energetski trg

EU neenotna glede ukrepanja v energetski krizi
26. 10. 2021 06.19
Razprava ministrov EU za energijo na današnjem izrednem sestanku v Luksemburgu je pokazala, da članice niso enotne glede vprašanja, ali je pri spoprijemanju s posledicami rastočih cen energije smiselno sprejemati konkretne intervencijske ukrepe na ravni EU, je po zasedanju povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Razprava o Poljski in vladavini prava kljub drugačnim napovedim minila mirno
22. 10. 2021 06.20
Razprava voditeljev članic EU o nedavni sodbi poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava, je bila po navedbah virov pri EU "mirna". Predsednik Evropskega sveta, Charles Michel, je po njej sklenil, da je treba nadaljevati politični dialog, da se poiščejo rešitve. Voditelji so opozorili tudi na potrebo po tem, da članice ostanejo budne glede pojava in širjenja morebitnih novih različic novega koronavirusa.

Von der Leynova: Eden od ukrepov ob energetski krizi znižanje davka na elektriko
20. 10. 2021 16.29
Eden od ukrepov, s katerimi bi lahko države zelo hitro odgovorile na rast cene plina, je znižanje davka na ceno električne energije, je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ob tem je opozorila, da se Rusija letos še ni odzvala na večje povpraševanje EU po plinu.

Počivalšek: Vlada v sredo o morebitni regulaciji marž pri kurilnem olju
19. 10. 2021 15.35
GZS zaradi vpliva izjemnega dviga cen energentov na energetsko intenzivno industrijo predlaga prerazporeditev sredstev iz sklada za podnebne spremembe. Pripravila je tudi konkreten predlog sheme za najbolj prizadeta podjetja. V zvezi s problematiko na zbornici pričakujejo čimprejšnje srečanje z ministroma za okolje in za infrastrukturo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem sporočil, da bo vlada v sredo razpravljala o stanju na področju plina, električne energije in naftnih derivatov. Ali in kako bo ukrepala zaradi naraščajočih cen, ni mogel povedati, dejal pa je, da se bo mogoče odločila za reguliranje marž pri kurilnem olju.

Ponovna regulacija marž in energetski vavčer za ogrožena gospodinjstva?
18. 10. 2021 06.23
Vlada bo v luči rastočih cen energentov po besedah premierja Janeza Janše sprejela vse tiste ukrepe, ki so oz. bodo v okviru skupnega evropskega trga dovoljeni. Na njih bodo med drugim spregovorili ta teden na vrhu EU. Med možnostmi je omenil ponovno regulacijo marž in energetske vavčerje za ogrožena gospodinjstva.

Vrtovec o energetski krizi: Trg deluje, Slovenija je na varni strani
14. 10. 2021 15.26
Po današnji seji vlade je minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec spregovoril o energetski krizi. Po njegovi oceni so trenutne razmere v Sloveniji posledica dogajanja na mednarodnih energetskih trgih. Minister ocenjuje, da bistvenih podražitev elektrike pri nas ne bo, razen pri ponudniku, ki je to že napovedal. "Trg deluje in državljani se lahko sami odločite, kdo bo vaš dobavitelj," svetuje.

Putin: Pripravljeni smo okrepiti izvoz plina v Evropo
13. 10. 2021 16.40
V tej težki situaciji je zelo pomembno vzpostaviti dolgoročen mehanizem za stabilizacijo energetskega trga, je ocenil ruski predsednik Vladimir Putin. Na očitke Evrope, da Kremelj ne želi pomagati v evropski plinski krizi, je Putin dejal, da je Rusija pripravljena okrepiti izvoz plina v EU.

Strokovnjaki o podražitvah: 'EU naj ukrepa in uravna ta nesmotrna nihanja'
13. 10. 2021 09.06
Evropska komisija je razgrnila nabor ukrepov za spoprijemanje z visokimi cenami energije. Članice naj bi s kratkoročnimi ukrepi zavarovale še zlasti najranljivejše potrošnike in mala podjetja, na primer s finančno pomočjo ali zamikom plačila računa, srednjeročni ukrepi na ravni EU pa naj bi zagotovili odpornejši evropski energetski trg. Medtem tudi slovenski strokovnjak Peter Novak EU poziva k ukrepanju in opozarja, "da je polovica teh cen povzročena s špekulacijo".

Evropski poslanci zaradi visokih cen energije pozvali k pomoči državljanom in podjetjem
06. 10. 2021 06.14
Evropski poslanci so spričo naraščanja cen energije v Evropi opozorili na nevarnost energetske revščine in pozvali k pomoči ogroženim državljanom in podjetjem, pri čemer pričakujejo ukrepanje Evropske komisije. Te je pričakovati prihodnji teden, je dejala komisarka za energijo Kadri Simson in ob tem pozvala k uresničitvi zelenega dogovora.

Župan Houstona pozval državo, naj plača astronomske račune
22. 02. 2021 08.36
Župan Houstona je zvezno državo Teksas pozval, naj plača nekatere astronomske račune za elektriko, ki so jih prebivalci prejeli prejšnji teden, ko je prevladovalo ledeno mrzlo vreme. Nekateri prebivalci so namreč poročali o računih, ki presegajo 16.000 ameriških dolarjev oziroma 13.000 evrov za nekajdnevno uporabo. Iz okolice Houstona pa prihaja tragična vest, da so v požaru, ker so se želeli ogreti, umrli trije otroci in njihova babica.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov
21. 10. 2020 06.00
Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

Potrdili predlog zakona, ki predvideva ustanovitev 'super agencij'
14. 10. 2020 16.02
Vlada je določila besedilo predloga zakona, ki predlaga spojitve nekaterih javnih agencij. Tako bi iz sedanjih devetih nastali dve t.i. super agenciji. Predlog zakona je sicer sporen, kot opozarjajo nekatere agencije, namreč ta posega v njihovo neodvisnost. Pripravljali so ga v strogi tajnosti, agencije o njem niso bile obveščene. Za razliko od osnutka, ki je v medije prišel pred dnevi, je v sprejetem predlogu predvideno, da člane sveta in uprave obeh organov imenuje DZ. Po naših informacijah imajo pomisleke tudi koalicijski partnerji.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'
05. 10. 2020 15.25
Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".

ZDA: Satelitski posnetki dokazujejo, da za napadi stoji Iran
16. 09. 2019 16.48
Za sobotne napade na dve pomembni nahajališči nafte državnega podjetja Aramco na vzhodu Savdske Arabije so odgovornost prevzeli hutijski uporniki iz sosednjega Jemna. Zdaj pa so ZDA objavile satelitske posnetke obveščevalnih služb, ki naj bi dokazovali, da za napadi dejansko stoji Iran. Prve ugotovitve preiskave napadov je objavila tudi vojaška koalicija pod vodstvom Savdske Arabije. Ti kažejo, da je bil napad izveden z iranskim orožjem.

Trump: ZDA so pripravljene odgovoriti na napad v Savdski Arabiji
16. 09. 2019 07.14
Ameriški predsednik Donald Trump je dejal, da so ZDA pripravljene odgovoriti na napad z droni, v katerem sta bili poškodovani naftni rafineriji v Savdski Arabiji in ki je prepolovil proizvodnjo. Odgovornost za napad so sicer prevzeli jemenski uporniki, a ZDA so s prstom pokazale na Iran. Cene nafte na azijskem trgu so narasle za 10 odstotkov.

'V ospredju hrvaškega predsedovanja bo enotna EU'
03. 09. 2019 15.51
Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman je na Blejskem strateškem forumu predstavil prioritete hrvaškega predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 2020. Zavzemali se bodo za Evropo, ki raste, povezuje, varuje svoje državljane ter je odprta do svoje neposredne soseščine in na globalni ravni, je dejal.

Američani ponujajo energijo, milijarde pa naj bi zabrisale meje med vzhodom in zahodom
05. 06. 2019 16.25
Potrebujemo več povezanosti na transportnem in energetskem področju, zmanjšati moramo razvojni zaostanek za zahodnimi članicami EU. Tako razpravljavci predsedniškega panela, ki je potekal v okviru srečanja pobude Tri morja. Pobuda sicer od razprav prehaja k dejanjem - z ustanovitvijo finančnega sklada pobude, ki bo deloval kot nov vir za financiranje velikih infrastrukturnih projektov.

Slovenija odprta za prihod tehnologije prihodnosti - blockchain
25. 07. 2017 07.00
Pri SunContractu želijo postaviti novo storitev za končne potrošnike v obliki spletne platforme za kupovanje energije. Trgovanje z energijo bo potekalo po sistemu Peer-to-Peer, torej se bo potrošnik lahko odločil, od koga bo kupil elektriko in po kakšni ceni.

Slovenski projekt, ki premika meje
19. 07. 2017 07.26
SunContract je slovenski zagonski projekt s področja energetike, ki želi s pomočjo blockchain tehnologije prebuditi inovacije v zaspanem energetskem sektorju. Namen projekta je postavitev decentralizirane platforme za trgovanje z električno energijo, ki bo omogočala direktno poslovanje med proizvajalci in potrošniki, verige podatkovnih blokov pa bodo skrbele za transparentnost in učinkovitost.

Uporaba blockchain tehnologije v prihodnosti
18. 07. 2017 08.36
Verjetno ste že slišali za kriptovalute in najbolj znanega predstavnika Bitcoin. V zadnjem času postaja Slovenija vse bolj priljubljena za projekte, ki želijo izkoristiti tehnologijo blockchain, ki jo poganjajo različni računalniki po svetu. Vse več domačih inovatorjev poskuša razviti svoje produkte na tej svetovni inovaciji. Slovenija se preko teh projektov uvršča na svetovni zemljevid po inovativnih poslovnih modelih.

Slovenska inovacija, ki prinaša nove rešitve na prodročju energetike
14. 07. 2017 06.30
Pred kratkim smo javnosti predstavili projekt SunContract, ki želi s pomočjo blockchain tehnologije (slovensko: verige podatkovnih blokov) pretresti svetovni energetski trg. Projekt je ravnokar sredi zbiranja sredstev v kriptovaluti Ether, ki jih potrebuje za nadaljnji razvoj.

Boj proti nafti in premogu, a kdo ima prav? Leta 2035 na cestah trideset ali šest odstotkov električnih vozil?
25. 05. 2017 10.21
Sončna energija bo po izračunih CTI do leta 2040 pokrila 23 odstotkov globalnih energetskih potreb, do leta 2050 29 odstotkov. Naftni gigant ExxonMobil se s tem ne strinja. Po njegovih projekcijah bodo obnovljivi viri energije leta 2040 pokrivali le 11 odstotkov svetovnih energetskih potreb.

Cena nafte strmoglavila na najnižjo raven v zadnjih 12 letih: krivci Kitajska in zaloge, BP bo črtal 4000 delovnih mest
12. 01. 2016 20.25
Cene nafte še naprej padajo, članice Opeca naj bi se zato že kmalu sestale na izrednem sestanku, a dejstvo je, da so tudi članice organizacije razdeljene - bogatejše članice ne želijo zmanjšati proizvodnje, medtem ko si revnejše želijo vsaj to.

Greenpeace želi kupiti rudnike rjavega premoga na vzhodu Nemčije
11. 10. 2015 08.38
V nakup rudnikov lignita na vzhodu Nemčije, ki so v lasti švedskega energetskega velikana Vattenfall, se je vmešal zanimiv ponudnik. Greenpeace jih želi kupiti, da bi preprečil odprtje. Mehki rjavi premog ima namreč slab sloves, saj oddaja velike izpuste CO2.

VZEMITE TEH 50 EVROV in zaslužite s trgovanjem z nafto na svetovni borzi!
19. 05. 2015 08.23
Od sredine leta 2014, do danes je cena surove nafte padla iz preko 100 dolarjev po sodčku na 55 dolarjev invprašanje, ki se logično postavlja je,česo te ravni cene dno trenutnega ciklusa. V močnem padajočem trendu od junija preteklega leta do januarja letos je cena padla za okoli 59 %.

Projekta Južni tok definitivno konec, Rusija bo s Turčijo gradila nov plinovod
06. 12. 2014 17.30
Po besedah šefa Gazproma Alekseja Millerja je projekt gradnje plinovoda Južni tok zagotovo zaključen. Zatrdil je, da bo v prihodnosti ključno vlogo za energetsko varnost EU odigrala Turčija, s katero bo Rusija gradila nov plinovod.

FOTO in VIDEO: Polomija Bratuškove: Če že o energetski uniji ne veste prav veliko, povejte kaj o vaših težavah s KPK ...
06. 10. 2014 07.18
Slovenska kandidatka za evropsko poslanko Alenka Bratušek je bila v Evropskem parlamentu zaslišana pred odboroma ENVI in ITRE. Ali je zaslišanje tudi prestala, zaenkrat ni znano, prevladuje pa mnenje, da je bila vse prej kot prepričljiva, na kar so jo med zaslišanjem opozarjali tudi poslanci, ki so zahtevali tudi odgovore glede njenega imenovanja.

Analitik Grošelj: ZDA prisiljene reagirati, širitev IS na ostale države z nafto bi ogrozila globalni mir
26. 09. 2014 10.28
O situaciji v Siriji in Iraku smo se pogovarjali z obramboslovcem in geopolitičnim analitikom Klemnom Grošljem. Pravi, da problem Islamske države ni tako enostaven, kot se morda zdi na prvi pogled, in da skrajnežev zračni napadi ne bodo nikoli povsem ustavili. Kakšna bi bila torej prava rešitev?

V veljavi strožji ukrepi EU proti Rusiji, Slovenija že utrpela za 9 milijonov škode
12. 09. 2014 10.02
V veljavo so stopili novi ukrepi proti ruskim posameznikom, ki naj bi bili v vpleteni v destabilizacijo Ukrajine. Rusija napoveduje protiukrepe, ukrajinski predsednik Porošenko pa je napovedal, da bo Ukrajina prihodnji teden postala pridružena članica EU. Nove sankcije uvedle tudi ZDA.

Stranka Mira Cerarja
16. 06. 2014 06.30
Slovenija je po mnenju SMC v tako globoki krizi predvsem zaradi netransparentnosti, zlorab, neodgovornosti, pomanjkanje strateškega razmisleka in korupcije. Preverite, kaj ponujajo kot recept za rešitev.