ecb

Začela delovati Evropska centralna banka
01. 06. 1998 11.07
Evropska unija je danes uradno dobila Evropsko centralno banko (ECB) s sedežem v Frankfurtu, ki bo določala obrestne mere in monetarno politiko nasploh v enajstih državah, ki bodo januarja prihodnje leto uvedle evro. Njena glavna naloga bo zagotavljanje čim nižje inflacijske stopnje v zaenkrat enajsterici.

Vodstvo ECB dokončno potrjeno
27. 05. 1998 13.46
Voditelji enajstih držav Evropske unije, ki bodo 1. januarja prihodnje leto uvedle evro, so v skladu s proceduro ta teden še formalno potrdili vodstvo Evropske centralne banke (ECB). Tako je pot za začetek delovanja banke dokončno odprta.

Evropski parlament opravlja še zadnji krog zaslišanj kandidatov za vodstvo ECB
08. 05. 1998 10.32
V Evropskem parlamentu danes poteka še drugi, zadnji krog zaslišanj kandidatov za položaje v šestčlanskem izvršnem odboru Evropske centralne banke (ECB), ki bo začela delovati 1. julija letos. Najbolj odmevno zaslišanje je bilo včeraj, ko je na vprašanja članov parlamentarnega odbora za gospodarstvo in finance odgovarjal kandidat za predsednika ECB, Nizozemec Wim Duisenberg. Duisenberg je odboru znova razložil, da mandata ne namerava odslužiti v celoti, vendar pa je vztrajal pri stališču, da bo sam odločil, kdaj bo zapustil prvo mesto v ECB. Po zaslišanjih bo odbor za gospodarske zadeve prihodnji teden, 11. maja, izrekel mnenje o kandidatih, 626 poslancev pa se bo o njih izreklo na plenarnem zasedanju v Strasbourgu, prihodnjo sredo, 13. maja.

Evro bo uvedlo 11 članic EU
04. 05. 1998 09.32
Voditelji držav EU so ponoči sprejeli dokončno odločitev, da bo 1. januarja 1999 evro uvedlo 11 članic povezave. Po 11-urnih pogajanjih o predsedovanju prihodnji Evropski centralni banki (ECB) so dosegli soglasje, da bo za prvega predsednika banke imenovan Nizozemec Wim Duisenberg, zdaj predsednik Evropskega denarnega inštituta. Duisenberg bo na čelo ECB imenovan za celoten osemletni mandat, vendar pa bo "na lastno željo" še pred iztekom mandata odstopil.

Evropski parlament o enajstih kandidatkah za evro
02. 05. 1998 10.23
Potem ko so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance sinoči v Bruslju sprejeli priporočilo, naj evro 1. januarja prihodnje leto uvede enajst držav, je v postopku odločanja o uvedbi evra davi štafeto prevzel Evropski parlament. Evroparlamentarci bodo še dopoldne sprejeli mnenje o priporočilu finančnikov, ki bo po pričakovanjih pozitivno, saj so poslanci že minuli četrtek sprejeli svoje poročilo, v katerem so predlagali, naj ustanovne članice Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) postanejo Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija. Potem ko bo mnenje o priporočenih kandidatkah izrekel Evropski parlament, bo odločitev popoldne po pričakovanjih soglasno sprejel tudi vrh unije. Predsedniki vlad ali držav petnajsterice naj bi danes po napovedih številnih držav unije rešili tudi spor glede vprašanja, kdo bo prvi predsedoval Evropski centralni banki (ECB). Zvečer se bodo znova sešli finančni ministri, ki bodo določili menjalniški tečaj med valutami držav, ki bod 1. januarja 1999 uvedle evro.

Dogovor o predsedniku ECB dosežen?
02. 05. 1998 09.48
Evropska petnajsterica je očitno dosegla dogovor o predsedniku Evropske centralne banke (ECB), ki bo 1. julija nasledila Evropski denarni inštitut (EMI). Iz belgijskih virov se je izvedelo, da so se predsedniki vlad in držav danes v Bruslju sporazumeli, da bo na položaj z osemletnim mandatom imenovan sedanji predsednik EMI, Nizozemec Wim Duisenber. Duisenberg je ves čas užival podporo večine članic unije, razen Francije, ki je vseskozi vztrajala pri svojem kandidatu, predsedniku francoske centralne banke Jean-Claudeu Trichetu. Za zdaj še ni znano, ali je bil dogovor dosežen s tihim kompromisom, da bo Duisenberg po polovici mandata odstopil in položaj prepustil francoskemu kandidatu. Kot vztrajno ponavlja Evropska komisija, bi bila prepolovitev mandata kršenje pogodbe EU, vendar pa bi bil prostovoljen odstop kogarkoli pred iztekom mandata popolnoma legitimen.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru
20. 04. 1998 12.16
Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

Nov zaplet z vodenjem EBRD
02. 03. 1998 11.10
Belgijski finančni minister Philippe Maystadt, ki je ves čas veljal za najresnejšega kandidata za vodilno mesto v Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD), se odpoveduje tekmi za položaj, ki ga je konec januarja zapustil Francoz Jacques Larosiere.