energetske

Gen-I: Prekrškovni postopki so politično motivirani

03. 12. 2021 16.58

V družbi Gen-I vidijo v prekrškovnih postopkih, ki jih je v povezavi s plačami vodilnih zoper štiri energetske družbe uvedlo gospodarsko ministrstvo, političen motiv. O njih namreč niso bili uradno obveščeni, pač pa so zanje izvedeli prek družbenih omrežij. Cilj je škodovati ugledu družbe in njenemu dosedanjemu vodstvu, so sporočili.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?

02. 12. 2021 06.00

Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki

02. 12. 2021 06.00

V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

V Ljubljani 20-odstotna podražitev ogrevanja, Petrol zvišal cene elektrike in plina

01. 12. 2021 07.38

V Ljubljani je od danes dražje ogrevanje iz sistema daljinskega ogrevanja. Energetika Ljubljana je namreč za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote, kar se bo na računih uporabnikov odrazilo kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Petrol pa bo z današnjim dnem zvišal cene električne energije in zemeljskega plina.

Petrol in Gen-I: Elektrike imamo dovolj tudi za nove stranke

01. 12. 2021 17.30

Iz družb Petrol in Gen-I so sporočili, da so pripravljeni poskrbeti za gospodinjstva, ki jim bo Telekom Slovenije s 1. januarjem 2022 prenehal dobavljati električno energijo. V podjetju Gen-I obsojajo "nepošteno poslovno prakso" Telekoma Slovenije, ki je odjemalcem sporočil, da morajo za novega dobavitelja v enem mesecu poskrbeti sami. Kot zagotavljajo v družbi, jim bodo ponudili enake cene dobave elektrike, kot jih zagotavljajo svojim odjemalcem.

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?

01. 12. 2021 06.00

Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Energetika Ljubljana s podražitvami, zaradi visokih cen razrešen direktor Energetike Maribor

30. 11. 2021 18.03

Mariborski župan Saša Arsenovič je v torek popoldne sklical sestanek vodij svetniških skupin, s katerimi so govorili o možnih ukrepih zaradi visokih cen ogrevanja v mestni občini, ki so trenutno celo najvišje v Sloveniji. Zaradi nastalih razmer je nadzorni svet Energetike Maribor razrešil dolgoletnega direktorja Energetike Maribor Alana Perca. Z decembrom bo sicer tudi Energetika Ljubljana za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote v daljinskem ogrevanju Ljubljane, dvig pa se bo na račun uporabnikov izrazil kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Ceni zemeljskega plina in elektrike pri Energetiki Ljubljana za zdaj ostajata nespremenjeni.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih

29. 11. 2021 06.00

Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

'Po volitvah se bo treba soočiti z razsutimi javnimi financami in kaosom v vseh sistemih'

27. 11. 2021 10.56

Prvak LMŠ Marjan Šarec je na programskem kongresu stranke poudaril, da je pogled LMŠ usmerjen v čas po volitvah, ko se bo treba "soočiti z vsemi posledicami zdajšnje vladavine", od razsutih javnih financ do kaosa v vseh sistemih. Razvojno naravnan program tako predlaga rešitve za normalizacijo, ki bo temeljila na demokratičnih vrednotah, pravi.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

V Nemčiji in Italiji v večji policijski akciji razbili mrežo za pranje denarja

23. 11. 2021 18.53

Policijske sile v Nemčiji in Italiji so usklajeno izvedle racije proti mreži za pranje denarja, so sporočili z agencije Eurojust. Kriminalci so v okviru prevare trgovali z izkaznicami o energetski učinkovitosti, pri tem pa so pridobili več kot 27 milijonov evrov. Aretirali so 22 ljudi.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Skupina Petrol v devetih mesecih z višjimi prihodki in dobičkom

19. 11. 2021 09.31

Skupina Petrol je v devetih mesecih leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečala prihodke za 34 odstotkov na 3,1 milijarde evrov. Čisti dobiček se je povzpel za 125 odstotkov na 91,2 milijona evrov. Skupina je po besedah predsednice uprave Nade Drobne Popović na dobri poti, da preseže za letos zastavljene cilje.

Kaj lahko urbana območja storijo, da dosežejo zmanjšanje emisij ogljika?

18. 11. 2021 16.00

Urbana območja, kjer živi več kot polovica svetovne človeške populacije, izjemno prispevajo k emisijam ogljika. Do sredine stoletja se bo število vseh ljudi na planetu, ki živijo na urbanih območjih, še povečalo. Toda mesta so že zdaj odgovorna za 60 odstotkov naših emisij toplogrednih plinov. Z naraščanjem mestnega prebivalstva pa se bo povečal tudi njihov vpliv na podnebje.

Vrtovec: Za zeleni prehod bo treba odpreti pot tudi jedrski energiji

16. 11. 2021 14.09

Slovenija ima po besedah infrastrukturnega ministra Jerneja Vrtovca priložnost, da kljub zaostanku naredi preboj pri zelenem prehodu in zasledovanju brezogljične družbe. Izziv je velik, a pripravljene so pravne podlage in zagotovljeni finančni viri, pravi in opozarja, da pa je treba odpreti pot obnovljivim virom energije, pa tudi jedrski energiji.

'Vlada naj zaradi rasti cen energentov hitro ukrepa'

16. 11. 2021 11.02

V DZ se je nadaljevala razprava o ukrepih za pomoč najranljivejšim zaradi povišanja cen energentov. Medtem ko koalicija izpostavlja delujoč ukrep regulacije cen kurilnega olja in poudarja, da ima pripravljene nekatere druge ukrepe, opozicija meni, da to ni dovolj in je treba ukrepati takoj.

Nemški energetski regulator ni prižgal zelene luči za Severni tok 2

16. 11. 2021 12.09

Nemški energetski regulator je sporočil, da je prekinil postopek certificiranja plinovoda Severni tok 2 za črpanje ruskega plina in dejal, da mora konzorcij s sedežem v Švici ustanoviti podjetje po nemški zakonodaji, da bi pridobil obratovalno licenco.

SDH pričakuje pravočasno imenovanje uprave Gen-I

15. 11. 2021 16.31

Slovenski državni holding je na predsednika nadzornega sveta Gen Energije naslovil pričakovanja, da vse napore usmeri v pravočasno imenovanje kompetentnega vodstva družbe Gen-I, s čimer bodo omogočeni nemoteno poslovanje družbe ter njena nadaljnja rast in razvoj. Sedanjemu vodstvu z Robertom Golobom na čelu namreč 17. novembra poteče mandat.

V četrtek potrdili 3431 okužb, minister Poklukar pomaga v UKC Ljubljana

12. 11. 2021 09.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v četrtek ob 9118 opravljenih testih PCR potrjenih 3431 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 37,6-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 40.869 aktivnih primerov okužb. Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da širijo covidni oddelek, zanj pa potrebujejo dodaten kader. Medtem minister za zdravje Janez Poklukar v UKC Ljubljana pomaga pri zdravljenju covidnih bolnikov. Prostovoljci Rdečega križa, ki so pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije, pa bodo delo na covidnih oddelkih začeli naslednji teden.

Rolls-Royce bo gradil male jedrske reaktorje

09. 11. 2021 13.15

Britanski proizvajalec letalskih motorjev Rolls-Royce je napovedal vstop na trg malih jedrskih reaktorjev. Za ta namen je ustanovil enoto za male modularne reaktorje (SMR), ki jih je mogoče večinoma sestaviti v tovarni in so veliko cenejši od velikih običajnih jedrskih reaktorjev.

5G – mobilno omrežje za neslutene možnosti razvoja

01. 11. 2021 00.15

Svet se razvija s silovito hitrostjo in se bo v prihodnje še hitreje, predvsem zahvaljujoč mobilni tehnologiji pete generacije 5G. Ta prinaša neslutene možnosti napredka in razvoja, ki jih bomo izkoriščali na številnih ravneh. Hitrosti bodo z novo tehnologijo občutno višje, več bo pasovne širine, delovanje bo boljše.

Janša: Jedrska energija bi lahko nadomestila premog in nafto, srečal se je tudi z Vučićem in Babišem

01. 11. 2021 18.01

Predsednik vlade Janez Janša se udeležuje Mednarodne podnebne konference COP26 v Glasgowu na Škotskem. Tam je v nagovoru svetovnim voditeljem pozval, da je skrajni čas, da izoblikujemo pot do podnebnega cilja 1,5 stopinje. Odmik od premoga in nafte sta po njegovih besedah ključna, rešitev vidi v jedrski energiji. Izpostavil je tudi, da je Slovenija sprejela dolgoročno strategijo do podnebne nevtralnosti leta 2050, a številne strokovne in okoljske organizacije so kritične in so že večkrat opozorile, da je ta premalo ambiciozna in da bi morali izpuste toplogrednih plinov drastično zmanjšati že do leta 2030. Ob robu se je Janša sicer srečal s številnimi državniki, tudi s predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem in češkim premierjem Andrejem Babišem.

Putin in Ši na vrhu G20 za medsebojno priznavanje potrdil o cepljenju

30. 10. 2021 19.27

Ruski predsednik Vladimir Putin se je v videonagovoru na vrhu skupine 20 gospodarsko najmočnejših držav zavzel za čimprejšnje medsebojno priznavanje potrdil o cepljenju proti covidu-19, so sporočili iz Kremlja. Podobno se je zavzel tudi kitajski predsednik Ši Jinping, ki je pozval tudi k sprostitvi patentne zaščite cepiv.

'Samo z obnovljivimi viri energije ni mogoče doseči energetske neodvisnosti Evrope'

27. 10. 2021 07.00

Kako se bo Evropska unija spopadla z rastočimi cenami energije in posledicami, ki jih dražja elektrika, plin, goriva prinašajo za vsakega od nas, za podjetja? Neenotno, je odgovor, ki smo ga slišali po izrednem sestanku ministrov EU za energijo, ki ga je sklical infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Da bi morali biti ukrepi na ravni Evropske Unije odločnejši, najglasneje zahteva Španija, ki ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina.

EU dosegla podnebne cilje za leto 2020, Sloveniji pri enem spodletelo

26. 10. 2021 14.45

Evropska agencija za okolje je sporočila, da je Evropska unija, kot kažejo doslej zbrani podatki, dosegla podnebne cilje za leto 2020. Cilji so bili zastavljeni na področju zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov ter povečevanja deleža obnovljivih virov energije in energetske učinkovitosti. Kot kaže, je Sloveniji pri enem spodletelo.

EU neenotna glede ukrepanja v energetski krizi

26. 10. 2021 06.19

Razprava ministrov EU za energijo na današnjem izrednem sestanku v Luksemburgu je pokazala, da članice niso enotne glede vprašanja, ali je pri spoprijemanju s posledicami rastočih cen energije smiselno sprejemati konkretne intervencijske ukrepe na ravni EU, je po zasedanju povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Ponudniki dražijo energente, odjemalce pa pošiljajo po pomoč k humanitarnim društvom

23. 10. 2021 20.05

Medtem ko cene energentov letijo v nebo, je na drugi strani vse več energetske revščine. Številni trepetajo pred zimo, saj so zneski na položnicah čedalje višji. O stiskah priča tudi zgodba gospe z Dolenjske, ki že dalj časa ni bila zmožna plačevati računov za ogrevanje. Ker se je dolg večal, gospa pa se je zdaj znašla na mrzlem, jo je Petrol naslovil na humanitarno društvo UP-ornik, ki ga vodi Boris Krabonja. Ta opozarja na paradoks, ko ponudniki dražijo energente, hkrati pa odjemalce pošiljajo po pomoč k njim. Petrol medtem odgovarja, da jih je društvo pred leti kontaktiralo samo, da jim odstopijo težje primere.

Žižek in Varufakis razglabljala o kapitalizmu in 'tehnofevdalizmu'

21. 10. 2021 21.57

V ljubljanski Cukrarni se je odvil zanimiv pogovor med vodilnim slovenskim filozofom Slavojem Žižkom in nekdanjim grškim ministrom za finance, ekonomistom Janisom Varufakisom, v katerem sta obdelala reševanje grške finančne krize in preučevala, v kakšnem stanju sta danes kapitalizem in svet ter kam nas vodi tehnologija.