enotna

Rugova poziva k neodvisnosti
18. 11. 2001 00.00
Predsednik stranke Demokratska zveza Kosova Ibrahim Rugova je dejal, da je njegova stranka na volitvah dosegla prepričljivo zmago in mednarodno skupnost pozval, naj Kosovo takoj prizna kot neodvisno državo.

Bizjak o evropski varnosti
16. 11. 2001 00.00
Na konferenci Enotna varnost, demokratičen pogled v belgijskem Bruggeju so udeleženci, med njimi tudi slovenski pravosodni minister Ivo Bizjak, ugotovili, da je za zagotavljanje varnosti nujno sodelovanje držav članic EU kot tudi kandidatk za članstvo.

Globoko veren narod in pristranski mediji
26. 10. 2001 00.00
Na versko-kulturni prireditvi v Bogojini je slovenski metropolit in ljubljanski nadškof Franc Rode kritiziral odnos medijev do katoliške cerkve. Po njegovem mnenju so slovenski kristjani zelo uravnovešeni in ne bi šli v revolucijo.

Enotna vojska BiH?
11. 10. 2001 00.00
Premier Republike srbske Mladen Ivanić pravi, da ne bo podpisal dokumenta, ki predvideva oblikovanje enotne vojske BiH.

Bush spremenil taktiko napada
02. 10. 2001 00.00
Predsednik Bush naj bi se odpovedal obsežnemu bombardiranju Afganistana in se raje odločil za akcijo z uporabo posebnih enot. Generalna skupščina Združenih narodov pa je začela razpravo o terorizmu.

33 ponudb za uvoz elektrike
28. 09. 2001 00.00
Na razpis za sklepanje pogodb o dostopu do prenosnega omrežja za uvoz električne energije iz tujine v letu 2002 je prispelo 33 vlog.

Terorizem je odgovor na nerešena vprašanja
20. 09. 2001 00.00
O terorističnih napadih na ZDA, smo se pogovarjali z najvišjim predstavnikom islamske skupnosti v Sloveniji, muftijo Osmanom Džogićem.

Odzivi sveta na povračilne ukrepe
17. 09. 2001 00.00
ZDA se pripravlja na povračilne ukrepe za torkov teroristični napad. Akcija, imenovana Plemeniti orel, pa je po prvotnem odobravanju naletela na različne odzive.

V pričakovanju ameriškega maščevanja
16. 09. 2001 00.00
V Združenih državah poteka velika mobilizacija. Kar 85 odstotkov Američanov podpira vojaško akcijo. Najverjetnejša tarča napada še vedno ostaja Afganistan, kjer naj bi se skrival teroristični vodja Osama Bin Laden. Bin Laden je danes preko afganistanske tiskovne agencije znova zanikal svojo vpletenost v teroristični napad, toda Združene države so neomajne.

V pričakovanju ameriškega maščevanja
16. 09. 2001 00.00
V Združenih državah poteka velika mobilizacija. Kar 85 odstotkov Američanov podpira vojaško akcijo. Najverjetnejša tarča napada še vedno ostaja Afganistan, kjer naj bi se skrival teroristični vodja Osama Bin Laden. Bin Laden je danes preko afganistanske tiskovne agencije znova zanikal svojo vpletenost v teroristični napad, toda Združene države so neomajne.

Kriza zaradi generalov
11. 07. 2001 00.00
General Rahim Ademi, ki naj bi bil po pisanju hrvaških medijev obtožen za vojne zločine v Medačkem žepu, je napovedal, da se bo sam predal haaškemu sodišču, če se njegovo ime nahaja na obtožnici. Upokojeni general Ante Gotovina, ki naj bi bil odgovoren za zločine med operacijama Nevihta in Blisk, pa se je umaknil na varno in se mednarodnemu sodišču ne namerava predati.

Delničarji za pogodbo o pripojitvi
09. 07. 2001 00.00
Delničarji Banke Societe Generale Ljubljana, ki v Sloveniji kot hčerinska banka Societe Generale (SG) iz Pariza posluje od leta 1994, so na današnji skupščini soglašali s pogodbo o pripojitvi k SKB banki. Kot je pojasnila članica uprave SG Ljubljana Bojana Glavina, so delničarji potrdili tudi vse ostale predloge nadzornega sveta in uprave. Pripojitev ljubljanske SG k SKB banki, ki je od aprila v skoraj 97-odstotni lasti SG, je del strategije združevanja dejavnosti SG v Sloveniji. O pripojitveni pogodbi bodo jutri na skupščini odločali tudi delničarji SKB banke. Kot je maja napovedala predsednica uprave SKB banke Cvetka Selšek, naj bi bil julija v celoti končan proces združevanja, kot enotna banka pa naj bi začeli delovati oktobra.

Proti preoblikovanju PCP
02. 07. 2001 00.00
Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Pahor v Strasbourgu
27. 06. 2001 00.00
Po desetih letih neodvisnosti je Slovenija stabilna demokracija gospodarskega in socialnega napredka, kot ena od vodilnih kandidatk za Evropsko unijo pa je nase prevzela obvezo za zagotovitev miru, stabilnosti in blaginje v vsej Evropi, je v nagovoru pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope danes poudaril predsednik državnega zbora Borut Pahor. Kot je dodal, si bo Slovenija, ki je postala stabilen partner mednarodne skupnosti, prizadevala za krepitev enakih teženj tudi v JV Evropi. Pahor je ob deseti obletnici slovenske državnosti v Strasbourg prispel na povabilo predsednika PS SE lorda Russell-Johnstona, ki mu je za njegovo vodenje slovenske parlamentarne delegacije v PS SE predal diplomo častnega člana.

Predčasno glasovanje v teku
12. 06. 2001 00.00
Na sedežih volilnih enot se je danes pričelo predčasno referendumsko glasovanje o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Volivci, ki v nedeljo ne bodo utegnili na volišča, se torej o pravici samskih žensk do umetne oploditve lahko izjasnijo do četrtka. Volišča bodo odprta od 9. do 17. ure.

Čuk v Seulu
06. 06. 2001 00.00
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk je odpotoval v Seul, kjer se bo kot eden glavnih govornikov udeležil 2. svetovnega kongresa Mednarodne trgovinske zbornice (ICC). Prvi mož GZS bo predstavil slovensko gospodarstvo in dejavnosti GZS pri pospeševanju vključitve slovenskega gospodarstva v evropske in svetovne gospodarske tokove. Govoril bo tudi o vlogi zbornice v ekonomsko-socialnem dialogu in standardih kakovosti zborničnih storitev. Kongresa ICC se bo udeležilo več kot 600 predstavnikov zbornic iz vsega sveta. Obravnavali bodo vrsto vprašanj s področja globalizacije svetovnega gospodarstva in o nalogah gospodarskih zbornic.

Cena za navijaško objestnost
31. 05. 2001 00.00
Disciplinski sodnik Združenja klubov 1. SNL je kaznoval nogometna kluba Olimpijo in Maribor Pivovarno Laško zaradi nešportnega vedenja navijačev na tekmi zadnjega kroga letošnjega državnega prvenstva.

Selškova ostaja na čelu SKB
24. 05. 2001 00.00
Lastniki SKB banke, največji je z 96,46 odstotka francoska banka Societe Generale, so na skupščini razrešili stari in imenovali novi šestčlanski nadzorni svet banke. Člani nadzornega sveta SKB banke so postali Jean-Louis Mattei, Jacques Tournebize, Alexis Raymond Juan, Bernard Coursat, Andrej Lasič in Milan Jelenc. Po skupščini so se člani nadzornega sveta sestali na ustanovni seji, na kateri so za predsednika nadzornega sveta izvolili Jean-Louisa Matteia, za njegovega namestnika pa Jacquesa Tournebiza. Imenovali so tudi dvočlansko upravo, ki jo bo vodila dosedanja predsednica uprave SKB banke Cvetka Selšek, njen član pa bo še Bernard Koenig.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Pred kongresom SDS
01. 05. 2001 00.00
Ustvarjamo Slovenijo vrednot bo geslo 7. kongresa SDS, ki bo 19. maja zasedal v Celju in bo po napovedih predsednika stranke Janeza Janše "kongres novih energij". Približno 430 delegatov - nekaj več kot polovica jih bo delegatov po funkciji, ostali pa bodo izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Kandidate lahko do 5. maja predlagajo vsi člani, vodstva regij, občinski odbori ter organi stranke, interesnih združenj in forumov SDS, sezname kandidatov pa bo mogoče dopolnjevati tudi na samem kongresu. Kot poudarjajo v vodstvu SDS, je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program, ki je bil sprejet na 5. kongresu v Portorožu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o zaposlovanju in delovnih razmerjih, o izzivih mlade generacije, o ekoloških izzivih ter o slovenski poti v EU in zvezo NATO.

US zavrnilo Merlovo pobudo
17. 04. 2001 00.00
Ustavno sodišče je zavrnilo pobudo poslanca LDS Aleksandra Merla za začetek postopka za oceno ustavnosti 12. in 13. člena zakona o poslancih (ZPos) in 5. člena zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcijo s pridobitno dejavnostjo (ZNJOF). Merlo je v pobudi navajal, da je zaradi nejasnih zakonskih določb ogrožena njegova funkcija poslanca v državnem zboru oz. mu je onemogočeno opravljanje dela direktorja bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo v Postojni.

DOS ostaja enotna
09. 04. 2001 00.00
Na včerajšnjem sestanku predsedstva Demokratske opozicije Srbije (DOS) so poleg ostalih vprašanj govorili tudi o odnosih v federaciji. Po besedah vodje reformistov Vojvodine Mileta Isakova na srečanju ni prišlo do nesoglasij. Predvsem so se pogovarjali o redefiniranju stališč DOS-a glede na odnose med Srbijo in Črno goro. Ta vprašanja so bila nujna, glede na bližnje izredne parlamentarne volitve v Črni gori in glede na manipulacije, ki jih je bilo slišati iz Črne gore, je dejal Isakov. Po njegovih besedah DOS potrjuje svojo odločitev o ohranitvi skupne države Srbije in Črne gore ter tako demantirajo vse govorice, da DOS spreminja stališča.

Vlada o nesorazmerju plač
23. 03. 2001 00.00
Vlada je včeraj sprejela še drugi del informacije o plačah v javnem sektorju. Ker so dosedanja nesorazmeja plač povzročali predvsem številni dodatki, ki so se v posameznih sektorjih razlikovali, je vlada sklenila, da bo v novem Zakonu o razmerju plač večina dodatkov vključenih v osnovno plačo. Ta pa bo enotna za vse zaposlene v javnem sektorju.

Vlada o nesorazmerju plač
22. 03. 2001 00.00
Vlada je danes sprejela še drugi del informacije o plačah v javnem sektorju. Ker so dosedanja nesorazmeja plač povzročali predvsem številni dodatki, ki so se v posameznih sektorjih razlikovali, je vlada sklenila, da bo v novem Zakonu o razmerju plač večina dodatkov vključenih v osnovno plačo. Ta pa bo enotna za vse zaposlene v javnem sektorju.

Arnes dobil cenejši klicni številki
20. 03. 2001 00.00
Po razrešitvi Upravnega odbora februarja letos je delo na ARNES-u lahko spet normalno steklo in njegovim uporabnikom v izobraževalni in raziskovalni sferi so v preteklih dneh uspeli ponuditi dve novosti.

Ciplji znova v mrežah
19. 03. 2001 00.00
Ribiči iz Slovenske Istre, ki sodelujejo v skupnem izlovu cipljev v Porotoroškem ribolovnem rezervatu, so minulo noč znova ujeli jato cipljev, je sporočil vodja ribolova Zlatko Novogradec. Po prvih ocenah je v ribiški mreži končalo šest ton cipljev, ki jih bo odkupil izolski Delmar, je povedal vodaj ribolova. V ribarnicah je enotna cena za kilogram cipljev enaka kot lani in znaša tisoč tolarjev.

Višje socialne pomoči
17. 03. 2001 00.00
Predlog novele zakona o socialnem varstvu je nared za tretje parlamentarno branje in naj bi ga državni zbor obravnaval že na marčevski seji. Novela predvideva zelo pomembno spremembo obstoječega zakona, tj. dvig denarne socialne pomoči s sedanjih 23.071 na 37.943 tolarjev. Takšna rešitev naj bi stopila v veljavo 1. septembra letos, nova višina minimalnega dohodka pa naj bi se v celoti uveljavila s 1. januarjem 2003. To pomeni, da bodo postopoma ukinjene sedanje denarne pomoči, ki jih bo nadomestila enotna denarna socialna pomoč v višini oziroma do višine minimalnega dohodka, potrebnega za dostojno preživetje posameznega upravičenca oziroma družine.

Ciplji v ribiških mrežah
23. 02. 2001 00.00
Proti jutru so ribiči, ki sodelujejo v skupnem izlovu cipljev v Portoroškem ribolovnem rezervatu, v mrežo ujeli jato cipljev. Večino ujetih rib - po prvih ocenah je v mreži več kot deset ton cipljev - bo po ceni 550 ali 600 tolarjev za kilogram odkupil izolski Delmar, je sporočil vodja ribolova Zlatko Novogradec. V ribarnicah je enotna cena za kilogram cipljev enaka kot lani in znaša tisoč tolarjev. Sveže ciplje pa bo danes mogoče kupiti tudi na glavnem portoroškem pomolu, kjer ribiči praznijo mrežo in tehtajo ulov, je povedal Novogradec.

Bush umirja predvolilne napovedi
15. 01. 2001 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush, ki bo 20. januarja prisegel kot 43. predsednik ZDA, je v intervjuju za časopis New York Times skušal malce popraviti vtis, ki je nastal zaradi predvolilnih izjav o umiku ameriških enot z Balkana. Bush je dejal, da se posvetuje z zavezniškimi državami, in zanikal trditve nekaterih, da namerava kar tako umakniti ameriške sile. "Seveda bom zaveznikom dal vedeti, da bi morali od ZDA prevzeti vlogo mirovnih sil. In zavezniki to vedo," je dejal Bush. Na vprašanje, ali ima v mislih že tudi roke za umik vojakov, je Bush dejal, da o rokih še ne razmišlja. "Mislim, da ni pošteno postavljati rokov. Spoštoval bom dogovore, ki sta jih sprejela predsednik in naša država. In imamo dogovor o naši prisotnosti na Balkanu, zato bo za umik potrebno več časa, kar razumem," je dejal Bush, ki je v nadaljevanju odgovarjal še na nekatera zunanjepolitična vprašanja s katerimi se bo moral ukvarjati kot predsednik.

Enotna borzna kotacija
03. 01. 2001 00.00
V skladu z veljavnimi pravili Ljubljanske borze sta se s 1. januarjem združili borzni kotaciji A in B v enotno borzno kotacijo, spremembe pa so v tečajnico vključili danes, na prvi trgovalni dan v letošnjem letu. Z združitvijo je posledično prišlo do sprememb v uradni tečajnici borze, ustrezno prilagojeni pa so tudi kriteriji za sprejem vrednostnih papirjev v enotno borzno kotacijo. Z združitvijo obeh kotacij v enotno je trg vrednostnih papirjev postal bolj transparenten, njegova organiziranost pa usklajena s prakso držav članic EU, so sporočili iz Ljubljanske borze.