strah: zgodbe tistih, ki jim je uspelo pobegniti
25. 08. 2021 12.25
Ko so talibani sredi avgusta vstopali v Kabul, je 27-letni fotograf Ramin Rahman skupaj s tisoči drugih Afganistancev bežal pred življenjem pod talibanskim režimom. "Na letališču je bil popoln kaos," je povedal za britanski Independent. "Vsi so bili obupani. Vsi so bili prestrašeni."

Talibani ne želijo podaljšati roka za evakuacijo, prebivalcem sporočajo, naj zapustijo letališče
24. 08. 2021 12.29
Na britanske evakuacijske lete iz Kabula se je poskušalo vkrcati šest oseb, ki predstavljajo "neposredno grožnjo" Veliki Britaniji, dvema je vkrcanje tudi uspelo. Francija je medtem iz Kabula evakuirala Afganistanca, ki naj bi imel povezave s talibani. V Kabulu naj bi se na skrivaj s soustanoviteljem talibanov sestal direktor ameriške Cie, beseda pa je tekla tudi o evakuacijah s tamkajšnjega letališča. Talibani so sicer znova poudarili, da je 31. avgust zadnji rok za umik tujih sil, prebivalce, ki so trenutno na letališču, pa so pozvali, naj se odpravijo domov.