eko

HSE na Družmirskem jezeru načrtuje plavajočo sončno elektrarno

21. 03. 2024 12.47

Plavajoča sončna elektrarna na Družmirskem jezeru v občini Šoštanj, ki jo načrtujejo v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE), je eden od projektov za nadaljnji razvoj Šaleške doline po koncu energetske izrabe premoga, so poudarili v HSE. Ob pomislekih Občine Šoštanj so izpostavili dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo in dosedanje vložke vanjo.

Arsenovič z Golobom o razvojnem zaostanku: 'Mi se razvijamo, a počasneje'

19. 03. 2024 15.40

Predsednik vlade Robert Golob in mariborski župan Saša Arsenovič sta se po več prestavitvah sestanka srečala v Ljubljani. Po županovih besedah sta ugotovila, da razvojnega zaostanka Podravja in drugih regij ni mogoče rešiti le z ustreznejšim financiranjem lokalnih skupnosti, "ampak da bo treba narediti dosti večje in širše premike".

Čistilna akcija v Zgornji Savinjski dolini, rokave zavihalo 1300 prostovoljcev

16. 03. 2024 18.09

Čistilne akcije v Zgornji Savinjski dolini se je udeležilo več kot 1300 prostovoljcev, večinoma domačinov, ki so se jim pridružili kajakaši in ribiči iz ribiških družin po Sloveniji. Akcija je razkrila razsežnost onesnaženja z odpadki po avgustovskih poplavah, odkritih pa je bilo tudi nekaj starih črnih odlagališč odpadkov.

Pomlad vabi na Celjski sejem

11. 03. 2024 00.15

5 Marčnih sejmov na enem mestu!

V Soški dolini z aplavzom proslavili potrditev zakona o varstvu okolja

08. 03. 2024 18.52

"Smo korak bližje čistejšemu zraku in varnejšemu okolju," dan po sprejetju novele zakona o varstvu okolja, ki prinaša strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, pravijo podporniki. Zakon, ki prinaša strožja pravila tudi za cementarno Salonit Anhovo, je podprlo 68 poslancev, nasprotoval mu ni nihče. In če na eni strani Soške doline proslavljajo, pa se na drugi strani v sindikatu delavcev, vodstvu cementarne in društvu azbestnih bolnikov počutijo izdane in neslišane. To ni konec boja, pravijo v Salonitu, delavci pa dodajajo: za svoja delovna mesta se bomo še naprej borili.

Zelena luč za novelo o varstvu okolja s strožjimi zahtevami o izpustih

07. 03. 2024 17.48

Poslanci so s 68 glasovi za in nobenim proti potrdili novelo zakona o varstvu okolja, ki prinaša strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, kot je cementarna Salonit Anhovo. S tem se po navedbah predlagateljev uresničujejo njihova dolgoletna prizadevanja za čistejši zrak in bolj zdravo okolje v okolici obratov za sosežig. Iz Salonita Anhovo so sporočili, da bodo "za zaščito več kot 800 neposrednih in posrednih delovnih mest, poslovnih partnerjev ter svojih interesov uporabil vsa sredstva, da zagotovi nadaljnji razvoj in poslovanje".

Nevladniki prepričani v potrditev novele zakona o varstvu okolja

07. 03. 2024 15.18

Predstavniki Inštituta 8. marec, Društva Eko Anhovo in dolina Soče ter Amnesty International Slovenija so prepričani, da bodo poslanci potrdili novelo zakona o varstvu okolja. Kot so dejali na novinarski konferenci v Ljubljani, je kampanja za sprejem novele znova potrdila obsežno nasprotovanje ravnanju podjetij v škodo zdravja in okolja.

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?

06. 03. 2024 06.00

Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

Poslanci pred četrtkovim glasovanjem izrazili načelno podporo noveli

05. 03. 2024 17.20

Na tretji obravnavi predloga novele zakona o varstvu okolja v državnem zboru so tako poslanci koalicije kot opozicije poudarjali smotrnost strožjih zahtev za naprave za sosežig. V NSi so sicer opozorili tudi, da morajo biti pristojni pri njihovi uvedbi pozorni na njihovo tehnično izvedljivost. V poslanski skupini SDS so dejali, da poslanci stranke zakonu ne bodo nasprotovali, in da bodo "glasovali po svoji vesti".

Delavci iz Anhovega v bran cementarni, nevladniki pozivajo k sprejetju novele

05. 03. 2024 13.09

Poslanci so v okviru redne seje obravnavali predlog novele zakona o varstvu okolja, ki prinaša zaostritve zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig. Tik pred začetkom obravnave je pred stavbo parlamenta potekal protest nekaj deset zaposlenih v Salonitu Anhovo, ki so znova bučno izrazili nasprotovanje spremembam zakonodaje. Kot pravijo, bo to pomenilo uničenje edine cementarne v Sloveniji. Nevladne organizacije, ki zagovarjajo predlagane spremembe, pa so vnovič opozorile, da poslanci tehtajo med zdravjem ljudi in okolja ter dobički lastnikov. Glasovanje o noveli zakona je sicer na sporedu v četrtek.

Kar 60 Eurospinovih izdelkov prejelo prestižno nagrado kakovosti

05. 03. 2024 00.15

Letos je bilo kar 60 izdelkov z Eurospinovih polic nagrajenih s prestižnim odličjem Izbran produkt trgovskih znamk leta 2024. Med njimi lahko vsakdo najde kaj zase, kaj po svojem okusu. V Eurospinu prejeto priznanje kakovosti dodajajo v mozaik vseh preostalih odličij, s katerim bodo letos zaznamovali 20. obletnico delovanja na slovenskem trgu.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil

04. 03. 2024 06.00

Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

S prihrankom Zelene subvencije, je marec pravi čas za nakup toplotne črpalke Mitsubishi Electric

04. 03. 2024 00.15

Z učinkovito in okolju prijazno toplotno črpalko, boste porabili manj energije in znižali stroške vzdrževanja optimalne temperature v vašem domu. Vendar pa vas v marcu čakajo tudi dodatni prihranki!

Merjasec Bruno, 'svojevrsten izziv' in pokali, ki ostajajo doma

03. 03. 2024 12.03

"Pokal ostaja doma!" Besede, ki sta jim sledila bučen aplavz in navdušeno vzklikanje ob razglasitvi zmagovalcev MAHLE 7. Eco Rallyja. Že drugo leto zapored je namreč naslov prvakov obranila domača posadka. Franku Špacapanu in Sebastjanu Kobalu zmage ni mogla odnesti niti mokra in spolzka cesta. Kljub hudi konkurenci sta se na stopničke povzpela tolikokrat (nagrade za posamezne kategorije), da se je voditelj podelitve Vlado Krivec naposled pošalil kar z besedami: "Ne morete ugotoviti, kdo bo dobil naslednjo nagrado!"

Vodotoki: 'Smo država brez nadzora'

02. 03. 2024 12.44

Avgustovske poplave so povzročile več kot milijardno škodo na vodotokih. Zakaj stroka pravi, da bi lahko bila škoda manjša? Ekipa 24UR Inšpektor se je odpravila na prizadeta območja ob Savinji in Muri ter preverila, kako potekajo interventni ukrepi na vodotokih. Govorili so z domačini, 'lokalci', stroko, izvajalci in odgovornimi. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno? Poplave so razgalile dejstvo: 30 let smo zanemarjali vodotoke. Bomo ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Odgovori v Inšpektorju.

425 kilometrov primorskih cest: 'Fantje bodo rabili kar nekaj koncentracije'

01. 03. 2024 07.00

Pozno poletje je letos na Goriškem prišlo veliko prej kot običajno. No, ne po temperaturah, te so vedno precej zimske, pač pa s prireditvijo, ki se je šest let zapored na območju Severne Primorske odvijala septembra. Če tradicionalni novogoriški reli sicer ostaja na septembrskem sporedu, pa je MAHLE 7. Eco Rally pohitel za kar več mesecev. Letošnja karavana 13 vozil se je namreč po primorskih cestah podala že danes. "Verjamemo, da bo tudi letošnja dirka uspešna. Skrbijo nas lahko le nižje temperature. Akumulatorji bodo imeli namreč zato večjo porabo energije," je pred dogodkom povedal lanski zmagovalec Franko Špacapan.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?

01. 03. 2024 06.00

Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Digitalni nomadi v Sloveniji. Kako živijo, kakšne pogoje imajo?

28. 02. 2024 06.11

Plaža, mivka, ležalnik. Za marsikoga sanjski delovni pogoji, za marsikaterega digitalnega nomada pa kar resničnost. Gre za osebe, ki niso vezane na tradicionalno pisarniško delo od sedmih do treh, pač pa so fleksibilne – tako na čas kot na lokacijo dela. Vse, kar potrebujejo, je internet. In takšne zdaj – po zgledu Estonije, Portugalske in sosednje Hrvaške – privablja tudi Slovenija. Ne le, da s svojim znanjem iz celotnega sveta v državo prinašajo izkušnje, v turistično neobleganih sezonah skrbijo tudi za turizem, pravijo poznavalci. A kdo jim bo tam postregel hrano in pijačo? S pomanjkanjem kadrov se gostinci v zadnjem času borijo kot z mlini na veter, zato je v pripravi lažje zaposlovanje tujcev za krajše obdobje, tako imenovano sezonsko delo.

Greenpeace poslancem: 'Zdaj ni čas, da se prepusti pritiskom'

27. 02. 2024 14.16

V okoljski organizaciji Greenpeace Slovenija poslance koalicijskih strank pozivajo, da se v primeru odločanja o spremembah zakona o varstvu okolja, ki prinašajo zaostritve zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig, postavijo "na pravo stran zgodovine". "Zdaj ni čas, da se zamahne z roko in prepusti pritiskom, ki niso v prid zdravja ljudi," menijo.

Matic Knez in Leon Taj Luštek

26. 02. 2024 05.50

Matic in Leon Taj, stara 12 let, v šov vstopata pripravljena in zagnana. Skupaj sta ogromno vadila in v času priprav ustvarila vse mogoče verzije rižot, pripravljena sta na vse, tudi če bi se zgodilo nekaj drugega in bi morala improvizirati. Oba imata kuharske sanje.

Nika Grbec in Cataleya Španič Košir

26. 02. 2024 05.50

Prijateljici Nika in Cataleya prihajata z Obale, stari sta 9,5 in 10 let in sta prav sončno igrivi. Sta simpatični, živahni, glasni, zelo zgovorni in veliko se smejita. Pred kamero delujeta sproščeno, nimata treme, zdi se, da v pozornosti celo uživata.

Novela zakona razdvaja: zaščita okolja in ljudi ali izguba delovnih mest?

22. 02. 2024 14.24

Podporniki in nasprotniki predloga novele zakona o varstvu okolja pred tretjo obravnavo v DZ stopnjujejo pozive za njen sprejem oz. zavrnitev. Društvo Eko Anhovo in dolina Soče je pred vlado izpostavilo, da zakon prinaša dvig okoljske kakovosti in zaščito prebivalcev, zaposleni v Salonitu Anhovo pa svarijo pred izgubo delovnih mest.

V Braslovčah začeli pogovore o preselitvah: na seznamu 137 hiš

20. 02. 2024 16.19

Sodelavci službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih avgusta lani na čelu z vodjo službe Boštjanom Šeficem so individualne pogovore z lastniki objektov, predvidenimi za morebitno odstranitev, nadaljevali v Braslovčah. V občini je na seznamu za preselitev 137 objektov, ki danes sicer izgledajo povsem običajno in v njih domačini tudi živijo.

Župan Kanala: Večina udeležencev na protestu plačana in pripeljana iz sosednjih občin

19. 02. 2024 12.12

Pred državnim zborom so se zbrali predlagatelji novele zakona o varstvu okolja, ki so pred sprejemanjem novele vnovič nanizali razloge za njeno potrditev in opozorili na zdravstvene težave, s katerimi se sooča lokalno prebivalstvo. Kritični so bili tudi do protestnikov proti predlogu novele, po mnenju župana Kanala ob Soči Mihe Stegla je bila večina udeležencev plačana in pripeljana.

Teden, ko so na ulicah kraljevali šeme, študentje, navijači in kmetje

17. 02. 2024 18.16

Pustno rajanje v Sloveniji in pri naših zahodnih sosedih, čarobni ples zelenih luči na severu, polet proti skrivnostnemu južnemu polu Lune in zmagoslavje v rdeče odetih navijačev čez lužo, ki pa se je naposled spremenilo v pravo nočno moro. Grozljivi prizori trpljenja pa se še naprej širijo tudi z Bližnjega vzhoda in iz Ukrajine, kjer še vedno divjata vojni. Ruski predsednik Vladimir Putin je o tem prvič spregovoril s kontroverznim ameriškim komentatorjem. Katere fotografije so ovekovečile pretekli teden? Morda kar prizori traktorjev na slovenskih (in svetovnih) ulicah? "Ko kmeta ne bo več, boste praznih ust zrli v nebo," je bilo sporočilo razočaranih kmetov pri nas.

Koalicija po protestih zaposlenih Salonita: Strožje zahteve ničesar ne ogrožajo

16. 02. 2024 12.36

Potem ko je okoli 450 zaposlenih v cementarni Salonit Anhovo in somišljenikov v četrtek pred stavbo Občine Kanal ob Soči protestiralo proti noveli zakona o varstvu okolja, so predstavniki zaposlenih razloge za nasprotovanje predstavili še pred državnim zborom v Ljubljani. DZ je v drugi obravnavi predloga novele sprejel dopolnila predlagateljev, tretjo obravnavo pa bo opravil na naslednji seji. Poslanci SDS so opozarjali, da je zaradi strožjih zahtev glede izpustov ogrožen obstoj cementarne Salonit Anhovo, predlagatelji in koalicija so trdili, da strožje zahteve ničesar ne ogrožajo.

Zaposleni Salonita Anhovo protestirali: Okoljsko stanje ni tako slabo

15. 02. 2024 16.15

Pred stavbo občine Kanal ob Soči je okoli 450 zaposlenih v cementarni Salonit Anhovo in somišljenikov protestiralo proti sprejetju predlaganih sprememb zakona o varstvu okolja. Predlagana novela po njihovem mnenju ogroža obstoj cementarne in s tem več sto delovnih mest. Državni zbor bo zakonski predlog obravnaval v petek. Nevladna organizacija EKO Anhovo in dolina Soče pa je medtem v izjavi za javnost sporočila, da je stanje še kako obupno, zaradi podjetja je v zadnjih treh desetletjih zbolelo ali umrlo več kot 3000 ljudi, onesnaževanje je namreč obsežno.

Eko Anhovo: Salonit nizkotno pritiska na delavce

14. 02. 2024 11.27

V društvu Eko Anhovo podjetju Salonit Anhovo očitajo nizkotne pritiske na delavce, ki da jih bodo z avtobusom vozili na četrtkov protest, Društvu obolelih zaradi azbesta pa povezave s podjetjem. Nad tem društvom, ki nasprotuje predlogu novele zakona o varstvu okolja, s katerim bi zaostrili zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, so razočarani tudi v Zvezi sindikatov azbestnih bolnikov Slovenije. V Kanalu ob Soči so medtem odprli vprašanje sporazuma o donacijah, ki naj bi jih občini plačeval Salonit.

Eko sklad bo za kreditiranje okoljskih naložb zagotovil do 50 milijonov evrov

13. 02. 2024 21.22

Eko sklad bo letos za ugodno kreditiranje naložb na področju varstva okolja zagotovil predvidoma do 50 milijonov evrov, izhaja iz finančnega načrta sklada, ki ga je sprejel vladni odbor za gospodarstvo. Dodelil bo tudi za 34,5 milijona evrov nepovratnih finančnih spodbud za izboljšanje energetske učinkovitosti.

Strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig: delavci napovedujejo protest

13. 02. 2024 17.25

V sindikatu in svetu delavcev Salonita Anhovo so kritični do Zakona o varstvu okolja. "Ta zakon žal ne prinaša rešitev za okolje, ampak diskriminatorne ukrepe za uspešna podjetja," so prepričani in napovedujejo protestni shod. Tamkajšnji župan Miha Stegel zatrjuje, da občina v ničemer ne omejuje dela delavcev. "Naše prvo sporočilo je: Pustite prebivalcem živeti. Vemo, da se dimne pline, ki so enaki kot pri sosežigalnicah, da očistiti. Prepričan sem, da se nobeno podjetje ne bo zaprlo zaradi očiščenja plinov," je dejal. Po njegovi oceni se bo podjetje zaprlo le, če bo še naprej kršilo okoljevarstveno dovoljenje.