dvanajst

Dividende bodo izplačali tudi v Heliosu
19. 06. 1998 11.32
Na včerajšnji skupščini družbe Helios so delničarji potrdili vse predlagane sklepe: sprejem letnega poročila, sprejem predloga delitve dobička, sklep v zvezi z udeležbo na dobičku ter imenovanje revizorske hiše. Tako je bila petina doseženega dobička razdeljena za dividende, ki bodo tako znašale 840 tolarjev na delnico, kar pomeni devetodstotno povišanje glede na minulo leto, so sporočili iz te domžalske družbe.

Iskrateling vse uspešnejši v Rusiji
18. 06. 1998 13.54
V podjetju Iskrateling so pred kratkim podpisali pogodbo z rusko Severnokavkaško železnico, s katero so uspeli prodreti na zahteven tržni segment železnic Ruske federacije, je na današnji novinarski konferenci dejal direktor Iskratelinga Bojan Hladnik. Z opremo, ki jo bo dobavil in priključil Iskrateling, bodo železnice pričele proces uvajanja nove tehnologije, in sicer digitalizacije omrežja z digitalnimi centralami in povezavami z optičnimi kabli.

Znova spopadi na območju Dečanov
14. 06. 1998 12.46
Iz srbskih in albanskih virov so sporočili, da so danes na območju Dečanov izbruhnili spopadi med srbskimi silami in kosovskimi Albanci.

Tiger s Sumatre nova živalska vrsta
12. 06. 1998 09.54
Tigri s Sumatre so samosvoja vrsta, drugačna od vseh ostalih tigrov na svetu, trdi genetska študija Ameriškega muzeja naravne zgodovine, objavljena v najnovejši številki revije Animal Conservation. Ti tigri, ki jih v divjini indonezijskega otoka živi le še kakih 400 do 500 in kakih 235 v ujetništvu, se po vsaj treh dednih lastnostih razlikujejo od sorodnikov, od katerih jih je ločila osamitev Sumatre zaradi dviga morske gladine pred šest do dvanajst tisoč leti. Tigri so doslej veljali za vrsto s petimi še živečimi podvrstami: osrednjekitajski, sibirski, bengalski, indokitajski tiger in tiger s Sumatre.

V napadu na alžirski vlak najmanj 12 žrtev
11. 06. 1998 15.12
V eksploziji bombe, podtaknjene na železniške tire v pokrajini Ain Defla na jugozahodu Alžirije je davi umrlo dvanajst ljudi, 21 potnikov pa je ranjenih, so prve ocene varnostnih služb.

Knjiga o Slovencih v Mauthausnu
10. 06. 1998 14.33
Ob 60. letnici postavitve zloglasnega koncentracijskega taborišča v Mauthausnu je pri Cankarjevi založbi izšla knjiga Franceta Filipiča Slovenci v Mauthausnu s podnaslovom Nikoli več!, ki v besedi in sliki izčrpno opisuje usodo mnogih Slovencev, poimensko našteva vse slovenske taboriščnike z osnovnimi življenjskimi podatki in osvetljuje takratne dogodke na podlagi najnovejših avtorjevih raziskav.

19. montrealski džezovski festival
15. 05. 1998 15.51
Skoraj sto koncertov v dvoranah, od teh dvanajst svetovnega slovesa, in tristo brezplačnih koncertov na prostem bo od 1. do 12. julija zaznamovalo 19. džezovski festival v Montrealu, enega najbolj obiskanih tovrstnih dogodkov na svetu. Festival bodo odprli z hommagem Georgeu Gerschwinu, od čigar rojstva letos mineva sto let, so sporočili prireditelji ob predstavitvi dvoranskega sporeda. Sledilo bo prek 2000 glasbenikov iz več kot 15 držav z vsemi različicami džeza, bluesa, gospela, popa ali free-džeza in kubanskih ter afro ritmov.

Indonezija: V spopadih s policijo 12 študentov ranjenih
07. 05. 1998 08.53
V mestu Medan na indonezijskem otoku Sumatra je v noči na četrtek po lokalnem času na več krajih znova prišlo do incidentov. Mesto je že tretji dan prizorišče nasilnih nemirov, ki jih policija skuša zadušiti tudi z orožjem.

Svetovna banka še naprej dejavna na Hrvaškem
02. 05. 1998 10.22
Svetovna banka bo še naprej podpirala razvoj hrvaškega gospodarstva, bankin portfelj na Hrvaškem pa se redno izvaja prek dosedaj sprejetih dvanajst projektov, je dejal predstavnik urada Svetovne banke v Zagrebu Zoran Anušič in dodal, da bo realizacija druge tranše sredstev Svetovne banke v višini 160 milijonov mark odvisna od politike hrvaške vlade. Tranša je namenjena prilagoditvi finančnega in javnega sektorja, najprej pa prestrukturiranju hrvaške pošte in telekomunikacij. V pripravi je še petnajst dolgoročnih razvojnih projektov, ki jih je Svetovna banka pripravljena financirati.

Teden slovenke drame 1998 v Kranju
02. 04. 1998 08.06
V Prešernovem gledališču v Kranju se je sinoči začel 28. Teden slovenske drame, ki bo potekal do 10. aprila. Pred uvodno predstavo Svatba Rudija Šelige v režiji Matije Logarja in izvedbi Slovenskega ljudskega gledališča iz Celja so podelili nagrado Slavka Gruma za najboljše novo dramsko besedilo lanskega leta; prejel jo je Matjaž Zupančič za dramo Vladimir.

Slika bitke pri Waterlooju spomeniško zavarovana
29. 03. 1998 13.28
Belgijske oblasti so med umetnine, ki so pod državnim spomeniškim varstvom, uvrstile tudi velikansko panoramsko sliko bitke pri Waterlooju, poroča agencija Reuters. Slika se razprostira prek notranje stene krožnega razglednega stolpa nad prizoriščem legendarnega bojišča nedaleč od Bruslja, visoka je dvanajst in dolga deset metrov. Naslikana je bila ob stoti obletnici bitke, v kateri so leta 1815 britanski in nemški vojaki porazili vojsko francoskega cesarja Napoleona Bonaparteja.

Dvanajst let zapora za umor krave
19. 03. 1998 08.57
Nepalčan je bil obsojen na dvanajst let zapora, ker je namenoma ubil kravo, ki je po prepričanju hindujcev in budistov sveta žival, piše v sredini izdaji časnik Katmandu Post. Prizivno sodišče v Patanu na jugu Katmanduja je v torek potrdilo obsodbo okrajnega sodišča v Sindhupalchowku 65 kilometrov vzhodno od Patana zoper Somlala Tamanga, spoznanega za krivega naklepnega umora krave pred dvema letoma. Vaščan iz Hagama je priznal krivdo. Pomagala sta mu dva moška; eden od njiju je bil obsojen na šest let zapora. Dvanajst let odvzema svoboščin je po nepalskem civilnem zakonu največja možna kazen za naklepni umor krave ali bika.

Strožji predpisi so zaščita pred finančnimi krizami
15. 03. 1998 10.07
Vzhodnoevropske države v prehodu se morajo uspešno zaščititi pred finančnimi težavami, ki so nedavno prizadeli Azijo. Poostriti morajo predpise o delovanju finančnih trgov in povečati kapital bank, je na konferenci o stabilnih finančnih sistemih dejal Andrew Crockett, predsednik Banke za mednarodne poravnave (BIS). Ob azijski krizi je veliko vlagateljev umaknilo svoj kapital iz vzhodnoevropskih držav in tako ogrozilo valute teh držav. BIS svetuje, da se vzhodnoevropske države bolj posvetijo obvladovanju tveganj, preglednosti finančnih trgov in računovodske prakse. Po njihovi oceni bi najmanjši delež kapitala bank moral znašati vsaj deset ali dvanajst odstotkov sredstev.

Kitajska bo ukinila petnajst ministrstev
06. 03. 1998 10.12
Kitajska bo ukinila petnajst ministrstev in oblikovala štiri nove velike ministrske oddelke, je na letnem plenarnem zasedanju Ljudske narodne skupščine v petek sporočil generalni sekretar kitajske vlade Luo Gan in tako potrdil sinočnjo napoved premiera Li Penga o zmanjšanju števila ministrstev in državnih komisij s 40 na 29. Ukinili naj bi dvanajst ministrstev - za delo, za geologijo in mineralne zaloge, za elektroenergetiko, za premogovništvo, za gradbeno industrijo, za elektroniko, za metalurgijo, za kemično industrijo, za pošto in telekomunikacije, za gozdove, za notranjo trgovino in za radio, film ter televizijo - in tri državne komisije - za obnovo gospodarstva, za znanost, tehnologijo in obrambno industrijo ter za šport in telesno kulturo.

Italijanski javni dolg je še vedno visok
27. 02. 1998 16.42
Evropski komisar Yves Thibault de Silguy je danes v Rimu izjavil, da je italijanski javni dolg še vedno previsok glede na maastrichtske kriterije, da pa je treba upoštevati trend upadanja in ne trenutne ravni. Italijanski javni dolg je leta 1997 znašal 121,6 odstotka BDP (bruto domačega proizvoda), leto prej pa 124 odstotkov. Kot je znano, kriteriji iz Maastrichta določajo, da lahko javni dolg znaša največ 60 odstotkov BDP. Po nekaterih napovedih, naj bi Italija ta kriterij izpolnila šele čez približno dvanajst let.

Daehlie najuspešnejši zimski olimpijec
22. 02. 1998 11.26
Bjoern Daehlie je najuspešnejši udeleženec zimskih olimpijskih iger. Tridesetletni Norvežan je z današnjim uspehom v smučarskem teku na 50 kilometrov na ZOI v Naganu zabeležil že osmo olimpijsko zmago in tako število medalj, ki jih je od leta 1992 zbral na olimpijskih igrah, povečal na dvanajst.

Domače in tuje podzemlje v Budimpešti
14. 02. 1998 10.55
V madžarski prestolnici Budimpešti je razpredenih kakih deset do dvanajst skupin organiziranega kriminala, od katerega živi skoraj 250 ljudi, je v pogovoru povedal namestnik načelnika mestne policije Janos Lazar. Čeprav se njihova "delovna področja" včasih pokrivajo, pa ima vsaka svojo značilno usmeritev.

V eksploziji granate na srednji šoli 16 ranjenih
04. 02. 1998 17.09
V eksploziji granate na neki beograjski srednji šoli je bilo ranjenih 16 dijakov, od tega dva huje, je sporočila beograjska policija.

Stockholm - letošnja kulturna prestolnica Evrope
16. 01. 1998 14.14
V Stockholmu se danes z uradnim sprejemom in predstavitvijo, jutri, v soboto, pa z odprtjem t.i. ledene palače - atrakcijo, zanimivo predvsem za najširše občinstvo in medije -, začenja zgoščeno kulturno dogajanje v mestu, ki je letos evropska kulturna prestolnica.

Ena potnica umrla, več potnikov ranjenih zaradi močnih turbolenc
29. 12. 1997 10.04
Zaradi močnih turbulenc nad Pacifikom je v letalu Boeing 747 letalske družbe United Airlines sinoči življenje izgubila ena potnica, 102 od skupno 393 potnikov in članov posadke pa je bilo ranjenih. Do nesreče je prišlo, ko je letalo, ki je letelo z japonskega letališča Narita na Havaje, dve uri po vzletu nenadoma padlo za približno 300 metrov, zato je potnike sprva vrglo v strop, nato pa ponovno na sedeže, pri čemer je neka 32-letna Japonka zaradi udarca padla v komo, po prevozu v bolnišnico z letališča Narita pa je umrla. Zaradi poškodb so v bolnišnico prepeljali še dvanajst drugih potnikov.

Novoletna čestitka po 6 letih pri naslovniku
28. 12. 1997 11.32
Neka novoletna čestitka je potrebovala kar šest let, da je iz Kronacha na zgornjem Bavarskem prispela v dvanajst kilometrov oddaljeni Mitwitz. 20. decembra 1991 ob 18. uri so sorodniki Norberta Konradija "na pot" poslali novoletno čestitko, ki je letos brez znamke prispela na naslov v Mitwitz, gospa Ruth Konradi pa bi morala celo doplačati za poštnino. Vrednost znamke pred šestimi leti je bila namreč 60 pfeningov, medtem pa je narasla na eno marko. Nemška pošta AG se je izkazala z velikodušnostjo in ni zahtevala doplačila, saj je krivca za zakasnitev videla v lastnih vrstah.

Zapestnica namesto okovov
14. 12. 1997 11.34
Francoski obsojenci bodo zaporno kazen po novem lahko odsedeli doma, a ne vsi. Najnovejši izum >>elektronske ječe<< bodo lahko koristili le kršitelji zakona, ki jim bo sodišče izreklo zaporno kazen, nižjo od enega leta in pa tisti, ki morajo od sicer daljše zaporne kazni odsedeti le še dvanajst mesecev ali manj. Odločitev je po sprejetju v francoski narodni skupščini pred nekaj dnevi potrdil tudi francoski senat. Tisti zaporniki, ki se bodo (lahko) odločili za >>domači zapor<<, bodo morali nositi posebno zapestnico, preko katere jih bodo pristojni organi stalno nadzirali. Obsojenci se bodo od posebnega oddajnika, ki bo nameščen v njihovem stanovanju, smeli oddaljiti le za največ 45 metrov. Elektronika naj bi francoskim oblastem tako že čez nekaj mesecev pomagala razbremeniti prepolne zapore. >>Elektronski povodec<< za zapornike se je uveljavil tudi na Nizozemskem, Švedskem in v ZDA.

Kulturni fenomen - Grafiti
21. 11. 1997 12.13
Na Dunaju je približno deset milijonov grafitov, je ob pričetku kongresa z naslovom Kulturni fenomen - grafiti povedal raziskovalec grafitov Norbert Siegl. Kongres bo do nedelje potekal na dunajski akademiji za uporabno umetnost.