energetske

Skupina Petrol z rekordnimi prihodki in 12-milijonsko izgubo

20. 01. 2023 14.57

Skupina Petrol je po preliminarni nerevidirani oceni lani ustvarila rekordnih 9,4 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je 56 odstotkov nad planom. Predlani so ti znašali nekaj manj kot pet milijard evrov. Za leto 2022 je skupina načrtovala 158,3 milijona evrov čistega dobička, na koncu je beležila 12,1 milijona evrov izgube.

'Zdaj je ključni trenutek, da se Ukrajini pošlje vse, kar potrebuje za zmago'

20. 01. 2023 06.00

Andrij Jermak, desna roka ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, je na WEF v Davosu spregovoril o formuli za mir, ki jo je pripravil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Dejal je, da upajo, da bo načrt podprla tudi Kitajska, ki sicer zaenkrat podpira Rusijo, vendar ukrajinska stran zaradi tega na račun Kitajske ni izrekla veliko kritik. Ponovil je prošnjo Ukrajine, da potrebujejo več orožja, želijo tudi nove sankcije proti Rusiji. Glede morebitne eskalacije konflikta pa je dejal, da je težko napovedovati poteze države, ki je leta lagala, da ne bo napadla svoje sosede. Je pa zagotovil, da se v Ukrajini ne ukvarjajo veliko s povojno usodo Rusije, saj so osredotočeni na to, da dosežejo svoje cilje.

Velenjski župan zaradi napovedi o zvišanju cene toplote pisal Golobu

19. 01. 2023 15.58

Velenjski župan Dermol je v odprtem pismu premierju Golobu izrazil razočaranje nad zadnjim dopisom Teša, da naj bi se cene toplote za končne odjemalce še povečevale. To je za lokalno skupnost nesprejemljivo, je navedel in predsednika vlade prosil, da pripomore k zamrznitvi aktivnosti energetskih družb glede sprememb cene toplote.

Po protestu: Komunala Trbovlje s popusti in obročnim odplačevanjem

19. 01. 2023 15.02

Komunala Trbovlje, pred katero se je v sredo zbralo okoli 100 ljudi in protestiralo zaradi visokih položnic za elektriko, je sprejela ukrepe za blažitev energetske draginje. Prvi ukrep je tako 15-odstotni popust na strošek variabilnega dela ogrevanja, ki ga bodo upoštevali za gospodinjstva, ki so priključena na daljinsko ogrevanje v Trbovljah.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Nadaljevalo se je ohlajanje gospodarske aktivnosti, napovedi pesimistične

17. 01. 2023 12.25

V zadnjem četrtletju lani se je v večini dejavnosti nadaljevalo ohlajanje gospodarske aktivnosti. Prihodka v trgovini in ostalih tržnih storitvah sta se oktobra zmanjšala, tudi izvoz blaga v države EU se je nadalje zmanjšal, ugotavlja Umar. Raziskava med vodilnimi pa kaže, da jih skoraj 75 odstotkov meni, da bo upadla tudi gospodarska rast. Gre za najbolj pesimistično napoved v zgodovini raziskave, opozarjajo v družbi PricewaterhouseCoopers.

Krški nuklearki okoljsko soglasje za podaljšanje obratovanja

16. 01. 2023 09.42

Ministrstvo za okolje in prostor je Nuklearni elektrarni Krško (Nek) izdalo okoljsko soglasje za podaljšanje obratovanja. S tem je zaključen postopek presoje vplivov na okolje, ki so ga v Neku opravili po lanskem remontu, s katerim so elektrarno pripravili na obratovanje za dodatnih 20 let, do leta 2043.

Politiki ne želijo (več), da se jih vidi v družbi elite in sredi razkošja?

16. 01. 2023 09.10

Večji del leta je Davos zgolj priljubljeno smučišče visoko v švicarskih Alpah. Potem pa pride tisti teden v januarju, ko se tja obrne svetovna pozornost, saj se tam elita zbere na letnem srečanju Svetovnega gospodarskega foruma (WEF). Razpravljajo o vizijah za prihodnost in perečih dnevnih temah, s tem pa po eni strani razkrivajo, kako razmišljajo voditelji, po drugi strani pa občasno razburjajo z idejami in hranijo strahove ljubiteljev teorij zarote.

Greta protestirala z Nemci, spremenjeno vasico označila za 'Mordor'

14. 01. 2023 21.41

V bližini nemške vasice Lützerath na zahodu države so se danes nadaljevali protesti proti širitvi tamkajšnjega premogovnika in posledičnemu rušenju celotne vasi. Shoda se je udeležila tudi švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg, ki je v Lützerath sicer prispela že v petek, in kritizirala nemško stranko Zeleni, saj podpirajo rušenje. Spremenjeno vasico je označila za Mordor, temno deželo v Gospodarju prstanov.

Ne Loredan, pripravo zdravstvene reforme bo koordiniral Golob

13. 01. 2023 18.21

Delo je začela medresorska delovna skupina za zdravstvo, ki bo bdela nad pripravo zdravstvene reforme, neposredno pa jo koordinira predsednik vlade Robert Golob. Ureditev zdravstvenega sistema je namreč ena glavnih prioritet predsednika vlade in vlade v prihodnjih dveh letih, so ob tem sporočili iz urada vlade za komuniciranje (Ukom).

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu

13. 01. 2023 09.35

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Dobaviteljem odškodnina zaradi prodaje energentov po omejeni ceni

12. 01. 2023 13.21

Vlada je sprejela dve uredbi, s katerima se bo dobaviteljem električne energije in zemeljskega plina zagotovilo nadomestilo, ker morajo energente prodajati po najvišji določeni ceni. Vrednost ukrepa je po besedah ministra za infrastrukturo Bojana Kumra od 340 do 350 milijonov evrov na letni ravni.

ZAE za vodenje pogovorov COP28 imenovali vodjo naftne družbe

12. 01. 2023 10.09

Za predsednika COP28 v Dubaju, ki bo konec leta, so imenovali vodjo ene največjih svetovnih naftnih družb, sultana Ahmeda Al Jaberja, ki je tudi minister za trgovino in podnebni odposlanec gostiteljev COP28, Združenih arabskih emiratov. Aktivisti pravijo, da mora odstopiti s funkcije predsednika v naftnem podjetju, saj gre za očitno navzkrižje interesov. Menijo, da nekdo, ki deluje v naftni industriji, morda ne bo prisilil držav k hitremu zmanjšanju proizvodnje in uporabe fosilnih goriv, kar je po mnenju znanstvenikov ključnega pomena za preprečevanje nevarnih podnebnih sprememb.

Višje plače: kdo jih dobi, kdo jih želi, kdo jih bo plačal. Pa nova lestvica?

11. 01. 2023 17.35

Kaj se je zgodilo s plačnim sistemom? Grožnje s stavkami so se očitno izplačale, Fides je v pogajanjih dosegel dovolj, da je preklical stavko, pogajanja s Svizom so prinesla dogovor o plačah pomočnic vzgojiteljic in mladih raziskovalcev ter asistentov, zelo hitro pa so bili s svojimi zahtevami uspešni v pravosodju, saj je premier Robert Golob pravosodnim funkcionarjem obljubil dodatek v višini 600 evrov bruto. Dogovori so zdaj povečali nezadovoljstvo in apetite tudi pri nekaterih drugih skupinah, glavno vprašanje pa je: kdo in kako bo plačal za to, da si je vlada z dogovori kupila nekaj miru?

Gospodarstveniki svarijo: minimalna plača se bo preveč zvišala

06. 01. 2023 06.00

Minimalna plača se bo zvišala preveč, svarijo gospodarstveniki, ki jih napovedan dvig minimalne plače za 100 evrov še posebej skrbi zaradi energetske krize. Na Gospodarski zbornici Slovenije sicer podpirajo uskladitev bruto minimalne plače z medletno decembrsko inflacijo, ki ohranja kupno moč tistih z najnižjimi plačami, nasprotujejo pa uskladitvi, kot jo predlaga minister za delo Luka Mesec. V Obrtno-podjetniški zbornici pa ob tem poudarjajo, da je napovedani dvig večji, kot je bilo predvideno, in da bo glede na energetsko draginjo, s katero se srečujejo podjetja, povečanje minimalne plače nad zakonsko določeno mejo dodatna obremenitev za podjetja.

Nemčija se je izognila najslabšemu možnemu scenariju gospodarskega zloma

05. 01. 2023 17.53

Nemčija se je za zdaj izognila najslabšemu možnemu scenariju gospodarskega zloma po prekinitvi dobav ruskih energentov, je ob obisku na Norveškem povedal nemški gospodarski minister Robert Habeck. Kot je dejal, bodo trenutne zaloge plina zadostovale do prihodnje zime. Nemčija pa medtem v partnerstvu z Norveško snuje nove energetske projekte.

GZS nasprotuje dvigu minimalne plače za več od medletne inflacije

05. 01. 2023 16.16

Gospodarska zbornica Slovenije podpira uskladitev bruto minimalne plače z medletno decembrsko inflacijo, saj to ohranja kupno moč prejemnikov najnižjih plač, je pa proti uskladitvi, večji od minimalne zakonske obveze, kot se obeta glede na napoved ministra za delo Luke Mesca. GZS prevelik dvig posebej skrbi v luči energetske krize.

V Slovenijo znova alžirski plin, v veljavi novi ukrepi proti energetski krizi

01. 01. 2023 08.23

Veletrgovec s plinom Geoplin odslej zemeljski plin v Slovenijo dobavlja tudi iz Alžirije. Triletno pogodbo za diverzifikacijo nabavnih virov je po prekinitvi dobav iz Rusije novembra sklenil z alžirsko državno družbo Sonatrach. Z novim letom pa so se začeli uporabljati novi ukrepi, namenjeni pomoči v energetski krizi. Na voljo so med drugim subvencije podjetjem za stroške energentov in gospodinjstvom za lesne pelete za ogrevanje, regulirane so cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, pa tudi cene elektrike in plina za javne zavode in občine.

Golob zaželel, da v letu 2023 Slovenijo popeljemo v boljšo prihodnost

30. 12. 2022 08.03

Leto, ki je za nami, je bilo leto velikih izzivov, je v novoletni poslanici poudaril premier Robert Golob. Kljub pandemiji covida-19, vojni v Ukrajini in draginji je po njegovih besedah to leto v slovensko družbo prineslo marsikaj pozitivnega. Novoletno poslanico je izrekla tudi Urška Klakočar Zupančič. Državljane je predsednica DZ pozvala k medsebojnemu spoštovanju, sodelovanju in povezanosti.

Slovenija v Ukrajino poslala opremo: 'Svetloba in toplina' za vsaj 10.000 ljudi

29. 12. 2022 18.57

Iz državnega logističnega centra Roje se je proti Ukrajini odpravil tretji tovornjak, na njem pa več kosov opreme, ki so jo slovenska energetska podjetja podarila Ukrajini. Transformatorje, agregate, gorilnike, elektromotorje in drugo opremo v vrednosti 336.484 evrov je na poziv predsednika vlade Roberta Goloba zbralo devet slovenskih elektro podjetij.

Kakšne so gospodarske napovedi za naslednje leto? 'Marsikaj se spreminja'

29. 12. 2022 06.00

Gospodarske napovedi za prihodnje leto niso obetavne. Da pričakuje katastrofalno leto, je ob podelitvi zlatega ključa nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju dejal tudi predsednika Kluba slovenskih podjetnikov Joc Pečečnik. Na gospodarskem ministrstvu se z napovedjo strinjajo in pravijo, da bo treba odgovoriti s prenovljeno gospodarsko politiko. Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež in podjetnik Joc Pečečnik sta govorila tudi o dragi električni energiji in Dončiću kot blagovni znamki.

Odrast kot rešitev za podnebno katastrofo?

26. 12. 2022 06.00

Antropogene podnebne spremembe so verjetno daleč največji izziv, s katerim se sooča in se bo še dolgo v prihodnosti soočalo človeštvo. So družbeni problem, glede katerega smo v preteklosti naredili skoraj nezamisljivo premalo in glede katerega moramo danes zelo hitro narediti še veliko več. Ideje, kaj storiti, so različne. Verjetno največji idejni dvoboj trenutno je med t. i. paradigmo zelene rasti (mainstreamovski pogled) in paradigmo odrasti. Prvo se običajno kritizira, češ da preveč zasanjano verjame v vzdržnost kapitalističnega statusa quo, drugo se napada, češ da je nepotrebno in predvsem nerealistično antikapitalistična.

Izredne razmere v ZDA: temperature se bodo spustile pod minus 40 stopinj Celzija

23. 12. 2022 07.39

Strokovnjaki opozarjajo, da lahko nizke temperature, ki pustošijo po Kanadi in ZDA, povzročijo ozebline na goli koži že v petih do 10 minutah. Temperature se bodo namreč do konca tedna lahko spustile tudi do minus 45 stopinj Celzija, ponekod celo do minus 56 stopinj Celzija. Kar za 60 odstotkov prebivalcev veljajo rdeča vremenska opozorila.

'Državo moramo čuvati in jo imeti radi. Radi, ker je naša.'

22. 12. 2022 17.54

"Pred vami stojim kot prva predsednica Republike Slovenije. Ne le samozavestna, odločna, pogumna in močna, temveč tudi ranljiva, polna čustev in sanj. Sanj o lepšem jutri. To so tiste sanje, ki so nam bile dovoljene ob razglasitvi samostojnosti naše države," je svoj prvi nagovor kot predsednica države začela Nataša Pirc Musar.

Aleksander Zupančič odstopil s čela Elektra Ljubljana

22. 12. 2022 13.21

Aleksander Zupančič je konec minulega tedna odstopil s položaja predsednika uprave Elektra Ljubljana. Zaradi vodenja večinsko državnega elektrodistribucijskega podjetja Zupančičevo članstvo v nadzornem svetu Petrola ni skladno z zakonom o SDH, zato so v državnem holdingu predlagali njegovo menjavo.

Petrol na skupščini ne bo odločal o zamenjavi nadzornika

22. 12. 2022 10.00

Na torkovi skupščini delničarjev Petrola ne bodo odločali o predlogu SDH za zamenjavo nadzornika Aleksandra Zupančiča z Rokom Ponikvarjem. Iz Petrola so namreč sporočili, da "zaradi administrativne napake" zahteva za dopolnitev dnevnega reda ni bila objavljena na spletnih straneh Ajpesa. O menjavi naj bi zdaj odločali 23. januarja.

Vlada se je držala pravil EU, a nekatere druge države ukrepajo po svoje

20. 12. 2022 19.08

Slovenija bo po besedah predsednika vlade Roberta Goloba sledila morebitnim ugodnejšim okvirjem drugih članic EU za pomoč gospodarstvu zaradi visokih cen energentov, če bodo te pred tem dobile zeleno luč Evropske komisije. Golob je po srečanju z gospodarstveniki izrazil tudi zadovoljstvo nad padcem cen elektrike v zadnjih dneh. Vseeno pa vsi v gospodarstvu niso zadovoljni.

Golob za Politico: EU mora sprejeti trajno omejitev cen plina

19. 12. 2022 15.57

Predsednik vlade Robert Golob je v intervjuju za vplivni bruseljski časnik Politico povedal, da bi morala Evropska unija namesto začasnih ukrepov za ublažitev posledic visokih cen plina, ki jih predlaga Evropska komisija, razmisliti o sprejetju trajne omejitve cen plina. "EU potrebuje stalno, a popolnoma dinamično kapico na cene plina, da bi preprečili skokovito naraščanje cen," je dejal. Usklajen pristop držav bo po njegovem mnenju pripeljal do tega, da nas prihodnje leto ne bo skrbelo zaradi nove energetske krize.

Nemčija je odprla prvi terminal za utekočinjeni plin

17. 12. 2022 15.54

Nemci so odprli prvi lasten terminal za utekočinjen zemeljski plin, s katerim si obetajo olajšanje energetske krize. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil kancler Olaf Scholz, ki je ob prerezu rdečega traku dejal, da rekorden čas izgradnje kaže na to, da je država sposobna novih začetkov.

'To so poskusi diskreditacije. Sanja se mi ne, za kaj gre tokrat'

16. 12. 2022 17.21

Predsednik vlade Robert Golob je ob boku izjave o podelitvi statusa kandidatke za članstvo EU Bosni in Hercegovini odgovarjal tudi na novinarska notranjepolitična vprašanja. "Darko Muženič je bil ena prvih žrtev prejšnje vlade. Gre za človeka, ki je bil razrešen z enim samim razlogom: da poveljstvo prevzame politika," je dejal o očitkih, da naj bi si prizadeval, da se na vrh Nacionalnega preiskovalnega urada vrne Muženiča. Da naj bi Policija in tožilstvo zoper Gen-I in njegove odgovorne osebe vodila predkazenski postopek, je sicer izvedel šele iz medijev. Verjame sicer, da bodo organi ustrezno ukrepali in, če ga bodo kontaktirali, bo z njimi tudi polno sodeloval, je zagotovil.