enake možnosti

Uveljavite lahko izplačilo nepriznanega nadomestila za invalidnost

08. 01. 2022 07.22

Zakon o izplačilu neizplačanega nadomestila za invalidnost, ki je začel veljati danes, daje podlago za priznanje nadomestila za invalidnost tistim, ki v času rednega šolanja med 18. in 26. letom po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih niso imeli priznane te pravice in so jo pridobili šele po šolanju.

Okužbe tudi med zaposlenimi v zdravstvu, v UKC Ljubljana 239 okuženih in v karanteni

07. 01. 2022 13.06

Okužbe z novim koronavirusom se širijo tudi med zdravstvenimi delavci. Nekatere bolnišnice poročajo o povečani odsotnosti kadra zaradi covida, denimo v UKC Ljubljana je 109 zaposlenih v karanteni, 130 jih je okuženih. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije pa svarijo, da ob povečanju karanten zaposlenih obstaja nevarnost, da bo treba zmanjšati nastanitvene zmogljivosti z zapiranjem oddelkov in bivalnih enot v domovih za starejše.

Vrtovec: Predlog za energetski vavčer pripravljen, o višini še usklajevanja

07. 01. 2022 11.14

Pravna podlaga za energetski vavčer, ki bi služil kot pomoč gospodinjstvom ob rastočih cenah energije in toplote, je pripravljena, je povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Višina vavčerja in čas njegove uveljavitve pa sta še predmet usklajevanja. Obenem je Vrtovec agencijo za energijo pozval k vnovičnemu premisleku o dvigu omrežnine.

Cigler Kralj predlaga zvišanje minimalne plače na 1074,43 evra

05. 01. 2022 15.42

Minister za delo Janez Cigler Kralj je po drugem posvetu s socialnimi partnerji sporočil, da bo uskladitev minimalne plače za leto 2022 enaka višini rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu. Zvišala se bo torej predvidoma za 4,9 odstotka na 1074,43 evra bruto. Medtem pa se delodajalcem zdi predlagani dvig minimalne plače previsok.

Možen scenarij 400.000 obolelih in v karanteni, zapiranje države v prihodnje ni izključeno

05. 01. 2022 09.31

Minister za zdravje Janez Poklukar pravi, da bi se lahko v prihodnjih tednih glede na hitro širjenje različice omikron zgodilo, da bo naenkrat okuženih ali v karanteni 400.000 ljudi v Sloveniji. Ob hospitaliziranih 542 covidnih bolnikih pa "s težkim korakom stopamo v peti val epidemije," je dodal. Svetovalna skupina za covid-19 je v ponedeljek imela na mizi tudi morebitno uvedbo zaprtja države, Poklukar pričakuje, da bodo o tem v prihodnjih tednih znova odločali.

Tuchel po zadnji zmagi: To nima nobenega smisla

27. 12. 2021 09.23

Trener aktualnega evropskega klubskega prvaka Chelseaja, Thomas Tuchel, se je po zasluženi zmagi svojih varovancev na zadnjem prvenstvenem gostovanju proti Aston Villi (3:1) pridušal, da trenutno stanje, ko nekatera moštva v angleški Premier League igrajo v napornem ritmu, druga pa ne zaradi odpovedi, ne koristi nikomur. "Že nekaj časa govorim, da bi bilo zelo zaželeno, če bi tudi v angleškem prvenstvu uvedli pravilo petih menjav. To bi omogočilo večjo rotacijo igralcev, saj imajo zavoljo poškodb in okužb s koronavirusom številni klubi velike težave pri sestavi moštev," je med drugim dejal nemški strokovnjak na klopi londonskih modrih.

Vlada soglaša z dopolnili k predlogu PKP 10: obeta se podaljšanje turističnih bonov

26. 12. 2021 15.20

Vlada je na dopisni seji soglašala s predlaganimi dopolnili k predlogu zakona o dodatnih ukrepih zaradi posledic covida-19 ter sprejela odzivno poročilo na revizijsko poročilo računskega sodišča, so sporočili z vlade. Za proizvodnjo elektronskih sklopov FTA 2 bo vlada prispevala 1,37 milijona evrov, so še sklenili na današnji seji. Predlog zakona PKP 10, ki med drugim podaljšuje lanske turistične bone ter predvideva enkraten solidarnostni dodatek za določene upokojence, kmete, invalide in vojne veterane, bo državni zbor na izredni seji obravnaval v ponedeljek.

Nina o poškodbi, ki jo je stala superfinala: Ne bi bilo vredno trajnih posledic

23. 12. 2021 08.11

Nina Radi ni zmagala v finalni areni Kmetije, a pravi, da je dobila še bolj dragoceno nagrado. Z Ambrožem gradita hišo, načrtujeta družino, utegne se zgoditi, da bomo kmalu lahko spremljali tudi posnetke iz njunega življenja. Le redki pa vedo, kaj vse se je z Nino, ki na Kmetiji ni govorila o svoji preteklosti, dogajalo pred njenim prihodom v šov.

Nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene

21. 12. 2021 19.04

Na seji komisije DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti so ugotavljali, da nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene zaradi njihovega zdravstvenega stanja, starševstva, nosečnosti in spola. Poslanci so zato uskladili predloge ukrepov tudi v smeri izboljšave zakonskih določb, a o njih še niso uspeli glasovati.

Ustavno sodišče razveljavilo določbe o upokojevanju starejših delavcev

17. 12. 2021 12.16

Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o delovnih razmerjih in zakona o javnih uslužbencih glede upokojevanja starejših delavcev. Določilo je sicer izpodbijalo sedem reprezentativnih sindikatov in zagovornik načela enakosti. Minister Janez Cigler Kralj pravi, da odločitev spoštujejo.

V Levici opozorili na kršitve pri izplačilu božičnice, zahtevajo sklic nujne seje DZ

13. 12. 2021 15.22

Levica zaradi kršenja pravic pri izplačilu letne nagrade za poslovno uspešnost podjetja zahteva sklic nujne seje Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti. Predlagajo, da Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izvede analizo o vrstah in pogostosti plačne diskriminacije zaposlenih na podlagi osebnih okoliščin, pregled relevantnih zakonskih določb in poda predloge za njihovo izboljšavo.

Google za digitalno preobrazbo Slovenije prispeval 2,5 milijona evrov

09. 12. 2021 13.13

Podjetje Google in služba vlade za digitalno preobrazbo sta podpisali memorandum o sodelovanju. Objavili sta tudi program, namenjen krepitvi digitalne preobrazbe Slovenije na področju raziskav umetne inteligence in socialnega podjetništva. Google bo tako v naslednjih dveh letih prispeval 2,5 milijona evrov pri ustvarjanju digitalnega, vključujočega in trajnostnega okrevanja slovenskega gospodarstva. 

Državni svet ni podprl sprememb zakona o igrah na srečo

08. 12. 2021 21.16

Državni svetniki so se zbrali na še zadnji letošnji redni seji, na kateri so podprli dopolnjen zakon o debirokratizaciji. Brez podpore pa sta ostala predlog zakona o socialno varstvenih prejemkih in predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o igrah na srečo, so po seji sporočili iz državnega sveta.

Svetina: Invalidom moramo zagotoviti enake možnosti in obravnavo

03. 12. 2021 11.55

Invalidi se v vsakdanjem življenju še vedno srečujejo s številnimi ovirami in diskriminacijo, ki jim preprečujejo, da bi uživali temeljne pravice, določene v mednarodnih in nacionalnih pravnih aktih, ugotavlja Svet za invalide. Okrevanje družbe in gospodarstva po koncu epidemije naj bo priložnost, da s sodelovanjem invalidov zgradimo vključujoč svet, so pozvali.

Telekom pojasnjuje: Dobavo elektrike opuščamo zaradi izteka pogodbe

02. 12. 2021 13.33

Telekom Slovenije, ki je na trg električne energije vstopil leta 2016 in elektriko tržil predvsem svojim naročnikom, bo konec leta prenehal dobavljati elektriko zaradi izteka pogodbe o sodelovanju pri nakupu elektrike. Ob upoštevanju sprememb na trgu nove pogodbe ni sklenil zaradi racionalizacije poslovanja in osredotočanja na razvoj IKT-storitev, so sporočili iz podjetja.

Delež povišane oskrbnine v DSO-jih bi pokrili iz proračuna

02. 12. 2021 10.47

Vlada se je sredi novembra odločila za povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše, posledično pa so se oskrbnine dvignile za 5,6 odstotka. Koalicijske poslanske skupine zdaj predlagajo, da del stroškov za dvig plač pokrije proračun. Gre za znesek v višini 16 milijonov evrov.

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?

01. 12. 2021 06.00

Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado

27. 11. 2021 09.50

Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

Ženske v filmu

27. 11. 2021 07.00

V 25 letih so ženske režirale 23 celovečercev, moški 146. Povprečen filmski proračun za režiserja je po podatkih Slovenskega filmskega centra milijon evrov, za režiserko 800 tisočakov. Zakaj so režiserji bolje plačani, zakaj dobijo več priložnosti?

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna

26. 11. 2021 14.37

V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

'Nasilje ni osebna težava posameznice, je kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati'

25. 11. 2021 11.37

Vsakršno nasilje nad ženskami in deklicami je nesprejemljivo, je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami zapisal varuh človekovih pravic. Poudaril je, da se je treba zavedati, da je za nasilje odgovorna oseba, ki povzroča nasilje, ne glede na to, kaj reče žrtev. Tudi pri Policiji vsako leto novembra in decembra pozornost posvečajo zaščiti ranljivejših skupin, kot so otroci in ženske. Letno obravnavajo okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj – od več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki so na videz blagih oblik, do tistih najhujših, kot so umori v družini. V Svetu Evrope pa opozarjajo, da razvoj novih tehnologij omogoča nove možnosti za nasilje.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Svetina opozoril na prepočasno prilagajanje okolja in storitev invalidom

20. 11. 2021 22.01

Slovenija je po oceni ministrstva za delo ena dejavnejših držav na področju uresničevanja pravic invalidov in kot predsedujoča Svetu EU odločno podpira udeležbo invalidov v vseh vidikih družbe v EU. A varuh človekovih pravic Peter Svetina meni, da je enakopravno vključevanje invalidov in ustvarjanje vključujočega okolja pri nas prepočasno.

Državna sekretarka: Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic

20. 11. 2021 21.05

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic, ampak uvaja primerljive pravice za primerljive potrebe, je na seji odbora DZ za zdravstvo dejala Alenka Forte z ministrstva za zdravje. Odbor se je zatem seznanjal s pripombami strokovne in zainteresirane javnosti, zdaj pa je prešel na obravnavo številnih dopolnil.

V zdravstvu in socialnem varstvu višje plače za okoli 35.000 zaposlenih

18. 11. 2021 06.51

Predstavniki sindikatov s področja zdravstva in socialnega varstva ter predstavniki vlade so podpisali dogovor o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva ter aneksa k področnima kolektivnima pogodbama. Dogovor prinaša višje plače okoli 35.000 zaposlenim, najbolj se bodo povišale bolnišničnim medicinskim sestram. Minister za zdravje Janez Poklukar je ob podpisu dogovora o dvigu plač dejal, da so s podpisom pokazali, da cenijo in spoštujejo napore zdravstvenih delavcev in delavcev v socialnem varstvu, ki v času covida-19 "bijejo še posebno bitko".

Cigler Kralj delodajalcem: izkoristite možnost odrejanja dela od doma

18. 11. 2021 12.53

Delo na domu po navedbah ministrstva za delo v času pandemije covida-19 lahko bistveno pripomore k prizadevanjem za omejevanje širjenja covida-19 v celotni družbi. Minister Janez Cigler Kralj je zato delodajalce znova pozval, naj izkoristijo možnost začasnega odrejanja opravljanja dela na domu.

Migranti na poljsko-beloruski meji noč preživeli v skladiščni hali

17. 11. 2021 11.41

Uradna Varšava se je kritično odzvala na poskuse posredovanja nemške kanclerke in francoskega predsednika glede migrantske krize na poljsko-beloruski meji, kjer je po navedbah beloruske strani približno tisoč migrantov noč namesto v gozdu preživelo v skladiščni hali, v kateri so jim uredili začasne prostore za spanje. Je pa namestnik poljskega notranjega ministra sporočil, da so beloruske oblasti začele prazniti migrantsko taborišče ob meji s Poljsko.