dvoru

Marko Polo je resnično obiskal Kitajsko
07. 09. 2000 00.00
Marko Polo je resnično obiskal Kitajsko, pripoved o njegovem potovanju pa ni ponaredek, je potrdil kitajski zgodovinar in profesor na prestižni kitajski univerzi v Pekingu Dang Baohai. Zgodovinar ocenjuje, da trije deli "Knjige čudes", ki jih je ob koncu svojega življenja napisal Marko Polo dokazujejo, da je znani popotnik dobro poznal Kitajsko.

Ima belgijski kralj nezakonsko hči?
21. 10. 1999 08.24
Šest tednov po poroki belgijskega prestolonaslednika Philippa so na belgijskem dvoru zelo vznemirjeni. Komaj 18-letni Mario Danneels je v biografiji kraljice Paole med drugim zapisal tudi to, da ima kralj Albert nezakonsko hči. Njeno ime je Delphine, stara naj bi bila 30 let, kot umetnica pa naj bi živela v Londonu. Kralj Albert in kraljica Paola imata tri otroke: 39-letnega Philippa, 37-letno Astrid in 36-letnega Laurenta. Po trditvah Danneelsa je rojstvo nezakonske hčere Delphine povzročilo hudo krizo v zakonu takrat še princa Alberta in princese Paole. Skupaj naj bi ostala le v dobro države. Delphinina mati naj bi bila iz belgijskih aristokratskih krogov, vendar pa njenega imena Danneels ni hotel izdati.

V Zagrebu Dragocenosti otomanske umetnosti
15. 10. 1999 10.46
Ob 700-letnici osmanske kulturne in znanstvene dediščine so v zagrebškem galerijskem centru Klovičevi dvori sinoči odprli razstavo Dragocenosti otomanske umetnosti s 150 predmeti iz najplodnejšega obdobja turške ustvarjalnosti, obdobja osmanskega carstva od začetka 15. pa vse do 19. stoletja. Razstava je uvrščena v koledar UNESCO za proslavo omenjene obletnice in bo odprta do 30. novembra.

Muhca - zadnja premiera Primorskega dramskega gledališča
17. 06. 1999 10.56
Primorsko dramsko gledališče iz Nove Gorice bo danes v Kanalu ob Soči premierno uprizorilo komedijo Muhca italijanskega renesančnega komediografa Angela Beolca Ruzanteja. To je obenem zadnja predstava letošnje sezone.

Razmere na slovenskih cestah
04. 06. 1999 08.11
Ceste po državi so suhe in prevozne brez posebnosti. Promet poteka tekoče na cestah po državi in mejnih prehodih. Do krajših zastojev prihaja le na cestnih odsekih, kjer potekajo dela.

Princ Edward ima nemogoče želje
10. 05. 1999 07.41
Princ Edward je s predolgim seznamom svojih želja povzročil zmajevanje z glavo v najvišjih krogih britanske družbe. Najmlajši sin kraljice Elizabete si je za poročno darilo med drugim zaželel glasbeni stolp in televizijo. Povrh vsega je celo napisal, katero znamke naj bosta in po kakšni ceni, da bi si zagotovil kakovost. Cena televizorja s širokim ekranom po poročanju časnika Sunday Times znaša 4950 funtov. Za srebrni čajnik naj bi svati odšteli celo 9000 funtov, za več jahalnih sedel pa po 2000 funtov. Zaposleni na kraljevem dvoru, ki pogosto ne zaslužijo niti 7000 funtov letno, naj bi za poročna darila zbrali 10.000 funtov. Vsakemu od njih so celo sporočili, koliko naj bi prispeval za darilo. Doslej so zbrali le nekaj sto funtov, kar je odgovor na pogosto arogantno obnašanje 35 - letnega Edwarda do podrejenih. Očitno princ ne bo dobil željenega darila niti od svoje ljubljene matere. Princ, ki ga morajo sedaj nagovarjati s ''kraljeva visokost'', je upal na naziv ''vojvoda cambriški'' (Cambridge). Po pisanju londonskega časnika pa kraljica meni, da je ta naslov času neprimeren, zato ga je zavrnila.

Versailles se je spremenil v osmanski dvor
09. 05. 1999 12.13
V gradu Versailles so minuli petek odprli bogato razstavo o življenju na osmanskem dvoru. Obiskovalci bodo lahko občudovali kakih tristo zakladov iz mesta Top Kapi Serai (današnji Carigrad) iz 17. in 18. stoletja. Versailles se je takorekoč spremenil v sultanovo palačo, saj so razstavo postavili po vzoru zgodovinskih prostorov osmanskega dvora. Turčija, ki letos praznuje 700. obletnico osmanske kulturne dediščine, je dala na voljo razstavne predmete, ki doslej še niso zapustili muzeja Topi Kapi. Med njimi je tudi zlati prestol z 954 zeleno-rumenimi okrasnimi kamni. Razstava, na kateri bodo na ogled tudi kaftani, z dragimi kamni okrašeno orožje in posoda ter kitajski porcelan in miniature, bo odprta do 15. avgusta.

20th Century Fox filmske klasike Kralj in jaz ne bo snemal na Tajskem
26. 12. 1998 09.06
Tajski filmski sklad je danes zavrnil že peto različico scenarija predelave hollywoodske filmske klasike Kralj in jaz, ki si jo studio 20th Century Fox z Jodie Foster in hongkonškim akcijskim junakom Chow Yun Fatom v glavnih vlogah že dalj časa prizadeva posneti na Tajskem. Studio je zaradi težav s konservativnim filmskim skladom že novembra napovedal, da bo predelavo filma, za katerega je Yul Brinner kot kralj Mongut prejel oskarja, snemal v Maleziji, na Tajsko pa se ne namerava vrniti niti v primeru, če bi sklad predelan scenarij odobril. Film Kralj in jaz je bil izvirno posnet po spominih Anne Leonowens, viktorijanske guvernante, ki jo je kralj tedanjega Siama Mongut pripeljal na svoj dvor, da bi njegove otroke učila angleščine. Kritike Leonowensovi očitajo, da je nekritično povzemala govorice o kralju in poveličevala svojo vlogo na dvoru, hkrati pa ji priznavajo izreden pogum, saj se je v neznano azijsko državo podala navkljub strogim pravilom svoje dobe in v času, ko so ženske zelo redko potovale same. Medtem ko kralja Monguta na Tajskem častijo kot pomembnega budističnega učenjaka in lingvista, pa ga film prikazuje kot brezčutnega despota. Za žalitev kralja ali kraljeve rodbine je na Tajskem zagrožena do 15-letna zaporna kazen.

Britannio odprli za javnost
21. 10. 1998 08.42
V škotskem Edinburghu so za javnost odprli nekdanjo kraljevo jahto Britannio. Britannia, ki je kar 44 let služila dvoru, 40-krat pa je obplula svet, je zdaj zasidrana v pristanišču Leith. Uporabljali naj bi jo kot muzej ter poslovno in konferenčno središče. Njena popolna prenova, pri kateri pa je 95 odstotkov opreme originalne, je stala okoli 2,5 milijona funtov. Britannia je na zadnjo pot odplula lani, in sicer v Hong Kong, od koder je pripeljala zadnjega britanskega guvernerja tega zdaj kitajskega mesta.

''Družinski album'' zadnjega ruskega carja na ogled v Moskvi
12. 07. 1998 12.30
V moskovski razstavni dvorani Manež je na ogled razstava z naslovom Družinski album Nikolaja II., na kateri so razstavljene fotografije zadnjega ruskega carja Nikolaja II. in njegove družine. Razstavo sta pripravila ruski državni arhiv in moskovski Zgodovinski muzej, ki fotografije prvič predstavljata javnosti. Na ogled so fotografije iz dvaindvajsetih foto albumov carja Nikolaja II. in njegove družine, na katerih so ujeti njihovi zasebni trenutki iz vsakdana. Številne fotografije je posnel sam car, pa tudi carica Aleksandra in njune hčerke, saj je bila fotografija njihov konjiček. Ob tem so razstavljeni tudi foto portreti družine, ki so jih posneli uradni fotografi, fotografije s kronanja in različnih slovesnosti na Rdečem trgu. Na ogled je tudi nekaj redkih fotografij Rasputina, zaupnika carice in vplivnega moža na dvoru, ki se je izogibal fotoaparatom. Na razstavi so na ogled tudi osebni dnevniki Nikolaja II., pisma in drugi dokumenti, ki odražajo duh časa. Razstava poteka prav v času, ko bodo posmrtne ostanke Nikolaja II. in njegove družine, ki so jih boljševiki skrivoma ubili 17. julija leta 1918, uradno pokopali. Pogreb bo v Sankt Petersburgu.

Švedska princesa ima težave s prehranjevanjem
03. 12. 1997 09.44
Švedska prestolonaslednica 20-letna princesa Victoria trpi zaradi motenj v prehranjevanju in se je zato začela zdraviti. Na švedskem dvoru upajo, da bodo zdaj, ko so govorice potrjene, mediji manj vsiljivi. Vzrok princesinim težavam naj bi bil velik pritisk medijev. Druge podrobnosti o težavah niso znane, saj gre za princesino zasebno stvar, pravijo na dvoru.