ekološko kmetijstvo

V klavnici KZ Rače naj bi živali zlorabljali z električnimi palicami
12. 12. 2022 10.15
V klavnici kmetijske zadruge Rače, ki je bila zgrajena po sodobnih evropskih smernicah, delavci rutinsko zlorabljajo živali z električnimi palicami, omama živali pred zakolom pa je pomanjkljiva ali celo neizvedena, pravijo v društvu AETP, ki je objavilo tudi posnetke skrite preiskave. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v sporočilu za javnost sporočilo prve ugotovitve glede domnevnega kršenja zakonodaje.

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki
20. 10. 2022 16.39
Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

Ali poznate lufo, buči podobno rastlino?
21. 10. 2022 05.00
Lufo najpogosteje najdemo v darilnih paketih, ki ponujajo izdelke za sprostitev in lepotičenje, ampak ali ste kdaj pomislili, od kje lufa izvira? In za kaj vse jo lahko uporabimo? Lufa je namreč buči podobna rastlina, ki pa ima veliko več kot zgolj en namen uporabe.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17
Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Kmetom možnost za uveljavljanje višje sile zaradi letošnje suše
20. 08. 2022 14.56
Škodo v kmetijski pridelavi, ki je nastala zaradi posledic letošnje suše, bo mogoče v primeru neizpolnjevanja pogojev za ukrepe kmetijske politike šteti za višjo silo. Ustrezen obrazec je objavljen na spletnih straneh Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, ki bo o vsaki vlogi odločala individualno.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve
12. 08. 2022 11.25
Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'
10. 07. 2022 07.15
Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Policija streljala na kmete: zaščita okolja ali slabo premišljene ideje?
06. 07. 2022 15.19
Nizozemska policija je na severu Nizozemske streljala na kmete, ki so protestirali proti načrtom za zmanjšanje emisij dušika. Policija je sporočila, da so se policisti odzvali na "nevarno situacijo", ko so kmetje, ki so se poskušali prebiti mimo blokade, da bi prišli na avtocesto v provinci Friesland, trčili v njihova vozila. V državi sicer že dlje časa vre med politiko in kmeti, prav tako ne manjka kritikov, ki se sprašujejo, ali ne bodo birokrati s slabo premišljenimi "zelenimi idejami" povzročili zgolj popoln prehranski kaos in nevzdržno visoke cene hrane.

Kandidatka za kmetijsko ministrico uspešno prestala zaslišanje
31. 05. 2022 06.41
Pred pristojnimi odbori DZ se bo predstavilo še zadnjih šest ministrskih kandidatov. Med prvimi se je predstavila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki jo je odbor tudi potrdil. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo 10 poslancev, štirje so bili proti. Zaslišanja je sicer uspešno prestalo že 11 ministrskih kandidatov, nova vlada naj bi zaprisegla v sredo.

Ko veš, da ješ okusno, slovensko hrano
27. 04. 2022 00.15
Navade slovenskih potrošnikov se spreminjajo in ti se v zadnjih letih vedno bolj zavedajo kakovosti hrane, pridelane v Sloveniji, in povprašujejo predvsem po domačem.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00
Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Inovativni kmet Gregor Slavec, prvi Slovenec z evropsko nagrado za mlade kmete
10. 12. 2021 17.06
Gregor Slavec je prejel evropsko nagrado za obuditev kmetijskega gospodarstva v Knežaku, ki ga je prevzel leta 2016. Dokazal je, da lahko zagnanost in ideje obrodijo sadove ter prispevajo k izboljšavam podeželskih območij. Pred osmimi leti je začel z oživljanjem kmetije, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov dedek, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji ponovno vrnil življenje in jo oplemenitil z inovativnim izdelki ter jo odprl za obiskovalce, ki se lahko sami seznanijo, kako poteka delo na kmetiji.

Veselje in razočaranje v Nemčiji: semafor ali Jamajka?
27. 09. 2021 06.13
Zmaga za SPD in Olafa Scholza, velik poraz CDU/CSU in Armina Lascheta, na koncu stranka ni dominirala niti v njegovi zvezni deželi. To je razplet nemških volitev. Zdaj pa se začenja faza iskanja koalicije, ki naj bi bila vse prej kot preprosta. Obdobje velikih, dominantnih strank je namreč končano, glavne niti so pravzaprav v rokah Zelenih in FDP. Odločili bosta tudi, kdo bo kancler.

Ministri za kmetijstvo EU podprli akcijski načrt za ekološko kmetovanje
19. 07. 2021 21.24
Ministri za kmetijstvo EU so danes v Bruslju soglasno podprli akcijski načrt za razvoj ekološke pridelave, po katerem bi se do leta 2030 na vsaj 25 odstotkih kmetijskih zemljišč izvajalo ekološko kmetovanje. To je tudi ena od prednostnih nalog slovenskega predsedstva EU, ki ga je danes prvič na zasedanju zastopal kmetijski minister Jože Podgoršek.

Žiga odpira restavracijo Žigola, postal je tudi ambasador gastronomije
25. 06. 2021 09.02
Žiga Gabrovec se je prebil vse do finala MasterChefa Slovenija, ko je moral priznati premoč Brunu Šulmanu. Bogatejši za nova znanja in poznanstva nadaljuje svojo kulinarično pot. Odpira lastno restavracijo, v kateri bo goste razvajal s kvalitetnimi lokalnimi sestavinami, kot ambasador gastronomije pa bo svoj domači kraj s ponosom predstavljal širši Sloveniji in turistom.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34
Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Pobuda za pomoč v epidemiji prizadetim kmetom: kupec prihrani, kmet pridobi
23. 01. 2021 18.20
Radič, kis, jabolka, zelje, batata, ržena moka, sok aronije, celo pivo ... Shrambe slovenskih ekoloških kmetov so bogato založene, zaradi koronske krize pa so številni izgubili svoje prodajne kanale. Zaloge kakovostnih živil ostajajo in propadajo. Društvi Ekoci in Sorško polje za ohranitev malih kmetov zato opozarjata, da je čas, da v Sloveniji bolj zaživi lokalna samooskrba z modelom neposredne prodaje skupinsko naročenih kmetijskih pridelkov. Ravno ta trenutek je za to kot naročen: "Čas po koronski krizi je čas nove paradigme, obujanja zaupanja in sodelovanja, ki je pogoj, da se takšen model lahko prime in obdrži na daljši rok."

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo
04. 10. 2020 07.00
Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

BLOG: Bi si privoščili pest žuželk?
22. 05. 2020 14.40
Čeprav je uživanje žuželk v nekaterih regijah sveta nekaj povsem običajnega, pa se večina zahodnega sveta še vedno upira tej ideji. Vendar pa sem trdno prepričan, da se bodo naše prehranjevalne navade v prihodnosti kar precej spremenile. Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo v poročilu poudarja pomembnost žuželk kot trajnostnega vira beljakovin kot odziv na hitro rast prebivalstva.

'Visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ni mogoče doseči brez zmanjšanja živinoreje'
16. 10. 2019 06.00
Slovenci kljub podobam zdrave, domače hrane, ki nas vsakodnevno nagovarjajo z oglasnih panojev, lokalno pridelamo manj kot 40 odstotkov sadja in zelenjave. Posebej nizka je samooskrba z ekološko pridelanimi živili. ’'Dokler se bo na najbolj rodovitnih ravnicah pridelovala krma za živino, visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ne bomo dosegli,'' opozarjajo v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.

'Neverjeten odziv' Slovencev: rešili 15 ton ekološko pridelanih jabolk
06. 04. 2019 07.00
Nad odzivom ljudi smo presenečeni, hvaležni smo. Tako prostovoljci akcije Pomagajmo kmetu. Ekološka jabolka, ki jih prideluje družina Jelčič, so namreč pošla v le nekaj dneh. Še naprej pa se nadaljuje gradnja skupnosti, ki želi podpreti okolju prijazno kmetijstvo, prispevati k ohranjanju slovenskega podeželja, kupcem pa omogočiti ugodnejši nakup kakovostnih pridelkov.

Kako bomo kmetovali v prihodnosti?
16. 11. 2017 17.56
Čez tri desetletja bo na Zemlji živelo več kot 10 milijard ljudi. Da bi nahranili vse in okolju trajnostno prizanesli, potrebujemo nove sistemske načine kmetijstva. Poleg robotov in brezpilotnih letal se bo v prihodnosti sadilo v višino in čedalje manj le na klasičnih njivah. Svet prihodnosti o neizbežnih spremembah in izzivih v kmetijstvu.

V Sloveniji čedalje več ekoloških kmetij
09. 07. 2017 10.28
V Sloveniji je bilo lani skoraj tri tisoč ekoloških kmetij, številka pa iz leta v leto raste. Pridelek v ekoloških sadovnjakih in vinogradih je bil lani zaradi pozebe sicer nekoliko manjši, večji kot leto poprej pa je bil med drugim pridelek olj, žit in zelenjadnic. Prav tako se je povečalo število prav vseh vrst živali v ekološki reji.

V trgovini z zdravo in lokalno hrano: 'Včasih že samo nasmešek in prijazna beseda človeku spremenita dan'
30. 03. 2017 07.15
"Vsak izziv je bil v resnici le nova izkušnja na čudoviti poti," leto in pol po otvoritvi trgovine z zdravo in večinoma lokalno pridelano hrano v Kranju pravi njen lastnik Branko Djoković. Največjo potrditev, da je bila odločitev prava, dobiva od ljudi, ki z rednim obiskom potrjujejo kakovost ponudbe. Ne samo lokalno, Branko podpira tudi ekološko in pravično.

29-letnik prejel nagrado, saj je razvil premično molzišče
05. 12. 2016 17.31
29-letni Toni Kukenberger iz Gornjih Ponikev pri Trebnjem je postal inovativni mladi kmet leta. Razvil je premično molzišče, tako da poleti molžo opravi kar na pašniku. A ne samo to, pred petimi leti, takoj ko je prevzel kmetijo od starega očeta, se je usmeril v ekološko predelavo.

Pravijo, da človek je, kar jé. Bomo torej jedli bolj poceni in od daleč ali lokalno in zdravo?
30. 05. 2016 06.00
Ko govorimo o pravični trgovini, običajno pomislimo na izkoriščanja delavcev nekje daleč stran. A temu ni tako, saj se izkoriščanja dogajajo tudi pri nas. Tokrat spodbujamo h kupovanju lokalno, ekološko in pravično pridelane hrane, s čimer podpremo slovenskega kmeta, mu zagotovimo pravično plačilo ter uživamo kakovostnejša živila.

Eko hrana prepuščena zanesenjakom
26. 11. 2013 19.04
Politika že dlje časa vneto zagovarja samooskrbo pri pridelavi hrane, kmetijski minister obljublja več kot dve milijardi težko finančno injekcijo kmetijstvu. Toda politika, ki daje prednost pesticidom pred ekološko hrano, ni na pravi poti, ob tem opozarjajo zagovorniki trajnostnega razvoja.

'Še vedno uvozimo 80 odstotkov ekoživil'
01. 09. 2012 19.23
Z ekološko hrano, pridelano čim bliže domu, dvigamo našo samooskrbo. Če bi vsaka družina tedensko le tri evre in pol – namesto za tuje – namenila za domače izdelke, bi s tem našim kmetom in predelovalcem letno prinesla kar 100 milijonov evrov.

PODJETNI: Revolucija v kmetijstvu
03. 11. 2011 17.23
Marko Grešak je izumil napravo, ki omogoča ekološko zatiranje plevela v poljedelstvu z izžiganjem. Ker je ekološko kmetijstvo v porastu, računa, da bo Ecobrena prihodnje leto prodajni hit v Sloveniji in kmalu tudi v Evropi, saj nima konkurence ...