eu parlament

Širitev Nata prihodnje leto
13. 06. 2001 00.00
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je izrazil zadovoljstvo ob današnji napovedi držav članic zveze Nato, da nameravajo na vrhu v Pragi prihodnje leto odpreti vrata zavezništva za vstop novih članic. Kot je še dejal v izjavi iz Dublina, kjer se mudi na obisku, bo Slovenija po njegovem mnenju med povabljenimi državami, če bo izpolnila naloge, ki jih nalaga Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu. Ruplu so irski sogovorniki zagotovili, da negativen izid referenduma, na katerem so Irci pred dnevi zavrnili ratifikacijo pogodbe iz Nice, ni uperjen proti širitvi Evropske unije in da bo Irska nadaljevala politiko aktivne podpore širitvi unije. Sicer so irski sogovorniki izrazili mnenje, da je Slovenija kvalificirana kandidatka za članstvo v EU, ki ga lahko doseže v okviru ciljev, ki si jih je zastavila, tako da bi lahko postala članica EU 1. januarja 2004 in že sodelovala na volitvah v Evropski parlament.

Pogodba iz Nice ostaja
12. 06. 2001 00.00
Berlin in Pariz tudi po irskem "ne" pogodbi iz Nice odločno zavračata vsakršna nova pogajanja o temah te pogodbe. Nemški kancler Gerhard Schröder, francoski predsednik Jacques Chirac in francoski premier Lionel Jospin so se po današnjem francosko-nemškem vrhu v Freiburgu zavzeli, da je v vsakem primeru potrebno ostati pri predvidenem časovnem načrtu glede širitve EU. Potrebno bo storiti vse, da bi pogodba iz Nice začela veljati do konca leta 2002, pa četudi bi bilo potrebno ponoviti referendum na Irskem, so v skupni izjavi zapisali voditelji obeh držav.

Pristopna pogajanja Slovenije z EU
12. 06. 2001 00.00
Evropska unija se bo jutri s Slovenijo sestala na rednem polletnem ministrskem krogu pristopnih pogajanj, na katerem bosta strani formalno potrdili začasno zaprtje šestih poglavij pravnega reda v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici letošnjega leta. Tako bodo končana usklajevanja za 20 poglavij pravnega reda od skupaj 29, o katerih pogajanja potekajo. Na dnevnem redu pogajanj bo jutri tudi vprašanje prostega pretoka delovne sile, kjer pa Slovenija zavrača unijino zahtevo po začasnem ščitenju trga dela v sedanjih članicah, zato se bodo pogajanja o tej temi še nadaljevala.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju
08. 06. 2001 00.00
V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Vojno stanje ni rešitev
07. 06. 2001 00.00
Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Prodi v Sloveniji
07. 06. 2001 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki je danes prispel na prvi uradni obisk v Slovenijo, je po pogovorih s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju pohvalil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v Evropsko unijo in izrazil pričakovanje, da bo Slovenija postala formalna članica povezave leta 2004. Tudi premier Drnovšek je poudaril, da želi Slovenija pogajanja skleniti do konca leta 2002, kar bi pomenilo, da bi lahko njeni državljani že sodelovali na volitvah v Evropski parlament dve leti kasneje. Sogovornika sta soglašala, da obstaja še nekaj odprtih vprašanj, ki pa jih je moč rešiti s sodelovanjem.

Kučan v Grčiji
06. 06. 2001 00.00
Predsednik grškega parlamenta Apostolos Kaklamanis je po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v Atenah dejal, da Slovenija izpolnjuje vse potrebne pogoje za vključitev v Evropsko v prvem krogu širitve, tako kot Ciper. Dodal je, da si želi grški parlament ob sprejemu Slovenije in drugih novih članic hkrati tudi sprejetje Cipra, ker bi s tem pomagali rešiti ciprsko vprašanje, če to do takrat še ne bi bilo rešeno. To je po besedah Kaklamanisa razlog, zakaj grški parlament ne bo mogel ratificirati nobenega drugega pridružitvenega sporazuma, če Ciper ne bo sprejet v EU v prvem krogu širitve. Poudaril je tudi, da to dejstvo nima nikakršne zveze z željo Grčije, da bi Slovenijo videli v EU, temveč pomeni le, da je nesprejemljivo, da bi bila EU talka Turčije, ki zaseda 40 odstotkov Cipra. Predsednik Kučan, ki je po srečanju s Kaklamanisom izrazil pričakovanje, da bo grški parlament istočasno ratificiral sporazum o članstvu v EU s Ciprom in Slovenijo, je v izjavi za slovenski novinarki izrazil pričakovanje, da bo v EU prevladalo stališče, da bodo Ciper sprejeli ne glede na odprto vprašanje njegovega statusa, ki se rešuje že 30 let, kar bi omogočilo normalno ratifikacijo pridružitvenih sporazumov vseh drugih članic. V nasprotnem primeru pa bi se znalo zgoditi, da bi ratifikacijo blokiral grški parlament.

Kučan v Grčiji
05. 06. 2001 00.00
Grški premier Simitis, ki bo Slovenijo obiskal novembra, je po pogovorih s Kučanom dejal, da za sprejetje Slovenije v EU ne vidi težav. Izrazil je tudi upanje, da bodo kandidatke , med njimi Slovenija in Ciper, do konca leta 2002 izpolnile pogoje za članstvo, tako da bo Grčija, ki bo znova predsedovala uniji v prvi polovici leta 2003, takrat lahko še dodatno prispevala k temu, da bodo lahko kandidatke leta 2004 sodelovale na volitvah v Evropski parlament.

Sporazum Makedonije z EU
01. 06. 2001 00.00
V veljavo danes stopa začasni sporazum o implementaciji trgovinskega dela sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, ki sta ga Evropska unija in Makedonija podpisali aprila letos. Obe strani bosta na ta način takoj začeli izpolnjevati trgovinske obveznosti, ne da bi čakali na dokončno ratifikacijo sporazuma. Slednjega sta Evropski parlament in makedonsko sobranje že ratificirala, čaka pa ga še potrjevanje v nacionalnih parlamentih držav članic.

O prenovi EU šele leta 2004
31. 05. 2001 00.00
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Bruslju ocenil, da so bile z novo pogodbo o EU, ki so jo članice unije sklenile decembra lani na vrhu v Nici in podpisale februarja letos, odstranjene še zadnje formalne ovire za izvedbo širitve, hkrati pa izrazil globoko razočaranje, da pogodba prinaša le omejene in v nekaterih primerih nezadostne institucionalne reforme, da bi te zagotovile res gladko delovanje unije v prihodnosti. Več rezultatov evropski poslanci pričakujejo od naslednje medvladne konference o nadaljnji institucionalni prenovi unije, ki bo po pričakovanjih sklicana v letu 2004.

V Bruslju molčijo
29. 05. 2001 00.00
Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi pogajalci za vstop v EU, med njimi tudi Igor Bavčar, ki je izjavil da "vsaka odločitev, ki odlaga obveznosti, ki jih Slovenija sprejema v pogajanjih z EU, ogroža celoten pogajalski proces in kredibilnost države. Ne glede na to, da se odločitev nanaša na proceduro odločanja o referendumu o tem zakonu in ne na njegovo vsebino pa bo očitno vplivala na začetek veljavnosti zakona. Tega odlaga in na ta način tudi premika izvajanje obveznosti, ki jih je sprejel slovenski parlament in o njih seznanil tudi pristojne organe EU. Zato se mi zdi, da je ta razvoj dogodkov zaskrbljujoč." Po njegovi oceni bi lahko odločitev vplivala na potek in sklenitev pogajanj za vsaj tri poglavja pravnega reda EU, in sicer davke, carinsko unijo in zunanje ekonomske odnose.

Evropejci za varovanje okolja
29. 05. 2001 00.00
Zdravo okolje je pomembno za dolgoročen napredek in kvalitetno življenje, zato prebivalci Evrope zahtevajo višjo stopnjo varovanja okolja. Vendar pa bosta gospodarski razvoj in želja po večjem blagostanju zahtevala še večjo izrabo naravnih virov in še višjo stopnjo onesnaženosti, zato bo morala družba storiti čimveč na področju uporabe novih znanj in ukrepov, s čimer bi zmanjšali negativne vplive gospodarskega razvoja na okolje, je na pogovoru o osnutku 6. okoljskega akcijskega načrta EU v organizaciji Umanotere povedal veleposlanik pri Delegaciji Evropske komisije v Sloveniji Vincent Piket.

Kandidatke za načrtno pogajanje
28. 05. 2001 00.00
Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Srečanje ministrov v Pragi
23. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na srečanju luksemburške skupine v Pragi poudaril, da mora Evropska unija določiti koledar širitve na junijskem vrhu EU v Goeteborgu ali najkasneje na decembrskem vrhu v belgijskem Laeknu. Ob tem je opozoril, da kandidatke na vrhu v Nici izrečeni želji EU, da bi prve nove članice že sodelovale na volitvah v Evropski parlament, pripisujejo ključen pomen. Ratifikacija pristopnih pogodb je zato nujna v letu 2003.

Invalidi kličejo na pomoč
18. 05. 2001 00.00
Urad vlade za invalide skrbi za sodelovanje med oblastjo in invalidsko civilno sfero, osnovni princip njegovega delovanja pa je politika izenačevanja možnosti ljudi s posebnimi potrebami. Predstavniki vladnega urada za invalide v okviru programov mednarodnega sodelovanja Sveta Evrope (SE) že vrsto let sodelujejo z odborom za rehabilitacijo in integracijo invalidov, od avgusta lani pa je Slovenija tudi njegova polnopravna članica. Z aktivnostmi in težavami, s katerimi se tako urad kot invalidi vsakodnevno srečujejo pri svojem delu, pa tudi s predvidenimi dejavnostmi v okviru vključevanja Slovenije v Evropsko unijo, je vodstvo urada danes seznanilo ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja in zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Ministra, ki sta "določene stvari slišala prvič", sta sogovornikom obljubila pomoč, seveda v okviru pristojnosti njunih ministrstev.

Republika srbska ob pomoč EU
18. 05. 2001 00.00
Evropski parlament, ki je obsodil nedavne napade srbskih nacionalistov na Muslimane v Banja Luki, preučuje možnost, da bi "zamrznili pomoč Evropske unije oblastem Republike srbske". Kot je v resoluciji pojasnil parlament, ki med drugim tudi potrjuje proračun EU, naj bi se za takšen ukrep odločili, če oblasti Republike srbske ne bodo sprejele potrebnih ukrepov za obnovitev zaupanja med vsemi tremi etničnimi skupnostmi v BiH in zagotovile mirnega sožitja na območju entitete.

Pred kongresom SDS
01. 05. 2001 00.00
Ustvarjamo Slovenijo vrednot bo geslo 7. kongresa SDS, ki bo 19. maja zasedal v Celju in bo po napovedih predsednika stranke Janeza Janše "kongres novih energij". Približno 430 delegatov - nekaj več kot polovica jih bo delegatov po funkciji, ostali pa bodo izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Kandidate lahko do 5. maja predlagajo vsi člani, vodstva regij, občinski odbori ter organi stranke, interesnih združenj in forumov SDS, sezname kandidatov pa bo mogoče dopolnjevati tudi na samem kongresu. Kot poudarjajo v vodstvu SDS, je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program, ki je bil sprejet na 5. kongresu v Portorožu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o zaposlovanju in delovnih razmerjih, o izzivih mlade generacije, o ekoloških izzivih ter o slovenski poti v EU in zvezo NATO.

Nezaupnica ukrajinski vladi
26. 04. 2001 00.00
Ukrajinski parlament je izglasoval nezaupnico vladi premiera Viktorja Juščenka. Predvsem poslanci komunistične stranke so vladi Juščenka očitali, neuspešno reformiranje ukrajinskega gospodarstva. Pred poslopjem parlamenta pa je medtem potekalo množično zborovanje v podporo premieru, ki se ga je udeležilo okoli deset tisoč ljudi.

Konferenca o širitvi EU v Gradcu
19. 04. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta v Gradcu odprla slovensko-avstrijsko konferenco o širitvi Evropske unije in sosedskih odnosih, z naslovom Stari sosedje - novi prijatelji. Predsednika vlad sta napovedala, da bo Slovenija postala članica Evropske unije najpozneje do leta 2004.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo
19. 04. 2001 00.00
V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Senator Volčič pri Drnovšku in Pahorju
12. 04. 2001 00.00
Evropski poslanec in italijanski senator Demetrio Volčič se je drugi dan obiska v Sloveniji sestal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom in predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem ter delegacijo parlamentarnega odbora za zunanjo politiko pod vodstvom Jelka Kacina.

Ameriška podpora Makedoniji
12. 04. 2001 00.00
V Skopju poteka sestanek zunanjih ministrov držav jugovzhodne Evrope. Udeleženci razpravljajo o dogodkih na Balkanu po aretaciji Miloševića in o razmerah v Makedoniji. Na srečanju sodelujeta tudi ameriški državni sekretar Collin Powell ter visoki predstavnik Evropske Unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Slovenski zunanji minister Rupel se bo v okviru sestanka srečal tudi z jugoslovanskim kolegom Goranom Svilanovićem.

Danski kmetje za odlog širitve EU
09. 04. 2001 00.00
Predsednik danskega sveta za kmetijstvo Peter Gaemelke je v pogovoru za danski dnevnik Politiken izjavil, da bi bilo treba vstop novih članic v EU preložiti za dve leti, da bi lahko pred tem v uniji končali kmetijske reforme.

O prihodnosti Evrope
20. 03. 2001 00.00
Evropska unija bo demokratično legitimnost utrdila le, če bo prisluhnila željam in pričakovanjem svojih državljanom. Zato je treba v razpravo o prihodnosti Evrope vpeti vse segmente družbe. In ker jih kot prihodnje članice ustroj unije močno zadeva, je treba upoštevati tudi razmišljanja kandidatk za članstvo. Takšno mnenje je prevladovalo na današnji razpravi o prihodnosti Evrope, ki jo je v Evropskem parlamentu v Bruslju pripravil odbor za institucionalne zadeve, nanjo pa povabil predstavnike parlamentov kandidatk za članstvo. Iz Slovenije se je srečanja udeležil Slavko Gaber, vodja slovenskega dela skupnega parlamentarnega odbora z EU.

Zavel je pomladni veter
19. 03. 2001 00.00
Pomlad je zavela v krajih med Sočo, Savo, Dravo, Muro in Donavo. To pa ni ostalo brez vpliva na visoko politiko v prestolnicah Dunaj in Ljubljana. Zatorej je tudi obisk predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška ob koncu tedna na Ballhausplatzu potekal v izredno prijateljskem ozračju, v današnji izdaji o obisku slovenskega premiera v avstrijski prestolnici uvodoma piše dopisnik nemškega dnevnika Frankfurter Allgemeine Zeitung na Dunaju Reinhard Olt.

SNS praznuje 10 let
16. 03. 2001 00.00
Slovenska nacionalna stranka (SNS) je ob svoji deseti obletnici ustanovitve v Ljubljani pripravila slavnostno sejo, na kateri je predsednik stranke Zmago Jelinčič poudaril, da sedanji slovenski politični prostor izgublja demokratično noto tudi zato, ker parlamentarna večina spreminja zakone in pravila po lastnih željah, s čimer izgublja zaupanje. Po njegovih besedah gospodarski položaj v Sloveniji ni dober in se še slabša, zato bi morali ponovno razmisliti o vključevanju v EU, ki Sloveniji po njegovem mnenju ne bo prinesel veliko pozitivnega.

Rupel napovedal dobre odnose
12. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je v pogovoru za včerajšnjo izdajo tržaškega Il Piccola napovedal dobre odnose med Slovenijo in Italijo tudi v primeru zmage desnosredinskih strank pod vodstvom Silvia Berlusconija na majskih parlamentarnih volitvah. Rupel dodaja, da je imela slovenska vlada v zadnjih mesecih več stikov s predstavniki različnih italijanskih političnih strank, tudi tistih z desne sredine, poleg tega pa se je premier Janez Drnovšek nedavno v Rimu neuradno srečal z Berlusconijem. Po Ruplovih besedah je bil njun pogovor "zelo zanimiv in pozitiven".

Uspešni pogovori v Avstriji
07. 03. 2001 00.00
Zunanja ministra Slovenije in Avstrije sta na Dunaju podpisala dvostranski sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb. Najpomembnejši napredek so dosegli pri vprašanju kulturnega sporazuma, kjer so natančno določili nemškogovorečo skupino v Sloveniji. Sporazum je tako pripravljen za podpis in pomeni pomembno osnovo za reševanje drugih odprtih vprašanj. Ministra pa sta se tudi dogovorila za potek konference v Sloveniji, na kateri bodo strokovnjaki preučili težavna vprašanja iz časa druge svetovne vojne in po njej.

Predsednik Kučan sprejel Sokolova
01. 03. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je sprejel predsednika bolgarskega narodnega sobranja Jordana Sokolova, ki se na povabilo predsednika DZ Boruta Pahorja mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru predsednika Kučana s predsednikom bolgarskega parlamenta Sokolovim je bil največji poudarek dan izmenjavi pogledov na institucionalne reforme in procesu širitve EU, kot tudi aktualnemu dogajanju v Srbiji, na Kosovu in v Makedoniji.

EU podpira Hrvaško
27. 02. 2001 00.00
Vodja hrvaške diplomacije Tonino Picula je danes obiskal sedež Evropske unije v Bruslju, kjer se je sestal z zunanjo ministrico trenutno predsedujoče države Švedske, Anno Lindh, evropskim komisarjem za zunanje odnose Chrisom Pattnom in visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Picula je po srečanju povedal, da EU ceni in podpira evropsko usmeritev Hrvaške, ki jo vidi kot dejavnik stabilnosti na JV Evrope.