ekonomske cone

Rupel znova pisal EU

02. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v zvezi s hrvaško namero po razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju znova obrnil na EU. Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović pa je v Zagrebu sprejel predstavnike diplomatskega zbora in jim pojasnil hrvaška stališča o sporu s Slovenijo.

Rupel in Janša: Prevzeti pobudo v odnosih s Hrvaško

01. 09. 2003 00.00

O novi zaostritvi odnosov med Slovenijo in Hrvaško smo se v studiu 24ur pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in predsednikom opozicijske socialdemokratske stranke Janezom Janšo.

Izjave zaostrile odnose

01. 09. 2003 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo je včeraj zaradi izjav hrvaškega zunanjega ministra Picule veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša poklicalo na posvet v Ljubljano. Slovenski politiki so odločitev pozdravili, predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić pa je dejal, da gre za še eno nepotrebno in izjemno živčno potezo slovenske diplomacije.

Španska zunanja ministrica v Sloveniji

01. 09. 2003 00.00

Na delovnem obisku v Sloveniji je danes španska zunanja ministrica Ana Palacio Vallelersundi. Rupel je špansko zunanjo ministrico obvestil o stališčih Slovenije glede hrvaških namer o vzpostavitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju. Španska ministrica je poudarila, da v Evropski uniji velja trdno načelo nesprejemljivosti unilateralnega nastopanja.

Tomčić kritizira slovensko diplomacijo

01. 09. 2003 00.00

Slovenska odločitev, da na posvetovanja v domovino pokliče veleposlanika na Hrvaškem Petra Bekeša, je "še ena nepotrebna in izjemno živčna poteza slovenske diplomacije", je danes na Brionih dejal predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić.

Bekeš na posvet v Ljubljano

31. 08. 2003 00.00

Zunanje ministrstvo je sporočilo, da so slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Petra Bekeša poklicali na posvetovanje v Ljubljano. Vzrok za to so izjave hrvaškega zunanjega ministra Tonina Picule, ki je za časnik <em>Slobodna Dalmacija</em> izjavil, da Hrvaška Sloveniji ne priznava stika z odprtim morjem.

MZZ spet o gospodarskem pasu

29. 08. 2003 00.00

Ministrstvo za zunanje zadeve je na pogovor poklicalo odpravnika poslov hrvaškega veleposlaništva v Ljubljani Željka Vukosava. Na ministrstvu se ne strinjajo z nekaterimi trditvami Hrvaške v zvezi z namero razglasitve izključne ekonomske cone v Jadranskem morju.

ZLSD: Koalicijo čaka veliko dela

29. 08. 2003 00.00

Ker čaka koalicijo jeseni veliko nalog, veliko nujnih usklajevanj pa so spomladi preložili na začetek jeseni, so v ZLSD koalicijskim partnerjem predlagali, da se na ravni vodij poslanskih skupin in po potrebi tudi predsednikov strank sestanejo že prihodnji teden.

Vlada o razglasitvi gospodarskega pasu

28. 08. 2003 00.00

Slovenska vlada se je na zaprti seji seznanila z informacijo o nameri Hrvaške, da razglasi izključno ekonomsko cono na Jadranu, ter v zvezi s tem sprejela nekatere sklepe. Vlada je zadolžila zunanje ministrstvo in službo vlade za evropske zadeve, da nadaljujeta vse potrebne aktivnosti z namenom zaščititi interese Slovenije, še posebej v Evropski uniji.

Picula: Slovenci reagirali preveč živčno

28. 08. 2003 00.00

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula je za <em>Večernji list</em> poudaril, da sta hrvaško pobudo za razglasitev izključne ekonomske cone slovenska javnost in politika sprejeli z neustrezno politično in diplomatsko živčnostjo.

Odzivi tiska o razglasitvi EEZ

27. 08. 2003 00.00

Hrvaški tisk tudi danes namenja precej prostora razglasitvi EEZ. Tudi nemški dnevnik <em>Frankfurter Allgemeine Zeitung </em> ugotavlja, da želi Hrvaška skupaj z Italijo na Jadranu vzpostaviti izključno ekonomsko cono.

Kacin: Hrvaška izgublja čas

27. 08. 2003 00.00

Napoved razglasitve izključne gospodarske cone v Jadranu je, kot je v pogovoru za današnji <em>Vjesnik</em> dejal predsednik zunanjepolitičnega odbora v DZ Jelko Kacin, mednarodno kontraproduktivna in v funkciji hrvaških predvolilnih potreb.

Bo Hrvaška zahtevala arbitražo?

25. 08. 2003 00.00

Po besedah nekdanjega hrvaškega zunanjega ministra Granića morajo v skladu s Helsinško sklepno listino vse države, ki vstopajo v EU in ki imajo kakršenkoli spor glede meje, to prijaviti Meddržavnemu sodišču v Haagu. Slovenija tega ni storila, Hrvaška pa je ni prisilila k obvezujoči mednarodni arbitraži.

Zagreb: Sporazum o meji ni argument

24. 08. 2003 00.00

Po besedah predstavnice hrvaškega zunanjega ministrstva sporazum o slovensko-hrvaški meji, na katerega se sklicuje slovenski premier Anton Rop, nima nobene mednarodne pravne vrednosti, ker ni bil nikoli podpisan niti ratificiran.

Slovenija se mora ustrezno odzvati

23. 08. 2003 00.00

Strokovnjak za mednarodno pravo Miha Pogačnik pravi, da bo morala slovenska oblast v primeru, da Hrvaška v Jadranu razglasi izključno ekonomsko območje, ustrezno ukrepati. Hrvaški pravni strokovnjak Budislav Vukas pa je za splitski dnevnik <em>Slobodna Dalmacija</em> povedal, da Slovenija priznava pravico do razglasitve takšnega pasu.

Zunanje ministrstvo odgovarja Hrvaški

21. 08. 2003 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo je odgovorilo na hrvaško noto glede morebitne razglasitve izključne ekonomske cone v Jadranskem morju. V noti so poudarili, da je imela Slovenija vseskozi neposreden teritorialni izhod do mednarodnih voda in s tem tudi pravico do razglasitve izključne ekonomske cone.

DeSUS o usklajevanju pokojnin

21. 08. 2003 00.00

V najmanjši vladni stranki DeSUS so danes spregovorili o usklajevanju pokojnin in o napovedi Hrvaške, da bo razglasila izključno ekonomsko cono v Jadranskem morju.

Račan si želi razumevanja sosed in EU

20. 08. 2003 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je danes izrazil upanje, da bo v pogovorih s sosedami in predstavniki Evropske unije moč doseči soglasje ali vsaj razumevanje za razglasitev izključne ekonomske cone na Jadranu.

Imamo dostop do odprtega morja?

19. 08. 2003 00.00

Hrvaški strokovnjak za morsko pravo, akademik Vladimir Ibler, je v pogovoru za hrvaški dnevnik <a href= http://www.vjesnik.com/html/2003/08/19/Clanak.asp?r=tem&c=1 target=_blank><em>Vjesnik</em></a> zavrnil slovensko trditev, da bo, če bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono na Jadranu, to storila tudi Slovenija sama, ker da ima neposreden teritorialen stik z odprtim morjem. Z MZZ pa so sporočili, da so prejeli odgovor hrvaškega ministrstva na slovensko noto z 11. avgusta.

But in Rupel zaprosila za uradno stališče

18. 08. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Rupel in minister za kmetijstvo But sta evropskega komisarja za kmetijstvo Fischlerja zaprosila za uradno stališče Evropske komisije glede hrvaške razglasitve izključne gospodarske cone v Jadranu.

Gospodarski pas v Jadranu

17. 08. 2003 00.00

Letošnje poletje je zaznamovala napoved nekaterih hrvaških poslancev in ministrov, da bo sabor jeseni glasoval o vzpostavitvi gospodarskega pasu v Jadranskem morju. Ali gre za resnične težave zaradi prevelikega ulova ali morda le za zbiranje glasov pred jesenskimi volitvami?

Pogovori Rim-Zagreb v zaključni fazi?

16. 08. 2003 00.00

Hrvaški časnik Vjesnik v sobotni izdaji piše, da je proces hrvaško-italijanskih pogajanj o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu prešel v zaključno fazo. Ljubljana pa bo, kot navaja Vjesnik, naredila vse, da bi razglasitev cone preprečila.

Kučan za dialog s Hrvaško

14. 08. 2003 00.00

Milan Kučan meni, da zamisel o gospodarski razdelitvi Jadranskega morja sama po sebi ni sporna. Težava je v tem, da se je o njej potrebno dogovoriti. Stranka NSi nasprotuje, da bi se takšna vprašanja urejala za hrbtom Slovenije. Hrvaški Vjesnik pa v današnji izdaji piše, da je hrvaško zunanje ministrstvo pripravilo oster odgovor na slovensko noto.

SNS bi Hrvaški onemogočila vstop v EU

13. 08. 2003 00.00

V zvezi z zadnjimi hrvaškimi "agresivnimi političnimi potezami" glede razglasitve izključne ekonomske cone (EEZ) v Jadranskem morju SNS poziva vlado in od nje tudi pričakuje, da ne bo ratificirala pristopne listine za vstop Hrvaške v Evropsko unijo. Istrska Liberalna stranka pa je obsodila zahteve slovenske diplomacije za vključitev v pogovore, kot grobo vmešavanje v hrvaške notranje zadeve.

Gospodarski pas: O nafti in morju

12. 08. 2003 00.00

V hrvaških medijih so se pojavili prvi odzivi na ponedeljkove izjave premiera Ropa o gospodarskem pasu v Jadranu. Njegovo trditev, da je treba najprej določiti meje med državama, primerjajo s srbskimi težnjami po hrvaškem ozemlju. Minister But pa se je o hrvaški nameri pogovarjal z evropskim komisarjem za kmetijstvo in ribištvo Franzem Fischlerjem.

Rop za dobre odnose s Hrvaško

09. 07. 2003 00.00

V državnem zboru, ki se je sestal na zadnji seji pred počitnicami, so poslanci postavljali vprašanja predsedniku vlade Antonu Ropu. Socialdemokrati vztrajajo, da bi morala vlada zamenjati generalno državno tožilko Zdenko Cerar, Zmago Jelinčič pa je ponovno kritiziral sporazum o meji s Hrvaško.

Slovenija v letu 2002

25. 12. 2002 00.00

Po čem se leto 2002 razlikuje od prejšnjih let? Kateri so tisti dogodki, ki so zaznamovali Slovenijo v tem letu? Lahko rečemo, da je bilo leto 2002 prelomno za dogajanja, ki so plod daljšega obdobja. Prav nekajletno približevanje EU se je ob koncu leta izteklo v odločitev držav, članic evropske integracije, na podlagi katere bo Slovenija postala ena izmed desetih novopečenih članic Evropske unije. Vključevanje v vojaško zvezo Nato je bilo sicer v senci približevanja EU, vendar je sprožilo vsaj razpravo o prednostih in slabostih, medtem ko je vključitev v unijo bolj ali manj samoumevna.

DZ po hitrem o ekonomskih conah

21. 11. 2001 00.00

Državni zbor namerava po hitrem postopku uskladiti zakon o ekonomskih conah z zahtevami Evropske unije in domačim pravnim redom.

Novo podjetje za oskrbo ladij

28. 07. 2000 10.58

Koprski družbi Intereuropa in Emona Obala sta vsaka z enakim kapitalskim vložkom ustanovili podjetje za oskrbo ladij Nordadria, ki deluje v ekonomski coni na območju Luke Koper. V podjetju je sedem zaposlenih, nadaljnji razvoj dejavnosti pa je usmerjen v razvoj veleprodaje in maloprodaje, so sporočili iz službe za odnose z javnostmi v Intereuropi.

V Mariboru 2000 novih delovnih mest

06. 04. 2000 18.16

V minulem letu se je število novih delovnih mest v Mariboru povečalo za okoli 2000, število brezposelnih pa se je zmanjšalo za 1042 oseb. Kot je na današnji redni novinarski konferenci mestne občine Maribor povedal župan Boris Sovič, se je v minulem letu število delovnih mest najbolj povečalo pri samostojnih podjetnikih, medtem ko se je število samozaposlenih zmanjšalo. Po Sovičevih besedah se relativno visoka stopnja gospodarske rasti, ki je bila v lanskem letu dosežena v Sloveniji, ugodno odraža tudi na gospodarska gibanja v štajerski metropoli.