drugi referendum

SDS predlaga tudi referendum o zakonu o RTV Slovenija

18. 05. 2022 08.23

Potem ko so v poslanski skupini SDS predlagali referendum o zakonu o vladi, so zdaj enak predlog podali tudi za spremembe zakona o RTVS, ki ga DZ obravnava na izredni seji. S tem se bo tudi postopek odločanja o tem predlogu, ki ga je koalicija nameravala zavrniti, zavlekel.

Pokojnina v rubljih, ruski internet in blokirani TV-programi

12. 05. 2022 07.54

Oblasti, ki jih je v Hersonu v Ukrajini nastavila Moskva, pravijo, da nameravajo zaprositi ruskega predsednika Vladimirja Putina, naj regijo uradno priključi Rusiji. Rusija medtem v Hersonu in drugih zasedenih delih Ukrajine že uvaja svojo valuto, medije in internetne storitve. Razmere so še naprej izjemno kritične v Mariupolu, kjer na pomoč kličejo celo Elona Muska. Združeni narodi pa preverjajo obtožbe o kršitvah človekovih pravic, ki naj bi jih ruska vojska zagrešila med invazijo v Ukrajini.

Več članic EU, tudi Slovenija, v non-paperju: 'Evropo, ki deluje, že imamo'

09. 05. 2022 10.42

Deset držav članic Evropske unije, med njimi Slovenija, je pripravilo t. i. non-paper, v katerem so kritične do uporabe idej evropskih državljanov v okviru konference o prihodnosti Evrope za interese posameznih institucij. Poudarili so tudi, da namen konference ni bil sprememba pogodb EU. Očitki letijo predvsem na Evropski parlament, čeprav ta v dokumentu ni izrecno omenjen.

Tonin: Za nakup 45 oklepnikov tipa boxer 281,5 milijona evrov

26. 04. 2022 14.07

Vlada bo po odločitvi ustavnega sodišča, da prepoved referenduma o zakonu o ratifikaciji sporazuma z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR) ni v neskladju z ustavo, za nakup 45 oklepnikov tipa boxer odšteti 281,5 milijona evrov. Skupna vrednost pogodbe sicer znaša 343.430.000 evrov z DDV. Obrambni minister Matej Tonin je pozdravil odločitev sodišča ter napovedal prizadevanja za podpis pogodbe z organizacijo in s tem tudi nakup osemkolesnikov tipa boxer "še v tem mesecu". Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je ob napovedi skorajšnjega podpisa pogodbe Tonina pozval, naj se "glede na to, da se bo v nekaj mesecih oblikovala nova vlada, vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb za nakup orožja".

Odmevi slovenskih volitev v tujini: Poraz skrajno desnih populistov v Evropi

25. 04. 2022 09.50

Desete državnozborske volitve je spremljala tudi tujina. Mediji so se razpisali o porazu populistične desnice v Sloveniji in hudem porazu stranke slovenskega premierja Janeza Janše v boju za politično prevlado z "levo usmerjeno stranko". Prihajajo pa tudi odzivi visokih političnih predstavnikov. Član evropskega parlamenta Guy Verhofstadt je kritično zapisal: "Precej jasno je, da se tako Slovenci kot Francozi zavedajo, da skrajno desni populizem v kriznih časih ne ponuja rešitev." S tem se je ponorčeval iz tvita, ki ga je Janša leta 2020 objavil ob preštevanju glasov na ameriških volitvah.

'S skupnimi močmi bomo Slovenijo vrnili v normalnost'

22. 04. 2022 13.00

Opozicija in Gibanje Svoboda so pred nedeljskimi volitvami nagovorili volivce in volivke. Zbrali smo se, da napovemo konec cirkusa, je uvodoma povedal Marjan Šarec. Dejal je, da bodo te volitve prelomne, referendum o tem, ali želimo biti spet normalna Slovenija, kakršne smo bili vajeni. Slovenski javnosti želijo pokazati, da med njimi ni nobenih nesoglasij in da so dobra ekipa: "Vseh pet strank bo s skupnimi močmi Slovenijo vrnilo v normalnost. To je naša trdna zaveza." Vse volivce so pozvali na volišča, da oddajo svoj glas.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak

22. 04. 2022 07.00

Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Med razlogi za nizko volilno udeležbo tudi 'vsisoistizem'

21. 04. 2022 12.24

Medtem ko je bila neudeležba na volitvah v državni zbor leta 1992 zgolj 14,4-odstotna, je bilo tistih, ki niso izkoristili svoje volilne pravice, leta 2018 že 47,36-odstotka. Zakaj takšen upad in ali bo zaradi velike aktivacije civilne družbe letos kaj drugače? Lastnost vseh utrjenih demokracij je, da motivacija za udeležbo na volitvah z leti pada, ocenjuje politični komentator Aljaž Pengov Bitenc. Tu je še razočaranje nad demokratičnim sistemom oz. kapitalizmom, ker "ni bilo tako, kot je bilo oglaševano". Tretji razlog imenuje "vsisoistizem", ko stran, ki je s sovražno retoriko poskušala zmagati na volitvah, pa ji to ni uspelo, vpelje logiko, da so vsi enaki. Za demokracijo je dobro, če je udeležba visoka, opozarja, in tudi sam upa, da letos bo.

Volišča najbolj oblegana na plebiscitu, največ predčasnih glasov na tokratnih volitvah

21. 04. 2022 06.00

Volivci so se najbolj množično doslej odpravili na plebiscit o samostojnosti Slovenije, ki je potekal leta 1990. Takrat je svoj glas oddalo 93,2 odstotka volilnih upravičencev. V samostojni Sloveniji pa je največ volivcev šlo na prve volitve za predsednika republike leta 1992. Takrat jih je svoj glas oddalo 1.280.252 oz. skoraj 86 odstotkov upravičencev. Na isti dan so potekale tudi prve parlamentarne volitve v samostojni Sloveniji, volilna udeležba je le malenkost zaostajala za predsedniškimi. Medtem pa so volišča predčasno najbolj oblegana na tokratnih volitvah.

Golob: Uživam v tem, da nemogoče spreminjam v mogoče

20. 04. 2022 19.19

Smo v zadnjih dneh volilne kampanje, ko nas z vseh strani nagovarjajo politični obrazi in nas prepričujejo, da so oni tisti, ki bodo Slovenijo popeljali v lepšo prihodnost. O tem, kakšno prihodnost si za našo državo predstavlja Robert Golob, smo razglabljali prek videopovezave, saj je predsednik Gibanja Svoboda obležal zaradi koronavirusa.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Politikov ne maramo, pomembne teme nas dolgočasijo? To je slabo

10. 04. 2022 09.18

Človekove pravice, zeh, pravice beguncev, zeh, zeh, okolje, globalno segrevanje, svoboda medijev, zeh, zeh, zeh ... Večina ključnih, izjemno pomembnih stvari je za povprečnega volivca, priznajmo, dolgočasnih, je obvezno nakladanje, ki ga, če se le da, presliši.

DZ ni glasoval o novem predlogu zakona o elektronskih komunikacijah

06. 04. 2022 15.07

DZ je zavrnil dopolnilo poslanske skupine LMŠ k novemu predlogu zakona o elektronskih komunikacijah. Medtem pa o samem predlogu zakona na seji ni glasoval, saj mora pred tem odločiti glede predloga za razpis posvetovalnega referenduma, ki ga je tudi s podpisi poslancev Levice, SAB in SD vložila LMŠ.

Volitve na Madžarskem: je Orbanu s podrejanjem medijev uspelo utišati opozicijo?

03. 04. 2022 07.19

Madžari to nedeljo odločajo, ali bo premier Viktor Orban ostal na oblasti še četrti zaporedni mandat ali pa bo moral oblast prepustiti opoziciji. Možno naj bi bilo oboje, a ankete pripisujejo nekaj več možnosti za zmago Orbanovi stranki Fidesz. Zahvala za to gre v veliki meri ubogljivim medijem, v katerih opozicija praktično ni prišla do besede.

Madžarska: boj za zmago na nedeljskih volitvah bo napet

02. 04. 2022 07.00

Nedeljske splošne volitve in sočasen referendum o sporni zakonodaji, ki naj bi otroke ščitila pred propagando LGBTIQ, bodo ključen preizkus javne podpore vladanju premierja Viktorja Orbana, ki traja že tri mandate. Poznavalci jih ocenjujejo kot napet boj nasprotujočih si vizij prihodnosti Madžarske, katerega finale je zasenčila vojna v Ukrajini.

Pred madžarskim veleposlaništvom manjši protest proti diskriminaciji LGBTIQ+

31. 03. 2022 18.12

Organizacija Amnesty International Slovenija je organizirala protestni shod pred madžarskim veleposlaništvom v Ljubljani, ki se ga je udeležilo okrog 20 ljudi. Opozorili so na položaj človekovih pravic pripadnikov LGBTIQ skupnosti na Madžarskem, kjer bo v nedeljo hkrati z volitvami potekal sporen referendum na to temo.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Cene nepremičnin rastejo v nebo, v parlamentu pa prepir o 'norih zakonih'

23. 03. 2022 15.24

Ob tem, ko cene nepremičnin v Sloveniji še naprej rastejo v nebo in vse več mladih ne more rešiti stanovanjskega problema, najemniški trg pa spominja na divji zahod, se v parlamentu še naprej ne morejo zediniti o tem, kakšne rešitve bi sprejeli, da se anomalije v zvezi s tem čim prej odpravijo. V Levici so predlagali zakon o davku na prazne in velike nepremičnine, v NSi so ga označili za "norega". Napovedali so, da bodo v zvezi s tem razpisali referendum. "Radi bi vas spomnili, da je ta 'nori zakon' v veljavi že več kot 30 let, pa vas do sedaj, kot kaže, ni motil," jim odgovarjajo v Levici. NSi obtožujejo, da s svojimi izjavami zavajajo in strašijo ljudi. "Za veliko večino ljudi z običajnimi stanovanji ali hišami zakon ne prinaša prav nobenega novega davka," poudarjajo.

Levica vložila pobudo za referendum o zakonu o igrah na srečo

22. 03. 2022 16.51

Novela zakona o igrah na srečo, ki med drugim prinaša delno liberalizacijo tega področja in sprostitev omejitev pri lastništvu igralnic, je v državnem zboru prestala tretje branje. Medtem ko poslanci koalicije pričakujejo več konkurence in pozitiven finančni učinek, pa v opoziciji vztrajajo, da bo imel vrsto negativnih posledic. Ker želijo preprečiti njegovo sprejetje, je opozicijska Levica s podpisi tudi drugih opozicijskih strank KUL že vložila pobudo za sklic referenduma o zakonu o igrah na srečo, ki bi ga moral državni zbor potrjevati v sredo.

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično

20. 03. 2022 07.00

Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.

Pogovarjal bi se o tem, da ima ljudstvo možnost odpoklicati parlament

19. 03. 2022 17.00

V okviru poglobljenih intervjujev, ki jih pred volitvami pripravljamo z voditelji strank, ki jim najbolje kaže na prihajajočih parlamentarnih volitvah, smo tokrat pred mikrofon povabili koordinatorja Levice. Luka Mesec je odgovarjal tudi na deset vprašanj, ki – kljub kratkim odgovorom – veliko povedo o temeljnih vrednotah stranke.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

'Ne pričakujem radikalnih sankcij, ki bi Rusijo spravile na kolena'

23. 02. 2022 08.32

V Rusijo in Ukrajino so sploh po odločitvi dume, da lahko ruski predsednik Vladimir Putin v najvzhodnejšo pokrajino Ukrajine napoti vojsko, uprte vse oči. Po številnih obsodbah, ki jih je bila po priznanju neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku deležna Rusija, se je Putin odzval, da je dogovor iz Minska že zdavnaj mrtev, a da cilj Rusije ni obnovitev ruskega imperija. A če se bo Ukrajina demilitarizirala, odpovedala zvezi NATO in ostala nevtralna, bo tudi Rusija izpolnila svoje zaveze, je dejal. Dežujejo tudi sankcije - Evropska unija z ukrepi proti bankam, ZDA pa tudi z dodatnimi ukrepi.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'

20. 02. 2022 10.18

Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Levica umika zahtevo za sklic referenduma o dohodnini

16. 02. 2022 13.40

Levica umika zahtevo za sklic posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini, je sporočil koordinator Levice Luka Mesec. Kot je pojasnil, desnici ne želijo dati možnosti, da si z obljubami višjih plač na račun opustošenega proračuna gradi predvolilno kampanjo. V koalicijskih vrstah pa je mogoče slišati, da je Levica z umikom naredila napako in da se je ustrašila lastnega izziva. V SDS in NSi vztrajajo, da je predlagana novela kakovostna in verjamejo, da bo sprejeta na marčni seji DZ.

Ustavno sodišče začasno zadržalo dvig plačnega stropa zdravnikom in zobozdravnikom

11. 02. 2022 13.47

Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo izvrševanje člena zadnjega interventnega zakona, ki za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač v javnem sektorju. Odločitev sodišča je prišla sredi pogajanj vlade in reprezentativnih sindikatov o višjih plačah ravno na podlagi sporne določbe. Na odločitev sodišča se je že odzval premier Janez Janša, ki pravi, da ustavno sodišče spet politizira.

Če bo Kazenski zakonik spremenjen, Inštitut 8. marec napoveduje referendum

21. 01. 2022 15.21

V Inštitutu 8. marec so potrdili, da bodo v primeru sprejetja dopolnitve kazenskega zakonika v DZ začeli postopek za vložitev pobude za referendum. Predsednika DZ so pozvali, da zakona ne uvrsti na dnevni red seje DZ. Opozarjajo namreč, da dopolnitve kazenskega zakonika legitimirajo gospodarski kriminal in korupcijo. Podpise za referendum nameravajo zbirati tudi t. i. petkovi protestniki. Na noge je skočila tudi stroka, ki opozarja, da bi v tem primeru zastarali tudi številni odmevni primeri.

SNS spreminja napačen zakon in onemogoča pregon gospodarskega kriminala

20. 01. 2022 11.34

Potem ko je Odbor DZ za pravosodje s sedmimi glasovi za in šestimi proti po skrajšanem postopku potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS, se vrstijo kritike iz vrst opozicije, da bo gospodarski kriminal s tem nagrajen in ne kaznovan. Spremembe bi onemogočale pregon nekaterih kaznivih dejanj, tudi tistih, povezanih z nabavo zaščitne opreme v prvem valu epidemije covid-19. Predlogu nasprotuje celo stroka, ki opozarja, da so spremembe vložene v napačen zakon.

Vlada ne nasprotuje posvetovalnemu referendumu o noveli zakona o dohodnini

18. 01. 2022 18.43

Vlada je sklenila, da ne nasprotuje predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini. Tega so decembra lani predlagali poslanci Levice, potem ko je DZ glasovanje o podpori spremembam, ki naj bi bile po prvotnih načrtih uveljavljene že z letošnjim 1. januarjem, prestavil na eno prihodnjih sej.

100 dni pred volitvami: ostra retorika, nove stranke in civilna družba

14. 01. 2022 11.19

100 dni pred predvidenim datumom parlamentarnih volitev, ki bodo prvo dejanje supervolilnega leta, se v politični areni akterji pospešeno pripravljajo na spopad, ki bo določil obliko parlamentarne krajine za naslednja štiri leta. Koalicija in opozicija zaostrujeta retoriko, nekateri poslanci skačejo s potapljajočih se ladij, ustanavljajo se nove stranke, pojavljajo novi obrazi, močno pa se je okrepilo delovanje civilne družbe.