ekonomske

Napoved rasti ameriškega BDP in nazadovanje japonskega

20. 02. 1999 09.09

Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je sporočila, da je svojo napoved rasti ameriškega bruto domačega proizvoda (BDP) za letos popravila na tri odstotke. Vzrok je povečana rast ameriškega BDP v letu 1998. Nasprotno pa bo rast japonskega BDP nazadovala za odstotek ali dva zaradi počasne ekonomske in bančne reforme. OECD v državah EU za leto 1999 napoveduje največ dvoodstotno povečanje BDP.

Sarmadi na obisku v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj

17. 02. 1999 17.19

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar je danes sprejela namestnika iranskega ministra za zunanje zadeve Morteza Sarmadija. Spregovorila sta o dvostranskih gospodarskih odnosih in možnostih za njihovo krepitev, so sporočili z ministrstva za ekonomske odnose in razvoj.

Slovenija mora na poti v EU ustrezno urediti tudi regionalno politiko

16. 02. 1999 17.52

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur ter evropska komisarka za področje regionalne politike in kohezijskih skladov Monika Wulf-Mathies sta današnje pogovore posvetila predvsem vprašanju razvoja slovenske regionalne politike, da bi bila ta bolj učinkovita pri vključevanju v evropske kulturne politike in da bi bil njen razvoj enakomernejši, socialno bolj sprejemljiv in zato hitrejši.

Evropska komisarka najprej na Jesenicah

16. 02. 1999 10.22

Na povabilo ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja bo na obisk v Slovenijo prispela komisarka Evropske komisije za področje regionalne politike in kohezijskih skladov Monika Wulf-Mathies. Komisarka se bo srečala z gostiteljem ministrom Senjurjem, sprejela pa jo bosta tudi predsednik države Milan Kučan in minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Drnovšek končuje obisk v Kuvajtu

16. 02. 1999 10.02

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek bo končal dvodnevni uradni obisk v Kuvajtu. Danes bo premiera ter nekatere člane delegacije na vljudnostni obisk sprejel emir Jaber Al-Ahmed Al-Sabah, nato bodo pogovori vladnih delegacij obeh držav.

Podpis pisma o nameri sodelovanja obalnih občin pri regionalnem razvoju

11. 02. 1999 14.56

Županje izolske, koprske in piranske občine ter predstavniki ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, kmetijskega ministrstva, vladne službe za evropske zadeve in predstavniki območne gospodarske zbornice so v prostorih Pokrajinskega muzeja v Kopru podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri vprašanjih regionalnega razvoja na območju slovenske Istre. Organizatorji so ob tej priložnosti pripravili tudi krajše posvetovanje o perspektivah regionalnega razvoja v luči vstopanja Slovenije v EU.

Na obisk prihaja delegacija izraelskega ministrstva za industrijo in trgovino

09. 02. 1999 12.13

Na dvodnevni obisk v Slovenijo bo popoldne prispela delegacija izraelskega ministrstva za industrijo in trgovino pod vodstvom generalnega direktorja Dova Mishorja. Slovenska in izraelska stran naj bi preučili možnosti za poglobitev gospodarskega sodelovanja med državama, ki sta v prvih enajstih mesecih lani ustvarili 42,4 milijona dolarjev blagovne menjave. Slovenija in Izrael sta maja lani podpisala tudi sporazum o prosti trgovini, ki se začasno uporablja od lanskega septembra.

Podelili študentske Prešernove nagrade

05. 02. 1999 13.45

Na sedežu Univerze v Ljubljani so slovesno podelili študentske Prešernove nagrade za leto 1998.

Slovenija na dvostranskem screeningu za prost pretok storitev

03. 02. 1999 11.48

Slovenska delegacija, ki jo vodi državna sekretarka v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar, se danes in jutri v Bruslju udeležuje dvostranskega pregleda usklajenosti slovenske zakonodaje s pravnim redom Evropske unije za področje prostega pretoka storitev, temeljnega dela unijinega skupnega trga.

Slovenija na screeningu za prost pretok storitev

01. 02. 1999 10.42

Slovenska delegacija, ki jo vodi državna sekretarka v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar, se danes in jutri v Bruslju udeležuje večstranskega screeninga skupne zakonodaje Evropske unije za prost pretok storitev. Poleg prostega pretoka oseb, blaga in kapitala sodi prost pretok storitev med temeljne dele skupnega unijinega trga. Usklajenost slovenske zakonodaje s področnim unijinim pravnim redom bo podrobno pregledana v sredo in četrtek, 3. in 4. februarja.

Vlada Mercatorju ni dala soglasja za prevzem Emone Merkurja

28. 01. 1999 16.08

Slovenska vlada je na današnji seji soglasno zavrnila izdajo dovoljenja Mercatorju za nameravan prevzem 170.325 navadnih imenskih delnic družbe Emona Merkur. Kot je na novinarski konferenci po seji povedal državni sekretar ministrstva za ekonomske odnose in razvoj Anton Grabeljšek, je vlada do tega sklepa prišla z upoštevanjem osnovnih izhodišč, ki so bila zapisana že v strategiji slovenskega razvoja. Po Grabeljškovih besedah bi imel nameravani prevzem dolgoročne škodljive posledice za razvoj prehrambenega dela slovenske trgovine in bi zmanjšal njeno konkurenčno sposobnost ter tako tudi negativno vplival na ekonomski položaj države in regij, v katerih deluje tudi Emona Merkur.

Slovenija in Singapur sklenila sporazum o zaščiti investicij

25. 01. 1999 11.31

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je danes v Singapurju s tamkajšnjim ministrom za trgovino Leejem Yockom Suanom podpisal sporazum o zaščiti investicij med državama. Sporazum pomeni osnovo za boljše gospodarsko sodelovanje med poslovnimi subjekti, saj slovenskim in singapurskim investitorjem ponuja večjo zaščito in zmanjšuje poslovna tveganja za vlaganja.

Minister Senjur v Singapurju

24. 01. 1999 09.25

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur bo jutri začel dvodnevni uradni obisk v Singapurju, kjer se bo med drugim srečal z ministrom za trgovino in industrijo Lee Yock Suanom in z njim podpisal sporazum o vzajemni zaščiti in spodbujanju naložb.

V Seulu seminar o trgovinskih in investicijskih možnostih Slovenije

22. 01. 1999 14.13

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se je drugi dan delovnega obiska v Južni Koreji srečal z ministrom za finance in gospodarstvo Kyu Sung Leejem. V Seulu je bil danes tudi seminar, na katerem so predstavili trgovinske in investicijske možnosti Slovenije. Minister Senjur, ki se je pred tem sestal s podpredsednikom Korejske gospodarske zbornice, je približno 50 predstavnikom korejskih podjetij med drugim orisal gospodarske razmere v Sloveniji in prednosti, ki jih pri dostopu do držav srednje in vzhodne Evrope omogoča njena ugodna geografska lega.

Bolgarski premier v Sloveniji

22. 01. 1999 10.30

Na povratni uradni obisk v Slovenijo je danes prispel predsednik bolgarske vlade Ivan Kostov. Kostov se bo v Ljubljani sestal z gostiteljem, premierom Janezom Drnovškom, ter s predsednikoma republike in državnega zbora Milanom Kučanom in Janezom Podobnikom.

Minister Senjur podpisal prvi gospodarski sporazum z Južno Korejo

21. 01. 1999 16.19

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, ki se mudi na večdnevnem obisku v Južni Koreji, je z ministrom za zunanje zadeve in trgovino Soon-young Hongom podpisal sporazum o trgovinskem in gospodarskem sodelovanju. To je prvi od sporazumov z gospodarskega področja, ki sta ga sklenili državi. V južnokorejski prestolnici pa se je prvič sestala tudi mešana komisija za gospodarsko sodelovanje med državama.

Bolgarski premier Kostov na povratnem obisku v Sloveniji

21. 01. 1999 15.51

Predsednik bolgarske vlade Ivan Kostov bo na povabilo slovenskega kolega Janeza Drnovška jutri na povratnem uradnem obisku v Ljubljani. Poleg gostitelja ga bosta sprejela še predsednik republike Milan Kučan in predsednik DZ Janez Podobnik, srečal pa se bo tudi z ljubljansko županjo Viktorijo Potočnik.

Minister Senjur v Južni Koreji

20. 01. 1999 18.01

Slovenska vladno-gospodarska delegacija pod vodstvom ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja bo jutri začela tridnevni delovni obisk v Seulu.

Italija in Slovenija tradicionalni partnerici

19. 01. 1999 09.15

Osrednji temi pogovorov ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja z italijanskim ministrom za zunanjo trgovino Pierom Fassinom sta bili krepitev blagovne menjave med državama in povečevanje obsega naložb. Vlogo Italije kot druge največje trgovinske partnerice Slovenije bi namreč po mnenju obeh ministrov lahko dodatno utrdili z razvojem naložbenih dejavnosti, ki naj bi jih spodbudil tudi skorajšnji podpis sporazuma o vzajemni zaščiti in spodbujanju naložb med državama ter sprejem nekaterih zakonov s področij, ki so povezana z naložbami in so še v parlamentarnem postopku.

Izvršilni odbor SLS v ponedeljek o razmerah v koaliciji

08. 01. 1999 14.39

V okviru rednih mesečnih srečanj se bo danes popoldne v Dragatušu sešla poslanska skupina Slovenske ljudske stranke (SLS), ki bo razpravljala predvsem o vprašanjih s področja lokalne samouprave in ekonomskih odnosov. O razmerah v vladni koaliciji pa bo v ponedeljek, 11. januarja, za zaprtimi vrati razpravljal izvršilni odbor stranke.

Rusija določila izvozno tarifo za goriva

05. 01. 1999 11.09

Ruska vlada je določila izvozno tarifo 10 ekujev na tono za goriva M40 in M100, ki naj bi začela veljati v prvem četrletju tega leta. Izjavo je posredovala predstavnica vladnega kabineta. Uvedba nove izvozne tarife naj bi pripomogla k zagotavljanju ekonomske varnosti Rusije in potrebam notranje potrošnje. Izvozna tarifa bo veljala od 1. januarja 1999 do 31. marca 1999. Predstavnica je izjavila, da bo tarifa veljala za goriva, ki jih bodo izvažali zunaj Commonwealtha neodvisnih držav.

Društvo izgnancev na zadnji informativni konferenci v Cekinovem gradu

04. 01. 1999 15.39

V prenapolnjeni viteški dvorani Muzeja novejše zgodovine v Ljubljani so predstavniki Društva izgnancev Slovenije (DIS) na slavnostni in hkrati delovni informativni konferenci s predstavniki vlade spregovorili o nerešenih vprašanjih vojnih odškodnin ter izvrševanju zakonodaje s področja žrtev vojnega nasilja. Podpredsednica in voditeljica javnih tribun Ivica Žnidaršič pa je na zadnji konferenci v ljubljanskem Cekinovem gradu pripravila tudi pregled vsebine javnih tribun iz minulih dveh let, saj bodo poslej tovrstna srečanja na zahtevo krajevnih organizacij pripravljali v posameznih regijskih središčih.

Letos nekoliko nižja gospodarska rast

03. 01. 1999 09.53

Gospodarska rast v Sloveniji bo po ocenah Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) v letu 1999 predvidoma dosegla 3,75 odstotka, povprečna letna inflacija bo predvidoma znašala 6,8 odstotka, medtem ko naj bi bila brezposelnost nekoliko nižja kot v letu 1998, in sicer naj bi se stopnja registrirane brezposelnosti gibala okoli 14 odstotkov.

Bolgarija postala država pogodbenica Cefte

01. 01. 1999 13.15

Slovenija je z današnjim dnem začela začasno uporabljati sporazum o pristopu Bolgarije k Srednjeevropskemu sporazumu o prosti trgovini (CEFTA), ki so ga 17. julija lani v Sofiji podpisali ministri za ekonomske odnose Poljske, Madžarske - ta bo letos predsedovala Cefti -, Češke, Slovaške, Slovenije, Romunije in Bolgarije. Cefta, ki je tako medse sprejela sedmo državo pogodbenico, se je v slabih šestih letih obstoja razvila v obsežno območje proste trgovine, ki se lahko pohvali z več kot 90-milijonskim trgom.

Pomoč Evropske komisije Indoneziji

29. 12. 1998 08.30

Evropska komisija je sporočila, da je Indoneziji, ki poskuša priti iz ekonomske krize, odobrila dodelitev 1,65 milijona dolarjev sredstev za tri človekoljubne projekte. Približno polovica denarja je namenjena zagotovitvi oskrbe s pitno vodo, za medicinsko pomoč ter za pomoč v hrani v vzhodni provinci Trian Jaye. Preostali del pomoči bo porabljen za financiranje programa za preprečevanje obolevanja z malarijo in tropsko mrzlico v provinci East Kalimantan na Borneu. Indonezija se srečuje z najhujšo gospodarsko krizo v zadnjih treh desetletjih in je doslej dobila že več milijard dolarjev pomoči od Mednarodnega denarnega sklada in drugih posojilodajalcev.

Privatizacija v Bolgariji ne dosega načrtov

25. 12. 1998 09.59

Bolgarska agencija za privatizacijo je priznala, da letošnji načrti za privatizacijo niso bili izpolnjeni. Kot pojasnjujejo analitiki, je do tega prišlo zaradi ekonomske krize v svetu, ki je pregnala velike investitorje s tega trga. Po zadnjih izračunih agencije letošnji prihodek od privatizacije ni dosegel načrtovanih 665 milijonov dolarjev, temveč se je ustavil na ravni 518 milijonov dolarjev.

Slovenija in Grčija za višje oblike gospodarskega sodelovanja

15. 12. 1998 12.38

Obseg blagovne menjave med Slovenijo in Grčijo, ki je lani dosegla približno 39 milijonov dolarjev, je dokaj nizek, možnosti za krepitev gospodarskih stikov pa se skrivajo predvsem na področju turizma in predelovalne industrije ter višjih oblik gospodarskega sodelovanja. Eden od namenov obiska grške vladno-gospodarske delegacije pod vodstvom namestnika ministra za gospodarstvo Alexandrosa Baltasa pa je bil tudi izmenjava izkušenj na področju vključevanja v Evropsko unijo, katere članica je Grčija od leta 1981.

Grški namestnik ministra za gospodarstvo prihaja v Slovenijo

13. 12. 1998 10.21

Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo bo jutri prispela delegacija grškega ministrstva za gospodarstvo pod vodstvom namestnika grškega ministra za gospodarstvo Alexandrosa Baltasa. Grško delegacijo bo med drugim sprejel minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, so sporočili iz ministrstva za ekonomske odnose in razvoj.

Jutri dražji železniški promet in avtomobilsko zavarovanje

13. 12. 1998 10.18

Z jutrišnjim dnem se bodo za tri odstotke povišale premije obveznega avtomobilskega zavarovanja, linearno pa se bodo za tri odstotke povišale tudi cene prevoza potnikov po železnici v domačem potniškem prometu.

Minister Senjur: Evropska raven inflacije dosegljiva

11. 12. 1998 12.56

Na tretji letni konferenci znanstvene sekcije Zveze ekonomistov Slovenije z naslovom Sedanjost in prihodnost tranzicije v Sloveniji je kot uvodni govornik nastopil minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. Kot je poudaril, je Slovenija od leta 1994 do danes znižala stopnjo inflacije s 33 na osem odstotkov. Da bi dosegli evropsko raven, bi jo morali znižati še za nadaljnih šest odstotkov, kar je ob postopnem zniževanju po Senjurjevem mnenju tudi uresničljivo.