dvig plače

Dvig zdravniških plač na noge spravil ostale sindikate

01. 02. 2022 10.10

Ministrstvo za zdravje naj bi s sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, sklenilo dogovor o dvigu plač. Temelj za dvig zdravniških plač je deseti interventni zakon, ki je najvišji plačni razred zgolj za zdravnike in zobozdravnike s 57. dvignil na 63. plačni razred. Fides naj bi ob tem zahteval tudi izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Ostali sindikati, ki zastopajo največ delavcev v javnem sektorju, so nad "enostranskimi potezami" vlade ogorčeni.

Porušena razmerja v zdravstvu: eni do višjih plač, drugi v stavko

28. 01. 2022 10.42

Medtem ko se del zdravstvenih delavcev z vlado že nekaj časa pogaja in pričakuje povprečno zvišanje mesečne plače za okoli 1340 evrov na zdravnika, pa drugi zaradi neposluha vlade, ki zavlačuje z začetkom pogajanj, napovedujejo stavko. S tem je zabit dodaten klin med delavci v zdravstvu in zaostruje že tako porušena razmerja. Po oceni ministrstva za delo razlogov za stavko sindikatov zdravstva in socialnega varstva ni. Medtem pa se je tudi Glavni odbor Fidesa preoblikoval v stavkovni odbor. Ministru za zdravje Janezu Poklukarju očitajo, da zavlačuje z realizacijo zadnjega interventnega zakona.

Vlada sprejela izhodišča za pogajanje z zdravniki, ocena finančnih posledic slabih 112 milijonov na leto

20. 01. 2022 16.48

Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Ocenjene finančne posledice predlaganih izhodišč na letni ravni znašajo 111,57 milijona evrov, so sporočili po seji vlade. Pooblastila je tudi vladno skupino za pogajanja.

Najnižja bruto urna postavka za študentsko delo odslej 6,17 evra

12. 01. 2022 14.36

V uradnem listu je bila objavljena nova višina minimalne bruto plače, ki od 1. januarja znaša 1.074,43 evra. V kratkem se bo zvišala tudi najnižja bruto urna postavka za študentsko delo, ki je vezana na višino minimalne plače. Delodajalci bodo morali odslej študentu oziroma dijaku za opravljeno uro dela plačati najmanj 6,17 evra bruto.

Koliko prihrankov bo dovolj za upokojitev?

10. 01. 2022 00.15

Vsi si želimo dostojno pokojnino, želimo si, da bi bila pokojnina enaka našim prihodkom iz časa delovne dobe, s čimer bi lahko mirno preživeli zadnja leta svojega življenja. Žal ni tako. Ko gremo v pokoj, se nam prihodki praktično prepolovijo, zaradi česar se vse več ljudi znajde na pragu revščine. Da bi lahko na stara leta uživali, moramo že danes varno naložiti privarčevani denar. A kako to narediti? S tem vprašanjem se spoprijema večina med nami.

Cigler Kralj: Pri minimalni plači sem iskal kompromis. Sindikati nezadovoljni

06. 01. 2022 19.15

Minister za delo Janez Cigler Kralj je pri pripravi predloga o uskladitvi letošnje minimalne plače le z inflacijo iskal kompromis, ki bi zadovoljil vse socialne partnerje, so, potem ko je prišlo do nezadovoljstva s strani delodajalcev, sindikatov in določenih političnih strank, sporočili z ministrstva za delo. Toda tudi prejemnikom ostaja grenko-sladek priokus, saj se ne viša le njihova plača, pač pa se bistveno bolj višajo tudi zneski položnic, pa gorivo in izdelki na trgovskih policah. 

Dvig minimalne plače za 50 evrov bruto le slaba tolažba ob vseh podražitvah

06. 01. 2022 18.53

Ministrstvo za delo je v sredo napovedalo dvig minimalne plače za 50 evrov bruto na mesec. Prejemnikom ostaja grenko-sladek priokus, saj se ne viša le njihova plača, pač pa se bistveno bolj višajo zneski položnic, cene goriva in izdelkov na trgovskih policah. V Zvezi svobodnih sindikatov prav tako opozarjajo, da minister za delo plač ni dvignil na lastno pest, pač pa jih je dvignil za toliko, kot mu to nalaga zakon. In medtem ko delodajalci sicer pozdravljajo, da je minister izbral najnižji možen dvig plač, jih skrbi, da bodo na račun tega morali dvigniti cene svojih izdelkov, kar bomo občutili prebivalci.

Cigler Kralj predlaga zvišanje minimalne plače na 1074,43 evra

05. 01. 2022 15.42

Minister za delo Janez Cigler Kralj je po drugem posvetu s socialnimi partnerji sporočil, da bo uskladitev minimalne plače za leto 2022 enaka višini rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu. Zvišala se bo torej predvidoma za 4,9 odstotka na 1074,43 evra bruto. Medtem pa se delodajalcem zdi predlagani dvig minimalne plače previsok.

Slovenija pri spopadanju z gospodarskimi vidiki pandemije na drugem mestu

05. 01. 2022 16.47

Slovenija se je na lestvici o uspešnosti spopadanja z gospodarskimi vidiki pandemične krize, ki so jo pripravili pri britanskem tedniku The Economist, uvrstila na drugo mesto med 23 izbranimi članicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Pred njo so pri Economistu po petih uporabljenih merilih uvrstili Dansko. V SD so medtem pripravili svojo analizo. Pravijo, da Slovenija v bitki s pandemijo še zdaleč ni uspešna.

Dvig plačnega razreda za zdravnike in zobozdravnike. Koliko bi zaslužili?

28. 12. 2021 19.22

Po tem ko so v ponedeljek v državnem zboru pritrdili novemu, že desetemu protikoronskemu paketu, so še posebej močno na udaru plače zdravnikov. Z novim zakonom bodo lahko zdravniki in zobozdravniki spadali celo v 63. plačni razred, kar je kar šest plačilnih razredov višje kot zdaj. Kakšne pa so trenutne plače tega predela javnega sektorja, ki se mu obeta povišanje plačnega razreda?

Sindikati ob sprejetju PKP 10 napovedujejo ustavno presojo

27. 12. 2021 20.44

Ob sprejetju novega protikoronskega zakona oz. PKP 10 so v Konfederaciji sindikatov PERGAM zgroženi nad nadaljevanjem prakse sprejemanja zakonodaje brez sodelovanja javnosti, socialnega dialoga v okviru Ekonomsko socialnega sveta in pogajalske komisije za javni sektor. Med bolj problematičnimi določbami se jim ob tem zdi prav dvig plačnega stropa pri zdravnikih in zobozdravnikih: "Gre za evidentno in popolnoma neutemeljeno neenakost." Ob tem napovedujejo vložitev zahteve za presojo skladnosti predmetnega člena PKP 10 z ustavo. Razočaranje nad dejstvom, da pri njegovem sprejemanju odločevalci niso upoštevali njihove zahteve po izločitvi zdravstva iz enotnega plačnega sistema, so izrazili tudi v sindikatu FIDES.

Sindikati javnega sektorja za odpravo omejitev plačnih razredov za vse javne uslužbence

23. 12. 2021 13.30

V Pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja menijo, da je povsem nesprejemljivo, da se omejitev najvišjega plačnega razreda odpravlja izključno za plačno podskupino E1 – zdravniki in zobozdravniki, saj za to ni nikakršnega utemeljenega vsebinskega razloga. V Fidesu predloga za zdaj ne komentirajo, saj zakon s predlaganim dopolnilom še ni bil sprejet.

Fides: Zdravniki zahtevajo izstop iz sistema plač v javnem sektorju

15. 12. 2021 14.03

V zdravstvenih zavodih po državi te dni skladno s sklepom glavnega odbora zdravniškega sindikata Fides potekajo zbori zdravnikov, ki enotno vztrajajo pri zahtevi po izstopu iz enotnega plačnega sistema in ureditvi delovnih pogojev z lastno kolektivno pogodbo. Ob tem Fides pozivajo k stopnjevanju sindikalnih aktivnosti, so sporočili iz sindikata.

Razbremenitev dohodka iz kapitala in najema ter postopen dvig splošne olajšave

14. 12. 2021 06.48

Državni zbor je redno decembrsko sejo nadaljeval z obravnavo predloga novele zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala. Kot so sporočili po seji, bodo s predlogom zakona s postopnim zvišanjem splošne olajšave davčno razbremenili dohodke iz dela, zaradi dviga splošne olajšave pa bodo zavezanci tako prejeli bistveno višje neto dohodke. Po načrtih vlade naj bi novosti začele veljati že z januarjem 2022.

Trgovci, ki menijo, da je država nanje pozabila, zahtevajo številne ukrepe

09. 12. 2021 15.16

Trgovinska dejavnost je med najbolj prizadetimi dejavnostmi v trenutni situaciji, saj je bila v letu 2020 med najdlje zaprtimi dejavnostmi v Sloveniji, so prepričani pri OZS. Spomnili so, da so bile neživilske trgovine zaprte kar sedem mesecev. Kot opozarjajo, trgovce pesti upad prometa, zaradi pogoja PCT je kupcev manj. Naštevajo še številne dejavnike, ki jim otežujejo poslovanje, kot so dvig cen blaga in energentov, neprodane zaloge blaga, delovna sila za preverjanje PCT … Zato odločevalce pozivajo, da v interventni zakon uvrstijo številne ukrepe za pomoč trgovinski dejavnosti.

Kam investirati denar? Čistilka, ki je zaslužila milijone evrov v krizi. Novo. Umetnost bogastva za običajne ljudi.

09. 12. 2021 00.15

Mestni svet podprl 30-odstotno subvencijo dveh položnic Energetike Maribor

07. 12. 2021 21.39

Mariborski mestni svetniki so na izredni seji večinsko soglašali s 30-odstotno subvencijo variabilnega dela cene ogrevanja za november in december za gospodinjstva, ki jih ogreva Energetika Maribor. So pa poudarili, da je treba najti rešitve tudi za pomoč ostalim meščanom.

Predlogu za izredno uskladitev pokojnin v poslanskih skupinah naklonjeni

05. 12. 2021 09.44

Predlogu pokojninske novele, s katero želijo poslanci DeSUS dokončno odpraviti posledice varčevalnih ukrepov za upokojence in jim pokojnine decembra izredno uskladiti v višini 3,5 odstotka, so v poslanskih skupinah naklonjeni. V nekaterih bodo podrobnejša stališča sicer še opredelili, med drugim se zavzemajo za izredno uskladitev v absolutnem znesku, kar pomeni, da bi se vsakemu upokojencu pokojnina zvišala za enak znesek. Slišati je tudi opozorila o večjem poudarku na dolgoročni stabilnosti pokojninske blagajne.

Delež povišane oskrbnine v DSO-jih bi pokrili iz proračuna

02. 12. 2021 10.47

Vlada se je sredi novembra odločila za povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše, posledično pa so se oskrbnine dvignile za 5,6 odstotka. Koalicijske poslanske skupine zdaj predlagajo, da del stroškov za dvig plač pokrije proračun. Gre za znesek v višini 16 milijonov evrov.

Odbor za finance dal zeleno luč razbremenitvam pri dohodnini

01. 12. 2021 18.57

Prav lahko se zgodi, da nam bo novo, elektronsko vinjeto, prihodnje leto kupila država. Ne zares, ampak posredno, saj so poslanci odbora za finance ure pretresali predlog sprememb zakona o dohodnini. Ta bo, če bo sprejeta, vsem, ki prejemajo minimalno plačo, zaradi dviga splošne olajšave že prihodnje leto prinesla 160 evrov več, leta 2025 pa že 640.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado

27. 11. 2021 09.50

Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna

26. 11. 2021 14.37

V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'Da bi imeli zdravniki nižje plačilo kot mnogi drugi profili, je unikum v svetu'

18. 11. 2021 14.54

"Najdete nas vsepovsod, vidni pa večinoma nismo," pravijo Mladi zdravniki, ki so bili "ekstremno prizadeti" ob novici, da so izključeni iz dogovora o dvigu plač. Poudarjajo, da so novo nastala plačna nesorazmerja povsem absurdna. Kot primer navedejo diplomirano babico, ki bo imela 116 evrov višjo plačo od zdravnika specialista. Tudi predsednik Fidesa Kuštrin se strinja, da se zdravniki upravičeno počutijo izigrane. V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva se že pripravljajo na drugi krog pogajanj.

V zdravstvu in socialnem varstvu višje plače za okoli 35.000 zaposlenih

18. 11. 2021 06.51

Predstavniki sindikatov s področja zdravstva in socialnega varstva ter predstavniki vlade so podpisali dogovor o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva ter aneksa k področnima kolektivnima pogodbama. Dogovor prinaša višje plače okoli 35.000 zaposlenim, najbolj se bodo povišale bolnišničnim medicinskim sestram. Minister za zdravje Janez Poklukar je ob podpisu dogovora o dvigu plač dejal, da so s podpisom pokazali, da cenijo in spoštujejo napore zdravstvenih delavcev in delavcev v socialnem varstvu, ki v času covida-19 "bijejo še posebno bitko".

'16 milijonov evrov za dvig plač v DSO iz proračuna, ne pa iz žepov revnih upokojencev'

18. 11. 2021 11.10

Povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše pomeni dvig oskrbnin za 5,6 odstotka. V Levici menijo, da je nesprejemljivo, da se bo del stroška prevalil na starostnike in njihove družine. Predlagajo amandma k spremembi proračuna za leto 2022, ki manjkajočih 16 milijonov evrov za dvig plač v domovih starejših zagotavlja iz proračuna.

Vlada z nadaljnjimi koraki za uresničitev dogovora o višjih plačah v zdravstvu in socialnem varstvu

16. 11. 2021 21.25

Vlada je na dopisni seji sprejela predlog dogovora o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, ki sta ga vladna in sindikalna stran parafirali 10. novembra. Prav tako je sprejela osnutka aneksov k področnima kolektivnima pogodbama, podpis katerih bo okoli 35.000 zaposlenim prinesel višje plače.

Skupnosti socialnih zavodov: Sredstva dviga plač bi morali nujno zagotoviti iz proračuna

12. 11. 2021 16.30

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije menijo, da bi morala sredstva za pokritje dogovorjenega dviga plač v socialnem varstvu nujno zagotoviti vlada v proračunu in tako preprečiti, da se rast stroškov dela prevali na stanovalce prek višjih oskrbnin. Slednjemu nasprotujejo tudi v Sindikatu upokojencev, kjer sicer dvig plač zaposlenih pozdravljajo. Vlada in reprezentativni sindikati na področju zdravstva in socialnega varstva so namreč parafirali dogovor, ki bo okoli 35.000 zaposlenim v zdravstvu in socialnem varstvu prinesel višje plače.

KSJS: Dvig funkcionarskih plač le ob uskladitvi plačnih razredov v spodnji tretjini plačne lestvice

11. 11. 2021 16.09

Predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije je sklenilo, da so se pripravljeni pogovarjati o dvigu plač funkcionarjev in direktorjev v javnem sektorju, a le če se uskladijo tudi plačni razredi v spodnji tretjini plačne lestvice. Zgolj dvigu funkcionarskih plač pa nasprotujejo, "saj je neopravičljivo dejstvo, da je v javnem sektorju bistveno preveč delovnih mest uvrščenih v plačne razrede, ki so na ravni minimalne plače ali celo pod njo".