esčp

Litva zaporniku iz Guantanama plačala 100.000 evrov odškodnine

10. 01. 2022 13.43

Litva je Abu Zubajdahu, ki je zaprt v Guantanamu, plačala 100.000 evrov odškodnine, saj je dovolila, da ga je ameriška obveščevalna agencija Cia zadrževala na skrivni lokaciji na obrobju Vilne. Zubajdah je bil tam žrtev različnih oblik mučenja, kar pa je v nasprotju z evropsko zakonodajo.

Hrvaškemu aktivistu, ki je pomagal begunski družini umrle šestletnice, visoka kazen

20. 11. 2021 10.31

Na hrvaškem odmeva sodba ESČP, ki je razsodilo, da je Hrvaška v primeru smrti afganistanske deklice Madine kršila mednarodno Konvencijo o človekovih pravicah. Nesrečna deklica je umrla v noči, ko je družina poskušala vstopiti na Hrvaško in tam zaprositi za azil. A hrvaški policisti so jih potisnili nazaj v Srbijo, kamor so se morali vrniti v temi ob železniški progi, vlak pa je tiste noči povozil nesrečno deklico. Hrvaška je vseskozi zanikala odgovornost in trdila, da ni dokazov, da bi družina vstopila na Hrvaško. Kazen mora plačati tudi aktivist nevladne organizacije, ki jim je pomagal, ko je družini nekaj mesecev po smrti deklice le uspelo vstopiti v državo. Sodišče mu je prisodilo kazen v višini 5327 evrov.

ESČP: Hrvaška kršila človekove pravice v primeru smrti deklice iz Afganistana

18. 11. 2021 17.00

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je danes razsodilo, da je Hrvaška v primeru smrti šestletne afganistanske deklice kršila mednarodno konvencijo o človekovih pravicah. Hrvaški je sodišče tudi naložilo plačilo 40.000 evrov odškodnine ter še dodatnih 16.700 evrov za sodne stroške. Afganistansko deklico Madino Hussiny je na železniški progi v Srbiji v bližini meje s Hrvaško povozil tovorni vlak. Nesreča se je zgodila, ko so jo hrvaški policisti na meji sredi novembra leta 2017 skupaj z družino vrnili v Srbijo.

Seja o sanaciji bank zaradi razgretega ozračja prekinjena

27. 10. 2021 19.45

Sanacija bank, ki jo je v letih 2013 in 2014 izvedla vlada Alenke Bratušek, je bila neprimerna in škodljiva, je bilo na seji odbora državnega zbora za finance slišati iz vrst SDS in NSi. Bratuškova je medtem opozorila, da so finančno luknjo izkopali v času prve vlade Janeza Janše. Ko je začela naštevati podjetja, ki "so izkopala več kot 550 milijonov evrov finančne luknje" je na seji završalo, nato pa so jo prekinili.

Državno odvetništvo: ESČP v zadevi Toplak in Mrak ni ugotovilo diskriminacije

27. 10. 2021 16.35

V državnem odvetništvu navajajo, da Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v sodbi v zadevi Toplak in Mrak proti Sloveniji ni ugotovilo nobene diskriminacije, ampak pomanjkanje pravnih sredstev, s katerimi bi lahko pritožnika pred domačimi sodišči uveljavljala svoje očitke o domnevni diskriminaciji.

ESČP: Slovenija je diskriminirala invalida

26. 10. 2021 14.07

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da je Slovenija diskriminirala invalida Franca Toplaka in Iztoka Mraka, saj jima vrhovno in ustavno sodišče nista omogočili, da bi pred glasovanjem zahtevala prilagoditve volišča. Po oceni profesorja prava Jurija Toplaka gre za "evropsko zaušnico" slovenskima sodiščema, sodba pa ima tudi evropske razsežnosti.

Tožniki o odločitvi ESČP: velika zaušnica Sloveniji kot pravni državi

14. 09. 2021 13.18

Razsodba Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) je velika zaušnica Sloveniji kot pravni državi, je ocenil odvetnik ene od tožnic v primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji Miha Kunič. Da je takšno odločitev pričakoval, je dejal odvetnik Aleš Kaluža.

Pritožniki po bančnih izbrisih niso imeli možnosti učinkovitega pravnega sredstva

14. 09. 2021 11.14

V primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji je prišlo do kršitve 1. člena dodatnega protokola h konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ugotavlja ESČP. Vlagatelji niso imeli na voljo učinkovitega pravnega sredstva, s katerim bi lahko izpodbijali izredne ukrepe Banke Slovenije.

Moskva od Kijeva terja odgovore o sestreljenem letalu in 'smrti mirnega prebivalstva'

22. 07. 2021 20.58

Rusija je na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) vložila tožbo proti Ukrajini. Moskva Kijev med drugim krivi za usodo letala družbe Malaysia Airlines nad vzhodno Ukrajino leta 2014, ko je umrlo skoraj 300 ljudi. V tožbi mu očitajo še diskriminacijo rusko govorečega prebivalstva, pa tudi odgovornost za smrti na protestih leta 2014.

ESČP suspendirani poljski odvetnici prisodil 15.000 evrov odškodnine

22. 07. 2021 17.25

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu je razsodilo proti Poljski zaradi njene pravosodne reforme in ob tem izrazilo zaskrbljenost nad neodvisnostjo poljskega sodstva. To je že tretja razsodba sodišča proti pravosodni reformi te države, ki je sicer tudi sprožila spor med Varšavo in Evropsko unijo.

Ustavno sodišče proti zavrnitvi dovoljenja za prebivanje v državi, v kateri živijo ožji sorodniki

21. 06. 2021 16.35

Ustavno sodišče je sprejelo stališče, da zavrnitev dovoljenja za prebivanje v državi, v kateri živijo ožji sorodniki, lahko pomeni poseg v pravico do družinskega življenja. To velja tudi v primerih, ko se dovoljenje zavrne tujcu, ki je storil kaznivo dejanje, so sporočili z ustavnega sodišča.

ESČP v prelomni sodbi podprlo obvezno cepljenje predšolskih otrok

08. 04. 2021 15.49

Evropsko sodišče za človekove pravice je podprlo Češko v primeru obveznega cepljenja predšolskih otrok. Pritožbo so na ESČP vložili starši necepljenih otrok, ki jim je bil zavrnjen vstop v vrtec. Eden od staršev je prejel tudi denarno kazen. Sodišče je pojasnilo, da čeprav češka zakonodaja posega v pravico do zasebnega življenja, je ključno varovanje javnega zdravja.

O neizločitvi ustavnega sodnika Čeferina še ESČP

07. 04. 2021 19.09

Evropsko sodišče za človekove pravice je sprejelo v obravnavo pritožbo zoper Slovenijo zaradi domnevne kršitve pravice do poštenega sojenja, so potrdili na državnem odvetništvu. Podrobnosti za zdaj ne komentirajo. Gre za primer, ko je ustavni sodnik Rok Čeferin sodeloval pri dopisnem odločanju o zadevi, v kateri bi moral biti izločen.

'Politiki je uspelo dokazati, da prostora za novinarje ni več'

05. 03. 2021 07.25

V skupini Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije so se v javnem spletnem pogovoru seznanili z razmerami na področju medijske svobode v Sloveniji. Lesjak Tuškova je opozorila, da pritisk na medije postaja koordiniran in sistematičen, napadi na novinarje pa osebni, brezsramni in brezobzirni obračuni. "Politiki je uspelo dokazati, da prostora za novinarstvo ni, da imamo samo desničarske in levičarske aktiviste. Ni več mogoče preiskovati, ne da bi se dejstva izpodbijala, normalna razprava ni več mogoča," pa je opozoril preiskovalni novinar Lenart Kučić.

ESČP: Madžarska kršila pravice migrantske družine v tranzitnem območju

02. 03. 2021 14.44

Madžarska je v primeru neke družine, ki je zaprosila za azil na Madžarskem in je bila zaprta v tranzitnem območju na meji s Srbijo, kršila prepoved nečloveškega in ponižujočega ravnanja ter pravico migrantov do svobode in varnosti, je odločilo Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu. Družini mora zato plačati odškodnino.

Navalnega poslali v kazensko kolonijo

26. 02. 2021 07.42

Vodja ruske opozicije Aleksej Navalni bo kazen dveh let in pol zapora, ki so mu jo dosodili zaradi kršenja pogojne zaporne kazni, odslužil v kazenski koloniji, je sporočil vodja ruskega urada za zapore Aleksander Kalašnikov.

ESČP: življenje Navalnega je v zaporu ogroženo

17. 02. 2021 18.06

Evropsko sodišče za človekove pravice je Rusiji odredilo, naj takoj izpusti opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, saj da je njegovo življenje v zaporu ogroženo. Rusija je v odzivu sporočila, da za izpustitev Navalnega ni pravne podlage.

Po odločitvi sodišča o Navalnem na ulicah Rusije nove množične aretacije

03. 02. 2021 07.24

Po odločitvi sodišča v Moskvi, da vodji ruske opozicije Alekseju Navalnemu pogojno kazen spremeni v tri leta in pol zapora, ki pa jo bo zmanjšalo za čas, ki ga je že prestal v hišnem priporu, so se protesti na ulicah Rusije še okrepili. Policija je pridržala več kot 1400 njegovih podpornikov. Države EU po obsodbi ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega razmišljajo o uvedbi novih sankcij proti Rusiji.

Sodišče odločilo: Navalni mora v zapor za dve leti in pol

02. 02. 2021 18.09

Ruski opozicijski voditelj Aleksej Navalni je v pridržanju že od 17. januarja, ko je njegovo letalo pristalo v Moskvi. Sodišče je odločilo, da bodo njegovo pogojno kazen zaradi kršitev spremenili v zaporno. Navalni se ruski policiji ni javljal od avgusta, čeprav je bilo vsem znano, da po zastrupitvi z novičokom okreva v Nemčiji. Za zapahe bo moral za dve leti in pol, saj so upoštevali leto, ki ga je preživel v hišnem priporu. K takojšnji in brezpogojni izpustitvi je pozvalo več držav, tudi Slovenija.

Dokončno: ESČP ni pristojen za tožbo proti Hrvaški zaradi terjatev LB

16. 12. 2020 07.03

Veliki senat Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) je razsodil, da sodišče ni pristojno za meddržavno tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi terjatev Ljubljanske banke (LB) do hrvaških podjetij, saj konvencija vladam ne dovoljuje uporabe mehanizma meddržavne tožbe. Odločitev je dokončna. v V Zagrebu so poudarili, da je sodišče sprejelo vse hrvaške argumente.

'Gre za poskus čiščenja ugleda te vlade v Bruslju'

28. 08. 2020 12.02

Obrazložitev, da gre za provokacijo, s katero je Janša želel spodbuditi razpravo o medijih, je smešna, meni Milosavljević, saj si je Stalno predstavništvo RS v Bruslju za dopis Svetu Evropi vzelo tri mesece časa, vlada pa je za razpravo o medijskih zakonih zainteresirani javnosti ponudila le pet dni.

12. petek na ljubljanskih ulicah: po oceni policije 3000 protestnikov

17. 07. 2020 18.54

V Ljubljani je potekal že 12. protivladni protest, ki se je tokrat zaključil z ustanovitvijo t. i. ljudske skupščine v Argentinskem parku. Protestniki so se iz središča prestolnice odpravili na kolesih, skirojih, kotalkah in peš po ljubljanskih ulicah. Tokratni protest je minil brez organiziranega nastopa vladnih podpornikov v rumenih jopičih. Ti so izvajali "monitoring" protivladnih protestnikov.

Stara starša koroških dečkov znova iščeta pravico v Strasbourgu

05. 05. 2020 09.33

Babica in dedek koroških dečkov sta se na zadnjo odločitev ustavnega sodišča, ki je obravnavalo stike med njima in mladoletnima vnukoma, pritožila na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP). Pred nekaj dnevi je ustavno sodišče objavilo svojo odločitev, s katero je zavrnilo pritožbo starih staršev koroških dečkov zoper odločitev sodišč glede spremembe stikov z mladoletnima vnukoma.

Pritožba Romov zaradi dostopa do vode v romskih naseljih zavrnjena

10. 03. 2020 14.14

Evropsko sodišče za človekove pravice je zavrnilo pritožbo dveh romskih družin zaradi nezagotavljanja dostopa do pitne vode v romskih naseljih, saj ni ugotovilo kršitve posameznih členov evropske konvencije o človekovih pravicah. V Amnesty International Slovenije so že napovedali pritožbo.

Matere Srebrenice v Strasbourgu vložile tožbo proti Nizozemski

20. 01. 2020 21.21

Nevladno združenje Matere Srebrenice je na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu vložilo tožbo proti Nizozemski zaradi neuspešne zaščite Bošnjakov pred srbskimi silami v Srebrenici leta 1995. Odgovornost za pokol Bošnjakov pripisujejo tudi nizozemskim modrim čeladam, ki so bile nameščene v Srebrenici.

Sodišče: Francozinja ne more razpolagati s semenom pokojnega sina

05. 12. 2019 17.30

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da ženska ne more razpolagati z zamrznjenim semenom mrtvega sina, da bi izpolnila njegovo željo po starševstvu. Zavrnilo je tožbo Francozinje, ki je želela seme pokojnega sina odnesti na kliniko za umetno oploditev v Izrael.

Razlaščena kupca obveznic Abanke bosta dobila povrnjen milijon z obrestmi

23. 08. 2019 10.34

Višje sodišče je potrdilo sodbo celjskega okrožnega sodišča, da mora Abanka razlaščenima kupcema podrejenih obveznic Banke Celje vrniti vplačani znesek skupaj z obrestmi. Sodba je tako postala pravnomočna. Razlaščena vlagatelja sta kot fizični osebi leta 2007 kupila za okoli milijon evrov obveznic.

Primer LB: V Strasbourgu soočili slovenske in hrvaške argumente

12. 06. 2019 11.07

Pred velikim senatom ESČP je potekala ustna obravnava glede vprašanja, ali je sodišče pristojno za presojanje v meddržavni tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi terjatev nekdanje Ljubljanske banke do hrvaških podjetij. Razprava se je vrtela predvsem okoli vloge LB v državi, o čemer so imeli več vprašanj tudi sodniki.

Boštjan M. Zupančič ostal brez kandidature za evropskega poslanca

07. 05. 2019 11.59

Februarja letos smo poročali, da bo kandidat francoske populistične Republikanske ljudske unije (UPR) na letošnjih volitvah Boštjan M. Zupančič. A iz te moke očitno ne bo kruha, saj ga ni na objavljeni listi kandidatov.

V primeru Ljubljanske banke junija pred ESČP ustna obravnava

28. 02. 2019 17.03

Slovenija je prejela obvestilo Evropskega sodišča za človekove pravice, da bo pred velikim senatom sodišča 12. junija potekala ustna obravnava v meddržavni tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi terjatev Ljubljanske banke do hrvaških podjetij, so sporočili z ministrstva za finance.