enotnost

Bush podpira Berlusconija

21. 07. 2003 00.00

Ameriški predsednik Bush je na svojem ranču v Teksasu sprejel italijanskega premiera in predsedujočega EU Silvia Berlusconija. Bush je podprl predsedovanje Italije EU, med drugim pa sta se voditelja pogovarjala tudi o utrjevanju transatlantskih odnosov, mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu, severnokorejski krizi in razmerah v Liberiji.

SLS upa na dober rezultat

10. 07. 2003 00.00

Kmetijski minister in predsednik SLS Franc But je pred nedeljskim sestankom koalicije dejal, da se v SLS intenzivno pripravljajo na sestanek ter upajo na dober rezultat. Glede izjave premiera Antona Ropa o kršitvah koalicijske pogodbe s strani SLS je But dejal, da so vse stranke že kršile koalicijsko pogodbo.

Palestinci prevzeli nadzor v delu Gaze

30. 06. 2003 00.00

V skladu z dogovorom o delnem umiku s palestinskih območij je izraelska vojska Palestincem prepustila nadzor nad krajem Bejt Hanuna na severu Gaze. Izraelski in palestinski varnostni predstavniki pa nadaljujejo pogovore o izraelskem umiku iz Betlehema na Zahodnem bregu.

Denar od nafte ne zadostuje za obnovo

25. 06. 2003 00.00

Udeleženci prve konference o obnovi Iraka na sedežu OZN so se dognali, da samo denar od prodaje iraške nafte ne bo zmogel pokriti stroškov obnove države. Nasprotnice ameriško-britanske okupacije Iraka še vedno nasprotujejo razvojnem skladu, ki ga vodita Washington in London.

Ujet Sadamov tesni sodelavec

18. 06. 2003 00.00

Ameriške sile so sporočile, da so ujele sekretarja nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina Abida Hamida Mahmuda al-Tikritija, ki je obenem tudi četrta oseba na ameriškem seznamu najbolj iskanih Iračanov.

Bush odpravil sankcije proti SČG

30. 05. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je odpravil sankcije proti Srbiji in Črni gori, vendar ostajajo vsa sredstva, ki so predmet sukcesijskih dogovorov naslednic nekdanje SFRJ, še naprej blokirana. Objavili pa so tudi seznam organizacij in oseb s tega območja, ki so jim zamrznili premoženje.

Odpravili sankcije proti Iraku

22. 05. 2003 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je s 14 glasovi podpore sprejel ameriško-britansko-španski predlog resolucije o ukinitvi gospodarskih sankcij proti Iraku. Sirski predstavnik se glasovanja ni udeležil. Resolucijo, ki ohranja embargo na prodajo orožja, so podprle tudi tri najbolj zavzete nasprotnice napada na Irak - Francija, Rusija in Nemčija.

V Bagdadu veliki protesti proti okupaciji

19. 05. 2003 00.00

Na največjih protestih po koncu vojaških operacij koalicijskih sil v Iraku se je v Bagdadu zbralo približno 10.000 šiitov, ki so zahtevali takojšen umik ameriške vojske in imenovanje začasne vlade, v kateri bodo zastopani vsi segmenti iraške družbe.

Obletnica manevrske strukture

17. 05. 2003 00.00

Ob desetletnici ustanovitve Zveze veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) in 17. maju, dnevu veteranov, so na slovesnosti na geometričnem središču Slovenije na Spodnji Slivni pri Vačah odkrili spomenik slovenskemu rodoljubu 1991. Slavnostni govornik na prireditvi je bil načelnik generalštaba Slovenske vojske brigadir Ladislav Lipič, sicer tudi veteran.

Resolucija o Iraku povzroča nesoglasja

17. 05. 2003 00.00

Rusija, Kitajska in Francija menijo, da bi morali resolucijo o ukinitvi sankcij proti Iraku, ki jo zagovarjajo ZDA, podpira pa jo tudi Nemčija, korenito spremeniti.

Rupel in Kacin polna optimizma

12. 05. 2003 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel in predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin sta predstavila vtise z obiska v ZDA, kjer sta s kolegi iz še šestih v Nato povabljenih držav med drugim spremljala ratifikacijo pristopnih protokolov v ameriškem senatu.

LDS za večjo transparentnost volitev

09. 05. 2003 00.00

Po seji sveta LDS je predsednik sveta Gregor Golobič poudaril, da namerava stranka do parlamentarnih volitev prihodnje leto doseči spremembo volilnega sistema, ki bo omogočila večjo transparentnost volitev in bistveno večji vpliv volivcev na izvolitev posameznih kandidatov za poslance.

Bush: Orožje bomo našli

04. 05. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush in ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld sta prepričana, da bodo v Iraku našli orožje za množično uničevanje. Združeni narodi pa so v iraškem mestu Basra odprli stalni urad za humanitarna vprašanja.

Bush pozval k ukinitvi sankcij

16. 04. 2003 00.00

Velika Britanija, Francija, Nemčija in Španija so ob robu vrha EU v Atenah oblikovale predlog resolucije o povojnem Iraku. Osrednjo vlogo pri vzpostavitvi iraških civilnih oblasti naj bi imela OZN, za varnost pa naj bi skrbele koalicijske vojaške sile. ZDA, ki pričakujejo, da bo OZN ukinila gospodarsko blokado Iraka, pa naj bi za dosedanje vojskovanje v Iraku porabile okoli 20 milijard dolarjev.

ZN pozivajo k humanitarni pomoči Iraku

21. 03. 2003 00.00

V ZN so se otresli šoka zaradi propada prizadevanj za mirno rešitev iraške krize in se pospešeno pripravljajo na humanitarno pomoč Iračanom. Zaradi preteklih zagotovil, da ne bo vojne, pa humanitarne organizacije nimajo dovolj denarja.

Večje operacije v Iraku končane

14. 04. 2003 00.00

S padcem Tikrita, rojstnega kraja Sadama Huseina in zadnjega mesta, ki so ga nadzorovale iraške sile, naj bi se po navedbah predstavnikov ameriške vojske večje operacije v Iraku končale. General Stanley McChrystal je napovedal, da bosta Perzijski zaliv že ta teden zapustili dve ameriški letalonosilki s spremljevalnim ladjevjem.

Madžari podprli vstop v EU

13. 04. 2003 00.00

Madžarski volivci so se na sobotnem referendumu odločili za vstop Madžarske v Evropsko unijo. Po preštetju približno 90 odstotkov glasov je za vstop Madžarske v EU glasovalo 83,76 odstotka volivcev, proti pa jih je bilo 16,24 odstotka volivcev.

Nemčija, Francija in Rusija o obnovi Iraka

04. 04. 2003 00.00

Zunanji ministri Francije, Rusije in Nemčije - Dominique de Villepin, Igor Ivanov in Joschka Fischer - so se na tristranskem srečanju v Parizu izrekli za osrednjo vlogo Združenih narodov pri povojni obnovi Iraka. De Villepin je ZDA očital, da že pred koncem vojne sklepajo pogodbe za obnovo države.

Rop obžaluje, da je prišlo do vojne

20. 03. 2003 00.00

Vlada obžaluje, da je prišlo do vojne v Iraku, saj se je vseskozi zavzemala za mirno rešitev iraške krize prek Varnostnega sveta ZN, je po začetku ameriških napadov na Irak dejal slovenski premier Anton Rop.

Erwan Fouere: Skupna identiteta EU obstaja

19. 03. 2003 00.00

Gost v klepetalnici 24ur.com je bil tokrat veleposlanik Evropske unije v Sloveniji g. Erwan Fouere.

Odzivi na Bushev ultimat

18. 03. 2003 00.00

Sodeč po odzivih zadnji nagovor ameriškega predsednika ni spremenil stališč nasprotnic in zagovornic vojaškega napada na Irak. ZDA in Veliko Britanijo so podprle Avstralija, Poljska, Bolgarija, Danska in Japonska, medtem ko so se za mirno rešitev ponovno zavzele Evropska komisija, Francija, Kitajska, Nemčija, Grčija in države Arabske lige.

Francija in Rusija napovedali veto

10. 03. 2003 00.00

Francija in Rusija, stalni članici Varnostnega sveta, sta pripravljeni z vetom ustaviti sprejemanje ameriško-špansko-britanske resolucije. ZDA, ki so prepričane, da bodo pridobile podporo za napad na Irak, pa opozarjajo uradni Pariz, da bi uporaba veta imela resne posledice za meddržavne odnose.

Vilniuška deklaracija: Je Slovenija naredila napako?

06. 02. 2003 00.00

V Sloveniji odmeva deklaracija Vilniuške skupine, v kateri deset držav kandidatk za vstop v Nato izraža podporo Združenim državam pri napadu na Irak. Nato skeptiki ocenjujejo, da je Slovenija s pristopom k deklaraciji ravnala narobe.

Dimitrij Rupel: Poskušamo doseči enotnost

05. 02. 2003 00.00

O govoru ameriškega državnega sekretarja Colina Powella v Varnostnem svetu in slovenskih stališčih do krize v Iraku smo se pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.

Slovenska diplomacija o EU in Natu

03. 02. 2003 00.00

Posvet slovenske diplomacije se je dopoldne začel na Brdu pri Kranju. V uvodnih nagovorih sta premier Anton Rop in zunanji minister Dimitrij Rupel opozorila na pomembnost uspeha referendumov o vstopu v EU in Nato, pri čemer je Rupel izrazil upanje, da bo Slovenija prepoznala svoje zgodovinske priložnosti.

CIA in FBI: Bela hiša pretirava

02. 02. 2003 00.00

Kot načrtujejo ZDA, naj bi po obračunu z režimom Sadama Huseina zaveznice še nekaj časa zagotavljale stabilnost v Iraku. Ameriške obveščevalne agencije pa izražajo nezadovoljstvo, ker Bela hiša še naprej vztraja na povezanosti Iraka z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida, kljub temu, da nimajo za te trditve trdne podlage.

Rupel bi se pridružil pismu osmerice

31. 01. 2003 00.00

Predsednik republike Janez Drnovšek, predsednik vlade Anton Rop in zunanji minister Dimitrij Rupel so za današnjo izdajo dnevnika Delo komentirali pismo voditeljev osmih evropskih držav, ki so Evropo pozvali, naj podpre ZDA pri njihovih prizadevanjih za razorožitev Iraka.

Blix in El Baradej: Irak mora storiti več

27. 01. 2003 00.00

Mohamed El Baradej in Hans Blix, voditelja inšpekcij v Iraku, sta v poročilu varnostnemu svetu poudarila, da Bagdad še ni odgovoril na nekaj vprašanj, zavzemata pa se za nadaljevanje inšpekcij. Že prej pa so njihovo delo podprli zunanji ministri EU ter pozvali Irak k aktivnejšemu sodelovanju.

Slovenija sodelovala pri obnovi Iraka?

22. 01. 2003 00.00

Slovenija je 15. novembra od ZDA prejela t.i. non-paper o morebitnem sodelovanju pri zagotavljanju spoštovanja določil resolucije Varnostnega sveta ZN 1441 s strani Iraka, če Irak ne bi izpolnil zahtev VS. ZDA naproša Slovenijo, da bi sodelovala pri povojni obnovi in razminiranju Iraka, če bi do vojne prišlo.

Praznovanje se nadaljuje v Berlinu

23. 01. 2003 00.00

Obeleževanje 40. obletnice Elizejske pogodbe o francosko-nemškem prijateljstvu se je, potem ko sta državi v sredo dogodek obeležili v Parizu, preselilo v Berlin. Tudi v nemški prestolnici, kamor je dopoldne že pripotoval francoski predsednik Jacques Chirac, so na programu dogodki na vrhunski ravni.