enake možnosti

Bomo evropski rekorderji po številu ministrstev?
23. 11. 2022 09.55
Vlada Roberta Goloba želi z novelo zakona o vladi reorganizirati vlado in število ministrstev iz zdajšnjih 17 (tri brez resorja) zvišati na 20. Na pobudo največje opozicijske stranke SDS je državni zbor razpisal zakonodajni referendum, o širitvi vlade bodo presojali državljani. Bi Slovenija po številu ministrstev postala rekorder v Evropi? Bi vlada imela največ ministrov doslej?

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'
22. 11. 2022 15.09
Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

'Poskusite čim manj uporabljati zavoro na poledenelih strminah'
22. 11. 2022 06.00
Vremenoslovci napovedujejo sneženje do nižin, pred vrati pa je tudi december, ko v drugi polovici meseca nastopi koledarska zima. Ker se z zimskim časom spremenijo tudi razmere na cesti, se je potrebno na zahtevnejše vozne okoliščine ustrezno pripraviti, prav tako je treba preveriti, ali je naše vozilo kos zimskemu času. Agencija za varnost prometa je pripravila praktične nasvete, kako lahko vozniki s prilagojeno tehniko vožnje in pravilno pripravo vozila varneje pridejo na cilj. Eden izmed napotkov je, da poskušamo čim manj uporabljati zavoro na poledenelih strminah.

Pogoj za subvencionirano čakanje na delo: prepoved izvajanja dejavnosti
17. 11. 2022 16.26
Vlada bi obljubljeni shemi subvencioniranja skrajšanega delovnika in začasnega čakanja na delo doma predvidoma vzpostavila z enim interventnim zakonom, uveljavila pa bi ju za ogrevalno sezono 2023, je razvidno iz izhodišč. Pogoj za subvencioniranje čakanja na delo naj bi bila prepoved izvajanja dejavnosti s strani države.

Mulec: Vem, da mi bo uspelo
15. 11. 2022 15.15
Mladi slovenski dirkač Toni Mulec je že pred leti opozoril nase z odličnimi nastopi na različnih dirkah v terenskem motociklizmu. Ker se je odlično odrezal na domačih dirkah, je odšel iskat večje izzive na različne ekstremne enduro terenske preizkušnje v tujino, kjer je običajno presenečal z odličnimi rezultati v mednarodni konkurenci. Njegov talent, neustrašnost in hitrost so že pred leti opazili v tovarniškem razvojnem oddelku slovenskega podjetja Akrapovič in avstrijskega motociklističnega giganta KTM, kjer so Toniju ponudili delo uradnega testnega in razvojnega voznika. Po nizu letošnjih odličnih rezultatov na dveh vztrajnostnih motociklističnih relijih v prahu in pesku pa se Toni Mulec čez dober mesec loteva svojega največjega podviga do sedaj. Konec leta odhaja na reli Dakar z željo po novi izkušnji in odmevnem rezultatu.

'Da bi šel Rom ob visokih otroških dodatkih še v službo, se mu ne splača'
15. 11. 2022 06.09
Novo mesto je občina, ki velja za prestolnico Dolenjske, ki je gospodarsko ena najmočnejših v državi in zato tudi v državni proračun prinaša velik delež denarja. Novomeščani imajo v povprečju tretjo najvišjo plačo v državi – 1434 evrov neto. Novo mesto je tudi glede na kriterij razvitosti zelo visoko, zato je upravičeno do 60 odstotkov sofinanciranja naložb iz državnega proračuna. Na lokalnih volitvah sta kandidata dva; zdajšnji župan Gregor Macedoni, ki si s podpisi volivcev in svojo listo želi še tretji mandat, njegov protikandidat pa je iz vrst stranke SD, tj. Srečko Vovko.

Zelenski v osvobojenem Hersonu: To je začetek konca vojne
14. 11. 2022 15.03
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je po uspehu svojih čet odpravil v na novo osvobojeno mesto Herson. "Ljudje so čakali na ukrajinsko vojsko, na vse nas. Osvoboditev Hersona pomeni začetek konca vojne z Rusijo," je dejal v nagovoru ljudem, medtem ko so ob njem stali oboroženi varnostniki. A čeprav je ruska vojska zapustila mesto, območje še vedno ni mirno. Le nekaj minut preden je Zelenski pozdravil civiliste, so v središču mesta odjeknile nove eksplozije. Na obisk ukrajinskega predsednika pa se je odzval tudi Kremelj, ki je znova poudaril, da je mesto del ruskega ozemlja. Generalna skupščina Združenih narodov je medtem pozvala, naj Rusija odgovarja za invazijo na Ukrajino, vključno s plačilom odškodnin.

Družinam prvi draginjski dodatek za otroke
14. 11. 2022 06.30
Država bo prvič izplačala draginjski dodatek za otroke. Nakazala ga bo družinam z otroki, upravičenim do otroškega dodatka, in sicer v višini dodatka, ki ga dobijo za prvega otroka, od najmanj 21 do največ 123 evrov. Do draginjskega dodatka so upravičene tudi rejniške družine za otroke do 18. leta. Sledili bosta še dve izplačili.

Koalicija Za otroke gre vložila ustavno pritožbo na prepoved razpisa referenduma
11. 11. 2022 15.16
S spremenjeno definicijo zakonske zveze ter ureditvijo zunajzakonske skupnosti za raznospolne in istospolne partnerje bi partnerji v teh zvezah med drugim postali izenačeni v vseh pravnih posledicah, ki jih določa družinski zakonik, ter tudi na drugih pravnih področjih. Sovoditelja Koalicije Za otroke gre Aleš Primc in Metka Zevnik pa sta na ustavno sodišče vložila pritožbo na odločitev DZ glede nedopustnosti razpisa referenduma o družinskem zakoniku. V ustavni pritožbi koalicija navaja tudi argumente za izločitev treh ustavnih sodnikov, in sicer Katje Šugman Stubbs, Roka Čeferina in Neže Kogovšek Šalomon.

Primčeva ekipa z urada za demografijo na urad za oskrbo migrantov
10. 11. 2022 13.56
Urad vlade za demografijo s sedežem v Mariboru, ki je začel delovati lansko jesen, je v začetku avgusta zaprl svoja vrata. Golobova vlada ga je namreč ukinila, njegove pristojnosti pa je prenesla na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kjer pa so nam potrdili, da so sedaj uslužbence trajno premestili na urad za integracijo in oskrbo migrantov. Kot razlog premestitve so navedli kadrovsko stisko zaradi povečanega števila zadev, povezanih z začasno razseljenimi osebami iz Ukrajine.

Referendum o spremembah družinskega zakonika po odločitvi DZ nedopusten
28. 10. 2022 07.49
DZ je izglasoval sklep, da je razpis zakonodajnega referenduma o spremembah družinskega zakonika, po katerih je istospolnim partnerjem omogočena posvojitev otrok, nedopusten. Za sklep je glasovalo 45 poslancev, proti pa 27.

Pokojnine z novembrom višje za 4,5 odstotka, zamejene tudi oskrbnine
27. 10. 2022 06.55
Vlada je sprejela predlog interventnega zakona, po katerem bi s predčasno redno uskladitvijo pokojnine za 4,5 odstotka dvignila že novembra. "Upokojenci bodo dobili že letos, torej ne februarja prihodnje leto, predčasno usklajeno pokojnino. Ta se bo povečala za štiri odstotke in pol, kar je točno toliko, kot so se povečale plače v javnem sektorju," je na novinarski konferenci pojansnil minister za delo Luka Mesec. Sredstva za predčasno uskladitev pokojnin iz proračuna, ne iz pokojninske blagajne. Tudi dvig oskrbnin je vlada omejil na 4,5 odstotka, domovom za starejše pa nameravajo pomagati tudi pri financiranju kadra ter višjih stroških hrane, elektrike in ogrevanja.

Nepremičnin DUTB se z uredbo ne da prenesti na stanovanjski sklad
27. 10. 2022 11.04
V vladi so v odzivu na javno pismo nevladnikov, s katerim so ti zahtevali prenos nepremičnin DUTB na stanovanjski sklad, ponovili, da se bo te nepremičnine uporabilo za reševanje stanovanjskega vprašanja. Ob tem so pojasnili, da nepremičnin DUTB z uredbo o pravnem nasledstvu slabe banke ni mogoče prenesti na stanovanjski sklad. Vlada je izdala tudi uredbo glede pravnega nasledstva DUTB, potem ko bo konec tega leta ugasnila. Pravno nasledstvo bo urejeno kot poenostavljena pripojitev k Slovenskemu državnemu holdingu skladno z zakonom o gospodarskih družbah.

Gornji Petrovci najbolj zadolženi med občinami, med mestnimi vodi prestolnica
27. 10. 2022 06.00
Občina Gornji Petrovci okoli deset let zaseda prvo stopničko zadolženih občin. Zadolžena je za 2.801 evra na prebivalca, slovensko povprečje pa je 511 evrov. Med dvanajstimi mestnimi občinami v dolgovih prednjači Ljubljana. Brez dolga je trenutno le 12 od 212 občin.

Mesec: Zaradi novele zakona o dolgotrajni oskrbi ne bo nihče prikrajšan
25. 10. 2022 14.09
Zakon o dolgotrajni oskrbi radikalno posega v sistem dolgotrajne oskrbe v institucijah in ogroža pravice uporabnikov v domovih za starejše, opozarja minister Luka Mesec. Zato je nujna uveljavitev novele, ki del izvajanja zakona odlaga za eno leto, da bi pripravili ustrezne rešitve, v tem času pa nihče ne bi bil prikrajšan za obstoječe pravice.

Golob: Naše davčno okolje ni optimalno, temeljito ga bomo prevetrili
24. 10. 2022 07.26
Vlada po besedah premierja Roberta Goloba v dialogu s socialnimi partnerji in tudi opozicijo za prihodnje leto načrtuje temeljito prevetritev davčne politike. Pri tem pa bosta vlada in koalicija vedno imeli v mislih večino davkoplačevalcev, ne tistih z najvišjimi dohodki in premoženjem, je dejal v odgovoru na poslansko vprašanje v DZ.

Vlada bo odločala o redni uskladitvi pokojnin in dvigu minimalne plače
24. 10. 2022 12.35
Premier Robert Golob je na prvi dan redne seje DZ dejal, da bo vlada v četrtek obravnavala predlog, po katerem se bodo pokojnine redno uskladile za 4,5 odstotka. Predlog je po njegovih besedah že v vladnem postopku. Poleg tega je napovedal, da bodo na Ekonomsko-socialni svet posredovali predlog, da se za tak odstotek zviša tudi minimalna plača.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov
21. 10. 2022 06.04
Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.

Kordiš: Slovenija potrebuje predsednika, ki bo glas za delovne ljudi
21. 10. 2022 14.29
Predsedniški kandidat Miha Kordiš je ob izteku kampanje prepričan, da je vanjo uspešno pripeljal vsebinske teme in se jasno postavil v bran javnega zdravstvenega sistema brez plačil iz žepa, javnim neprofitnim stanovanjem, urejeni oskrbi starejših in podnebnim vprašanjem. Pozval je tudi k volilni udeležbi.

Ali predvolilne obljube o neprofitnih stanovanjih bledijo?
18. 10. 2022 14.07
Vlada Roberta Goloba se je zavezala, da bo primerna stavbna zemljišča neposredno prenesla z DUTB na Stanovanjski sklad RS, a so končala v portfeljih Slovenskega državnega holdinga. S tem so prelomili svoje obljube, pod javno pismo pa je podpisanih prek 60 nevladnih organizacij. "Prebivalstvo že predolgo živi v razmerah nepravičnega in nedostojanstvenega odnosa do stanovanjskega vprašanja, zato vlado opozarjamo, naj ne ruši naše skupne prihodnosti s prenosom zemljišč na SDH, s čimer jih izpostavlja tveganju privatizacije in komercializacije."

DZ po vetu potrdil spremembe družinskega zakonika
17. 10. 2022 14.48
Odbor DZ za delo, ki je zaradi odložilnega veta DS vnovič razpravljal o spremembah družinskega zakonika, ki istospolnima partnerjema v partnerski zvezi omogočajo skupno posvojitev otroka, je spremembe potrdil z 10 glasovi za in petimi proti. Pričakovano so za spremembe glasovali člani odbora iz koalicije, proti pa člani iz SDS in NSi.

Inštitut 8. marec v DZ vložil predlog za brezplačna kosila
17. 10. 2022 10.55
Inštitut 8. marec je v državni zbor prinesel več kot 5000 overjenih podpisov državljank in državljanov, ki so jih zbrali za vložitev predlogov sprememb zakona o osnovni šoli in novele zakona o šolski prehrani. S predlogoma želijo zagotoviti brezplačna kosila za vse otroke, je ob prihodu pred DZ pojasnila direktorica inštituta Nika Kovač.

ZN: Revščina je posledica določenih odločitev pristojnih
17. 10. 2022 08.35
Tako v Sloveniji kot v svetu se ob mednarodnem dnevu za izkoreninjenje revščine, ki poteka pod geslom Dostojanstvo za vse tudi dejansko, vrstijo pozivi k odpravljanju revščine, ki jo je pandemija covida-19 še poglobila. Revščina ni nekaj, čemur se ni mogoče izogniti, ampak je posledica določenih odločitev pristojnih, so kritični v Združenih narodih.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka
16. 10. 2022 07.00
Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Na seji ESS podpora uskladitvi minimalne plače: najmanj 804 evre neto
14. 10. 2022 06.05
Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

Skrajšani delovni čas: bo ureditev iz časov epidemije postala stalnica?
14. 10. 2022 09.10
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti razmišljajo o vzpostavitvi stalne sheme skrajšanega delovnega časa. Trenutno pripravljajo analitično podlago in med drugim s spletno anketo zbirajo mnenja deležnikov na trgu dela o tej shemi. Anketa je odprta do 24. oktobra, je objavilo ministrstvo.

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'
13. 10. 2022 19.58
Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?
12. 10. 2022 13.13
Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Mesec: Referendum o spremembah družinskega zakonika protiustaven
11. 10. 2022 16.09
Državni svet je s 17 glasovi za in 11 proti izglasoval odložilni veto na spremembe družinskega zakonika. Predlagala ga je skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem, ki meni, da so spremembe, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki istospolnim omogočajo posvojitev otrok, zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih. Minister za delo Luka Mesec je medtem glede vložene pobude za zakonodajni referendum o spremembah družinskega zakonika in vloženem vetu državnega sveta poudaril, da spremembe v skladu z odločbo ustavnega sodišča samo odpravljajo diskriminacijo istospolnih parov.

Dobra novica za upokojence: pokojnine naj bi se uskladile že ta mesec
11. 10. 2022 14.40
Po mesecih javnih klicev na pomoč namerava vlada, kot smo neuradno izvedeli, pokojnine uskladiti že ta mesec, ne šele februarja prihodnje leto. Glede na pričakovano letno inflacijo v Zvezi društev upokojencev pričakujejo najmanj 4,4-odstotni dvig. Energetska revščina je namreč še povečala število upokojencev, ki živijo pod pragom revščine. V pomanjkanju jih samo statistično ta hip živi že več kot 85.000.