esčp

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu

18. 02. 2024 17.58

Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Slovenija mora nekdanjemu sodniku Škobernetu plačati odškodnino

15. 02. 2024 17.41

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je soglasno presodilo, da sta bili nekdanjemu celjskemu sodniku Milku Škobernetu kršeni pravici do spoštovanja zasebnosti ter do poštenega sojenja. Zadeva se nanaša na njegovo obsodbo leta 2013 zaradi prejemanja podkupnine. Slovenija mora Škobernetu plačati odškodnino.

Na ESČP lani vloženih 978 pritožb proti Sloveniji, največ na prebivalca

06. 02. 2024 10.33

Na Evropskem sodišču za človekove pravice je bilo lani proti Sloveniji vloženih 978 pritožb, kar je največ glede na število prebivalcev, kaže konec januarja objavljeno letno poročilo sodišča v Strasbourgu. Skupno je sodišče izreklo 1014 sodb, od tega dve proti Sloveniji, v katerih je ugotovilo kršitve evropske konvencije o človekovih pravicah.

Bavčar bo nadaljeval sodno bitko z državo: vložil pritožbo na ESČP

14. 12. 2023 10.25

Igor Bavčar je potrdil, da bo na Evropskem sodišču za človekove pravice nadaljeval sodno bitko z državo. ESČP je septembra razsodilo, da mu je bila v sojenju v zadevi Istrabenz kršena pravica do domneve nedolžnosti, medtem ko mu pravica, da ni kazni brez zakona, ni bila kršena. Pritožbo na sodbo ESČP je vložila tudi država.

Načrt britanskih oblasti, da migrante pošljejo v Ruando, ni zakonit

15. 11. 2023 19.45

Britansko vrhovno sodišče je ugotovilo nezakonitost spornega migracijskega načrta Sunakove vlade. Ta je namreč nameravala prosilce za azil, ki bi na Otok prišli nezakonito, premestiti v Ruando, ne da bi preučili njihove prošnje. Kot so sodniki zapisali v obrazložitvi, je načrt nezdružljiv z obveznostmi države po mednarodnih pogodbah.

ESČP Gregorčičevo in Avbljevo pritožbo označil kot nedopustno

23. 10. 2023 12.35

Evropsko sodišče za človekove pravice je kot nedopustno označilo pritožbo skupine s prvopodpisanim nekdanjim predsednikom programskega sveta RTVS Petrom Gregorčičem. Pritožniki so v njej trdili, da jim je ustavno sodišče z odpravo začasnega zadržanja dela novele zakona o RTVS odvzelo pravico do poštenega sojenja in učinkovitega pravnega sredstva.

Mladi zaradi podnebnih sprememb tožijo 32 držav, tudi Slovenijo

27. 09. 2023 10.32

Šest mladih Portugalcev je na Evropsko sodišče za človekove pravice vložilo tožbo proti 32 državam, med katerimi je tudi Slovenija. Šesterica poudarja, da so jim kršene temeljne človekove pravice, saj vlade ne sprejmejo potrebnih ukrepov za boj proti podnebnim spremembam. Gre za prvi tovrstni primer, ki ga bo obravnaval ESČP in bi lahko imel pravno zavezujoče posledice za vse vpletene države.

Po Bavčarjevi zmagi na ESČP: 'Sodba je zaenkrat še vedno takšna, kakršna je'

08. 09. 2023 06.00

Evropsko sodišče za človekove pravice je v primeru Igor Bavčar proti Sloveniji ugotovilo, da je bila Bavčarju kršena pravica do domneve nedolžnosti. "Zato je sodba nepoštena in zato je sodba padla," je Bavčar v telefonskem klicu povedal za 24UR ZVEČER. A odvetnik Blaž Kovačič Mlinar je pojasnil, da "zadeva ni tako enostavna", in razložil, kakšne pravne učinke ima sodba evropskega sodišča za obsodilno sodbo Bavčarja v Sloveniji.

Bavčar zmagal, Slovenija mu mora plačati 16.000 evrov

07. 09. 2023 11.38

Evropsko sodišče za človekove pravice je v primeru Igor Bavčar proti Sloveniji pritrdilo tožniku. Ugotovilo je, da je nekdanji pravosodni minister Goran Klemenčič kršil domnevo nedolžnosti, ko je javno dejal, da bo "storil vse, kar je mogoče, da bodo letele glave", če bo Bavčarjev primer zastaral. Slovenija mora Bavčarju plačati 10.000 evrov za škodo in 6000 evrov za stroške.

Nekdanji sodnik na ESČP Boštjan M. Zupančič delil protisemitske objave

25. 08. 2023 07.53

Nekdanji slovenski sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravice Boštjan M. Zupančič, ki ima najdaljši staž med evropskimi sodniki, je na družbenih omrežjih delil skrajne protisemitske objave. Evropsko sodišče za človekove pravice se zato spoprijema z javnimi pozivi, naj ponovno preuči njegove primere, ki vključujejo Jude. Z ESČP so za 24ur.com odgovorili, da niso v položaju, da bi komentirali izjave nekdanjega sodnika, katerega mandat se je tam končal pred več kot sedmimi leti. Zatrdili pa so, da niso prejeli nobenih dejanskih zahtev po reviziji sodniških odločitev v primerih, pri katerih je sodeloval.

Paragijeva po odpovedi v Golobov kabinet, vložila je tožbo na ESČP

19. 07. 2023 06.02

Mikrobiologinja Metka Paragi, ki je širši javnosti postala znana po opozarjanju na dvomljivost hitrih testov Majbert Pharm, je od začetka aprila zaposlena v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba. Novo službo je dobila nedolgo zatem, ko je višje sodišče pritrdilo njenemu prejšnjemu delodajalcu, Nacionalnemu laboratoriju za zdravje, okolje in prehrano, da je bila izredna odpoved Paragijevi upravičena. V kabinetu je zadolžena za zdravstvo, na mesec pa dobi skoraj štiri tisočake bruto.

'Rusija mora nehati skrivati tiste, ki so prispevali k sestrelitvi malezijskega letala'

17. 07. 2023 12.08

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je ob deveti obletnici sestrelitve malezijskega potniškega letala MH17 v imenu Unije Rusijo pozval k prevzemu odgovornosti in sodelovanju pri iskanju resnice in pravice za vseh 298 žrtev in njihovih bližnjih. K prevzemu odgovornosti je Moskvo ponovno pozvala tudi Avstralija.

Semenya dobila pritožbo na ESČP v Strasbourgu

11. 07. 2023 13.30

Dvakratna olimpijska prvakinja v atletiki Caster Semenya je zmagala v boju proti predpisom Svetovne atletske zveze glede testosterona. Tekačica iz Južne Afrike je dobila pritožbo na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP). Sodniki so v Strasbourgu ugotovili več kršitev človekovih pravic, ugotovili so diskriminacijo 32-letnice.

Sindikat ministrstva za obrambo napovedal tožbo na ESČP

23. 06. 2023 16.33

Sindikat ministrstva za obrambo je prejel sklep ustavnega sodišča, v katerem je to odločilo, da njihove pritožbe na odločitev sodišč zaradi zavračanja izplačila solidarnostne pomoči delavcem ob epidemiji covida-19 ne sprejme v obravnavo. V sindikatu so napovedali tožbo na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP).

Tožbo na ESČP zaradi kazni vložili tudi hrvaški ribiči

14. 06. 2023 12.36

Na ESČP so se zaradi kršitve meje na morju obrnili tudi hrvaški ribiči. Ti so namreč v Sloveniji izrabili vsa pravna sredstva za kazni, ki jim jih je izdala slovenska Policija zaradi kršitve meje, kot jo je določilo arbitražno sodišče.

Slovenija bo posredovala v pritožbi ribičev proti Hrvaški na ESČP

12. 06. 2023 16.37

Posredovanje Slovenije v pritožbi na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP), je po zaprti seji odbora DZ za zunanjo politiko izjavila zunanja ministrica Tanja Fajon. Z intervencijo bo Slovenija nudila pomoč pri zaščiti ribičev, ki so žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe.

Gregorčič in Avbelj s pritožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice

29. 05. 2023 06.32

Predsednik programskega sveta RTVS in prvopodpisani pobudnik za začetek postopka za oceno ustavnosti Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o RTVS Peter Gregorčič ter pravnik in avtor pobude Matej Avbelj menita, da je ustavno sodišče z odpravo začasnega zadržanja novele o RTVS pobudnikom odvzelo "edino pravno sredstvo, ki nam je bilo v Republiki Sloveniji na voljo", zato sta se s pritožbo obrnila na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Plenković in Golob zadovoljna, govorila o energetiki, migracijah in gospodarstvu

28. 03. 2023 12.00

Na delovni obisk v Slovenijo je prišel hrvaški premier Andrej Plenković, ki ga je na Brdu pri Kranju sprejel predsednik slovenske vlade Robert Golob. Kot sta pojasnila, je bil poudarek predvsem na energetiki, migracijah in gospodarstvu. "Sestanek je bil dokaz prijateljskega in sproščenega vzdušja med obema državama. Prihajajoče srečanje v Zagrebu pa bo to nadgradilo še s konkretnimi koraki," je povedal Golob. Tudi Plenković je dejal, da je s srečanjem zadovoljen in poudaril, da je to plod konstantnega političnega dialoga.

Slovenski ribiči zaradi hrvaških kazni na Evropsko sodišče za človekove pravice

14. 03. 2023 14.44

Slovenski ribiči, ki od Hrvaške dobivajo kazni za ribolov v Piranskem zalivu, so se, potem ko so izčrpali vse pravne možnosti za pritožbo na Hrvaškem, obrnili na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu. Kot je povedal koprski ribič Matjaž Radin, je kazni toliko, da jih sploh ne štejejo več.

ESČP bo obravnavalo tožbo proti Rusiji glede sestrelitve malezijskega letala

25. 01. 2023 06.53

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je danes odločilo, da bo obravnavalo tožbi Nizozemske in Ukrajine proti Rusiji zaradi sestrelitve malezijskega potniškega letala nad Ukrajino leta 2014. Svojo odločitev je utemeljilo s tem, da je dovolj dokazov za obravnavo tožb

Nevrokirurg Dolenc zmagal na evropskem sodišču

20. 10. 2022 12.13

Evropsko sodišče za človekove pravice je ugodilo vlogi nevrokirurga Vinka Dolenca. Ta se je na sodišče obrnil potem ko je slovensko sodišče priznalo veljavnost sodbe v Izraelu, kjer ga je sodišče spoznalo krivega in dosodilo, da mora izraelskemu pacientu, ki ga je leta 1992 operiral v UKC Ljubljana, po operaciji pa je pacient postal trajni invalid, plačati milijonsko odškodnino. Evropsko sodišče je ugotovilo kršitev pravice do poštenega zaslišanja. Slovenija mora Dolencu plačati 9600 evrov odškodnine, o premoženjski škodi pa še ni odločilo.

Rokavski preliv prečkalo 21 čolnov, na katerih je bilo skupno 1150 ljudi

23. 09. 2022 13.45

Potem ko je skupno število migrantov, ki so letos v Veliko Britanijo prispeli čez Rokavski preliv, preseglo 30.000, je v četrtek to pot prečkalo več kot 1000 ljudi, so sporočili iz Londona. To je letošnje tretje najvišje dnevno število prosilcev za azil, ki so na Otok prispeli po tej poti.

McCannova izgubila sodno bitko proti detektivu, ki ju krivi za hčerkino izginotje

20. 09. 2022 12.07

Starša Madeleine McCann sta izgubila sodno bitko, ki sta jo sprožila zaradi komentarjev nekdanjega portugalskega detektiva, ki je ocenil, da sta McCannova odgovorna za izginotje njune hčerke. Evropsko sodišče za človekove pravice je namreč ocenilo, da Goncalo Amaral ni omadeževal njunega ugleda v javnosti, ampak je do tega privedlo dejstvo, da sta bila za kratek čas v preiskavi uradna osumljenca.

Evropsko sodišče se ne želi vmešavati, starši želijo premestitev v hospic

04. 08. 2022 11.37

Potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice zavrnilo obravnavo primera 12-letnega britanskega dečka Archieja Battersbeeja, so njegovi starši na višje britansko sodišče vložili zahtevo po premestitvi dečka v hospic.

Družina možgansko mrtvega 12-letnika še na Evropsko sodišče

03. 08. 2022 12.14

12-letnega britanskega dečka Archieja Battersbeeja, ki ga vse od aprila zdravijo v londonski bolnišnici, bi morali danes odklopiti z aparatov, ki ga ohranjajo pri življenju. Zdravniki namreč trdijo, da bi bilo smiselno njegovo življenjsko podporo končati, saj naj bi bil otrok možgansko mrtev. S tem se ne strinja njegova družina, ki se je po več izgubljenih bitkah na britanskih sodiščih zdaj obrnila še na Evropsko sodišče za človekove pravice.

London v elektronski nadzor migrantov: 'Prosilci za azil ne morejo kar izginiti'

18. 06. 2022 16.06

V okviru poskusnega programa britanskega ministrstva za notranje zadeve bodo nekateri migranti, ki v Veliko Britanijo prispejo po nevarnih poteh, označeni z elektronskimi zapestnicami. To naj bi med drugim pripomoglo k učinkovitejšemu reševanju vlog prosilcev za azil, pojasnjujejo na ministrstvu. Nasprotniki pilotnega projekta so ukrepe označili za drakonske, a britanski premier Boris Johnson jim odgovarja: "Ljudje ne morejo kar izginiti v notranjost države."

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?

09. 04. 2022 08.24

Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

Še brez odločitve o Levici in SD: 'Predlog ni bil po naključju vložen pred volitvami'

17. 02. 2022 09.19

Pobude za razglasitev neustavnosti programa stranke Levica in kontinuitete stranke SD so v preteklosti že prihajale z nasprotnega političnega pola, nazadnje, ko sta stranki SDS in NSi poskušali sklicati izredno sejo državnega zbora, ker naj bi program Levice rušil parlamentarno demokracijo in ustavni red. Kar ni uspelo v DZ, pa se je sedaj preselilo na ustavno sodišče, ki prednostno obravnava pobudo aktivista Vilija Kovačiča za oceno protiustavnosti programa politične stranke Levica ter delovanja političnih strank Levica in SD. Ustavno sodišče ni danes v tej zadevi sprejelo še nobene odločitve, so sporočili. V obeh omenjenih strankah sicer pričakujejo, da bo ustavno sodišče Kovačičevo pobudo zavrnilo. Menijo, da ta ni bila po naključju vložena pred volitvami, vidijo pa jo kot poskus vplivanja na volilno kampanjo in volitve.

Slovenija s počasnim odločanjem o rejništvu kršila pravice babice koroških dečkov

08. 02. 2022 11.34

Evropsko sodišče za človekove pravice je v obravnavi dolžine postopka o rejništvu koroških dečkov odločilo, da je Slovenija kršila pravice babice dečkov. Kot so zapisali v objavljeni razsodbi, je v zvezi s postopkom izdaje dovoljenja za rejništvo prišlo do kršitve 1. odstavka 6. člena konvencije v zvezi s pritožbo prve pritožnice glede dolžine postopka za izdajo dovoljenja za rejništvo. Glede na odločitev sodišča mora tako tožena država prvemu pritožniku plačati 6500 evrov za nepremoženjsko škodo in za stroške in izdatke ter morebitne davke. Skupaj sta sicer pritožnika zahtevala okoli 85.000 evrov.

Na ESČP lani več tožb proti Sloveniji

25. 01. 2022 15.05

Na Evropskem sodišču za človekove pravice je bilo lani vloženih 234 tožb proti Sloveniji, kar je več kot leta 2020, ko jih je bilo vloženih 180, kaže najnovejše letno poročilo sodišča v Strasbourgu. Več tožb kot predlani je sodišče prejelo tudi v celoti, skupaj več kot 44.000.