enega

Število prebivalstva Slovenije upada

11. 05. 1998 15.23

Upadanje števila prebivalstva Slovenije se nadaljuje, saj je bilo 31. decembra lani v Sloveniji 1.984.923 prebivalcev, kar je 1.100 državljanov manj kot 30. septembra lani. Kot sporočajo iz Statističnega urada Republike Slovenije, se je v celotnem lanskem letu prebivalstvo Slovenije zmanjšalo za 2100 oseb.

Znanstveniki odkrili gen, ki lahko kadilce obvaruje pred pljučnim rakom

11. 05. 1998 07.41

Skupina britanskih znanstvenikov je sporočila, da je odkrila gen, ki lahko kadilce obvaruje pred rakom na pljučih, to pa je odkritje, zaradi katerega bi lahko začeli proizvajati novo zdravilo. Vodja ekipe Roland Wolf je pojasnil, da je že dolgo znano dejstvo, da človekovo telo vsebuje elemente, ki določajo občutljivost na kemične sestavine, povzročitelje rakavih obolenj.

V Louvru ukradli sliko francoskega slikarja Corota

04. 05. 1998 08.47

V pariškem Louvru so včeraj popoldne ukradli sliko francoskega slikarja Camilla Corota (1796-1875). Vodstvo muzeja je sporočilo, da so Louvre nemudoma zaprli in preiskali vse obiskovalce, vendar brez uspeha.

V Švici našli rokopis o grozodejstvih Drakule

03. 05. 1998 10.21

V Švici so odkrili rokopis iz 15. stoletja, v katerem so podrobno opisana grozodejstva romunskega kneza Vlada Tepesa, ki je podlaga mita o vampirskem grofu Drakuli. Ime Drakula je Vlad Tepes podedoval po očetu, izvira pa iz romunskega izraza Dracul, ki pomeni demon. Besedilo na sedmih straneh pomeni enega najstarejših pričevanj o življenju kneza, ki je dejansko živel od leta 1430 do 1476. Rokopis so našli v samostanu Svetega Galla na severovzhodu Švice. Knez Tepes je v času svoje vladavine med letoma 1456 in 1462 mučil in pobil več tisoč ljudi. V rokopisu je med drugim zapisano, da je dal zapreti 300 ciganov, tri od njih naročil speči, ostalim pa ukazal, da jih morajo pojesti. Mit o transilvanskem grofu Drakuli se je v novejši literaturi prvič pojavil v romanu Brama Stokerja konec 19. stoletja.

Madžarska: Eksplozija uničila stanovanje vodje opozicije

02. 05. 1998 09.35

Deset dni pred parlamentarnimi volitvami na Madžarskem je pred stanovanjem enega vodij madžarske opozicije v Budimpešti sinoči eksplodirala bomba. Policija je danes sporočila, da ranjenih ni bilo, da pa je eksplozija povzročila znatno gmotno škodo. Bombo je razneslo pred stanovanjem podpredsednika največje madžarske opozicijske stranke Zveze mladih demokratov (FIDESZ) Joszefa Szajerja. Szajerja in družine v času eksplozije ni bilo doma. V stanovanju na drugem nadstropju štirinadstropne stavbe je eksplozija bombe uničila vsa okna in vrata ter pobzročila tudi luknjo v stropu. Ponoči so iz bloka evakuirali 20 stanovalcev, a so se danes že vrnili, saj je poslopje primerno za bivanje. Policija dogodek preiskuje.

Luka Koper še čaka na odgovor vlade

30. 04. 1998 14.58

Uresničevanje razvojnih projektov koprskega pristanišča, med katerimi je tudi namera do leta 2010 preseči mejo deset milijonov ton letnega pretovora, postaja vse bolj odvisno od pravočasne vzpostavitve dovolj zmogljivih in kakovostnih prometnih povezav Luke Koper z zalednimi tržišči. Najpomembnejša med temi je neposredna železniška povezava Slovenije z Madžarsko, ozko grlo pa bo za blagovne tokove proti vzhodnoevropskim državam v nekaj letih postal tudi sedanji enotirni 34 kilometrov dolg železniški odsek od Kopra do Divače. Luka je bila že pred leti glavni pobudnik izgradnje še drugega tira na tej progi, uprava pristaniške družbe pa je v začetku letošnjega leta prostojnim državnim organom poslala še finančno ponudbo, s katero naj bi pospešili uresničitev enega od sicer že dolgo načrtovanih cestnih ali železniških infrastrukturnih projektov.

Prva tekma v Ajdovščini

30. 04. 1998 14.53

V prostorih Nogometne zveze Slovenije (NZS) so izžrebali kraj prve tekme slovenskega pokala. V sredo, 27. maja, se bosta Primorje in Rudar Velenje najprej pomerila v Ajdovščini, v torek, 9. junija, pa bo povratna tekma v Velenju. Uri srečanj zaenkrat še nista znani, saj bo obe srečanji prenašala nacionalna televizija, ki bo imela pri tem zadnjo besedo. Z žrebom so bili bolj zadovoljni Velenjčani: "Lahko rečem, da nam je bil žreb naklonjen. Ker zadetke lažje dosegamo iz protinapadov, pričakujemo, da bomo ugoden izid dosegli že v Ajdovščini. Mislim, da je ekipa ujela pravo formo in da bomo na koncu izpolnili cilj, ki smo si ga zadali pred sezono, ko smo načrtovali uvrstitev v enega od evropskih pokalov," je bil zadovoljen predstavnik Velenjčanov. Pri Primorju, ki se je že tretjič zapored uvrstil v finale, so bili manj zadovoljni: "Žreb nam je že tretjič zagodel, saj bomo že tretjič prvo finalno tekmo igrali doma. Upam, da se nam bo tokrat izšlo. Moštvo se počasi pobira in pričakujemo, da bomo v finalnih srečanjih v najboljši možni formi," so žreb komentirali pri ajdovskem klubu.

Baudelairove Rože zla na dražbi

29. 04. 1998 15.30

Po napovedih naj bi na dražbi 17. junija v Parizu ponudili tudi enega prvih primerkov tiskarskih odtisov pesniške zbirke Rože zla (Les Fleurs du Mal) začetnika moderne evropske poezije Charlesa Baudelaira (1821-1867). Dokument iz leta 1857 s pesnikovimi lastnoročnimi popravki in opombami je bil last Baudelairovega prijatelja in založnika Augusta Pouleta-Malassisa, njegova vrednost pa naj bi po ocenah strokovnjakov znašala 500.000 dolarjev.

Rudar - Mura 3:2

29. 04. 1998 07.34

Nogometaši velenjskega Rudarja so bili v dvoboju z Muro boljši tudi v povratni tekmi in ob 50-letnici kluba uresničili cilj, da se uvrstijo vsaj v finale pokalnega tekmovanja, s čimer bi upravičili "slabše" igre v prvenstvu. Maloštevilno občinstvo na stadionu ob Jezeru je navdušila igra obeh moštev in obe ekipi bi si zaslužili uvrstitev v finale, kjer je bilo prostora le za enega. Gostje tokrat niso igrali podrejene vloge. Z malo več sreče bi bili prav lahko finalisti. Od uspeha jih je ločilo le 10 minut, ko so si Velenjčani vendarle zagotovili zmago. Prvi del so bolje začeli domači in v 23. minuti povedli. Lepo akcijo je začel Podvisnki, nadaljeval Pavlovič, realiziral pa Javornik. Po prejetem zadetku so gostje vse bolj prevzemali pobudo in dvakrat je imel lepo priložnosto Cipot, obakrat pa je bil na mestu velenjski vratar. V drugem delu bi bil razplet lahko tudi drugačen, če bi Sulejmanovič v zadnjih trenutkih prvega dela namesto prečke zadel mrežo. Hladno prho so gledalci doživeli že po treh minutah nadaljevanja, ko je Dejan Baranja lepo ukanil Dabanoviča in izenačil. V 77. minuti so bili finalisti Muraši, ko je Ristič po predložku Vogrinčiča še drugič poslal žogo v velenjsko mrežo. Deset minut pred koncem pa se je Vidojevič odkupil za zapravljeno 100-odstotrno priložnost v 58. minuti. Cifer ga je po samostojnem prodoru namreč nepravilno zaustravil in sodnik je kljub nasprotovanju gostujočih igralcev pokazal na belo točko. Uspešen realizator je bil Kosič. Uvrstitev v finale je štiri minute kasneje potrdil Pavlovič.

Kurdi priznali uboj Palmeja

28. 04. 1998 15.42

Švedsko zunanje ministrstvo je potrdilo, da je obveščeno o priznanju enega od kurdskih vodij, da je Delavska stranka Kurdistana (PKK) leta 1986 ubila švedskega premiera Olofa Palmeja.

Neznanec ukradel kolo gospe Prodi

27. 04. 1998 10.58

Neznanec je ukradel kolo žene italijanskega premiera Romana Prodija, Flavie Prodi. Užaloščena premierova žena je novinarjem povedala, da je "malce žalostna", saj je bilo kolo staro, a ga je uporabljala, in da mora sedaj hoditi peš.

Spopadi v bližini jugoslovansko-albanske meje

24. 04. 1998 10.25

V spopadih med jugoslovansko vojsko in oboroženimi Albanci v bližini jugoslovansko-albanske meje je v četrtek umrlo 22 Albancev, je sinoči poročala beograjska agencija Beta, generalštab jugoslovanske vojske pa je navedel število 16 v spopadu ubitih Albancev. Po poročanju Bete - ta se sklicuje na srbske vire v Prištini, ki so blizu vojski - med jugoslovanskimi vojaki ni bilo žrtev. Dva oborožena Albanca naj bi aretirali, enega ranjenega pa naj bi pripeljali v srbsko bolnišnico.

Razstava španskega kiparja Eduarda Chillide v Kopru

24. 04. 1998 10.09

V galerijah Loža in Meduza v Kopru bodo drevi odprli razstavo skulptur in del na papirju (1982-1992) vodilnega španskega kiparja in enega najpomembnejših sodobnih svetovnih likovnih ustvarjalcev Eduarda Chillide. Na razstavi, ki jo Obalne galerije Piran pripravljajo v sodelovanju z galerijo Lelong iz Zuericha, bo na ogled 25 skulptur iz žgane gline, sedem originalnih risb in 25 grafik.

Grčija podpira široko avtonomijo Kosova

23. 04. 1998 09.31

Grški predsednik Kostis Stefanopulos je včeraj v Budimpešti izrazil podporo široki avtonomiji Kosova v okviru sedanjih meja.

Razstava španskega kiparja Eduarda Chillide v Kopru

22. 04. 1998 18.41

V galerijah Loža in Meduza v Kopru bodo v petek, 24. aprila, odprli razstavo skulptur in del na papirju (1982-1992) vodilnega španskega kiparja in enega najpomembnejših sodobnih svetovnih likovnih ustvarjalcev Eduarda Chillide. Na razstavi, ki jo Obalne galerije Piran pripravljajo v sodelovanju z galerijo Lelong iz Zuericha, bo na ogled 25 skulptur iz žgane gline, sedem originalnih risb in 25 grafik.

Na Dunaju iztiril tramvaj

21. 04. 1998 16.31

V današnji nesreči tramvaja na Dunaju je po prvih podatkih policije umrl en človek, 37 ljudi pa je ranjenih. Tramvaj je iztiril in trčil v poslopje banke, pri tem pa je povozil enega od uslužbencev banke, ki je po nekaj minutah umrl.

Mamila v amputiranih človeških udih

20. 04. 1998 09.47

Celo vsega hudega vajeni agentje ameriške obmejne policije na jugu Teksasa so pred kratkim doživeli neljubo presenečenje, ko so v tovornjaku odkrili 1073 kilogramov marihuane in 52 kilogramov kokaina, skritih v amputiranih delih človeškega telesa.

Na zadnjem novem belgijskem bankovcu Magritte

17. 04. 1998 16.24

Z novim bankovcem za 500 frankov, poslanim v obtok ta teden, je Belgija počastila enega svojih največjih slikarjev, surrealista Reneja Magrittea. Poleg portreta slikarja na prvi, so na hrbtni strani bankovca upodobljeni liki iz nekaterih njegovih najbolj znanih del. Gre za zadnji novi bankovec, ki ga je v obtok dala Nacionalna banka Belgije. Poleg tega bo njegova življenjska doba kratka - čez manj kot štiri leta, z januarjem 2002, bodo namreč v državah Evropske unije, ki bodo uvedle evro, nacionalni denar nadomestili skupni bankovci in kovanci.

Nizozemski vegeterijanci napadli restavracijo McDonald's

13. 04. 1998 09.47

Približno sto nizozemskih vegeterijancev je v mestu Leiden napadlo restavracijo ameriške verige hitre prehrane McDonald's. Protestniki so svojo akcijo napovedali kot opozorilo na mučeništvo živali, ki jih ubijejo za potrebe restavracije, predvsem hamburgerjev. Prav tako so želeli opozoriti na reklamne akcije verige McDonald's, s katerimi navaja mlade Nizozemce k uživanju mesa. Protest je prerasel v izgred, ko je več deset militantnih vegeterijancev vdrlo v restavracijo McDonald's-a v središču mesta in ob času kosila začelo razbijati okna in prevračati stole. Na kraj izgreda je prišla policija, ki je izgrednike odstranila, enega pa aretirala.

Vlada kmalu o ustanovitvi komisije za preprečevanje oškodovanja družbenega premoženja?

12. 04. 1998 11.14

Vlada naj bi na eni od prihodnjih sej preučila predlog o ustanovitvi komisije za preprečevanje oškodovanja družbenega premoženja ter za zavarovanje javnega interesa, ki so ga oblikovali v kabinetu podpredsednika vlade Marjana Podobnika, ga potrdila in predvidoma tudi imenovala člane komisije, je izvedela STA iz vladnih virov. Vladna komisija naj bi imela šest članov, po enega iz notranjega in finančnega ministrstva ter ministrstva za ekonomske odnose in razvoj ter ministrstva, pristojnega za koordinacijo državotvornih resorjev ter dva člana, predstavnika ministrstva za pravosodje. Po potrebi pa naj bi v delo komisije pogodbeno vključili tudi skupine revizorjev oziroma revizijske hiše ter pravne in strokovne tehnične svetovalce. Komisijo naj bi vodil minister, zadolžen za koordinacijo državotvornih resorjev, v tem mandatu vlade je to podpredsednik vlade Marjan Podobnik. Mandat predsednika in članov komisije pa bi trajal do konca mandata sedanje vlade.

Današnji potres eden najhujših po 2. svetovni vojni

12. 04. 1998 09.07

Z uprave Republike Slovenije za geofiziko so za STA povedali, da je bil današnji potres po potresu na Kozjanskem leta 1974 in v Posočju leta 1976 eden najhujših, ki je prizadel Slovenijo po 2. svetovni vojni. Svetovalec vlade za geofiziko Renato Vidrih je dejal, da so močnejši potresi, ki so v zadnjih desetletjih prizadeli Slovenijo, bili leta 1995 na območju Ilirske Bistrice, da pa je pozročil manjšo škodo. V Šempetru v Savinjski dolini je bil prav tako močan potres leta 1982, leta 1977 je bil močnejši potres tudi na Gorenjskem. Danes najbolj prizadeto območje pa je bilo priča hujšemu potresu tudi leta 1976, ko je bil Breginjski kot skoraj povsem uničen, vendar je bilo žarišče potresa v sosednji Italiji, v Furlaniji-Julijski krajini. Naše območje je sicer prizadel najhujši potres 26. marca leta 1511 na Idrijskem, ki je dosegel 10. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Takrat je v potresu umrlo 12.000 ljudi, porušilo je skorajda vse gradove na Gorenjskem, Notranjskem in Dolenjskem. Ravno na veliko noč pred 103. leti, 14. aprila 1895, pa je območje Ljubljane prizadel najhujši potres. V žarišču, 16 kilometrov pod mestom, je potres dosegel jakost 8. do 9. stopnje po Mercallijevi lestvici. Terjal je sedem človeških življenj, poškodovanih pa je bilo tudi deset odstotkov poslopij v mestu. Prav danes popoldne, ob 15. uri, pa v ljubljanski stolnici ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. France Rode vodi potresno pobožnost ob 103. obletnici ljubljanskega potresa. V Sloveniji sicer zabeležimo vsako leto nekaj sto šibkih potresov in enega ali dva, ki dosežeta 6. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Po potresni dejavnosti pa so v ospredju gorenjsko-ljubljansko, idrijsko in krško-brežiško območje.

V Švici davek na vino?

11. 04. 1998 10.38

V Švici razmišljajo, da bi prvič po letu 1937 uvedli davek na vino. Predlog o uvedbi davka na vino je podprla komisija za zdravstvo nacionalnega sveta in če si bo zakonski osnutek zagotovil podporo tudi v ostalih pristojnih telesih, bodo morali Švicarji v prihodnje plačevati od deset rapov do enega franka na liter žlahtne kapljice. Na predlog so se ostro odzvali vinogradniki. Prihodke od "vinskega davka" - za sprejem bi bilo potrebno celo spremeniti ustavo - naj bi po predlogu komisije namenili izključno za zmanjševanje socialnih posledic alkoholizma. Oblasti v Švici ocenjujejo, da omenjeni stroški znašajo več kot 3,5 milijarde mark letno. V Švici sicer že poznajo davek na pivo in žgane pijače.

Budisti so se podali na pot po Budin zob

11. 04. 1998 10.37

Kakih 200 tajvanskih budistov se je napotilo na Tajsko po 2000 let stari zob, ki naj bi pripadal Budi. Gre za enega od treh zob, ki so jih našli po upepelitvi Bude oziroma indijskega princa Sidarte Gautame. Sidarta se je pri 29-ih letih odpovedal zemeljskim stvarem, da bi našel vzrok za ljudsko trpljenje. Prvi zob hranijo v Pekingu, drugega na Sri Lanki, tretjega pa so v 70. letih v Indijo prinesli tibetanski menihi, ki so pobegnili iz Kitajske. Ostareli menihi so se več let upirali pritiskom Pekinga, da zob vrnejo Kitajski, sedaj pa so se odločili, da ga predajo tajvanskim budistom in ga na ta način zavarujejo. Sveti zob bodo shranili v templju Fu Kuang, po splošnem prepričanju pa naj bi Tajvanu prinesel mir in blaginjo.

Musabajev in Budarin odstranila raketni motor; opazila nekakšno peno; ročna ura zaostala za 12 minut

11. 04. 1998 10.22

Iz ruske orbitalne znanstvene postaje Mir sta danes za skoraj šest ur in pol izstopila kozmonavta Talgat Musabajev in Nikolaj Budarin. S stolpa Sofora, ki je pritrjen na modulu Kvant, sta odmontirala staro prenosno reaktivno napravo (VDU 1) v kateri je v ponedeljek pošla zaloga goriva in jo s skupnimi močmi odrinila stran od postaje. Pripravila sta tudi spajalni mehanizem za novo napravo. Ni pa jima uspelo postaviti čepa na ventilu za odvajanje odvečnega vodika iz modula Kvant. V zadnji uri "sprehoda" sta kozmonavta okoli omenjenega ventila opazila nekakšno peno. Na Zemlji in v vesolju so se odločili, da počakajo do pojasnitve položaja, poroča ruski radio Rossiji. Med delom sta se kozmonavta nekaj več časa zamudila pri odvijanju enega od štirih zapahov, ki so držali VDU 1. Nato sta ob 14.35 po srednjeevropskem času z rokami močno odrinila napravo, ki ima sicer maso 400 kg. Naprava je razmeroma hitro odplavala na varno razdaljo od Mira. Med "sprehodom" so v Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu prenehali prejemati telemetrične podatke iz skafandra poveljnika Musabajeva. Zato je začel podatke o pritisku, pulzu, temperaturi itd. sporočati v CUP kar ustno. Poleg tega je njegovo zdravstveno stanje nadziral ameriški astronavt Andrew Thomas, ki je ostal v Miru. Po ocenah strokovnjakov CUP to Musabajeva pri delu ni oviralo. Poveljnik se je pritožil le nad svojo ročno uro omega, ki je med sprehodom zaostala za 12 minut. "In to je vaša znamenita omega," je rekel. Po navedbi ruske tiskovne agencije Itar-Tass sta se vesoljca vrnila v Mir ob 18.20 po srednjeevropskem času ali 25 minut kasneje kot je bilo načrtovano. Izstop kozmonavtov se je začel ob 11.55 po srednjeevropskem času.

Digitel javno razgrnil svojo ponudbo

10. 04. 1998 17.46

Družba Digitel, kandidatka za drugega koncesionarja za opravljanje storitev s področja mobilne telefonije GSM, je danes, deset dni po javnem odpiranju ponudb, pripravila javno predstavitev svoje ponudbe. Kot je uvodoma poudaril direktor družbe Franc Čimžar, se "ne nameravajo skrivati v povprečju", njihov cilj pa je postaviti enega trenutno najsodobnejših sistemov mobilne telefonije. Digitel, katerega družbeniki so Factor Leasing iz Ljubljane, Feniks iz Novega mesta (vsak po 32-odstotni delež), ameriški Vanguard Cellular Systems (30 odstotkov) in Franc Čimžar (6 odstotkov), je za enkratno koncesijsko dajatev ponudil 20 milijonov dolarjev. V primeru, da bo izbran za drugega koncesionarja, bo uporabnikom ponudil štiri osnovne tipe storitev Urban: Urban, Urban popotnik, Urban poslovnež in Urban Urbanu. V prvi fazi izgradnje, ki bo trajala tri mesece po pridobitvi koncesije, predvideva vzpostavitev 40-odstotno pokritost prebivalstva in 10-odstotno pokritost ozemlja, po 12 mesecih pa 97-odstotno pokritost prebivalstva ter 90-odstotno pokritost ozemlja. V prvih dveh letih naj bi skupna vrednost investicije predvidoma znašala 50 milijonov dolarjev, do konca veljavnosti koncesije pa 80 milijonov dolarjev.

Avstralija: Protestni val zaradi množičnega odpusta delavcev

09. 04. 1998 08.32

Po odpustu približno 1400 pristaniških delavcev so v številnih mestih po vsej Avstraliji včeraj potekale demonstracije sindikalno organiziranih delavcev in uslužbencev. Demonstranti so napovedali množične proteste, s katerimi naj bi dosegli razveljavitev vala odpustov, ki ga je pred tem odobrilo avstralsko zvezno sodišče.

Kofija Annana bi bilo treba prebičati

05. 04. 1998 09.14

Te dni je kar nekaj prahu dvignila opazka enega najbolj vplivnih Republikancev v ameriškem kongresu Geralda Salomona, ki je konec marca izjavil, da bi bilo treba generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana "prebičati".

Mali Bill srečal velikega soimenjaka

03. 04. 1998 10.31

6-letnemu Senegalcu Billu Clintonu so se uresničile sanje: spoznal je svojega slavnega soimenjaka, ameriškega predsednika, ki se je moral močno skloniti, da je dečku lahko stisnil roko. Bill Clinton Jr. Diack - to je dečkovo polno ime - se je rodil v neki vasici na severu Senegala 28. oktobra 1992, krstili pa so ga prav na dan, ko je bil Bill Clinton izvoljen za predsednika ZDA. Fantičkov oče, goreč privrženec demokratskega kandidata, se je odločil, da sina poimenuje po njem.

Pri 38 letih rodila 22. otroka

31. 03. 1998 09.20

38-letna bolgarska Romkinja je te dni povila 22 otroka. Cvetana Stefanova je 4,8 kilograma težkega dečka rodila v soboto. Bolgarski dnevnik Trud je tudi poročal, da je Cvetana poročena že od 15 leta in da je od poroke rodila po enega otroka na leto. Ženska je iz bolgarske vasi Kiselovo, 200 kilometrov severno od Sofije, in je tako kot njen mož brezposelna. Skupaj s 17 otroki in možem živi v hiši brez elektrike in tekoče vode. Pet njunih otrok pa živi v državnih domovih za otroke.

Očetov priimek v Španiji nič več na prvem mestu

31. 03. 1998 09.19

Očetov priimek v prihodnje v Španiji ne bo več glavni priimek, temveč bodo lahko španski otroci prevzeli tudi materin priimek. Španci praviloma nosijo dva priimka, in sicer očetovega pred materinim. V skladu z osnutkom zakona, ki ga je parlamentu predstavilo nekaj strank, bodo lahko starši v prihodnje spremenili vrstni red priimkov, ali pa bodo otroku nadeli le enega od priimkov. S sprejetjem zakona bi se končalo krivično izginjanje ženske rodovne linije, je menila poslanka skrajne levice Merce Rivadulla. Nekatere države Evropske unije so nedavno sprejele podobne reforme, med njimi tudi Nemčija, Portugalska in Finska, medtem ko v Franciji in Italiji očetov priimek ostaja na prvem mestu.