dvomi

Konec cvičarske vojne

25. 02. 2001 00.00

Zakon o vinu, ki so ga poslanci po hitrem postopku sprejeli v četrtek, prinaša konec spora o pridelovalnem območju cvička. Zakon namreč natančno določa meje dolenjskega vinorodnega okoliša in s tem območje, kje se cviček sme pridelovati in kje ne. Pravi cviček pa boste lahko odslej prepoznali tudi s pomočjo oznake PTP - Priznano tradicionalno poimenovanje - na steklenici.

Clinton ima težave s selitvijo

17. 02. 2001 00.00

Dokler se ne končajo pogajanja med lastnikom poslovne zgradbe in mestom New York, bo nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton še nekaj časa brez novih pisarniških prostorov v newyorškem Harlemu. Mesto je najemnik pisarniških prostorov v 14. nadstropju poslovne stavbe, do katerih pelje tudi zasebno dvigalo, trenutno pa jih zaseda mestna agencija, ki se ukvarja s preiskovanjem primerov zlorabe otrok. Župan New Yorka Rudolph Giuliani je že zavrnil kritike, da namerno ovira Clintonovo preselitev v Harlem in zatrdil, da je potrebno prej postoriti marsikaj.

Actovegin bodo še raziskovali

13. 02. 2001 00.00

Dva meseca potem, ko se je Mednarodni olimpijski komite (MOK) odločil, da actovegin razglasi za nedovoljeno poživilo, so se pojavili dvomi o pravilnosti odločitve. Vodja zdravniške službe pri MOK Patrick Schamasch je napovedal nove preiskave o snoveh, ki jih vsebuje actovegin, ki bodo pokazale, ali ga je treba prepovedati. Zaenkrat pa tekmovalci, pri katerih bodo zasledili, da so ga uporabljali, ne bodo kaznovani.

Ashcroft pred ameriški senat

01. 02. 2001 00.00

Najbolj kontroverzni član Busheve ekipe, kandidat za generalnega tožilca John Ashcroft, bo danes najverjetneje potrjen. Senat je glede skrajno konzervativnega Ashcrofta, heroja religiozne desnice, izjemno razdeljen. Vroče debate se vlečejo že dva dni. Vendar obe strani napovedujeta, da bo Ashcroft potrjen, vprašanje je le, koliko glasoiv lahko demokrati naberejo proti. Okoli 40 od 50 demokratov naj bi glasovalo proti. Čeprav bi demokratom uspelo proceduralno zavlačevanje (filibuster), jim ne bo uspelo premagati 60 republikanskih glasov.

Slovesnosti v čast novega predsednika

19. 01. 2001 00.00

V ameriški prestolnici so se včeraj začele štiridnevne slovesnosti v čast novega predsednika Georga Busha ml., ki bo položaj uradno nastopil po prisegi v soboto, 20. januarja. Bush se je skupaj s soprogo Lauro in podpredsednikom Dickom Cheneyjem udeležil zabavne prireditve s koncerti in ognjemeti pred Lincolnovim spomenikom, zvečer pa izrazil hvaležnost za obilno predvolilno podporo bogatim donatorjem in republikanski stranki. Na večerji z donatorji je udeležence navdušil z izjavo, da ve, kdo plačuje račune, zaradi česar ne bo pozabil na zmanjševanje davkov. Novoizvoljeni predsednik je poudaril, da njegova administracija prinaša spremembe, v kar nihče ne dvomi.

Dvomi glavnih pokroviteljev Toura

14. 01. 2001 00.00

Pol leta pred začetkom 88. dirke po Franciji znamenitega Toura, ki bo med 7. in 29. julijem, največji pokrovitelji razmišljajo o umiku ali vsaj zmanjšanju svojega deleža zaradi številnih afer v zvezi s prepovedanimi poživili. "Pogodba nas veže do leta 2003, toda če se bo tudi letošnje tekmovanje nadaljevalo v takšnem slogu, kot zadnji dve, bomo razmislili o odstopu od pogodbe," pravi Nicolas Chaine, tiskovni predstavnik enega največjih sponzorjev, banke Credit Lyonnais, ki je že 20 let partner organizatorjev francoske pentlje (STF) in sponzorira tudi rumeno majico.

Clinton oddal zadnje poročilo

13. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je kongresu podal svoje zadnje gospodarsko poročilo in ob tem opozoril, da bodo velike davčne olajšave, ki jih načrtuje njegov naslednik George Bush, skupaj z večjo porabo, ogrozile nadaljevanje najdaljšega obdobja gospodarske rasti v ameriški zgodovini. Clinton se je pohvalil, da so ZDA pod njegovim vodstvom dosegle neprimerljiv gospodarski napredek. Omenil je 22 milijonov novih delovnih mest in najnižjo stopnjo brezposelnosti v zadnjih nekaj desetletjih, ki se v zadnjih mesecih giblje okrog 4 odstotkov.

Kako dolgo bo trajal zakon?

22. 12. 2000 00.00

Londonski pobiralec stav se je domislil zanimivega načina za dodatni zaslužek. Andy Clifton v londonski četrti Landbrokes namreč pobira stave za to, kako dolgo bo trajal zakon med ameriško pevko Madonno in britanskim režiserjem Guyem Ritchiejem, ki bosta danes dahnila "usodni da" v Dornochu na Škotskem.

Spomini za osem milijonov

16. 12. 2000 00.00

Še vedno prva dama ZDA in nova senatorka države New York Hillary Rodham Clinton je pristala na predujem v višini osem milijonov dolarjev za njene spomine na osem let škandalov v Beli hiši. Mnogo založnikov se je borilo za pravico do objave njenih spominov, vendar bomo šele videli, koliko bo ga. Clinton sploh pripravljena razkriti. Založniška hiša Simon & Schuster se je zelo približala 8,5 milijonom dolarjev, ki jih je dobil papež Janez Pavel II. za njegovo dokumentaristično prozo. Leta 1989 je predsednik Ronald Reagan podpisal pogodbo za več kot osem milijonov dolarjev za dve knjigi.

Haider dvomi v potresno varnost JEK

30. 11. 2000 00.00

Koroški deželni glavar Jörg Haider (FPOe) se je danes zavzel za vnovično preverjanje potresne varnosti jedrske elektrarne v Krškem. Po Haiderjevem mnenju bi to nalogo morali opraviti strokovnjaki, ki bi jih določila avstrijska stran. Haider se je s tem odzval na nedavno predstavitev študije o seizmični varnosti JEK, po kateri je slovenska nuklearka potresno varna.

Težave pri iskanju trupel

14. 11. 2000 00.00

Število žrtev tragične nesreče, ki se je zgodila v soboto zjutraj na avstrijskem ledeniku Kitzsteinhorn blizu vasi Kaprun, se iz dneva v dan spreminja. Po zadnjih podatkih je v predoru umrlo 156 ljudi, najverjetneje pa so med žrtvami še štirje smučarji. Reševalci so do zdaj iz predora prinesli posmrtne ostanke 128-ih ponesrečencev. Vse pa so tudi že prepeljali na sodnomedicinski inštitut v Salzburgu.

Ježičanke v mislih že pri žrebu

24. 10. 2000 00.00

Kašarkarice Ježice bodo v sredo ob 19. uri v domači dvorani igrale povratno tekmo z Madžarskim Cecshemetom v prvem krogu kvalifikacij za pokal Lilliane Ronchetti. Slovenke so na prvi tekmi pred tednom dni zmagale s 14 točkami razlike, zato so pred tekmo optimistično razpoložene.

Sporna vprašanja potrebno rešiti čimprej

19. 10. 2000 00.00

V posebni izjavi za 24ur je avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner včeraj poudarila, da Avstrija slovenskega vstopa v Evropsko unijo ne bo pogojevala, da pa bo kljub temu potrebno sporna vprašanja med državama rešiti čimprej, pri čemer je mislila na slovenski zakon o denacionalizaciji in vprašanje jedrske elektrarne Krško. Avstrijska ministrica je menila, da je o slovenskem zakonu o denacionalizaciji potrebno čimprej začeti dvostranske pogovore na strokovni ravni. Poudarila je, da se zato, ker je ta tema dvostranske narave, osebno zavzema za iskanje rešitve na dvostranski ravni, saj institut kolektivne krivde in dokazovanje lojalnosti v današnji evropski družbi nista sprejemljiva. Na vprašanje, ali se bo Dunaj, v primeru, da na pogovorih ne bi našli rešitve, obrnil na Bruselj, pa je dejala, da je vprašanje denacionalizacijskega zakona na nek način postavljeno v kontekst slovenskega približevanja EU, da pa ga je primerneje reševati na dvostranski ravni. Dunaj dvomi tudi o varnosti JE Krško, sicer pa se je avstrijska vlada v svojem programu zavzela za čimprejšnje zaprtje jedrske elektrarne. "Vprašanje JEK je potrebno rešiti," je dejala Ferrero-Waldnerjeva in dodala, da se bodo pogovori nadaljevali potem, ko bo skupina strokovnjakov EU za jedrsko varnost pripravila poročilo na podlagi seizmoloških raziskav na območju Krškega. Izrazila je pričakovanje, da bodo strokovnjaki poročilo pripravili do konca leta. Glede izidov nedavnih parlamentarnih volitev v Sloveniji pa je ministrica dejala le, da za Dunaj ni pomembno, katera vlada je na oblasti, saj je vsaka demokratično izvoljena vlada primeren sogovornik.

Kučan, Bajuk in Podobnik o volitvah

15. 10. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan, ki je zjutraj volil na volišču v petem volilnem okraju tretje volilne enote v Murglah v Ljubljani, meni, da bodo ljudje dovolj trezni in bodo svoje glasove zaupali tistim, ki lahko zagotovijo, da se bo ustvarjalna energija Slovencev usmerila v razvoj, blaginjo za vse, spoštovanje in dostojanstvo za vsakogar, in ki bodo sposobni utrditi ugled države v mednarodnem življenju. Na vprašanje, kako komentira nekatere očitke, da se je vmešal v dnevno politiko in vključil v predvolilni boj, je predsednik Kučan odgovoril, da to niso očitki, ampak je to volilni boj tistih, ki so v volilni tekmi. Njemu pa seveda ostane, da na nepravilnosti, ki jih po njegovi sodbi počnejo različni organi in posamezniki v tej državi, opozarja ljudi, da bo njihova sodba lahko objektivnejša. "Zmagajo pač tisti, ki jim ljudje v večji meri zaupajo in to ne pomeni, da nimamo demokracije, ampak da jo imamo," je zaključil predsednik republike Milan Kučan.

Bajuk zavrača Kučanove navedbe

13. 10. 2000 00.00

Popoldne je premier Bajuk ostro zavrnil navedbe v včerajšnjem

Grilj zavrača očitke

09. 10. 2000 00.00

Stojan Grilj zavrača besede Logarjeve, da ni želel slediti njenim in ministrovim navodilom brez pojasnila. Njena trditev, da se prilivi v državno blagajno ne uresničujejo po predvidenih načrtih, kot pravi, ne drži.

Obe strani trdita, da sta zmagali

25. 09. 2000 00.00

Vodja volilnega štaba Demokratične opozicije Srbije (DOS) Čedomir Jovanović je sporočil, da je ta opozicijska zveza zmagala na vseh ravneh. V taboru vladajoče SPS-JUL pa prav tako trdijo, da je po doslej preštetih glasovih zmagal njihov predsedniški kandidat Slobodan Milošević.

Solana ne dvomi v zmago Koštunice

22. 09. 2000 00.00

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v pogovoru za današnjo izdajo španskega časopisa El Pais dejal, da niti najmanj ne dvomi, da bo na nedeljskih zveznih predsedniških volitvah v ZRJ zmagal kandidat demokratične opozicije Vojislav Koštunica. Stališče EU do tega vprašanja je po Solanovem mnenju jasno: le demokratične spremembe v Srbiji bodo izboljšale politične in gospodarske odnose med ZRJ in EU in ZRJ postavile v boljšo luč.

Zgaga pričakuje oviranje projektov

08. 08. 2000 00.00

Ni videti, da bi lahko na jesen pričakovali novih vzpodbud na šolskem področju, pač pa lahko pričakujemo oviranje v preteklosti že začetih projektov, je danes poudaril nekdanji minister za šolstvo in šport Pavel Zgaga in dodal, da se novo vodstvo šolskega ministrstva v skladu s politiko sedanje vlade ukvarja predvsem s kadrovskimi zamenjavami na vseh ravneh in z iskanjem kakršnikoli razlogov za zaviranje prenove vzgoje in izobraževanja. Očitke na račun uvajanja devetletke, ki jih je bilo v zadnjem času slišati tudi iz ust ministra Lovra Šturma, pa je zavrnil z besedami "devetletka gre naprej".

Schustrovo zdravljenje nepravilno

07. 08. 2000 00.00

Slovaško notranje ministrstvo je sprožilo preiskavo proti slovaškim zdravnikom, ki so junija slovaškega predsednika Rudolfa Schustra zaradi predrtega črevesja dvakrat operirali, je danes sporočil vodja preiskave Jaroslav Ivor. Povedal je še, da bo predsednik pričal o nepravilnostih med njegovim zdravljenjem v Bratislavi. Ivor meni, da skupina slovaških zdravnikov ni izpolnila svojih dolžnosti.

Odmevi strank na neuspelo glasovanje

24. 05. 2000 13.07

Po neuspelem glasovanju o listi kandidatov za ministre v prehodni vladi je mandatar Andrej Bajuk napovedal, da se bo o morebitni ponovni vložitvi liste kandidatov še posvetoval. Izid glasovanja je presenetil vse, predvsem pomladni stranki SLS+SKD Slovensko ljudsko stranko in SDS, v LDS, ZLSD in DeSUS pa so ponovno poudarili nujnost čimprejšnjih volitev.

Robertson danes na Brdu pri Kranju

11. 05. 2000 15.24

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson in v. d. predsednika vlade Janez Drnovšek sta danes na Brdu pri Kranju spregovorila na mednarodni konferenci s temo zveza NATO, Evropska unija in JV Evropa v 21. stoletju. Kot je poudaril Robertson, je Slovenija zgled za regijo kot demokratična in stabilna država, ki je del rešitve in ne del problema, ki je majhna država, a velik partner. Slovenija je tudi resna kandidatka za članstvo v zavezništvu, je dodal, pri čemer je poudaril, da odgovornost za članstvo nosijo kandidatke same, saj bodo morale na poti v članstvo izvesti še nekaj precej zahtevnih reform. Robertson sicer ne dvomi, da jim to ne bo uspelo.

V tretje gre rado

03. 05. 2000 20.31

V državnem zboru je včeraj potekalo že tretje glasovanje za novega mandatarja, tudi tokrat pa je bil edini kandidat Andrej Bajuk. A pomladnima strankama je tokrat vendarle uspelo dobiti večinsko podporo in to kljub temu, da je bilo na seji prisotnih vseh 90 poslancev.

Ne in amen - kritičen pregled Novega testamenta

26. 04. 2000 14.37

Pri Cankarjevi založbi je v sozaložništvu z Uradom za žensko politiko izšlo delo Ute Ranke Heinemann z naslovom Ne in amen. To je kritičen pregled Novega testamenta, predvsem neenotnosti in kasnejših popravkov pri predstavljanju Kristusa, Marije, apostolov in drugega svetopisemskega gradiva.

Izpoved Dianinega telesnega čuvaja

07. 03. 2000 11.44

>>Veseli me, da se ne spomnim,<< v knjigi z naslovom Zgodba telesnega čuvaja (The Bodyguard's Story) piše 29- letni Trevor Rees-Jones, telesni čuvaj princese Diane, ki je preživel strahotno trčenje v Parizu, v katerem so avgusta 1997 umrli Diana, njen ljubimec Dodi Fayed in pijani francoski voznik Henri Paul, >>uradni<< krivec nesreče. Trevor, ki je bil deset dni v komi, se ne spomni treh, štirih usodnih minut neposredno pred, med in po trčenju, vseeno pa ne dvomi, da je trčenje zakrivil Paul. Kritizira tudi Dodijevo porazno amatersko vtikanje v organiziranje Dianine in svoje varnosti in Dodijevo nestrpnost, ki je botrovala večnemu hitenju in spreminjanju načrtov v zadnjem trenutku. Trevor piše, da ga je Dodijev oče, egiptovski lastnik najbolj znane trgovine sveta, londonskega Harrodsa, Mohamed Al Fayed kar naprej prepričeval, da bi se >>spomnil<<, da ni šlo za nesrečo, ampak zaroto britanskih obveščevalnih služb, ki so umorile Diano in Dodija po naročilu moža britanske kraljice, princa Filipa, ker je kraljevska družina hotela preprečiti njuno poroko: >>Nihče ni hotel verjeti, da Diane ni več zaradi pijanosti in prehitre vožnje v nekem groznem cestnem predoru v Parizu. To ni bil primeren konec zanjo,<< pravi Trevor, ki ga je mati v bolnišnici prepoznala samo po nogah, saj mu je manjkalo pol obraza. Nekdanji komandos zanika zarotniške teorije in Fayedove trditve, da sta se Diana in Dodi zaročila, pravi pa, da mnoga jutra, ko v ogledalu pogleda svoj spremenjeni obraz, za katerega je hvaležen francoskemu kirurgu, pomisli >>Ona je mrtva, ti si živ<<, pravi pa: >>Če bi lahko jaz umrl, da bi Diana preživela, bi to naredil.<< Knjiga Zgodba telesnega čuvaja izide v petek, 10. marca.

Stranka podpira predsednika

25. 02. 2000 20.54

Sinoči so člani najožjega vodstva Slovenske ljudske stranke sprejeli sklep, da ovir za združitev s Krščanskimi demokrati ni več. Kljub burni razpravi je tako dokument o združevanju, ki ga je v torek samovoljno podpisal predsednik stranke Marjan Podobnik, dobil večinsko podporo. Danes sta se predsednika obeh strank Podobnik in Peterle že neuradno o tem pogovarjala v državnem zboru.

Wiranto proti objavi poročila

01. 02. 2000 13.20

Nekdanji poveljnik indonezijske vojske, general Wiranto se je danes izrekel proti objavi poročila indonezijske vladne komisije, podvomil pa je tudi v poročila, da je odgovoren za zločine na Vzhodnem Timorju. Wiranto, sicer minister za varnostna in politična vprašanja, ni hotel komentirati izjav predsednika Abdurrahmana Wahida, naj Wiranto odstopi.

Premier Drnovšek v Davosu

29. 01. 2000 10.31

Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v švicarskem Davosu udeležuje 30. Svetovnega gospodarskega foruma (WEF), je v svojem nastopu na delovnem srečanju z naslovom Evropska zunanja politika: Učinkovitost širitve, povedal, da je prav, da je še več držav dobilo možnost v tekmi za članstvo v EU, čeprav se pojavljajo dvomi o sposobnosti EU, da sprejme toliko novih članic.

Močan upor čečenskih bojevnikov

12. 01. 2000 09.56

Ruska vojska je na območju Čečenije doživela hud upor čečenskih vojakov. Uporniki so izvedli nekaj skrbno načrtovanih napadov na mesta, ki so jih ruske sile zasedle v preteklih tednih. To se je zgodilo le štiri dni po tem, ko so Rusi zaustavili napredovanje svojih sil na področju Groznega. Zaradi tega so se začeli pojavljati dvomi o resnični ruski kontroli nekaterih že zasedenih mest. Zdaj je že jasno, da muslimanski uporniki izvajajo strateške napade na pomembne vojaške cilje, kar je brez dvoma del širšega vojaškega načrta. Izgube ruske vojske na čečenskem bojišču pa bi postale velik problem za Vladimirja Putina na prihajajočih predsedniških volitvah. Ravno njegova trdna stališča do čečenske krize in uspehi ruske vojske na frontah so mu prinesli zaupanje ruskih množic.

Britanski duhovniki dvomijo v Biblijo

28. 12. 1999 09.02

Sto visokih cerkvenih predstavnikov anglikanske, katoliške in metodistične cerkve v Veliki Britaniji ne verjame v stvarjenje sveta v šestih dneh, kot je zapisano v Svetem pismu, kažejo izidi ankete, ki jo je izvedel britanski radio BBC. V anketi so namreč samo trije anglikanski in katoliški škofje ter metodistični pastorji od 103 vprašanih odgovorili, da je navedba resnična. 80 vprašanih dvomi v obstoj Adama in Eve, četrtina pa ne verjame, da je Jezusa rodila devica. Medtem večina vprašanih verjame v Jezusovo vstajenje in veljavnost desetih zapovedi.