esa

Nova rekorderka: ledena gora, večja od španske Majorke
19. 05. 2021 20.23
V morju Weddell na Antarktiki je nastala nova orjaška ledena gora. Po površini je večja od španske Majorke in je trenutno največja na svetu. Po obliki nova rekorderka spominja na prst, ugotavljajo na družbenih omrežjih.

Želiš postati astronavt ESE?
31. 03. 2021 13.21
Evropska vesoljska agencija je odprla razpis astronavt ESE 2021, saj potrebujejo nove sodelavce. Zainteresirani kandidati, ki morajo imeti ustrezno izobrazbo in delovne izkušnje, imajo za prijavo na voljo osem tednov. Obenem si ESA želi v astronavtske odprave vključiti tudi invalide.

Vesoljske agencije v svoje kamere ujele gnečo ladij v Sueškem prekopu
31. 03. 2021 06.00
Ko so splavili nasedle ladje, se je ponovno sprostila ena najpomembnejših plovnih poti na svetu - Sueški prekop. Toda kot kažejo satelitski posnetki, je gneča, ki je nastala v kanalu, velika in bo verjetno trajalo še nekaj časa, da se bo promet sprostil. Medtem je upravnik prekopa sporočil, da je Suez zapustilo že 113 ladij, v naslednjem konvoju ga bo še dodatnih 95.

Los Angeles do šeste zaporedne zmage
25. 02. 2021 07.24
Hokejisti Los Angeles Kings so v severnoameriški ligi NHL v St. Louisu premagali Blues z 2:1 in dosegli šesto zmago v nizu. Kapetan zmagovalcev Anže Kopitar v 21 minutah in 45 sekundah ni dosegel točke, enkrat pa je sprožil v okvir vrat gostiteljev.

Slovenija postaja center evropske vesoljske tehnologije
17. 02. 2021 06.00
Evropska vesoljska agencija (ESA) po več kot desetletju išče nove astronavte, prijave pa so odprte tudi za Slovence. Še več, prav Slovenija bo ob boku Nemčije in Francije postala center evropske vesoljske tehnologije. "To je ogromno priznanje za celotno ekipo in vse raziskovalce," je dejal Igor Mekjavić z Inštituta Jožef Stefan. Dodal je, da bodo nove raziskave o izgubi mišične mase, ki jo astronavtom povzroča izpostavljenost breztežnosti, koristne tudi za vse, ki bodo ostali na Zemlji.

Razpis za astronavte: prvič se lahko prijavimo tudi Slovenci
16. 02. 2021 18.34
Evropska vesoljska agencija išče nove astronavte. "Pridružite se novi dobi raziskovanja," vse, ki bi jih zanimal 'delovnik v vesolju', v agenciji pozivajo naj se prijavijo na razpis. Agencija je nove moči doslej sicer iskala le trikrat – prvič leta 1978, nazadnje 2008. Ker pa je zadnja štiri leta pridružena članica agencije tudi Slovenija, se lahko prvič v zgodovini na razpis tako prijavimo tudi Slovenci. Kaj je lepšega kot pot v službo z raketo, kajne?

Petrinjci z dežja pod kap, po vaseh hodijo 'vojni dobičkarji'
06. 01. 2021 16.51
Devet dni po rušilnih potresih na območju Petrinje na Hrvaškem še vedno ocenjujejo škodo. Mnogi so še vedno brez strehe nad glavo, brez elektrike in sanitarij. Tudi tisti, ki so dobili bivalne zabojnike, pa v njih ne morejo spati, saj ti puščajo. Po vaseh pa se pojavljajo tudi "vojni dobičkarji", ki želijo od prizadetih kmetov precej pod ceno odkupiti živino.

'Čistilna misija' zoper vesoljske smeti: ESA podpisala večmilijonsko pogodbo s ClearSpaceom
27. 11. 2020 12.18
Evropska vesoljska agencija namenja več milijonov evrov podjetju ClearSpace za sežig vesoljskih smeti, odpadkov in razbitin, ki so se v zadnjih desetletjih osvajanja vesolja nakopičili nad nami. Okoli Zemlje dandanes kroži na tisoče satelitov, ki niso več v rabi, in še mnogo več manjših odsluženih delcev. "Predstavljajte si, kako nevarna bi bila plovba po odprtem morju, če bi vse izgubljene ladje v zgodovini človeštva še vedno drsele po vodi."

Letošnja Nobelova nagrada za fiziko za odkritja o črni luknji
06. 10. 2020 12.27
Kraljevska švedska akademija znanosti je Nobelovo nagrado za fiziko podelila Rogerju Penrosi z Univerze v Oxfordu, za odkritje, da je nastajanje črne luknje močna napoved splošne teorije relativnosti ter Reinhardu Genzelu z Inštituta za nezemeljsko fiziko Max Planck in Andrei Ghez z Univerze v Kaliforniji za odkritje supermasivnega kompaktnega predmeta v središču naše galaksije.

Javnofinančni primanjkljaj v drugem četrtletju pri 16,1 odstotka BDP
30. 09. 2020 11.10
Slovenija je imela v drugem četrtletju letos 1,741 milijarde evrov oz. 16,1 odstotka BDP javnofinančnega primanjkljaja. Ta je posledica predvsem ustavitve gospodarske aktivnosti zaradi epidemije covida-19 in ukrepov države za omilitev posledic epidemije, je objavil državni statistični urad.

Na Grenlandiji se je odlomila 110 kvadratnih kilometrov velika ledena plošča
14. 09. 2020 16.50
Velik del ledu se je odlomil od največje arktične ledene police, imenovane 79N oziroma Nioghalvfjerdsfjorden, na severovzhodu Grenlandije. Gre za še enega v vrsti dokazov o hitrih podnebnih spremembah, ki se odvijajo na Grenlandiji, pravijo znanstveniki.

'Skupaj smo se postavili ob bok velikih. V vesolju smo!'
03. 09. 2020 06.12
Iz Francoske Gvajane so po več preložitvah vendarle izstrelili raketo Vega, s katero sta v vesolje poletela tudi prva slovenska satelita Nemo HD in Trisat. To je tudi zgodovinski dogodek za evropsko znanost, saj na evropski raketi ni bilo še nikoli toliko satelitov. S slovenskima satelitoma so tudi že uspešno vzpostavili prvi stik, so sporočili z mariborske univerze in Centra odličnosti Vesolje-SI, kjer so ju razvili. "To je potrditev, da na univerzi delamo dobro," je ob tem dejal rektor UM Zdravko Kačič, hkrati pa že napovedal naslednjo izstrelitev novega satelita, ki ga zdaj razvijajo.

Otočani zanesljivo odprli polfinale, Dallas že na pol poti
25. 08. 2020 07.37
Hokejisti ekipe Dallas Stars so v boju za konferenčni finale lige NHL že opravili polovico dela proti nasprotnikom iz vrst moštva Colorado Avalanche, saj so teksaške Zvezde dobile tudi drugi medsebojni obračun v "mehurčku" (5:2). Vzhodni par drugega kroga oziroma konferenčnega polfinala so uspešno odprli New York Islandersi, ki so se podobno zanesljivo znesli nad lokalnimi rivali Philadelphia Flyersi (4:0).

Nova vesoljska tekma: ZDA, Kitajska in Rusija v osvajanje rdečega planeta
09. 08. 2020 11.30
Še preden se je 'na tretjem kamnu od Sonca' pojavil človek in svoj zvedavi um obračal proti nočnemu nebu, so k zvezdam pogledovale že živali. V njih so iskale poti do skrivališč hrane in napajališč ter brale smerokaze v času migracij. Toda v človeku je veliko več kot zvedavost. Njegove ambicije so ga pognale proti zvezdam, zato tekmuje sam s sabo, kar mu daje izjemen dinamični vzgon, vendar hkrati povzroča trenja. Letošnji naskok vesoljskih velesil na Mars tako predstavlja polje napredka in hkrati zrcali napetosti na geopolitičnem področju.

Bi v na novo odkritih grebenih Marsa lahko obstajalo življenje?
05. 08. 2020 10.27
Plovilo na misiji ExoMars, katere namen je odgovoriti na vprašanje, ali na rdečem planetu obstaja življenje, je posnelo nove fotografije, ki prikazujejo zanimive geološke značilnosti Marsa. Znanstveniki zdaj med drugim ugotavljajo, kaj se skriva v grebenih kraterja, prikritih s tanko plastjo ledu. Kakšnih pa je pet možnih scenarijev o obstoju življenja na Marsu, ki se opirajo na dozdajšnja dognanja znanstvenikov?

Nasina Vztrajnost Rdečemu planetu naproti: iskala bo sledi življenja in zbirala vzorce kamnin
30. 07. 2020 05.58
V Združenih državah Amerike bodo proti Rdečemu planetu izstrelili rover Perseverance oziroma Vztrajnost. Na Marsu, kjer so pred 3,5 milijarde leti obstajale reke in jezera, bo iskal sledi starodavnega življenja. Poleg tega bo del sosednjega planeta pomagal pripeljali na Zemljo. V kraterju Jezero bo rover namreč zbiral vzorce kamnin in prsti, ki naj bi jih na Zemljo v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo pripeljali leta 2031.

Najbližje fotografije naše zvezde razkrile 'taborne ognje' na Soncu
16. 07. 2020 14.54
Prve fotografije satelita Solar Orbiter, ki se je Soncu sredi junija približal na 77 milijonov kilometrov ter tako posnel najbližje fotografije naše zvezde v zgodovini, so blizu površja razkrile miniaturne sončeve izbruhe, poimenovane 'taborni ognji' na Soncu.

Oko v globoko vesolje: Hubble praznuje 30 let
25. 04. 2020 07.00
Pred 30 leti je vesoljski teleskop Hubble začel svoje legendarno popotovanje okoli našega planeta. Njegove meglene fotografije so bile sprva veliko razočaranje. Po odpravi napake na leči pa je Hubble na Zemljo začel pošiljati osupljive fotografije, ki so bistveno razširile človekovo razumevanje vesolja. Po njegovi zaslugi danes vemo, koliko je vesolje staro – približno 13,8 milijarde let, in z njegovo pomočjo so potrdili teorijo, da se vesolje širi. Tudi sam je v teh 30 letih kroženja okoli Zemlje prepotoval osupljivo razdaljo – kar sedem milijard kilometrov.

V mirnih in čistih beneških kanalih opazili meduzo
22. 04. 2020 16.44
Zaradi odsotnosti čolnov in množice turistov so beneški kanali znova zaživeli. Voda v kanalih je kristalno čista, tamkajšnji prebivalci pa vsakodnevno v njej opažajo nove živali. Če so bile to najprej majhne ribice, je zdaj po kanalu mirno plavala velika meduza.

Zdaj tudi uradno. Napačne maske dobavil Pečečnik
20. 04. 2020 18.36
Joc Pečečnik je Sloveniji dobavil napačne maske. Zdaj je to tudi uradno. Zavod za blagovne rezerve je pri Pečečnikovem podjetju Public digital infrastructure naročil dva milijona zaščitnih mask FFP2 v skupni vrednosti 3,7 milijona evrov, Pečečnikovo podjetje pa je dobavilo zgolj navadne kirurške maske, ki so bile lažno označene kot maske tipa FFP2.

Posnetki iz vesolja: mir v zapuščenih beneških kanalih
16. 04. 2020 19.49
Ukrepi, ki jih je za zajezitev epidemije novega koronavirusa sprejela Italija, so močno zmanjšali tudi promet v beneških kanalih, kažejo posnetki Copernicusovega satelita Sentinel-2. Ukrepi, ki jih je italijanska vlada sprejela 9. marca, so povsem zaustavili promet vodnih avtobusov in drugih plovil.

V boj s posledicami pandemije covida-19 s satelitskimi posnetki
06. 04. 2020 15.37
Evropska vesoljska agencija (Esa) je v sodelovanju z Evropsko komisijo in slovenskim podjetjem Sinergise objavila posebno različico natečaja za algoritme daljinskega zaznavanja, osredotočeno na uporabo vesoljskih tehnologij za podporo pri pandemiji covida-19. Iščejo ideje, kako bi lahko pomagali z uporabo satelitskih podatkov.

Moje napake in njihove zmage
04. 04. 2020 13.42
Senzacionalni štirje.

Tyson izbral: Holyfield je bil najboljši nasprotnik, toda Ribalta ...
27. 03. 2020 16.13
Legendarni ameriški boksar Mike Tyson je v zadnjih dneh zelo dejaven, saj je ob ustavljenem športnem dogajanju vedno zanimiv sogovornik. Newyorčan, ki bo junija dopolnil 54 let, je izbral tekmece, ki so ga v karieri najbolj namučili, poleg Evanderja Holyfielda pa je morda malce presenetljivo večkrat omenil tudi Kubanca Joseja Ribalto.

Neodgovornost brez primere? MOK dovolil, da se kvalifikacije izvedejo, več boksarjev okuženih
26. 03. 2020 14.00
Trma Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK), ki je vse do nedavnega vztrajal, da bi se letošnje olimpijske igre v Tokiu, ne glede na trenutno stanje v svetu, odvile, je terjala svoj davek. Na evropskem boksarskem kvalifikacijskem turnirju v Londonu se je namreč kljub preventivnim ukrepom s koronavirusom okužilo več ljudi.

'Koronalekcije' in znanstvenik, ki pravi, da je koronavirus rešil več življenj, kot jih je vzel
25. 03. 2020 13.58
Zapuščene ulice, prazne plaže in priljubljene turistične točke, ustavljena podjetja, javni promet, prizemljena letala, ladje v pristaniščih, še avtomobili so večinoma v garažah. Novi koronavirus je ustavil svet in v tej situaciji je precej težko najti zmagovalce. A so. Vsaj trenutno je med njimi okolje, a številni svarijo - na dolgi rok se lahko zgodi, da bo ena največjih žrtev novega koronavirusa prav naš planet.

'Delavka okužena, njeni sodelavci morajo še naprej v službo'
18. 03. 2020 13.48
Kljub temu da minister Počivalšek pravi, da mu delodajalci zagotavljajo, da skrbijo za to, da je delovni proces varno organiziran, pa številni delavci trdijo nasprotno. "Delavka z znaki okužbe je ostala doma, vsi, ki so bili v njeni bližini, pa morajo v službo." "Delavci delajo na razdalji, ki je manjša od enega metra," pravijo. So pa tudi pozitivni primeri.

Satelitski posnetki prikazujejo upad onesnaženosti nad severno Italijo
15. 03. 2020 11.16
Evropska vesoljska agencija je objavila satelitske posnetke, ki prikazujejo upad stopnje onesnaževanja, predvsem nad severno Italijo. Podoben drastičen upad stopnje dušikovega dioksida je že konec februarja zabeležila Nasa nad Vuhanom.

Zaradi koronavirusa preložili rusko-evropsko misijo na Mars
12. 03. 2020 21.45
Rusko-evropsko misijo na Mars so danes zaradi tehničnih težav in izbruha novega koronavirusa preložili na leto 2022, so sporočili iz ruske vesoljske agencije Roskozmos. Misijo so sicer v preteklosti že večkrat preložili.

'Vozne lastnosti naj imajo prednost pred obrabo'
07. 03. 2020 06.59
Po testu letnih pnevmatik na AMZS voznikom svetujejo, da pnevmatike C (cargo) zamenjajo za običajne, saj so vozne lastnosti pomembnejše od obrabe. Lastniki športnih avtomobilov pa naj pnevmatike izberejo tudi glede na število prevoženih kilometrov.