enega

Dr. Peter Jambrek izrazil mnenje v zvezi z nastalim položajem na ustavnem sodišču

09. 11. 1998 13.14

V zvezi z nastalim položajem na ustavnem sodišču, kjer so od petih odhajajočih ustavnih sodnikov svoje naslednike dobili le štirje, je dr. Peter Jambrek - eden od ustavnih sodnikov, ki jim je 30. oktobra potekel mandat - glede aktualne sestave in delovanja ustavnega sodišča zapisal, da sedanja sestava ustavnega sodišča ni pravno veljavna in zato sodišče ne bi smelo delovati, dokler ne bi bila njegova sestava izpopolnjena in usklajena z ustavo. Meni pa tudi, da je obstoječa pravica novo izvoljenih sodnikov močnejša od pogojne pravice enega od štirih sodnikov, ki jim je potekel mandat.

Teamsystem Bologna - Union Olimpija 63:66 (27:38)

06. 11. 1998 08.28

Košarkarji Uniona Olimpije so v 6. krogu evropske lige (skupina D) na gostovanju v Bologni premagali Teamsystem s 66:63 (38:27).

Apokalipsa Albrechta Duererja

05. 11. 1998 15.04

Od 5. novembra do 10. januarja prihodnje leto bo v novem krilu Narodne galerije na Puharjevi ulici 9 v Ljubljani na ogled grafični ciklus Apokalipsa Albrechta Duererja.

Mitch v srednji Ameriki zahteval 7500 življenj

04. 11. 1998 08.26

Število žrtev najhujšega neurja, ki je v zadnjih 24 letih prizadelo območje srednje Amerike, tropskega neurja Mitch, še vedno narašča. Iz Nikaragve, Gvatemale in Salvadorja so namreč danes poročali o novih 394 smrtnih žrtvah. Število smrtnih žrtev v poplavah in zemeljskih plazovih, ki so spremljali neurje, je tako naraslo na najmanj 7500 ljudi. Pred tem so poročali o 7000 mrtvih.

Ustanovili so novo stalno Evropsko sodišče za človekove pravice

04. 11. 1998 07.55

V Strasbourgu so včeraj ustanovili novo stalno Evropsko sodišče za človekove pravice. Na slovesnosti sta bila navzoča predsednika Švice in Portugalske, 36 zunanjih in pravosodnih ministrov članic Sveta Evrope, številni predsedniki ustavnih sodišč in evropskih vrhovnih sodišč, več sto pravnikov, Slovenijo pa je zastopal ustavni sodnik Boštjan M. Zupančič.

Uslužbenci francoske knjižnice stavkajo zaradi ''norega'' računalnika

04. 11. 1998 07.32

Nova francoska Nacionalna knjižnica v Parizu ima ''nor'' računalnik, umazane prostore za osebje in dolge, nepregledne hodnike, so konec tedna ponovili delavci knjižnice, ki so se odločili, da bodo nadaljevali 13-dnevno protestno stavko.

Mama doma ni trpela strupenih pajkov

04. 11. 1998 07.30

V Linzu je te dni zbudil pozornost neki 12-letni fant, ki je imel v svoji sobi 40 večinoma strupenih pajkov, povrhu tega pa še kače in škorpijone. Domače ljubljenčke si je nakupil za žepnino v obdobju enega leta. Vendar pa je njegova mati na koncu izgubila živce in o zadevi obvestila policijo. Gasilska služba je eksotične živali, med njimi ptičjega pajka in več kot meter dolgega udava, prinesla v zavetišče za živali. Po prvih pregledih so strokovnjaki potrdili, da je otrok za živali dobro skrbel.

Ustanovili so novo stalno Evropsko sodišče za človekove pravice

03. 11. 1998 18.02

V Strasbourgu so danes ustanovili novo stalno Evropsko sodišče za človekove pravice. Na slovesnosti sta bila navzoča predsednika Švice in Portugalske, 36 zunanjih in pravosodnih ministrov članic Sveta Evrope, številni predsedniki ustavnih sodišč in evropskih vrhovnih sodišč, več sto pravnikov, Slovenijo pa je zastopal ustavni sodnik Boštjan M. Zupančič.

Skrit arsenal kemičnega in biološkega orožjav Iranu?

03. 11. 1998 08.40

Iraški predsednik Sadam Husein ima po trditvah iraškega prebežnika, ki se je zatekel v Veliko Britanijo, skrit arsenal kemičnega in biološkega orožja, s katerim niso seznanjeni niti ministri. V pogovoru, ki ga objavlja dnevnik The Guardian v današnji izdaji, je Abas al-Džanabi, ki trdi, da je nekdanji zasebni sekretar enega od sinov iraškega predsednika, izjavil, da dva Sadamova sinova vodita skriven odbor, ki nadzira brigado kakih 600 mož. Ti naj bi bili pristojni za skrivanje orožja pred inšpektorji ZN. Po al-Džanabijevih trditvah niti podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz ne ve, da omenjeno orožje obstaja.

Pariz bo dobil trg Sartre-Beauvoir

30. 10. 1998 11.13

Pariški mestni možje so se odločili, da bodo enega od pariških trgov imenovali po francoskih pisateljih Jean-Paulu Sartru in Simone de Beauvoir, enega od parkov pa po britanskem dramatiku Samuelu Beckettu. Za trg Sartre-Beauvoir se je potegovalo več mestnih četrti, na željo svojcev pa so se odločili, da bo trg na Montparnassu v bližini pokopališča, kjer počivata umetnika. Park Samuela Becketta pa bo v XIII. pariškem okrožju, kjer je nekoč živel. V Parizu bodo v kratkem dobili še Berlinski trg, ki bo v bližini nemškega veleposlaništva, pa tudi Panamski in Avstralski trg.

Predsednik Kučan ob neizvolitvi sodnika Ogrizka zaskrbljen

29. 10. 1998 09.42

Predsednik države Milan Kučan je včeraj izrazil zaskrbljenost ob dejstvu, da so poslanci za ustavnega sodnika izvolili le enega od dveh predlaganih kandidatov za to funkcijo; v državnem zboru je namreč včeraj potrebno število glasov zbrala le dr. Mirjam Škrk, ne pa tudi Dušan Ogrizek.

Rugova imenoval koordinatorja za sodelovanje z OVSE

28. 10. 1998 13.53

Politični voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je enega svojih svetovalcev Alusha Gashija imenoval za koordinatorja za sodelovanje z Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), v današnji številki piše dnevnik Kosova Sot.

Tožba Onassisove dedinje

28. 10. 1998 09.00

S tožbo očeta trinajstletne dedinje Aristotela Onassisa Atine Roussel se je v ponedeljek začela bitka za 600 milijonov dolarjev vredno dediščino pokojnega grškega ladjarja. Thierry Roussel toži enega od štirih grških porokov Onassisovega sklada Steliosa Papadimitruja, ki upravlja Onassisove ladje in izdaten človekoljubni sklad, ker ga je zmerjal za izkoriščevalca. Roussel bo moral v petek pred sodnike, potem ko so ga štirje poroki obtožili obrekovanja, češ da jim je očital slabo vodenje in nepotizem. Sklad upravlja z bajnim premoženjem do Atinine polnoletnosti.

Opozorilna stavka avtoprevoznikov z Obale

26. 10. 1998 11.14

Približno 30 južnoprimorskih avtoprevoznikov in lastnikov gradbene mehanizacije je v sodelovanju s Sindikatom avtoprevoznikov Slovenije davi v Serminu pri Kopru izvedlo v petek napovedano dveurno opozorilno stavko, s katero opozarjajo na nerešeno vprašanje terjatev do podjetja Hidro Koper oz. posredniškega podjetja Poti d.o.o. Koper, ki se jih je od leta 1996 nabralo za 76 milijonov tolarjev, s pripadajočimi obrestmi vred pa prek 80 milijonov tolarjev.

Štukelj postal tudi del zgodovine New Yorka

24. 10. 1998 12.04

Najstarejši živeči olimpionik Leon Štukelj, ki bo 12. novembra letos v Novem mestu praznoval 100. rojstni dan, je postal tudi del zgodovine New Yorka. Ime najuspešnejšega slovenskega športnika bo v prihodnje krasilo hram slavnih (Hall of fame) New York Athletic Cluba (NYAC), katerega častni član je Štukelj od letošnjega aprila, ko je prvič obiskal New York. New York Athletic Club je bil ustanovljen leta 1868, kar je za ZDA častitljiva starost, čeprav je le 30 let starejši od slovenskega olimpijca. Za članstvo v ekskluzivnem klubu je potrebno odšteti nekaj manj kot pol milijona tolarjev na leto. Vodilni možje NYAC so sicer dejali, da načeloma častnih članov ne uvrščajo v ''Hall of fame'', pri Štuklju pa so naredili doslej drugo izjemo. Med več kot sto slavljencev so doslej uvrstili le še enega častnega člana, to je legendarnega temnopoltega olimpijca Jessyja Owensa, s katerim se je Štukelj srečal na svojih zadnjih olimpijskih igrah leta 1936 v Berlinu.

Komisija podprla predlog Pozsonceve - na izredni seji tudi o Kopru

22. 10. 1998 11.11

Komisija državnega zbora (DZ) za lokalno samoupravo je pred popoldanskim izrednim parlamentarnim zasedanjem podprla predlog Marije Pozsonec (narodnosti) za noveliranje zakona o ustanovitvi občin ter določitvi njihovih območij po hitrem postopku; z vnešenimi spremembami naj bi zakonodajalec na predlog poslanke, sledeč ustavi določil, da bodo v novih in narodnostno mešanih občinah Hodoš in Dobrovnik po enega predstavnika v občinski svet izvolili občani madžarske narodne skupnosti na podlagi posebne volilne pravice.

Volitve v študentski parlament

21. 10. 1998 13.29

Na fakultetah ljubljanske univerze danes in jutri potekajo volitve v študentski parlament, na katerih kandidira več kot 210 kandidatov, ki so v preteklem mesecu v živahnih kampanijah predstavljali svoje programe. Letos bo v študentski parlament izvoljenih 74 poslancev, kar je trije več kot lani. Prvi delni rezultati volitev bodo znani že danes zvečer, uradne pa bo komisija objavila naslednji teden.

V Nemčiji odprli prvi muzej plastike

21. 10. 1998 11.34

V novem kulturno-gospodarskem središču NRW ob bregu Rena v Duesseldorfu bodo jutri odprli prvi muzej plastike v Nemčiji in enega prvih v Evropi, s katerimi želi organizator, Združenje muzejev plastike, ki združuje približno 450 posameznih ljubiteljev, znanstvenikov, sindikatov in podjetij opozoriti na vlogo in razširjenost umetnih mas v vsakdanjem življenju. Združenje je v minulih letih zbralo približno 5000 razstavnih objektov, številne tudi na bolšjih trgih, na ogled pa je nekaj sto izdelkov, od plastičnih pepelnikov, zobnih ščetk, nakupovalnih vrečk, od rabljenega trabanta do srčnega spodbujevalnika. Podobne muzeje poznajo tudi v Franciji in Združenih državah.

Tržaški Ibsen drevi gostuje v Gorici

19. 10. 1998 10.54

V Kulturnem domu v Gorici bo drevi prva letošnja gledališka predstava v okviru abonmaja Stalnega slovenskega gledališča (SSG) iz Trsta za sezono 1998/98. Tržaški ansambel bo izvedel dramo Hedda Gabler dramatika Henrika Ibsena v režiji Bojana Jablanovca.

Razstava plakatov Lawrenca Weinerja

16. 10. 1998 14.02

Njegova umetnost temelji na besedah - v filmih, knjigah, plakatih ter v obliki napisov na zidovih in tleh; Lawrence Weiner velja za enega najbolj vplivnih umetnikov od 60. let in za pionirja konceptualne umetnosti, pri kateri se lahko umetniško delo sestoji le še iz zamisli. V Nuernbergu bodo od 15. oktobra do 6. decembra prvič v Nemčiji na ogled plakati v New Yorku živečega umetnika. Razstava Zapisano v vetru bo s prek 200 plakati prikazala razvoj Weinerjevega umetniškega ustvarjanja.

Sejem izdelkov, dejavnosti in idej za zdravo življenje

13. 10. 1998 14.40

Na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču bo v petek, 16. oktobra, odprl vrata 29. sejem Narava Zdravje.

Velika Britanija za napad na Srbijo

09. 10. 1998 11.48

Ameriški odposlanec Holbrooke je prispel v Beograd na odločilne razgovore z Miloševičem v zadnjih poskusih, da bi preprečil intervencijo NATA v Srbiji.

Robin Cook: Miloševiću se iztekajo dnevi

09. 10. 1998 11.23

Vodja britanske diplomacije Robin Cook je v pogovoru na britanski televiziji BBC davi opozoril, da se predsedniku Slobodanu Miloševiću iztekajo dnevi za ukrepanje, s katerim bi se izognil morebitnemu vojaškemu kaznovanju zveze NATO.

Iglesias bo nadaljeval študij prava

09. 10. 1998 07.59

Španski pevec Julio Iglesias si je po več kot 200 milijonih prodanih plošč zastavil nov cilj. 55-letni pevec se je vpisal na univerzo v Murcii na Costi Blanci, da bi končal študij prava, ki ga je prekinil pred leti. Do odvetniškega naslova mu manjka le še en sam izpit iz predmeta mednarodno pravo.

Holbrooke nazaj v Beograd; Albrighotva za nadaljevanje vojaških priprav

08. 10. 1998 14.31

Ameriški posrednik Richard Holbrooke, ki danes v Bruslju Severnoatlantskemu svetu poroča o svojih nedavnih pogovorih v Beogradu, se bo odpravil na novo misijo v ZR Jugoslavijo, kjer bo znova pritisnil na tamkajšnjega predsednika Slobodana Miloševića, naj ustavi nasilje na Kosovu in popolnoma uresniči zahteve resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov o kosovski krizi, se je izvedelo od ameriških virov. Pri Holbrookeovem obisku gre najverjetneje za enega zadnjih poskusov za mirno rešitev krize.

Odkritje spominske plošče Jacobusu Gallusu v Pragi

07. 10. 1998 10.53

V Pragi bodo prihodnji torek, 13. oktobra, na priložnostni slovesnosti odkrili spominsko ploščo renesančnemu skladatelju Jacobusu Gallusu. Slovesnosti naj bi se udeležili visoki predstavniki Slovenije in Češke, o pomenu dogodka bo spregovoril veleposlanik Republike Slovenije v Pragi Damjan Prelovšek, v izvedbi Ljubljanskih madrigalistov pa bo zazvenela tudi Gallusova pesem.

Navodila taksistom v Kuala Lumpurju za pogovore s turisti

07. 10. 1998 07.55

Taksisti na kualalumpurskem letališču se morajo v prihodnje vzdržati političnih razprav s turisti, saj so ti ambasadorji svoje domovine, je sporočila malezijska vlada. Posebej se morajo izogibati razpravi o škandaloznem sojenju nekdanjemu podpredsedniku vlade in finačnemu ministru Anwarju Ibrahimu, je taksistom povedal namestnik prometnega ministra Mohamed Ali Rustum. ''Če vas turisti vprašajo o tem primeru, povejte, da bo o tem odločilo sodišče in da je stvar osebna,'' je Rustum opozoril voznike.

V Srbiji so se znova tresla tla

05. 10. 1998 13.30

Radio Beograd je poročal, da so se davi v Srbiji ponovno stresla tla. Potres je imel magnitudo 4 stopnje po Richterjevi lestvici, središče potresa pa je bilo približno 80 kilometrov južno od Beograda, na podnožju planine Maljen, kjer so 30. septembra zabeležili enega najmočnejših potresov v Srbiji v tem stoletju, in sicer z magnitudo 5,7 stopnje po Richterjevi lestvici.

Domače povpraševanje in investicije poganjajo nemško gospodarstvo

03. 10. 1998 09.49

Po podatkih nemške bančne skupine BVR bo letošnja gospodarska rast v Nemčiji 2,75-odstotna, medtem ko bo stopnja rasti v letu 1999 padla na dva in pol odstotka. Glavni nosilci gospodarske rasti v Nemčiji bodo odslej domače povpraševanje in investicije in ne več izvoz, ki je bil dosedaj ''glavni motor'' nemškega gospodarstva.

Kratke novice

28. 09. 1998 12.08

<B>Akcija proti piratom na moskovskem bolšjem trgu</B>