enajsterice

BDP v EU višji za 0,7 odstotka

21. 01. 1999 08.11

Bruto domači proizvod se je po najnovejših podatkih Eurostata v državah Evropske unije v tretjem četrtletju leta 1998 v primerjavi z drugim četrtletjem povečal za 0,7 odstotka; tolikšno povečanje BDP je zabeležila tudi enajsterica držav, ki je januarja letos uvedla evro. V tem obdobju je zunanjetrgovinski presežek petnajsterice dosegel vrednost 2,2 odstotka BDP, presežek evro-enajsterice pa tri odstotke.

Belgija za hitrejše uvajanje bankovcev in kovancev evra

11. 01. 1999 10.39

Belgijski finančni minister in podpredsednik vlade Elio Di Rupo je napovedal, da bo svoje evropske kolege skušal prepričati, naj Evropska unija skrajša čas do napovedane dokončne uvedbe bankovcev in kovancev evra. Ti bodo po dosedanjih načrtih v obtok dani 1. januarja 2002, nacionalni denar pa bodo dokončno zamenjali 1. julija istega leta.

Nemčija prevzela predsedovanje EU

01. 01. 1999 13.10

Nemčija je z današnjim dnem prevzela polletno predsedovanje EU. Do prevzema je prišlo v odločilnem trenutku, na dan, ko je enajst članic unije uvedlo skupno denarno valuto. Ker tudi Nemčija uvaja evro, bo poleg predsedovanja EU kot prva država obenem prevzela rotacijsko vodenje enajsterice.

Dosežen dogovor o zunanjem predstavništvu evro območja

01. 12. 1998 13.58

Ministri za gospodarstvo in finance enajstih članic Evropske unije, ki bodo prihodnje leto uvedle evro, so se danes, natanko mesec dni pred uvedbo skupne evropske denarne enote, načelno dogovorili o obliki predstavljanja območja Gospodarske in denarne unije (EMU) navzven.

Danes do sporazuma o zunanjem predstavništvu evra?

01. 12. 1998 10.38

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance enajsterice ''evro-držav'' bodo na srečanju, na katerem so se davi v Bruslju zbrali pred ministrskim zasedanjem celotne petnajsterice, še zadnjič pred vrhom EU na Dunaju skušali doseči dogovor o zunanjem zastopstvu evro-območja.

Zunanjetrgovinski presežek evro-enajsterice 6,6 milijarde

28. 11. 1998 09.07

Evropska unija je po podatkih Eurostata avgusta beležila zunanjetrgovinski presežek v vrednosti 1,6 milijarde ekujev, kar je za 1,5 milijarde manj kot avgusta lani. Presežek enajstih držav, ki bodo prihodnje leto uvedle evro, je bil avgusta 6,6 milijarde ekujev, in za 0,3 milijarde večji kot lani. Rast blagovne menjave je bila avgusta sicer v celotni petnajsterici znova upočasnjena. Izvoz se je celo za en odstotek zmanjšal.

EU brez dogovora o zunanjem zastopstvu evra

23. 11. 1998 14.07

Enajstim državam Evropske unije, ki bodo prihodnje leto uvedle evro, se tudi na današnjem zasedanju v Bruslju ni uspelo dogovoriti o načinu zunanjega zastopstva evra. Enajsterica je razdeljena do predloga Evropske komisije, ki je predlagala, naj navzven evro-države skupaj predstavljajo svet EU, komisija in Evropska centralna banka (ECB).

Upočasnjena zunanjetrgovinska rast EU

16. 11. 1998 10.56

Po podatkih Eurostata je imela Evropska unija julija letos 7,8 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka. V prvih sedmih mesecih leta je presežek skupaj znašal 8,6 milijarde, medtem ko je bil ta v enakem obdobju lani 26 milijard.

Zunanjetrgovinski presežek članic EMU v prvi polovici leta 32,8 milijarde ekujev

31. 10. 1998 09.20

Enajsterica članic Evropske unije, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je po podatkih Eurostata junija letos beležila za 8,3 milijarde ekujev trgovinskega presežka s svetom. Zunanjetrgovinski presežek enajsterice je bil od januarja do junija skupaj vreden 32,8 milijarde ekujev, kar je za 3,4 milijarde manj kot v enakem obdobju lani. Zunanjetrgovinski presežek celotne evropske petnajsterice je bil junija 3,2 milijarde ekujev, vendar pa je unija v prvih šestih mesecih leta dosegla le za 0,6 milijarde presežka, medtem ko ga je v enakem obdobju lani 16,1 milijarde ekujev. V prvih šestih mesecih leta je imela največji zunanjetrgovinski presežek Nemčija in sicer za 34,4 milijarde ekujev, medtem ko je največji primanjkljaj, v višini 18,8 milijarde, beležila Velika Britanija. Unijino trgovanje z ZDA se je v prvih šestih mesecih leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za skupaj 16 odstotkov, azijska finančna kriza pa je pustila posledice na trgovanju z Japonsko. Izvoz iz unije v to državo se je zmanjšal za 14 odstotkov, uvoz pa je narasel kar za 16 odstotkov. Trgovinski primanjkljaj EU z Japonsko je bil v prvi polovici leta 17,3 milijarde ekujev.

Ministri EU nadaljujejo srečanje na Dunaju

26. 09. 1998 11.19

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance danes na Dunaju nadaljujejo dvodnevno neformalno srečanje. Zasedanje se je začelo z razpravo enajstih držav, ki bodo uvedle enotno valuto evro, o vprašanju skupnega zastopstva območja evra do mednarodnih ustanov in povezav.

Dvodnevno neformalno srečanje finančnih ministrov EU

25. 09. 1998 16.55

Ministri za finance držav članic EU so danes na Dunaju začeli dvodnevno neformalno zasedanje, ki bo posvečeno predvsem ruski finančni krizi in predstavništvu območja evra v mednarodnih finančnih organizacijah.

V Braziliji žalost in ugibanja o Ronaldovem nastopu

14. 07. 1998 13.53

Brazilija po izgubljeni finalni tekmi na svetovnem nogometnem prvenstvu žaluje. Številne raziskave medijev in nogometnih strokovnjakov so in bodo skušale najti odgovor, zakaj je favorizirana Brazilija tako gladko izgubila v finalu. Predvsem pa se Brazilci sprašujejo, kaj je bilo narobe z Ronaldom.

Nocoj prvo zasedanje sveta finančnih ministrov evro-držav

04. 06. 1998 13.41

Nekaj manj kot mesec dni pred prevzemom predsedovanja Evropski uniji, ko bo nasledila Britance, Avstrija danes začenja opravljati prve konkretne dolžnosti predsedujoče članice. Ker se je London zaenkrat odpovedal vstopu v Evropsko gospodarsko in denarno unijo (EMU), bo Dunaj nocoj v Luxembourgu vodil prvi sestanek sveta finančnih ministrov enajsterice, ki bo na začetku prihodnjega leta uvedla evro.

Frlec: Širitev EU naj bo pridobitev za prihodnje in sedanje članice

30. 03. 1998 16.26

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se v Bruslju udeležuje srečanja 26 zunanjih ministrov Evropske unije in prosilk za članstvo v povezavi, s katerim se uradno odpira vključevanje enajsterice kandidatk v povezavo. Z današnjim dnem se odpira novo obdobje in Slovenija je prepričana, da bodo tako sedanje kot prihodnje članice optimalno pridobile s to enkratno priložnostjo, je v nagovoru na srečanju dejal minister Frlec.