en dan

Za študente še en informativni dan

20. 02. 1999 14.06

Univerzi v Ljubljani in Mariboru sta pripravili dodaten informativni dan za študente univerz v študijskem letu 1999/2000.

Poslanica ministra Školča ob slovenskem kulturnem prazniku

06. 02. 1999 10.33

Ob 8. februarju, slovenskem kulturnem prazniku, je minister za kulturo Jožef Školč na državljanke in državljane naslovil poslanico, v kateri je zapisal, da ''živimo v letu, ki bo zaradi neizprosne logike številk iz dneva v dan prinašalo nove in nove epohalne obračune: katera je bila najboljša plošča, kdo najboljši dramatik, kateri film vseh časov in brez koga bi literatura ne bila, kar je - to so vprašanja, ki nam jih bo neizogibno zastavljal prelom stoletja. Idealen čas torej za Prešerna, za sodoben spoprijem z avtorjem, ki mu tudi 150 ali 200 let zgodovinskega spomina ne more ničesar odvzeti, temveč le bogati njegovega duha in plemeniti njegove besede.''

Vailu se obeta slabo vreme in malo gledalcev

31. 01. 1999 13.28

Svetovno prvenstvo v alpskem smučanju 1999 v ameriškem Vailu in Beaver Creeku se bo začelo v ponedeljek z ženskim superveleslalomom. Že v soboto pa so - zaradi nedeljskega finala lige ameriškega nogometa v Miamiju - SP v Vailu tudi slavnostno odprli.

Ulikses najboljši roman v angleškem jeziku

27. 01. 1999 13.40

Roman Ulikses irskega pisatelja Jamesa Joyca je bil nedavno razglašen za najboljši roman v angleškem jeziku. Literarna mojstrovina, ki je bila ob izidu v Angliji prepovedana, naj bi po mnenju 47 književnih kritikov svoj ugled ohranila tudi v naslednjem tisočletju. Britanska knjigarna Waterstones je kritike prosila, naj izberejo 10 ključnih klasičnih romanov za naslednjih 100 let iz kateregakoli stoletja. Največ kritikov je menilo, da zob časa tudi v naslednjem stoletju ne bo načel epske pripovedi, ki opisuje en dan življenja v Dublinu. Na drugo mesto se je uvrstil Veliki Gatsby Scotta Fitzgeralda, na tretje K svetilniku pisateljice Virginije Woolf, na četrto pa roman Georgea Orwella 1984. Na seznamu knjigare Waterstones so se znašla tudi dela Ernesta Hemingwaya, Evelyn Waugh in D. H. Lawrencea.

Spremembe terminov tekem v St. Antonu

14. 01. 1999 15.52

Prireditelji ženskih smučarskih tekmovanj za svetovni pokal v avstrijskem St. Antonu bodo morali zaradi težav z vremenom spremeniti spored tekmovanj. Zadnji predlog je, da bi tekmovanja zamaknili za en dan. Smuk bi bil tako na sporedu v soboto, superveleslalom v nedeljo in kombinacijski slalom v ponedeljek.

Lott: Postopek proti Clintonu lahko traja več kot tri tedne

07. 01. 1999 08.58

Vodja večine v ameriškem senatu Trent Lott je danes izrazil željo, da bi dobil dokončni osnutek za proces proti ameriškemu predsedniku Billu Clintonu v 24 urah, obenem pa posvaril, da bi postopek lahko trajal tri tedne ali več.

Kljub 1500 vrtnicam pogorel

06. 01. 1999 08.34

Neki 29-letni Italijan je skušal znova osvojiti svoje bivše dekle s skoraj 1500 vrtnicami. Vendar pa predstava - vrtnice je zaljubljeni dopolnil še s spektakularnim nastopom na konju - 26-letne Alessandre ni prepričala. Neobičajna ljubezenska izpoved se je zgodila v Veroni, mestu Romea in Julije, zavrnjenega ljubimca pa je stala skoraj deset tisoč mark. Vsaka vrtnica naj bi dekle spomnila na en dan njunega štiriletnega razmerja.

Vse več Britancev dela za božič

28. 12. 1998 08.19

Število Britancev, ki delajo ob božiču, se je v zadnjih desetih letih povečalo za tretjino. Kot je pokazala raziskava londonskega časnika Daily Mail, za božič dela osem odstotkov vseh podjetij v državi. Največji porast so zabeležili na področju storitev, pa tudi v industriji. Sicer pa zaradi konkurence na splošno nekateri lastniki podjetij menijo, da se jim ne splača zaustaviti dela niti za en samcat dan.

Solženicin praznuje 80 let

11. 12. 1998 11.30

Ruski oporečnik in pisatelj Aleksander Solženicin praznuje 80 let. Potem ko se je leta 1994 po 20 letih izgnanstva vrnil v domovino, je zadnja leta predvsem glasen in oster kritik sedanjih ruskih voditeljev, ki jih označuje kot ''neumne in pokvarjene'' ter jim očita pomanjkanje vsakršnih dosežkov na političnem in gospodarskem področju. A ob tem kljub resnično težavnim razmeram v državi med prebivalci nima podpore.

Delnice Unitasa prihodnji četrtek na borzi

20. 11. 1998 15.57

Uprava Ljubljanske borze je danes sprejela sklep o sprejemu rednih delnic družbe Unitas, Tovarna armatur Ljubljana d.d., pri katerih ni nobenih omejitev glede prenosljivosti, na prosti trg. Nosilna dejavnost družbe je proizvodnja sanitarnih, vodovodnih in plinskih armatur, so sporočili z borze.

Bordeaux: en dan v mesecu brez avtomobilov

30. 10. 1998 09.39

V mestu Bordeaux na jugozahodu Francije, katerega župan je nekdanji premier Alain Juppe, so se odločili, da bodo vsak mesec en dan avtomobile pustili v garažah oziroma na parkiriščih. Brezavtomobilski dan, predvsem v zgodovinskem središču mesta in nekaj okoliških ulicah, bo vsaka prva nedelja v mesecu.

Jelcin: Rusija je na poti iz krize

23. 10. 1998 11.31

Ruski predsednik Boris Jelcin je prepričan, da je Rusija na poti iz krize. ''Položaj je še težaven, vendar se počasi postavljamo na noge,'' je po poročanju ruskih agencij pred srečanjem s predsednikom sveta federacije Jegor Strojevom v Kremlju dejal Jelcin.

Jelcin je prispel v Kremelj

22. 10. 1998 12.48

Iz Kremlja so sporočili, da je ruski predsednik Boris Jelcin, ki se zdravi zaradi bronhitisa, danes prispel v Kremelj, kjer bo preživel en delovni dan.

Izraelsko-palestinski vrh še brez rešitev

22. 10. 1998 08.18

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je na pogajanjih s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom v ZDA slednjemu v sredo zvečer postavil ultimat, rekoč, da bo srečanje zapustil, če palestinska stran ne bo takoj dala ustreznih varnostnih zagotovil. Nato pa se je položaj umiril, Netanjahu je grožnjo umaknil, na pogajanjih pa naj bi bil celo dosežen določen napredek, vendar podrobnosti niso znane.

Volitve v študentski parlament

21. 10. 1998 13.29

Na fakultetah ljubljanske univerze danes in jutri potekajo volitve v študentski parlament, na katerih kandidira več kot 210 kandidatov, ki so v preteklem mesecu v živahnih kampanijah predstavljali svoje programe. Letos bo v študentski parlament izvoljenih 74 poslancev, kar je trije več kot lani. Prvi delni rezultati volitev bodo znani že danes zvečer, uradne pa bo komisija objavila naslednji teden.

Jelcin bo skrajšal obisk v Kazahstanu

12. 10. 1998 14.17

Ruski predsednik Boris Jelcin je končal uradni obisk v Uzbekistanu, kjer je z uzbekistanskim predsednikom Islamom Karovom podpisal 10-letno pogodbo o okrepitvi gospodarskega sodelovanja med državama.

Michael Jackson je star 40 let

29. 08. 1998 11.19

''Kralj popa'' Michael Jackson danes praznuje 40. rojstni dan. Praznoval pa ga ne bo, ker je proslavljanje dneva rojstva v nasprotju z njegovimi prepričanji. Njegov tiskovni predstavnik je sporočil, da so Michaela vzgajali kot Jehovo pričo, ki rojstnih dnevov ne praznujejo. Tisk pa po nepotrjenih informacijah poroča, da Michaela že dvajset let obseda strah pred 40. letom. Avtor njegove neavtorozirane biografije Randy Taraborelli je za revijo People povedal, da se Michael boji, da bo v 40. letu starosti umrl in da se je kot najstnik podpisoval z ''Michael Jackson 98''. Kot najstnik si je tudi želel, da bi do 40. leta imel dva otroka, kar se mu je nedavno tudi uresničilo. Z dolgoletno prijateljico in medicinsko sestro Debbie Rowe ima namreč enoletnega sina Princa in petmesečno hčerko Paris. Michael Joseph Jackson se je kot sedmi od devetih otrok rodil v mestecu Gary v ameriški zvezni državi Indiani v strogi delavski družini. Interes za glasbo je pokazal že v zgodnjem otroštvu. Pod pritiskom očeta je s štirimi brati ustanovil skupino Jackson 5, ki je svojo prvo pogodbo za snemanje plošče podpisala leta 1960, priljubljena pa je postala v 70., ko je Michael začenjal solo kariero. Resnični uspeh je dosegel šele leta 1982 z albumom Thriller, s katerim je postal ena največjih zvezd v zgodovini pop glasbe. Sloves sta potrdila tudi kasnejša albuma Bad leta 1987 in Dangerous leta 1992. Kljub stalnim govoricam o njegovem zasebnem življenju, je Michaela doslej najbolj prizadela obtožba o pedofiliji leta 1993. Od takrat je izdal le en album, HIStory pred tremi leti, s katerim je imel svetovno turnejo. V Združenih državah ni nastopil, saj je med Američani manj priljubljen kot v Evropi. Vendar njegovi oboževalci niso pozabili na rojstni dan svojega idola. Klub oboževalcev je namreč na svoji strani na internetu v 53 državah po vsem svetu za danes organiziral več kot dvesto proslav. Na strani pa se je nabralo tudi več sto čestitk.

Iztok Kovač vodi plesno delavnico v Essnu, skupina En-Knap bo trikrat nastopila v Solnogradu

12. 07. 1998 10.16

Plesna skupina En-Knap poleti gostuje po Evropi; v Salzburgu se bo prihodnji teden predstavila s tremi nastopi v gledališču Metropolis (15., 16. in 17. julija). Koreograf in ustanovitelj plesne skupine En-Knap Iztok Kovač pa že od začetka julija v nemškem Essenu vodi video-plesno delavnico, ki se je udeležujejo prejemniki letošnje nagrade Video dance Prize. Rezultate delavnice bodo predstavili jutri, dan kasneje pa naj bi žirija izbrala in razglasila tudi zmagovalca/ko.

Odprli 18 km dolg most nad danskim Store Baeltom

05. 06. 1998 13.43

Danski kronski princ Frederik je danes odprl 18 kilometrov dolg cestni most nad Store Baeltom (Velikim pasom), ki bo otok Sjaelland s Koebenhavnom povezal z dansko celino. S tem so se začele tridnevne otvoritvene slovesnosti, na katerih pričakujajo 200.000 obiskovalcev. Most bo po en dan odprt za pešce, kolesarje in rolkarje.

Obisk italijanskega državnega podsekretarja Piera Fassina

03. 06. 1998 11.38

Na obisku v Sloveniji se bo danes mudil državni podsekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Piero Fassino, ki je svoj obisk zaradi neodložljivih delovnih obveznosti skrajšal na en dan.

V Indiji vročinski val zahteval 117 življenj

29. 05. 1998 09.38

Vročinski val je v Indiji samo v četrtek zahteval 117 življenj, skupaj pa je umrlo že 366 ljudi. V zvezni državi Andra Pradeš se temperature gibljejo okoli 44 stopinj Celzija, v državi Radžastan pa dosegajo celo 50 stopinj. V New Delhiju se temperatura čez dan že več kot en teden ni spustila pod 45 stopinj, meteorologi pa prvi monsunski dež napovedujejo za začetek junija.

Še dva Slovenca na Daulagiri

24. 05. 1998 13.23

Slovenski alpinistični odpravi Daulagiri 98 je v nedeljo uspel še en vzpon na vrh te gore. Potem ko je v soboto vzpon uspel Gregorju Lačnu in Mihu Marenčetu, sta se v nedeljo ob 13. uri po lokalnem času v precej lepem, a vetrovnem vremenu na vrh Daugilirija povzpela še Peter Mežnar in Tomaž Jakofčič, slednji prav na svoj 28. rojstni dan, je sporočil vodja odprave Tone Škarja. Zadnji poskus osvojitve vrha slovenska odprava načrtuje v torek, 26. maja, dva dni kasneje pa bo zapustila bazo.

Danska vlada od delavcev zahteva prekinitev stavke

06. 05. 1998 16.56

Danski premier Poul Nyrup Rasmussen je danes sporočil, da je vlada sprejela ukrep, ki okoli pol milijona stavkajočim delavcem v zasebnem sektorju nalaga, naj v noči s četrtka na petek začnejo delati.

V Parizu pet državnih rekordov, 3. mesto Alenke Kejžar

29. 03. 1998 12.16

Plavalci so v Parizu zaključili prvi dan finala svetovnega pokala. Med sedmerico slovenskih plavalcev, ki so nastopili v konkurenci 450 tekmovalcev iz 43 držav, se je s 3. mestom na 200 metrov hrbtno na stopničke zavihtela le Alenka Kejžar, ostali pa poskrbeli za pet državnih rekordov.

Izključen iz šole, ker je na dnevu Coca Cole reklamiral Pepsi

28. 03. 1998 13.08

Mike Cameron, 19-letni dijak, ki je na dan Coca Cole nosil majico z napisom Pepsi, je bil za en dan izključen iz šole. Kot je povedala ravnateljica šole Gloria Hamilton, naj bi Mike motil foto termin s predstavniki Coca Cole, ki so šolo obiskali v okviru medšolskega tekmovanja, ki podeljuje nagrado v višini 500 dolarjev. Medtem ko so vsi drugi dijaki nosili belo-rdeče majice z napisom Coca Cola, se je Cameron postavil pred objektiv, oblečen v modro majico z napisom Pepsi. Pepsi je Mikovo gesto sprejel z navdušenjem. Takoj mu je poslal celo škatlo majic, šoli pa je namenil 500 dolarjev, torej toliko kot konkurent. Kot je povedal tiskovni predstavnik Pepsija Jon Harris, ima Mike "odličen okus za oblačenje". Na odločitev vodstva šole se je že odzvalo združenje za zaščito državljanskih pravic, ki meni, da šola nima pravice izključiti dijaka samo zato, ker se ni pridružil "paktu " s Coca Colo.

Škof brezdomec - revnim je dovoljeno krasti hruh

02. 03. 1998 08.34

Katoliški škof Muskens iz Brede je preživel en dan v Amsterdamu kot brezdomec, prespal je v raztrganih oblačilih pod mostom, jedel pa v ljudski kuhinji. "Nisem se počutil ravno prijetno", je po enodnevni avanturi povedal za rotterdamski časopis Algemeen Dagblad. Spoznal je, je dodal, da življenje brezdomcev mineva v iskanju novega zatočišča in da se nimajo s čim ukvarjati. Škof v svoji novi vlogi ni zdržal ravno dolgo, saj "cel dan gledaš hiše okrog sebe, v nobeno pa ne smeš vstopiti", je povedal Muskens, ki je pred letom dni vznemiril javnost z izjavo, da je revnim dovoljeno krasti kruh, večkrat pa je kritiziral nizozemsko vlado zaradi varčnosti na področju socialnega varstva.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Postavljen nov svetovni rekord v skoku s palico

15. 02. 1998 12.22

Islandki Vali Flosadottir je včeraj na Švedskem uspelo izboljšati dvoranski svetovni rekord v skoku s palico. Nova najboljša znamka sedaj znaša 444 centimetrov.

Moški smuk prestavljen na sredo

08. 02. 1998 09.46

Smuk za moške, ki bi ga morali na ZOI v Naganu izpeljati danes, a so ga zaradi gostega sneženja odpovedali, je prestavljen na sredo ob 5. uri po srednjeevropskem času, so sklenili organizatorji. Nespremenjen pa ostaja termin superveleslaloma za ženske, ki naj bi ga izpeljali v torek ob 2.15. Tega dne bosta torej dve tekmi v alpskem smučanju: poleg ženskega superveleslaloma se bo ob 5. uri začel še kombinacijski smuk za moške, ki so ga prav tako prestavili za en dan. Zato pa se bo jutri, v ponedeljek, ob 5. uri začel sprva za sredo napovedani kombinacijski slalom za moške.

Princesa Diana podrla rekord poročanja v časopisju

05. 02. 1998 08.41

Smrt valižanske princese je navdihnila več člankov v britanskem časopisju kot najhujše tragedije druge svetovne vojne in podrla vse rekorde novinarskega poročanja na Otoku. "Zgodba (o smrti) Diane je brez primere," pravi Tony Law, direktor inštituta za raziskave tiska Durrants Press Cuttings, ki leto za letom preučuje vsebino kakih 200.000 otoških časopisov in revij. Takega zanimanja medijev ni zbudil noben dogodek po letu 1940, razkriva Law.