enotna

Jerala: Maturanti naj se cepijo takrat, ko pridejo na vrsto, ko bodo cepljeni tisti, ki so najbolj ogroženi
17. 04. 2021 07.00
Kaj prinaša politična odločitev, da dijake, ki bodo letos opravljali maturo, uvrstijo med prioritetne skupine za cepljenje, ko pa po državi ostajajo necepljeni celo 70-letniki? Med drugim naj bi odločitvi botrovalo tudi medijsko poročanje o stiskah dijakov, ki pa jih novica o cepljenju za zdaj ne pomirja. Zanje ostaja še veliko neznank, tudi ta, kaj bo z izpitnimi roki. Kako na uvrščanje dijakov na prednostni seznam za cepljenje gledajo strokovnjaki, je pojasnil Roman Jerala s Kemijskega Inštituta.

Glede domnevno spornih nabav zaščitne opreme zaslišali tudi Poklukarja
14. 04. 2021 16.55
Tudi današnje pričanje direktorjev nekaterih bolnišnic pred preiskovalno komisijo DZ je pokazalo, da se je večina bolnišnic v prvem valu epidemije koronavirusa zaradi pomanjkanja zaščitne opreme znašla v stiski, nekatere tudi zaradi projekta sanacije. Nabave opreme so se večinoma lotevale same in niso čakale na pomoč države.

Vitamin D za starostnike tudi na recept: 'To je velik napredek'
13. 04. 2021 20.02
Vitamin D lajša potek vseh akutnih okužb dihal, tudi covida-19, ugotavlja več neodvisnih raziskav. Zato tudi naša stroka pripravlja nacionalni načrt, kako s tem sončnim vitaminom ustrezno preskrbeti vse prebivalce Slovenije. Zgolj iz hrane in okolja ga namreč ne dobimo dovolj, zato ga je zlasti v zimskem in zgodnje spomladanskem času treba dodajati.

Putin podpisal zakon, ki bi mu omogočil še dva mandata v Kremlju
05. 04. 2021 16.30
Ruski predsednik Vladimir Putin bi lahko ostal na oblasti vse do leta 2036. Potem ko je spodnji dom ruskega parlamenta, duma, marca sprejel zakon, ki mu omogoča vnovično kandidaturo za predsednika, ga je Putin zdaj tudi uradno podpisal. Sprejem zakona so sicer utemeljili z uskladitvijo volilne zakonodaje s spremembo ustave, ki velja od lanskega poletja po njeni potrditvi na referendumu.

11 dni dolga zapora javnega življenja: vlada pritrdila stroki, vračajo se maske na prostem
28. 03. 2021 15.25
Vlada je obravnavala predlog strokovne skupine o 11 dni dolgem zaprtju države in ga tudi sprejela. Predlog strokovne skupine temelji na številkah, ki kažejo naraščanje števila okužb in hospitalizacij ter pod vprašaj znova postavljajo trdnost slovenskega zdravstvenega sistema, saj bi lahko potrebe po intenzivnem zdravljenju presegle celo številke, ki smo jih videli na vrhuncu drugega vala okužb. Stroka sicer poudarja, da je glede ukrepov enotna.

Povsem enotna strokovna skupina predlaga popolno zaporo: Z ukrepi kupujemo čas
28. 03. 2021 07.30
"Razlika med ukrepanjem in neukrepanjem je 500 smrti do poletja," poudarja minister za zdravje. Enotna strokovna skupina pa vladi predlaga 11-dnevno zaprtje države. Vsakega posameznika prosijo, da prispeva k uspehu ukrepov. Po javnem posvetu o ukrepih je o njih odločala vlada in jih tudi sprejela.

V soboto ob 3461 testih potrdili 640 novih okužb
28. 03. 2021 10.20
V soboto so potrdili 640 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 3461 PCR-testiranj, kar pomeni, da je bilo pozitivnih 18,5 odstotka. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 499 oseb, 105 bolnikov je na intenzivni negi, sedem jih je umrlo.

Stroka za stroge ukrepe med prazniki, končno besedo bo imela vlada
27. 03. 2021 19.36
Tretji val epidemije je vse močnejši, število okužb je zraslo krepko čez tisoč, v petek so jih našteli 1253. Predloge ukrepov za zajezitev epidemije pretresa strokovna skupina. Če se bomo odločili za popolno zaprtje javnega življenja, bomo to storili s težkim srcem, pravi Milan Krek. A vseeno je stroka enotna, da je med prihajajočimi prazniki treba uvesti stroge ukrepe. Po naših informacijah naj bi strokovna skupina predlagala 11 dni strogih ukrepov, nato pa ukrepanje po vladnem semaforju. Končna odločitev pa je v rokah vlade, ki bo zasedala danes.

Zorčič: Bili smo zelo potrpežljivi, a zadeve so se nalagale in nalagale
27. 03. 2021 07.00
To, kar se dogaja v zadnjem času, je navadna ugrabitev stranke in čiščenje drugače mislečih. Pričakovali bi, da bi se predsednik za porazno bilanco svojega vodenja pogledal v ogledalo in prevzel odgovornost, pa se to ni zgodilo. S takšnimi očitki Zdravku Počivalšku so poslansko skupino SMC zapustili Igor Zorčič, Janja Sluga in Branislav Rajić, ki z nekdanjim poslancem Desusa, Jurijem Lepom, ustanavljajo novo poslansko skupino.

Novo poslansko skupino bo vodila Janja Sluga
26. 03. 2021 10.23
Politične karte v državnem zboru so se, v skladu z napovedmi in ugibanji, znova premešale. Trije poslanci SMC - dosedanja vodja Janja Sluga, predsednik DZ Igor Zorčič in poslanec Branislav Rajić so izstopili iz poslanske skupine SMC. Skupaj s poslancem Jurijem Lepom, ki je izstopil iz poslanske skupine DeSUS, bodo oblikovali novo poslansko skupino. Vodila jo bo Sluga. Zorčič je dejal, da bo o njegovi funkciji predsednika DZ odločal DZ. Medtem pa je po odhodu Sluge novi vodja poslanske skupine SMC, ki bo odslej štela le pet poslancev, postal Gregor Perič.

Načrt za okrevanje naj bi bil bistveno drugačen od prvotnih osnutkov
26. 03. 2021 17.16
Pahor je na Brdu pri Kranju pripravil konferenco o osnutku načrta za okrevanje in odpornost. Po besedah pristojnih je trenutna različica dokumenta bistveno drugačna od prvotne, umaknjene so nekatere za del javnosti sporne vsebine. Na posvetu je bilo slišati npr. pozive k večji ambicioznosti dokumenta.

V Italiji odkrili 29 milijonov odmerkov cepiva AstraZenece
24. 03. 2021 11.56
Italijanske oblasti so v proizvodnem obratu v mestu Agnani, jugovzhodno od Rima, odkrile 29 milijonov odmerkov cepiva AstraZenece, poroča La Stampa. Po pisanju časnika gre verjetno za odmerke, ki so jih proizvedli v nizozemski tovarni AstraZenece Halix, ki sicer od EU še ni dobila zelene luči za proizvodnjo.

Tudi Slovenija na pogovor poklicala kitajskega veleposlanika
24. 03. 2021 15.32
Kitajski povračilni ukrepi v odziv na sankcije EU zaradi kršenja človekovih pravic Ujgurom so skregani s temeljnimi vrednotami EU, je danes poudaril zunanji minister Anže Logar. Ministrstvo za zunanje zadeve pa je na pogovor na ministrstvo pozvalo veleposlanika Ljudske republike Kitajske v Sloveniji Vanga Šunkinga.

'Suzuki je najbolj homogena ekipa v karavani'
23. 03. 2021 11.22
Dolgoletni prvi mož Suzukija Davide Brivio se je po koncu pretekle šampionske sezone, ko je naslov svetovnega prvaka osvojil Joan Mir, presenetljivo poslovil od moštva in postal dirkaški direktor ekipe formule 1 Alpine F1. Brivio je sicer eden glavnih 'krivcev' za presenetljiv naslov svetovnega prvaka v razredu motoGP katalonskega dirkača Mira, a so v taboru Suzukija prepričani, da tudi po njegovem odhodu Suzuki ostaja konkurenčen najboljšim. Ta konec tedna, v petek s prenosi prostih treningov na VOYO, se končno začenja nova motociklistična sezona.

Nas čakajo strožji ukrepi? Neuradno večjega zaostrovanja ne bo
22. 03. 2021 19.35
Epidemiološka slika se slabša, po ocenah Instituta Jožef Stefan se Slovenija bliža rdeči fazi. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar in direktor NIJZ Milan Krek sta zadnje dni sicer napovedovala, da bo zaradi vse slabših epidemioloških razmer potrebno sprejeti nove ukrepe. A po neuradnih informacijah strokovna skupina ne bo predlagala pomembnejšega zaostrovanja ukrepov. Svoje odločitve bo sicer strokovna skupina v sredo sporočila vladi, ta pa bo odločila o ukrepih.

Počivalšek: Prizadevam si, da bo v stranki ostal ves njen potencial
22. 03. 2021 16.39
Kako enotna je še poslanska skupina koalicijske SMC? Besede kritike v zadnjem času letijo predvsem s strani Janje Sluga in Igorja Zorčiča, predsednik SMC Zdravko Počivalšek pa glede njunega morebitnega odhoda odgovarja, da si "prizadeva, da bo v stranki ostal ves njen potencial". O zadevah, ki jih delijo, se bodo pogovorili in se odločili, kako dalje, je dejal.

Princ William se v monarhiji ne počuti ujetega kot njegov brat
22. 03. 2021 14.06
Pred dnevi smo pisali, da naj bi se princ Harry znotraj kraljeve družine in dvora že od nekdaj počutil ujetega. Harry sicer že od nekdaj velja za 'bolj divjega' izmed dveh bratov, sinov princa Charlesa in pokojne Diane. Njegov brat, princ William, pa naj se ne bi strinjal s Harryjem.

Večina teras v primorsko-notranjski regiji ostala zaprtih
22. 03. 2021 06.26
Danes so lahko gostinci tudi v primorsko-notranjski regiji, poleg tistih v posavski in jugovzhodni, odprli terase in vrtove lokalov. A večina gostincev je ocenila, da se v tej negotovosti lokalov ne splača odpirati. Poleg tega je na območju Postojne za posedanje zunaj premrzlo. Mnogi so poslovanje uredili tako, da pripravljajo hrano za s seboj, jo dostavljajo naročnikom ali z malicami oskrbujejo podjetja.

Krek in Logarjeva enotna: zapiranje šol zadnji korak ob zaostrovanju ukrepov
21. 03. 2021 20.12
Vstopamo v novi, že tretji val epidemije, in smo na pragu novega zaostrovanja ukrepov. Bolj nalezljiv angleški sev koronavirusa se namreč še naprej širi. Število, tudi s tem sevom okuženih, se iz tedna v teden podvojuje. Če se ne bomo zbrali in dosledno spoštovali ukrepov, se nam lahko še enkrat ponovi jesenski scenarij. Tokrat s celo tri tisoč potrjenimi primeri vsak dan, opozarja vodja NIJZ Milan Krek. Regijski zemljevid se namreč namesto v rumeno znova barva v rdeče. Zato se namerava strokovna posvetovalna skupina za covid-19 predčasno sestati v ponedeljek.

Ostre besede in obtoževanja: Je stranka SMC res enotna?
12. 03. 2021 19.27
Na sestanku sveta Počivalškove SMC, kjer naj bi konsolidirali stranko, so po naših podatkih padale tudi ostre besede in obtoževanja. Seja se je zavlekla pozno v noč, predčasno pa sta jo – brez komentarja – zapustila podpredsednik stranke Igor Zorčič in vodja poslanske skupine Janja Sluga. Zdravko Počivalšek je po koncu sicer zatrdil, da je stranka enotna in da je dobil zeleno luč za njeno prenovo.

Švicarski regulatorji še naprej skeptični do cepiva AstraZenece. Se mu bo država odrekla?
12. 03. 2021 09.00
Švica si je zagotovila 5,3 milijona odmerkov cepiva AstraZenece. Porabili ga še niso, prav tako ni znano, kdaj ga bodo – če sploh. Njihov regulator Swissmedic namreč za to cepivo še ni izdal dovoljenja, o njem imajo vrsto pomislekov. Medtem švicarski mediji ugotavljajo, da se težave AstraZenece kopičijo, saj se jim nikakor ne uspe izkopati iz vala negativnih novic, ki jih je zajel in zaradi katerega je več držav ustavilo cepljenje s tem cepivom, medtem ko preverjajo potencialne stranske učinke.

(Ne)smiselnost policijske ure? Traja že 142 dni, vsaj še 14 dni ne bo sprememb
11. 03. 2021 10.16
Za odločanje o ukrepu policijske ure bo ključnih naslednjih 14 dni. Strokovna skupina pod vodstvom Mateje Logar je prepričana, da je v tem trenutku ta ukrep smiseln, čeprav je še včeraj predstavnica NIJZ na vladni tiskovni konferenci dejala, da ta ukrep ni potreben. Spomnimo, da je vidnejši predstavnik NIJZ Milan Krek tudi sam član strokovne skupine, ki odloča o istem ukrepu. Medtem predlog ministra Hojsa o skrajšanju policijske ure za strokovno skupino ni smiseln. Ali ukrep obdržimo ali ga v celoti ukinemo, je jasna Logarjeva.

Maročan za dve posilstvi pravnomočno obsojen na 15 let zapora
05. 03. 2021 10.02
Višje sodišče v Ljubljani je zavrnilo pritožbo 37-letnega Maročana Alija Safinija in potrdilo sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča, ki ga je spoznalo za krivega dveh kaznivih dejanj posilstva. Safini je tako pravnomočno obsojen na enotno zaporno kazen 15 let zapora ter izgon iz države za čas petih let.

Zmaga za Sadovnika in Enotno listo v Globasnici
01. 03. 2021 10.19
Bernard Sadovnik je bil na nedeljskih lokalnih volitvah na avstrijskem Koroškem znova izvoljen za župana občine Globasnica. Zgodovinski uspeh je v tej občini dosegla tudi Enotna lista, ki je prvič osvojila absolutno večino.

Bi nas cepilni potni listi osvobodili ali še dodatno omejili?
01. 03. 2021 06.00
Na eni strani dodatna spodbuda za cepljenje in možnost potovanj brez odhoda v karanteno, na drugi pa številni pomisleki na področju etike, prava, tehnologije in zdravstva. Covid cepilni potni listi dvigujejo ogromno prahu. O uveljavitvi enotnega evropskega cepilnega certifikata je razpravljal tudi vrh držav članic Evropske unije. "Na ravni Unije menim, da bi jih morali uporabiti za zagotovitev delovanja enotnega trga," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Slovenija sicer dokončnega stališča o cepilnih potnih listih še ni sprejela, jih pa po podatkih Mediane podpira skoraj 47 odstotkov anketiranih Slovencev.

Južnoafriški sev in cepljenje: v UKC Maribor še čakajo rezultate testiranj
28. 02. 2021 19.44
Je načrt, da bi do poletja precepili 70 odstotkov prebivalstva, dokončno splaval po vodi? "EU se odziva prepočasi, pri dobavah cepiv nas nečlanice Unije prehitevajo po desni," opozarja Bojana Beović. Vse glasnejši so tudi pomisleki o smiselnosti cepljenja, saj ne zagotavlja imunosti na južnoafriški sev. Stroka je enotna. "To, da ga že imamo tudi v Sloveniji, ne spreminja ničesar, cepivo še vedno zagotavlja določeno zaščito," pojasnjuje tudi Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Samo če bomo precepljeni, bomo lahko virus omejili, s tem pa tudi mutacije.

Slovenija z močno zasedbo na 71. Berlinalu
24. 02. 2021 17.19
71. mednarodni filmski festival v Berlinu bo letos potekal hibridno, v dveh delih – od 1. do 5. marca bo potekala spletna predstavitev uradnega programa za predstavnike filmske industrije, izbrane filme pa si bodo lahko obiskovalci v živo ogledali od 9. do 20. junija.

Trojnega morilca iz Splita obsodili na 40 let zaporne kazni
23. 02. 2021 14.39
V Splitu so na 40 let zapora obsodili 26-letnega Filipa Zavadlava, ki je januarja lani sredi mesta s 37 streli iz avtomatskega orožja ubil tri ljudi. Sprva so predvidevali, da je žrtve izbral naključno, a se je kmalu izkazalo, da je šlo za skrbno načrtovan zločin.

Politično predavanje za slovenske častnike
12. 02. 2021 12.34
Politična predavanja, kot so jih poznali v Jugoslovanski ljudski armadi, so del preteklosti, ki ga nihče ni želel. A kot kaže, so se januarja 2021 vrnila. Vojaki so doživeli politično obarvan govor sekretarja v kabinetu predsednika vlade, v katerem je hvalil predsednika vlade, ki naj bi bil najboljša izbira, sledilo je favoriziranje SDS in tudi to, da morajo prebrati zaključna dela ministra za obrambo. Aleš Hojs pa naj bi pohvalili vojsko, ker je v Ljubljano prepeljala ograjo, saj je "treba varovati vlado".

'Dogovorili smo se, da je DeSUS zopet enotna'
11. 02. 2021 12.25
Izvršni odbor DeSUS od strankinih poslancev pričakuje, da bodo spoštovali sklepe organov stranke, torej tudi podprli konstruktivno nezaupnico in kandidaturo svojega predsednika Karla Erjavca za predsednika vlade, sta po seji povedala Erjavec in predsednik sveta DeSUS Anton Urh. Na seji so sodelovali tudi predsedniki pokrajinskih organizacij DeSUS.