eu

Banke lahko za osnovni plačilni račun zaračunavajo največ 4,90 evra

18. 02. 2025 13.28

Banka Slovenije bo zgornjo mejo nadomestila, ki ga lahko banke zaračunajo potrošniku za zagotavljanje osnovnega plačilnega računa, ohranila nespremenjeno pri mesečnem znesku 4,90 evra oziroma za upravičence do denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka pri 1,47 evra, so sporočili iz banke.

Putin pripravljen na pogovore z Zelenskim

18. 02. 2025 11.41

Ruski predsednik Vladimir Putin se je pripravljen pogajati z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, če bo to potrebno, je sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Pri tem je poudaril, da ima Ukrajina pravico, da se pridruži Evropski uniji, ne pa tudi Natu.

Macron: Mir v Ukrajini morajo pospremiti močna varnostna jamstva

18. 02. 2025 07.28

Francoski predsednik Emmanuel Macron je po torkovem telefonskem pogovoru z ukrajinskim kolegom Volodimirjem Zelenskim sporočil, da morajo mir v Ukrajini pospremiti močna in kredibilna varnostna jamstva. Podobno je po pogovoru poudaril tudi Zelenski.

Vučić prejel najvišje madžarsko odlikovanje in se sestal z Orbanom

17. 02. 2025 21.42

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v Budimpešti prejel najvišje madžarsko državno odlikovanje in se sestal s premierjem Viktorjem Orbanom. Odlikovanje mu je za zasluge za razvoj odnosov med državama in narodoma podelil predsednik države Tamas Sulyok na predlog Orbana, s katerim imata z Vučićem tesne odnose.

Scholz po pogovorih v Parizu: Ukrajino moramo še naprej podpirati

17. 02. 2025 11.56

Voditelji več ključnih evropskih držav, EU in Nata so se v Elizejski palači v Parizu zbrali na pogovorih o evropski varnosti in vojni v Ukrajini, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump napovedal začetek pogajanj z Rusijo o končanju vojne. Gostitelj, francoski predsednik Emmanuel Macron je pred srečanjem po telefonu govoril s Trumpom. Evropa in ZDA morata sodelovati na področju varnosti, je po srečanju poudaril nemški kancler Olaf Scholz. Ponovil je, da je prezgodaj za razpravo o pošiljanju vojakov v Ukrajino.

Fajonova: Če Ukrajine in Evrope ni za mizo, je to lahko nevarno

17. 02. 2025 08.11

Pred pogovori evropskih voditeljev o varnosti v Evropi in vojni v Ukrajini je predsednica republike Nataša Pirc Musar sporočila, da obžaluje, da v prizadevanjih za mir v Ukrajini iz Evrope prihajajo napačna sporočila. Na izrednem vrhu o Ukrajini namreč ne bodo sodelovali voditelji vseh evropskih držav oz. držav članic EU. "Neformalno srečanje v Parizu vidimo predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato," pa je sporočil premier Golob. Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je ocenila, da so pogajanja brez Ukrajine in Evrope lahko celo nevarna.

Kdo bi napotil vojake v Ukrajino? Poljska proti, Slovenija in Nemčija previdni

17. 02. 2025 15.03

Po pripravljenosti britanskega premierja Keira Starmerja, da v Ukrajino v primeru konca vojne kot mirovne sile pošlje tudi britanske vojake, iz Evrope prihajajo različna stališča. Poljska vojakov ne namerava poslati, Švedska tega ne izključuje, Nemčija, Norveška in Slovenija pa menijo, da je o tem še prezgodaj govoriti. ZDA so medtem poslale svojim evropskim zaveznicam vprašalnik glede njihovega prihodnjega mirovnega angažmaja v Ukrajini.

Zelenski: Evropa se ne more zanesti na ZDA, ustvariti mora lastno vojsko

15. 02. 2025 17.13

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je pozval k ustanovitvi "evropske vojske" za zaščito pred Rusijo. Namignil je namreč, da ZDA morda kmalu ne bodo več pomagale Evropi. Oglasil se je tudi slovenski premier Robert Golob, ki je poudaril, da Sloveniji ni vseeno, kako bo premierje v Ukrajini doseženo. Od ameriških zaveznikov zato pričakuje, da bo rešitev sprejemljiva tudi za ukrajinski narod.

Zakaj toliko govora o DeepSeeku?

15. 02. 2025 12.33

Predstavljajte si, da zgradite umetno inteligenco, ki tekmuje s ChatGPT, in to vam uspe z manj kot enim odstotkov njegovih stroškov. Se sliši nemogoče? Točno to je storil DeepSeek. Njegova zgodba se ne nanaša le na tehnologijo: gre za inovacije pod omejitvami, kontroverzne prakse na področju zasebnosti in opozorilo za zahodne tehnološke velikane.

V Sloveniji nasmetili nekoliko več od evropskega povprečja

15. 02. 2025 08.22

Povprečen prebivalec EU je leta 2023 ustvaril 511 kilogramov komunalnih odpadkov. Slovenija je nekoliko nad povprečjem, saj je povprečen prebivalec predlani ustvaril 517 kilogramov odpadkov, so sporočili z evropskega statističnega urada Eurostat.

Profesor prava in bančni nadzornik ni razumel tveganj kredita v frankih

14. 02. 2025 19.30

OTP banka mora doktorju Borutu Bratini, profesorju gospodarskega prava, vrniti 54 tisoč evrov - je odločilo mariborsko sodišče. Bratina, ki pred leti pri tedaj še novi KBM najel posojilo v švicarskih frankih, je namreč v tožbi uspel dokazati, da zaradi preskromnih pojasnil ni razumel tveganj, ki jih prinaša kredit v tuji valuti. " Bil sem naiven," je izpričal doktor znanosti, specializiran prav za področje bančništva in financ.

'Ustavili bomo vojno': S Putinom šele po načrtu s Trumpom, Evropo

14. 02. 2025 07.32

Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da se bodo v Münchnu srečali visoki predstavniki iz Washingtona in Moskve. Udeležbo Ukrajine so v uradu ukrajinskega predsednika zanikali. Kot so dejali, morajo zavezniki naprej izoblikovati skupno stališče, preden začnejo pogajanja z Rusi. Trump pa, kot kaže, misli drugače. Evropa bo sodelovala v pogajanjih o končanju vojne v Ukrajini, je zatrdila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Obenem je članice EU pozvala k povečanju obrambnih izdatkov in napovedala, da jim bo komisija pri tem omogočila odstopanje od evropskih proračunskih pravil.

Slovenija v letu 2024 zabeležila 1,6-odstotno rast BDP

14. 02. 2025 12.16

Slovenija je lani po prvi oceni Statističnega urada RS zabeležila 1,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP). K rasti je pozitivno prispevala končna potrošnja tako gospodinjstev kot tudi države, slednja se je okrepila za 8,5 odstotka. Negativno pa sta na gospodarsko rast vplivala zmanjšanje bruto investicij in menjava s tujino.

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?

14. 02. 2025 06.09

Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

'Evropa bo ostala v neposredni soseščini velike Rusije, ki ima velike apetite'

13. 02. 2025 20.06

Kaj otoplitev odnosov med svetovnima velesilama pomeni za Slovenijo, našo soseščino in Evropsko unijo? Je to nova priložnost za diplomacijo ali ravno obratno? Smo na robu novih vojn in osvajanja ozemelj s silo? "Ukrajina bo postala zamrznjen konflikt. Posledice pa bi lahko čutili tudi na našem domačem dvorišču Balkanu," pravi nekdanji predsednik države in bivši premier Borut Pahor.

Finsko podporo pri nakupu patrij bodo potrdili s podpisom v Bruslju

13. 02. 2025 06.44

Obrambna ministra Slovenije in Finske bosta ob robu ministrskega zasedanja Nata v Bruslju podpisala pismo o nameri podpore finskega ministrstva pri predvidenem slovenskem nakupu oklepnikov patria. V ospredju zasedanja, ki bo prvo za novega obrambnega ministra ZDA, bosta sicer krepitev obrambnih izdatkov članic in nadaljnja podpora Ukrajini.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Švicarji pošiljajo nekdanji Etrel v likvidacijo, kaj bo s 180 zaposlenimi?

12. 02. 2025 09.48

Švicarska korporacija Landis+Gyr je sporočila, da izstopa s področja proizvodnje infrastrukture za električno polnjenje avtomobilov in da bo ta del svoje skupine poslala v likvidacijo. To sodeč po napovedih skoraj gotovo pomeni likvidacijo slovenskega izdelovalca električnih polnilnic Landis+Gyr EV Solutions, nekdaj znanega pod imenom Etrel, ki zaposluje okoli 180 ljudi.

Pogovori zašli v slepo ulico, Kickl vrnil mandat za sestavo vlade

12. 02. 2025 15.39

Vodja avstrijskih svobodnjakov FPÖ Herbert Kickl je predsedniku države Alexandru Van der Bellnu vrnil mandat za sestavo vlade. Odkar ga je v začetku januarja prejel, se je njegova stranka o sestavi vlade pogajala z ljudsko stranko (ÖVP), a so pogovori zašli v slepo ulico zlasti zaradi nesoglasij pri zunanji politiki in razdelitvi resorjev. Van der Bellen pa je voditelje strank pozval k vnovičnim pogovorom o sestavi vlade.

Republiški stanovanjski sklad bo v Celju zgradil 126 stanovanj

12. 02. 2025 13.49

Celjski župan Matija Kovač je z direktorjem Stanovanjskega sklada RS Črtomirjem Remcem podpisal pogodbo o prodaji zemljišča za gradnjo 126 novih javnih stanovanj v soseski Dečkovo naselje. Kot je povedal Remec, so za zemljišče odšteli slabih 1,4 milijona evrov, gradnja stanovanj pa bo stala več kot 20 milijonov evrov.

V Strasbourgu o Srbiji, Joveva podporo protestnikom izrazila v njihovem jeziku

11. 02. 2025 19.29

Evropski poslanci so razpravljali o politični krizi v Srbiji, pri čemer je bilo slišati kritike na račun srbskih oblasti, pozive k reformam in izraze podpore protestnikom. Komisarka za širitev Marta Kos je ob tem dejala, da EU ostaja zavezana evropski poti Srbije, vendar bodo za to potrebne reforme in spoštovanje temeljnih evropskih vrednot. Irena Joveva je ob zaključku svojega nagovora podporo protestnikom izrazila v srbskem jeziku.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest

11. 02. 2025 12.19

Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Trumpova 'desna roka' po srečanju z von der Leynovo: Evropa nam je zelo pomembna

11. 02. 2025 19.14

Ob robu vrha o umetni inteligenci v Parizu se je ameriški podpredsednik JD Vance srečal s predsednico in podpredsednico Evropske komisije, Ursulo von der Leyen in visoko zunanjepolitično predstavnico Kajo Kallas. Po pogovoru se mu je von der Leynova na omrežju X zahvalila za dobro razpravo o skupnih izzivih.

Osebni dokumenti po novem obvezno z digitalno fotografijo

11. 02. 2025 18.29

Odbor DZ za notranje zadeve je prižgal zeleno luč predlogu zakona o potnih listinah in predlogu novele zakona o osebni izkaznici. Predloga prinašata več novosti pri izdaji osebnih dokumentov, med drugim obvezno predložitev digitalne fotografije, možnost avtomatiziranega obveščanja državljanov o izdaji dokumenta in poenostavljeno sledenje vročitvam.

V Sloveniji uradno potrjena bolezen modrikastega jezika

11. 02. 2025 17.28

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je uradno potrdila bolezen modrikastega jezika. To so namreč potrdili rezultati analiz evropskega referenčnega laboratorija. Zaradi potrditve BTV je Slovenija izgubila status države, v kateri ni te bolezni.

Trump uvedel carine na uvoz jekla, 'EU bo ukrepala'

11. 02. 2025 07.44

Ameriški predsednik Donald Trump je uvedel 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija iz vseh držav sveta, kljub grožnjam s povračilnimi ukrepi Kitajske in EU. Evropska komisija je med tem na ameriške carine napovedala protiukrepe.

Zvišanje plač v prvi polovici leta napoveduje skoraj 60 odstotkov delodajalcev

11. 02. 2025 12.07

V prvi polovici leta se številnim delavcem obeta povišanje plač. Napoveduje ga 59,1 odstotka delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je zmerno optimistična in znaša +43,65 odstotka.

Carine na uvoz jekla in aluminija slaba novica za slovenska podjetja

11. 02. 2025 10.55

Uvedba ameriških 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija, ki bo skladno z odločitvijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa v veljavo stopila 12. marca in bo veljala tudi za EU, je slaba novica, se strinjajo slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z jeklom in aluminijem. Predvsem se bojijo še večjih pritiskov konkurence.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk

10. 02. 2025 17.24

Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

EU bo za umetno inteligenco namenila 150 milijard

10. 02. 2025 17.34

Več kot 60 znanih evropskih podjetij je združilo moči v pobudi za pospeševanje razvoja in uporabe umetne inteligence. Namen partnerstva, ki so ga predstavili danes na akcijskem vrhu o umetni inteligenci v Parizu, je okrepiti položaj Evrope na tem področju. V naslednjih petih letih bo na voljo 150 milijard evrov.