enako

Proti preoblikovanju PCP

02. 07. 2001 00.00

Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Višji dobiček gostincev

30. 06. 2001 00.00

Slovenski gostinci so aprila nominalno ustvarili za 11,6 odstotka višji prihodek kot v enakem lanskem obdobju, je razvidno iz začasnih podatkov državnega statističnega urada. Prihodek iz nastanitev in z njimi povezanih storitev se je nominalno povečal za 19,3 odstotka, prihodek iz priprave ter serviranja jedi za 11,4 odstotka, medtem ko se je prihodek iz točenja pijač v primerjavi z lanskim aprilom zmanjšal za 7,9 odstotka. Realno se je prihodek v gostinstvu aprila na letni ravni okrepil za 6,9 odstotka.

Odzivi na Miloševićevo izročitev

29. 06. 2001 00.00

Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Kučanov odziv na trditve De Michelisa

24. 06. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je za Primorski dnevnik pojasnil nekatere trditve nekdanjega italijanskega zunanjega ministra Giannija De Michelisa, ki je v pogovoru za nedeljsko izdajo Primorskega dnevnika med drugim dejal, da sta Slovenija in njen predsednik Kučan z enostransko razglasitvijo neodvisnosti ravnala sebično in naj bi bila zato odgovorna za tragedijo v nekdanji Jugoslaviji. Kot je dejal Kučan, je De Michelis za Slovenijo naredil zelo veliko. " Slovenija mu je zato hvaležna, leta 1992 pa mu je tudi podelila najvišje državno odlikovanje. De Michelis ima kot nekdanji zunanji minister še posebne zasluge za to, da je Italija sprejela nasledstvo vseh meddržavnih pogodb med Italijo in Slovenijo, pa tudi nasledstvo Osimskih sporazumov, kar je bilo za Slovenijo zelo pomembno," je poudaril Kučan.

Francija bo prodala 25 odstotkov Snecma

23. 06. 2001 00.00

Francija bo po besedah ministrskega predsednika Lionela Jospina prodala 25-odstotni delež v proizvajalcu letalskih motorjev Snecma. Jospin je na letalski razstavi v Le Bourgetu povedal, da bodo s tem podjetju zagotovili aktivno sodelovanje pri pričakovani konsolidaciji evropske proizvodnje letalskih motorjev. Iz krogov, blizu Jospinu, se je izvedelo, da bo država pri prodaji svojega kapitalskega deleža v Snecmi uporabila enako strategijo kot pri privatizaciji operaterja telekomunikacij France Telecom. To pomeni, da bodo del delnic ponudili inštitucionalnim vlagateljem, del zasebnim vlagateljem, del pa zaposlenim v podjetju.

Vprašanja so rešljiva

22. 06. 2001 00.00

Ob deseti obletnici slovenske samostojnosti sta se v Sloveniji sestala tedanja predsednika vlade Slovenije in Hrvaške, Lojze Peterle in Franjo Gregurič. Na novinarski konferenci na Otočcu sta izrazila željo, da bi ob tej okrogli obletnici v nerešenih vprašanjih med državama prišlo do premikov, tako da bi bilo to "dobrososedstvo brez senc", kot je povedal Peterle. Obenem je izrazil prepričanje, da bi si državi z rešitvijo odprtih vprašanj olajšali pot v Evropsko unijo in zvezo NATO. Gregurič pa je poudaril, da je za rešitev problemov potreben čas, vendar je po nedavnih dogovorih obeh premierov optimist.

Irska predsednica nadaljuje obisk

21. 06. 2001 00.00

Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Evropski ministri o družini in poklicu

21. 06. 2001 00.00

Usklajevanje delovnega in družinskega življenja je temeljno področje sodobne družbe in prinaša prednosti za starše in za evropsko gospodarstvo, je ključno sporočilo 27. ministrske konference za družinske zadeve v Portorožu. Ministri in njihovi namestniki iz 43 sodelujočih držav oziroma državnih delegacij, članic Sveta Evrope (SE), nameravajo ob koncu dvodnevne konference z naslovom Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja sprejeti sklepni dokument s priporočili za članice SE. Portoroška konferenca je prva konferenca s področja družinskega življenja v sklopu SE, ki poteka v Srednji ali Vzhodni Evropi.

EU naj omili stališča

20. 06. 2001 00.00

Japonska si želi, da bi Evropska unija omilila svoje stališče do protokola iz Kjota, s čimer bi omogočili nadaljevanje pogajanj z ZDA o ratifikaciji tega dokumenta o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov v ozračje, je danes izjavila japonska ministrica za okolje Joriko Kavaguči. "Japonska upa, da bo EU omehčala stališče v nekaterih točkah, s čimer bi povečali možnosti, da vrnemo ZDA za pogajalsko mizo", je dejala Kavagučijeva in pozvala EU naj dovoli večji manevrski prostor za trgovanje z emisijami. Ministrica meni, da je kljub odklonilnemu stališču Washingtona do protokola, kompromis še vedno možen, tako da bi zagotovili njegovo izvajanje od leta 2002 dalje. Veliko članic EU se je odločilo, da se bodo ravnale po določilih Kjotskega protokola ne glede na odločitev ZDA in pozivajo Japonsko naj se odloči enako. Japonska pa je razdvojena med ozko povezanostjo z ZDA in zavezanostjo Kjotskemu protokolu, hkrati pa igrajo tudi vlogo pogajalca med EU in ZDA.

Brez dogovora o odkupni ceni pšenice

20. 06. 2001 00.00

Tudi po sredinih pogajanjih med predstavniki kmetov in žitnopredelovalnih podjetij še vedno ni določena letošnja odkupna cene pšenice. Vsaka stran vztraja pri svojem, pridelovalci pri 27,50 tolarja za kilogram pšenice, prevzete na poljih, predelovalci pa pri 25,50 tolarja za kilogram na odkupnih mestih. Po besedah vodij pogajalcev predsednika Kmetijsko-gozdarske zbornice Petra Vriska in direktorja Žitne skupnosti Janeza Železnikarja vrata za pogovore še niso zaprta, vendar pa je zdaj na vrsti država, saj pri tem ne more "dvigniti rok in se sprenevedati", da je vse uredila s tržnim redom. Oboji zato še ta teden zahtevajo sprejem pri kmetijskem ministru in predsedniku vlade ter odgovor v najkrajšem možnem času.

Končano zgodovinsko srečanje

17. 06. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Na Brdu končano zgodovinsko srečanje

16. 06. 2001 00.00

V gradu na Brdu pri Kranju se je končalo vrhunsko srečanje med predsednikoma Združenih držav in Rusije. Ameriški predsednik Bush je po srečanju z ruskim predsednikom Putinom na skupni tiskovni konferenci dejal, da se ZDA in Rusija soočata z novimi izzivi ter da morata državi premostiti odnose, ki jih je ustvarila hladna vojna. Bush upa, da bosta s tovrstnimi pogovori državi nadaljevali tudi v prihodnje. ''Rusija in ZDA morata razviti nove odnose ter premostiti tiste, ki jih je prinesla hladna vojna. Obenem morata poiskati nove rešitve za stabilnost in varnost v svetu je,'' je dejal Bush.

Bush na Poljskem

15. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bush je iz švedskega Goeteburga pripotoval na Poljsko, kjer se je v Varšavi srečal s poljskim predsednikom Kwasniewskim. Bush je v Goeteburgu izrazil zavzemanje za širitev tako Nata, kot Evropske unije, enako stališče je izrazil tudi na Poljskem.

Levstiku 12 let zapora

15. 06. 2001 00.00

Okrožno sodišče v Ljubljani je Vinka Levstika, obdolženega umora dveh partizanov med drugo svetovno vojno, spoznalo za krivega kaznivega dejanja vojnega hudodelstva zoper vojne ujetnike. Za oba umora mu je izreklo kazen 12 let zapora, predlogu tožilca za odreditev pripora iz razloga begosumnosti pa ni ugodilo. Levstik, ki ga na izrek sodbe zaradi zdravstvenih težav ni bilo, bo tako do pravnomočnosti sodbe, ki bo v primeru pritožbe, ki jo je obramba že napovedala, ostal na prostosti do sodbe višjega sodišča.

Zaključek procesa proti Levstiku

14. 06. 2001 00.00

Okrožno sodišče v Ljubljani je z zaključnimi govori tožilstva in obrambe končalo glavno obravnavo zoper Vinka Levstika, obtoženega dveh kaznivih dejanj vojnega hudodelstva. Levstikova odvetnika sta izpostavila predvsem spornost procesa, ki je po njunem mnenju nepravičen, totalitaren in politično naravnan. "Danes je pred sodiščem Vinko Levstik, nekdanji domobranec, jutri pa bo lahko Vinko Levstik, nekdanji partizan, v obeh primerih pa bi ravnal enako," je obtožbe na svoj in na račun tožilstva s strani obrambe zavrnil višji državni tožilec Janez Šinkovec. Izrek sodbe bo jutri ob 14. uri

Novosti pri prevozu skupin otrok

11. 06. 2001 00.00

Od 1. septembra 2001 bo dovoljeno voziti skupine otrok le z vozili, ki ne bodo starejša od 12 let. Starost vozila šteje od datuma prve registracije, če je leto prve registracije enako letu izdelave, če pa je bilo vozilo prvič registrirano kasneje, šteje njegova starost od 31. decembra leta, ko je bilo izdelano.

Göteborg mora biti prepričljiv

10. 06. 2001 00.00

Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Težave so premagljive

09. 06. 2001 00.00

Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

Hartmanova potegavščina

08. 06. 2001 00.00

V Kranju se je nadaljevalo sojenje dvema članoma t.i. gorenjske heroinske naveze- Ivanu Vodniku in Andreju Klemenečiču, a bolj kot zaradi tega je bilo na sodišču napeto zaradi napovedanega prihoda prvoobtoženega Andreja Hartmana, ki je decembra lani pobegnil iz hišnega pripora. Zaradi Hartmana, ki naj bi svoj prihod napovedal v pismu sodnici kranjskega sodišča in odvetniku, je na sodišču kar mrgolelo kriminalistov.

Brezžični omrežni vmesniki Allied Telesyn

06. 06. 2001 00.00

Allied Telesyn, vodilni ponudnik enostavnih omrežij IP za podjetja vseh velikosti, je najavil novo brezžično samodejno preklopno omrežno rešitev LAN s 128-bitnim šifriranjem. Vstopna točka AT-WL2411 Access Point in kartica AT-WR2411 PC Card skupaj zagotavljata vrhunsko brezžično omrežje. Napredne varnostne in funkcije za upravljanje zagotavljajo brezžično omrežje, ki se obnese enako varno kot klasično žično omrežje &#8211

Ponovitev sojenja še letos

05. 06. 2001 00.00

Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo, ki jo je Kristijanu Kameniku iz Slovenskih Konjic izreklo najprej okrožno sodišče v Celju, nato pa še višje sodišče, kjer so ga za štirikratni umor v Tekačevem obsodili na 20 let zapora. Presenetljivo je, da se bo eno najbolj spektakularnih in dolgotrajnih sojenj začelo znova. 27-letni Kamenik je bil obsojen zaradi umora zakoncev Frančiške in Štefana Poharca ter njunih podnajemnic v Tekačevem pri Rogaški Slatini marca 1997.

Umrl je Nkosi Johnson

01. 06. 2001 00.00

Na svojem domu v Johannesburgu je davi umrl 12-letni Nkosi Johnson, simbol boja proti aidsu v Južnoafriški republiki. Nkosi se je že rodil kot seropozitiven, zdravniki pa so ob njegovem rojstvu menili, da bo živel največ devet mesecev. Deček je postal simbol boja proti aidsu, potem ko je lani v Durbanu na konferenci Združenih narodov, posvečeni boju proti tej bolezni, ganil udeležence s svojim govorom. Med drugim se je zavzel za to, da bi bolnike z aidsom obravnavali enako kot zdrave ljudi.

Srbski trgovci o prihodu Mercatorja

01. 06. 2001 00.00

Generalni direktor najuspešnejše trgovinske hiše v Beogradu C-Market Slobodan Radulović je za Privredni pregled povedal, da so trgovinske hiše iz nekdanjih jugoslovanskih republik pri svojih poskusih, da prodajo svoje izdelke na srbskem tržišču "enako agresivne kot tiste iz Evrope". Hkrati meni, da srbsko blago na teh tržiščih ni obravnavano enako ter da je v srbskih prodajalnah lažje najti blago iz nekdanjih jugoslovanskih republik kot pa srbske izdelke pri njih. "Ni problem kakovost izdelkov, ampak po vsemu sodeč psihologija ljudi, kajti mi lažje oprostimo in pozabimo."

Pahor in Tomčić v Podčetrtku

01. 06. 2001 00.00

Predsednika slovenskega in hrvaškega parlamenta Borut Pahor in Zlatko Tomčić sta se danes v Podčetrtku sešla na delovnem srečanju, ki sta ga označila kot izraz njune pripravljenosti in pripravljenosti parlamentov obeh držav, da dajo vzpodbudo vladam pri reševanju odprtih vprašanj med državama. Pobuda za srečanje s hrvaškim kolegom je prišla iz Pahorjeve strani. Predsednik DZ Pahor je srečanje izpostavil kot simbol želje po ustvarjanju ustreznega političnega ozračja med državama, v okviru katerega bosta obe diplomaciji in predsednika vlad storila pričakovane korake pri urejanju odprtih vprašanj. Po njuni oceni je namreč dozorel čas za rešitev teh vprašanj.

Kompasove trgovine brez sprememb

31. 05. 2001 00.00

Podoba Kompasovih trgovin na meji z Italijo po ponedeljkovi odločitvi ustavnega sodišča, da začasno zadrži izvrševanje zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln, ostaja enaka. Še naprej bodo poslovale kot prostocarinske prodajalne, nekatere majhne zunanje spremembe, ki so jih uvedli zaradi pričakovanega preoblikovanja, pa ostajajo. Napise Duty free shop so tako zamenjali napisi Kompas shop, cene so že nekaj mesecev izpisane v slovenskih tolarjih, ostajajo pa enake. Enaki bodo računi, enako osebje in izbor izdelkov. Tudi če do odloga ne bo prišlo in bi se s petkom prodajalne spremenile v običajne maloprodajne trgovine, kupci ne bi opazili velikih sprememb, so povedali na Kompasovi novogoriški enoti.

Teden vesoljskih obletnic

30. 05. 2001 00.00

Ta teden se bo zvrstilo pet vesoljskih obletnic. Gre za dogodke, ki so jih pred 30 in 35 leti zabeležila sovjetska in ameriška vesoljska plovila in dva ameriška astronavta. Tako je v ponedeljek minilo 30 let od izstrelitve sovjetske sonde Mars 3, ki je leta 1971 prva mehko pristala na Marsu. Enako sondo, Mars 2, so izstrelili devet dni prej, a ji je mehek pristanek spodletel. Na Mars je dostavila le grb in zastavo SZ. Mars 2 je postal umetni satelit rdečega planeta 27. novembra 1971, Mars 3 pa nekaj kasneje. Obe sondi je prehitela ameriška samodejna sonda Mariner 9, ki se je v orbito okoli Marsa utirila 13 dni pred Marsom 2, čeprav šele danes mineva 30 let od njene izstrelitve na Cape Canaveralu, ki se je takrat imenoval Cape Kennedy.

Preložena poskusna uporaba video telefonov

28. 05. 2001 00.00

Vodilni japonski mobilni operater NTT DoCoMo bo, zaradi manjših napak v programski opremi, preložil napovedano poskusno uporabo video telefonov za en mesec. Podjetje je zaradi preložitve v zadregi, saj je začetek uvajanja nove generacije brezžičnih storitev zaradi podobnih težav že preložilo.

Kandidatke za načrtno pogajanje

28. 05. 2001 00.00

Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Philadelphia brez odgovora

27. 05. 2001 00.00

Kako zaustaviti veliko trojico Milawaukeeja, je razmišljal trener Philadelphije Larry Brown pred tretjo tekmo polfinala lige NBA, vendar odgovora ni našel. "Odgovor", kakor kličejo letošnjega MVP sezone Allena Iversona, je medtem ležal v hotelski postelji, zdravil poškodovan kolk in nemočno opazoval, kako so Sam Cassell (24 točk), Ray Allen (20) in Glenn Robinson (18) zmagali z 80:74 in prišli do vodstva z 2:1 v zmagah.

Demokrati imajo večino v senatu

24. 05. 2001 00.00

Republikanski predstavnik v ameriškem senatu James Jeffords je sporočil, da zapušča republikansko stranko, s čimer se bo razmerje moči v senatu prevesilo v prid demokratov. Kot razlog za svojo odhod iz republikanskih vrst je Jeffords navedel vse pogostejša nestrinjanja s strankino politiko in z zakonskimi spremembami, ki jih načrtuje predsednik države George Bush. Senator zvezne države Vermont namerava odslej delovati kot neodvisni član senata.