embargo na orožje

Powellova izjava netočna
06. 02. 2003 00.00
Včerajšnji govor ameriškega zunanjega ministra Colin Powella je zaradi omembe Slovenije dvignil precej prahu. Njegove navedbe, da naj bi Irak tudi pri nas iskal partnerja za izdelavo magnetov za proizvodnjo obogatenega urana, so netočne, Američani so nas zelo verjetno ponovno zamenjali s Slovaško.

Irak zahteva umik sankcij
14. 11. 2002 00.00
Irak od Združenih narodov v zameno za vrnitev inšpektorjev za nadzor orožja zahteva ukinitev mednarodnih sankcij. Oblasti v Bagdadu sicer še niso dale nobenega zagotovila, da bo dostop inšpektorjev do vseh skladišč neoviran.

ZRJ priznala kršenje embarga
31. 10. 2002 00.00
Jugoslovanska vlada je priznala primere kršitve resolucije Varnostnega sveta ZN o prepovedi izvoza orožja in vojaške opreme v Irak. V Republiki srbski pa še vedno preverjajo domnevno sporno poslovanje osmih tovarn orožja.

Aretacije povezane z orožjem za Irak
30. 10. 2002 00.00
Hrvaška policija je na Reki aretirala dva člana posadke ladje Boka Star, na kateri so v ponedeljek odkrili več kot 200 ton vojaškega eksploziva, ki naj bi bil namenjen v Irak.

Vrh ZRJ o izvozu orožja
29. 10. 2002 00.00
Jugoslovanski državni vrh je na zasedanju razpravljal o aferi v zvezi z izvozom orožja v Irak. Ustanovil je tudi komisijo, ki bo preučila gospodarsko sodelovanje z Irakom.

Orožje za Irak na Reki
25. 10. 2002 00.00
Hrvaško notranje ministrstvo je sporočilo, da so ladjo Boka Star, ki naj bi prevažala orožje v Irak, iz varnostnih razlogov prestavili na zavarovan privez reške luke. Na ladji so namreč odkrili tudi eksplozivno raketno gorivo.

ZRJ kršila embargo
23. 10. 2002 00.00
Jugoslovanska vlada je zaradi prodaje orožja Iraku odstavila direktorja državnega podjetja Jugoimport Jovana Čekovića in namestnika jugoslovanskega obrambnega ministra Ivana Đokića.

Chirac proti enostranski akciji
09. 09. 2002 00.00
Francoski predsednik Jacques Chirac je dejal, da vojaška akcija proti Iraku ni "nemogoča" pod pogojem, da se zanjo odloči mednarodna skupnost na podlagi neizpodbitnih dokazov o vpletenosti Bagdada v terorizem. Chirac dodaja, da takih dokazov trenutno še ni.

Bush prepričuje predsednike
06. 09. 2002 00.00
Ameriški predsednik Bush je v okviru prizadevanj za podporo napadu na Irak po telefonu govoril s francoskim kolegom Jacquesom Chiracom, ter z voditeljema Kitajske in Rusije, Jiang Zeminom in Vladimirjem Putinom. V ZDA pa so začeli slovesnosti v spomin na žrtve napadov 11. septembra.

Irak vabi inšpektorje
02. 08. 2002 00.00
Irak je mednarodne inšpektorje ZN za nadzor orožja povabil v Bagdad, kjer bi se pogovorili o nadaljevanju njihovega dela po štiriletni prekinitvi. Mednarodna skupnost se je na spremenjeno iraško stališče do nadzora nad oboroževanjem odzvala zadržano.

Powell za obnovitev pogajanj
11. 04. 2002 00.00
Ameriški državni sekretar Powell je prepričan, da se bo bližnjevzhodna kriza nadaljevala, dokler Palestinci in Izraelci ne sedejo za pogajalsko mizo. Predsednik Evropske komisije Prodi pa je posvaril pred prenagljenim odločanjem o sankcijah EU proti Izraelu.

Za zamrznitev odnosov z Izraelom
10. 04. 2002 00.00
Evropski parlament se je zavzel za napotitev mednarodnih enot na Bližnji vzhod. Enote za posredovanje in opazovalce naj bi vodili ZN, članice EU pa bi v njih sodelovale.

Nemčija ustavila izvoz orožja v Izrael
09. 04. 2002 00.00
Nemčija je uvedla embargo na izvoz orožja v Izrael. Kot je povedal tiskovni predstavnik izraelskega obrambnega ministrstva Rachel Naibik-Aschkenazai, je Berlin pred tremi meseci ustavil izvoz orožja v Izrael.

Varnostni svet zahteva izraelski umik
05. 04. 2002 00.00
Ameriški mirovni odposlanec za Bližnji vzhod Anthony Zinni se je sestal z Arafatom, potem ko je varnostni svet ZN zahteval takojšen umik izraelske vojske. Predsednik ZDA Bush pa je v četrtek napovedal, da bo na Bližnji vzhod poslal državnega sekretarja Powella.

Ukinitev embarga za ZRJ
29. 08. 2001 00.00
Ameriška vlada podpira odpravo embarga na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Odpravo embarga podpirajo tudi Francija, Rusija in Kitajska.

ZDA doživele poraz v varnostnem svetu
11. 01. 2001 00.00
Ameriška diplomacija je v Varnostnem svetu OZN prvič po dolgem času doživela poraz, potem ko ji ni uspelo prepričati zadostnega števila držav v upravičenost ukinitve embarga na orožje za Etiopijo in Eritrejo. Državi na afriškem rogu sta se lanskega maja spustili v vojno za nekaj kilometrov puščavskega ozemlja, med katero je umrlo na desettisoče ljudi, okrog 650.000 pa jih je moralo zapustiti svoje domove. VS OZN je še isti mesec z resolucijo uvedel embargo na orožje, o ukinitvi katerega bi ponovno razmislili leto dni potem, ko bi generalni sekretar OZN Kofi Annan poročal o prenehanju sovražnosti. Prekinitev ognja je bila podpisana lani junija, formalni mirovni sporazum pa je bil podpisan šele 12. decembra.

Predlog odprave embarga na orožje proti ZRJ
30. 11. 2000 00.00
Rusija je včeraj v Varnostnem svetu ZN vložila predlog resolucije za odpravo embarga na orožje, ki je bil proti ZRJ uveden marca 1998. V skladu s predlogom bi embargo ostal v veljavi za orožje, ki ne bi bilo namenjeno jugoslovanskim oblastem. Francija in Velika Britanija sta ob tem poudarili, da vlada jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice ni zahtevala odprave embarga na orožje, medtem ko je Kitajska ruski predlog podprla.

Deseta obletnica zasedbe Kuvajta
31. 07. 2000 12.22
V sredo, 2. avgusta, bo minilo natanko deset let od vdora iraških sil v Kuvajt in kasneje njegove zasedbe, zaradi katere se je leta 1991 začel drugi vojaški spopad po drugi svetovni vojni, ki so ga zagovarjali Združeni narodi - Zalivska vojna. Varnostni svet Združenih narodov je 6. avgusta na izredni nočni seji sprejel resolucijo št. 660, v kateri je od Iraka zahteval takojšen in brezpogojen umik iz Kuvajta, obenem pa se je odločil za trgovinski, finančni in vojaški bojkot Iraka. Takratni ameriški predsednik George Bush je odredil zamrznitev celotnega iraškega in kuvajtskega premoženja, Irak pa je v odgovor prekinil izplačilo dolgov ZDA. Zavezniške sile so 17. januarja leta 1991 začele vojaški napad na Irak, zalivsko vojno, ki se je končala šest tednov kasneje, 28. februarja, s porazom Iraka. S tem se je končalo tudi sedemmesečna iraška okupacija Kuvajta.

Rusko zunanje ministrstvo ZDA obtožilo kršitve embarga
13. 04. 1999 17.12
Rusko zunanje ministrstvo je ZDA danes obtožilo, da kršijo embargo ZN na dobave orožja ZR Jugoslaviji, s tem ko Osvobodilni vojski Kosova (OVK) pošiljajo vojaško pomoč.

Evropska skupnost o sankcijah proti Nigeriji
19. 09. 1998 12.13
Predstavniki Evropske skupnosti so včeraj izjavili, da so pripravljeni oceniti sankcije proti Nigeriji, kot odgovor ukrepom vlade glede ponovne vzpostavitve ljudske vladavine. Vlade EU so bile navdušene nad koraki k procesu demokratizacije, vključno z vzpostavitvijo nove volilne komisije, ki se je ukvarjala z urnikom volitev.

Resolucija o ZRJ začetek prihodnjega tedna
19. 03. 1998 09.44
Med članicami Varnostnega sveta Združenih narodov potekajo intenzivni pogovori o sprejemu resolucije, s katero bi kaznovali ZR Jugoslavijo za nasilje nad civilnim prebivalstvom na Kosovu. Osnutek resolucije je pripravila Velika Britanija, kot trdijo diplomatski viri, pa bo z njo uveden le embargo na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Zaradi široke diplomatske akcije, ki v teh dneh poteka na ozemlju ZRJ, bodo članice VS nekaj dni počakale na razvoj dogodkov. Sprejem resolucije je zato predviden v začetku ali sredi prihodnjega tedna. Diplomatski viri v VS pravijo, da se bo odgovor VS na nasilje oblasti ZRJ omejil le na embargo za orožje, ker predvsem Kitajska nasprotuje ostrejšim ukrepom. VS je v sredo razpravljal tudi o položaju mesta Brčko v Bosni in Hercegovini. O tej zadevi bo predvidoma v četrtek podana predsedniška izjava.