enotne

Union Olimpija proti ekipi Peristeri
10. 07. 2001 00.00
Benetke so gostile najpomembnejše može evropske košarke. Pred oktobrskim začetkom skupne Evrolige so namreč izžrebali člane štirih skupin. Slovenski košarkarji Uniona Olimpije se bodo tako v prvem kolu košarkarske evrolige v skupini B pomerili z ekipo Peristeri iz Grčije. Žreb v Benetkah je Ljubljančanom dodelil še Kinder iz Bologne, Barcelono, Žalgiris Kaunas, Uelker iz Carigrada ter manj atraktivna London Towers in Opel Skyliners.

Microsoftove .NET tehnologije
06. 07. 2001 00.00
Microsoft Slovenija je predstavil najnovejše in najzanimivejše tehnologije, ki predstavljajo podporne stebre njihove .NET strategije približevanja internetu. Prva tehnologija, ki so jo predstavili in je tudi najbolj zanimiva, a javnosti nepoznana novost, je HailStorm. HailStorm je nabor spletnih storitev, ki bodo na trg prišle istočasno s programskim orodjem Visual Studio .NET. Osnovno načelo nove tehnologije je ponujanje programske opreme kot storitve, HailStorm pa predstavlja nabor takih storitev, ki jih bodo lahko spletni razvijalci uporabljali v svojih rešitvah.

Drnovšek v Salzburgu
02. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v Salzburgu udeležuje tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma, je imel danes več dvostranskih srečanj. Med drugim se je sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem, krajši pogovor pa je imel tudi s Clausom Schwabom, enim od ustanoviteljev in predsednikov Svetovnega gospodarskega foruma, ki prireja srečanje v Salzburgu.

SLS+SKD vložila resolucijo o meji
07. 06. 2001 00.00
Sedem poslancev koalicijske SLS+SKD je pred sprejemom maloobmejnega sporazuma in napovedanim srečanjem premiera Janeza Drnovška s hrvaškim kolegom Ivico Račanom, včeraj v državni zbor vložilo resolucijo o meji med Slovenijo in Hrvaško v Istri in na morju. V resoluciji med drugim piše, da so naselja ob Dragonji in Piranski zaliv v celoti slovenski pa tudi, da so ozemlje katastrske občine Sečovlje, morski akvatorij Piranskega zaliva s statusom notranjih morskih voda in teritorialni dostop do odprtih voda Jadranskega morja tisti del enotne in nedeljive države, nad katerimi mora Slovenija ohraniti polno suverenost. Gre za radikalizacijo stališč v odnosih s Hrvaško.

Papež Grke prosil za odpuščanje
04. 05. 2001 00.00
Obisk papeža, ki je pravoslavno Grčijo obiskal kot prvi poglavar rimokatoliške cerkve po razkolu med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054 , so spremljaje demonstracije konservativnih pravoslavnih vernikov, saj je kar 97 odstotkov Grkov pravoslavne vere, Vatikana pa ne priznavajo kot najvišjega organa rimokatoliške cerkve. Samo 100.000 Grkov ali odstotek prebivalcev je katoličanov.

ZLSD o invalidih in sporazumu
06. 04. 2001 00.00
Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) si bo v parlamentu prizadevala za sprejem enotne klasifikacije invalidov, v kateri bi pravice dobili tudi ljudje s telesnimi okvarami, ki do sedaj niso imeli priznanega statusa invalida.

Evropski ministri o kulturni dediščini
06. 04. 2001 00.00
Če hoče Svet Evrope (SE) uspešno uresničiti cilj graditve enotne Evrope, bo moral pozorno prisluhniti sporočilu, ki ga prinaša kulturna dediščina, pa tudi razlagam o tej dediščini in njeni uporabi. Kulturo in dediščino je treba razlagati tako, da postaneta sredstvi za preprečevanje sporov in za medkulturni dialog, je ob začetku 5. evropske konference ministrov, odgovornih za kulturno dediščino, v Portorožu povedal namestnik generalnega sekretarja SE, ki pokriva področje kulture in dediščine, Hans Christian Krueger. Ministrska konferenca se bo končala jutri s sprejetjem dokumentov, katerih predloge je že obravnaval Odbor za kulturno dediščino SE.

Usklajevanje vatikanskega sporazuma
03. 04. 2001 00.00
Koalicijske stranke tudi včeraj niso dosegle vidnejšega napredka pri usklajevanju vatikanskega sporazuma. Poleg vsebinskih razhajanj si stranke niso enotne niti v oceni, ali je podpis sporazuma prednostna naloga slovenske zunanje politike. Čeprav niso prišli do skupne rešitve, bo liberalna demokracija predloge preučila in jih posredovala zunanjemu ministrstvu in predsedniku vlade. Na pogajanjih je zunanji minister Dimitrij Rupel dejal, da gre za pomembno zunanjepolitično prioriteto in da je v interesu države, da se ta tema pred vstopom v EU in Nato umakne z dnevnega reda.

Predstavniki koroških Slovencev v Celovcu
27. 03. 2001 00.00
Predstavniki slovenske manjšine so se v Celovcu prvič sestali s člani pododbora za ustavno-pravna in manjšinska vprašanja v deželnem zboru avstrijske Koroške. Pogovarjali so se o zastopstvu manjšine v koroškem deželnem zboru. Gre za prvi tak pogovor doslej, je povedal predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Bernard Sadovnik. Predstavniki slovenske manjšine, poleg predsednika NSKS sta sodelovala tudi predsednik Zveze slovenskih organizacij Marjan Šturm in predsednik Enotne liste Andrej Wakounig, so članom omenjenega odbora predstavili predlog, ki predvideva dve glasovnici na dvojezičnem ozemlju. Z eno glasovnico naj bi volilci glasovali za stranke, z drugo pa naj bi manjšinci izvolili svojega predstavnika v deželnem zboru. Seja se je končala z dogovorom, da bo ustavno-pravna služba deželnega zbora preverila vse pravne posledice tega predloga, nato pa naj bi se pogovori nadaljevali.

Sindikati bodo poenotili stališča
05. 03. 2001 00.00
Socialni partnerji - predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov - so danes nadaljevali pogajanja o predlogu novega zakona o delovnih razmerjih, pri čemer so sindikati ugotovili, da so amandmaji vlade k predlogu zakona pri nekaterih rešitvah drugačni od že usklajenih predlogov vseh treh socialnih partnerjev. Zato se bodo na predlog sindikatov pogajanja o zakonu nadaljevala 16. marca. Do takrat pa bodo štiri sindikalne centrale uskladile stališča ter predlagale enotne predloge.

Otvoritev nove očesne klinike
18. 01. 2001 00.00
V Ljubljani so slovesno odprli novo očesno kliniko. Gre za največjo investicijo Kliničnega centra v zadnjih 25-ih letih, katere skupna vrednost znaša 2,4 milijarde tolarjev. Novi prostori so opremljeni z najsodobnejšimi medicinskimi aparaturami. Boljši delovni pogoji pa bodo nedvomno pripomogli tudi h krajšim čakalnim dobam bolnikov, ki so doslej na operacije čakali tudi po več let.

Enotna rusko-beloruska valuta
30. 11. 2000 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin, ki se je danes v Minsku udeležil otvoritvenega zasedanja vrhovnega državnega sveta rusko-beloruske unije, je ruski vladi naložil, naj podpiše sporazum z Belorusijo o uvedbi enotne valute. Putin se je srečal tudi z beloruskim kolegom Aleksandrom Lukašenkom, ki se še posebej zavzema za tesnejšo povezanost obeh držav. Putin je na zasedanju vrhovnega državnega sveta sicer dejal, da je udejanjenje rusko-beloruske unije zelo občutljiv proces, ki ne more potekati brez privolitve javnosti. Potrebno je razpršiti bojazni ljudi, da bi ob vzpostavitvi unije prišlo do krnitve suverenosti. Zadev ne gre zavlačevati, pa tudi preuranjenih odločitev ne gre sprejemati, je prepričan ruski predsednik. Rusija je kljub negodovanju Belorusije doslej odlašala z uvedbo skupne denarne enote, med drugim zaradi visoke inflacije, nereformiranega gospodarstva in velike revščine v Belorusiji. V skladu s sporazumom o denarni uniji naj bi Belorusija do leta 2008 uvedla ruski rubelj kot svojo uradno valuto, sicer pa naj bi ga v poslovanju začeli uporabljati že 1. januarja 2005.

Ivanov na obisku v Berlinu
26. 11. 2000 00.00
Rusija je izrazila pripravljenost na obsežen dialog in intenzivnejše sodelovanje z Evropsko unijo na področju varnosti. Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes v Berlinu dejal, da bi morala Evropa postati gonilo obsežne strateške stabilnosti v svetu. Še posebej pa so neločljiv del evropskega varnostnega sistema stabilni in prijateljski rusko-nemški odnosi, je poudaril Ivanov.

Pahor pisal Drnovšku
06. 11. 2000 00.00
Predsednik ZLSD Borut Pahor je v pismu, ki ga je v zvezi s popravljenim predlogom

Slovenske železarne v združenju Eurofer
01. 11. 2000 00.00
Slovenske železarne so po večletnem dogovarjanju danes postale pridruženi član združenja evropskih proizvajalcev jekla Eurofer. Sporazum o tem so 2. oktobra podpisali predsednik združenja Ekkehard Schulz, generalni direktor združenja Ditrich von Hülsen ter predsednik uprave Slovenskih železarn

Obletnica odhoda jugoslovanske vojske
26. 10. 2000 00.00
Osrednja slovesnost ob deveti obletnici odhoda JLA iz Slovenije je potekala v Vojašnici Vrhnika, ki so jo ob tej priložnosti preimenovali v "Vojašnico 26. oktober". Obrambni minister Janez Janša je med slavnostnim nagovorom poudaril, da Slovenija pred desetimi leti, razen vizije samostojnosti, ni imela skoraj ničesar. "Zmagalo pa ni samo orožje, ampak tudi visoka stopnja enotne volje naroda, ki ni želel izpustiti ponujene zgodovinske priložnosti. S tem, ko je zadnji vojak zapustil našo državo, je bil izpolnjen tudi zadnji pogoj, da gre Slovenija lahko po svoji poti samostojnosti in mednarodnega priznanja," je povedal obrambni minister in se zahvalil vsem, ki so sodelovali v osamosvojitvenih procesih.

Desinger v Varšavi
11. 10. 2000 00.00
Predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, mag. Mitja Deisinger, se od danes do petka,13. oktobra, v Varšavi udeležuje 6. srečanja predsednikov evropskih vrhovnih sodišč.

Deisinger v Varšavi
10. 10. 2000 00.00
Predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, mag. Mitja Deisinger, se v času od 11. do 13. oktobra v Varšavi udeležuje 6. srečanja predsednikov evropskih vrhovnih sodišč.

Janez Podobnik pri koroških Slovencih
28. 08. 2000 00.00
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je včeraj obiskal avstrijsko Koroško, kjer se je v Čepičah pri Globasnici srečal s predstavniki Narodnega sveta koroških Slovencev, Zveze slovenskih organizacij in Enotne liste, so sporočili z državnega zbora. Predstavniki manjšine so Podobnika seznanili z aktualnimi vprašanji slovenske narodne skupnosti na Koroškem.

Marinček pojasnjuje
28. 08. 2000 00.00
Eno od ministrstev, kjer bodo morali zategniti pas, je tudi Ministrstvo za znanost in tehnologijo , čeprav inštituti že leta opozarjajo, da imajo premalo denarja za normalno delo. Večina raziskav je pod vprašajem, saj letošnji primanjkljaj Ministrstva za znanost in tehnologijo znaša kar 3 milijarde in 260 milijonov tolarjev. Vendar pa je preplah odveč, zagotavlja minister Marinček, saj je vlada na zadnji seji sredstva , potrebna za znanstvene projekte, že obljubila.

Možnost nakupa samostojnih železniških vozovnic
18. 08. 2000 00.00
Slovenske železnice od 1. septembra vsem, ki med Ljubljano in Kamnikom potujejo z vlakom, ponovno ponujajo možnost nakupa samostojnih železniških vozovnic. Na t.i. kamniški progi je bila 1. septembra 1996 uvedena enotna vozovnica za vlake Slovenskih železnic in avtobuse Kam-busa.

Zagožen predsednik Enotne slovenske kmečke zveze
07. 08. 2000 11.01
Po ženskih zvezah in mladih sta se na včerajšnjem združitvenem občnem zboru združila v Enotno slovensko kmečko zvezo pri SLS+SKD Slovenski ljudski stranki še kmečka dela nekdanjih SLS in SKD. Za predsednika enotne kmečke zveze je bil izvoljen, dosedanji predsednik SKZ ter predsednik SLS+SKD Franc Zagožen, za častnega predsednika pa Ivan Oman. Z združitvijo Slovenskega kmečkega gibanja pri nekdanji SKD in Slovenske kmečke zveze pri bivši SLS v Enotno slovensko kmečko zvezo, ki združuje prek 30.000 članov, se je po mnenju njenih predstavnikov oblikovala najmočnejša organizacija kmetov v Sloveniji. Delegati so izvolili tudi upravni odbor zveze, v katerem je poleg predsednika, častnega predsednika podpredsednika ter predsednika in podpredsednika programskega sveta še po 15 članov iz nekdanjega kmečkega gibanja in nekdanje kmečke zveze, sprejeli statut zveze ter sporazum o združitvi.

Zagožen predsednik Enotne slovenske kmečke zveze
07. 08. 2000 00.00
Po ženskih zvezah in mladih sta se na včerajšnjem združitvenem občnem zboru združila v Enotno slovensko kmečko zvezo pri SLS+SKD Slovenski ljudski stranki še kmečka dela nekdanjih SLS in SKD. Za predsednika enotne kmečke zveze je bil izvoljen, dosedanji predsednik SKZ ter predsednik SLS+SKD Franc Zagožen, za častnega predsednika pa Ivan Oman. Z združitvijo Slovenskega kmečkega gibanja pri nekdanji SKD in Slovenske kmečke zveze pri bivši SLS v Enotno slovensko kmečko zvezo, ki združuje prek 30.000 članov, se je po mnenju njenih predstavnikov oblikovala najmočnejša organizacija kmetov v Sloveniji. Delegati so izvolili tudi upravni odbor zveze, v katerem je poleg predsednika, častnega predsednika podpredsednika ter predsednika in podpredsednika programskega sveta še po 15 članov iz nekdanjega kmečkega gibanja in nekdanje kmečke zveze, sprejeli statut zveze ter sporazum o združitvi.

Enotna slovenska kmečka zveza
06. 08. 2000 00.00
Po ženskih zvezah in mladih sta se danes na združitvenem občnem zboru na Gomilskem združila v Enotno slovensko kmečko zvezo pri SLS+SKD Slovenski ljudski stranki še kmečka dela nekdanjih SLS in SKD. Za predsednika enotne kmečke zveze je bil izvoljen, dosedanji predsednik SKZ ter predsednik SLS+SKD Franc Zagožen, za častnega predsednika pa Ivan Oman. Z združitvijo Slovenskega kmečkega gibanja pri nekdanji SKD in Slovenske kmečke zveze pri bivši SLS v Enotno slovensko kmečko zvezo, ki združuje prek 30.000 članov, se je po mnenju njenih predstavnikov oblikovala najmočnejša organizacija kmetov v Sloveniji.

Zagožen predsednik Enotne slovenske kmečke zveze
06. 08. 2000 00.00
Po ženskih zvezah in mladih sta se na združitvenem občnem zboru združila v Enotno slovensko kmečko zvezo pri SLS+SKD Slovenski ljudski stranki še kmečka dela nekdanjih SLS in SKD. Za predsednika enotne kmečke zveze je bil izvoljen, dosedanji predsednik SKZ ter predsednik SLS+SKD Franc Zagožen, za častnega predsednika pa Ivan Oman. Z združitvijo Slovenskega kmečkega gibanja pri nekdanji SKD in Slovenske kmečke zveze pri bivši SLS v Enotno slovensko kmečko zvezo, ki združuje prek 30.000 članov, se je po mnenju njenih predstavnikov oblikovala najmočnejša organizacija kmetov v Sloveniji. Delegati so izvolili tudi upravni odbor zveze, v katerem je poleg predsednika, častnega predsednika podpredsednika ter predsednika in podpredsednika programskega sveta še po 15 članov iz nekdanjega kmečkega gibanja in nekdanje kmečke zveze, sprejeli statut zveze ter sporazum o združitvi.

O javnih shodih in prireditvah
17. 04. 2000 18.00
Rednega posveta predstavnikov registriranih verskih skupnosti, ki ga je pripravil vladni urad za verske skupnosti, se je udeležilo tri četrtine predstavnikov omenjenih skupnosti. Tema posveta je bil zakon o javnih shodih in prireditvah, ki ga je predstavil državni podsekretar ministrstva za notranje zadeve Vinko Poličnik. Predstavil je ustavna izhodišča in veljavni zakon iz leta 1973 ter temelje novega zakona o javnih zbiranjih. Vprašanja udeležencev so zadevala predvsem možnosti opravljanja misijonarske dejavnosti kot ene izmed temeljnih oblik verske dejavnosti po ulicah mest in krajev, ki so javno dobro. Še posebej je bil izpostavljen problem enotne uporabe zakona, ki ga izvajajo upravne enote.

Microsoft in BizTalk
14. 04. 2000 10.42
Korporacija Microsoft je najavila javno dostopnost tehnologije Microsoft BizTalk Server 2000. Rešitev BizTalk predstavlja naslednji korak v smeri rešitve za integracijo spletnih aplikacij s pomočjo standarda XML. Integracija spletnih aplikacij se poslužuje enotne metode integracije tako za tradicionalne poslovne procese znotraj podjetja, kot za poslovne procese med podjetji in trgovskimi partnerji. BizTalk Server 2000 bo v enem samem izdelku združeval varno in zanesljivo dostavo poslovnih dokumentov ter razvojna orodja za nadgradnjo obstoječih aplikacij tako da bodo lahko sodelovale s standardom XML.

KFOR okrepil enote v Kosovski Mitrovici
03. 04. 2000 20.10
Mirovne enote na Kosovu KFOR so znova okrepile svoje enote v nemirni Kosovski Mitrovici. Po prihodu več sto dodatnih vojakov iz Francije in Italije se je število pripadnikov KFOR v mestu povzpelo na 3500, so sporočili danes v Prištini.

Zdravilišče zaprosilo za prisilno poravnavo
23. 03. 2000 11.27
<A HREF=http://www.terme-giz.si/slo.htm target=_blank> Zdravilišče Rogaška Slatina </A>je včeraj na sodišče vložilo predlog za prisilno poravnavo. Predsednik uprave Zdravilišča Rogaška Franc Horjak, ki bo to funkcijo opravljal le do 30. aprila, je povedal, da je bila v lanskem letu izguba enkrat manjša kot leto poprej in je znašala 291 milijonov tolarjev ter dodal, da prisilna poravnava ne bo vplivala na poslovanje hčerinskih podjetij Grand hotel in Zdravstvo, ki vseskozi poslujeta pozitivno.

Tajvan za srečanje s Kitajsko
21. 03. 2000 08.39
Novoizvoljeni tajvanski predsednik Chen Shui Bian je včeraj pozval Peking k vrhunskemu srečanju in izrazil pripravljenost za pogovor o ''enotni Kitajski'' ob upoštevanju načela enakopravnosti. Peking zastopa stališče, da je Kitajska ena država z dvema sistemoma, Tajvan pa obravnava kot eno od kitajskih provinc. Chen je v soboto zmagal na predsedniških volitvah in premagal kandidata stranke Kuomantang, ki je bila na oblasti zadnjih 50 let. Najnovejša izjava pomeni omilitev stališča o neodvisnosti Tajvana.