evro

EU maja beležila 2,9 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka
18. 09. 1998 10.20
Evropska unija je imela maja letos 2,9 milijarde ekujev presežka v trgovini z ostalim svetom, vendar pa je v prvih petih mesecih letošnjega leta beležila le 0,4 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka, medtem ko je ta v enakem obdobju lani znašal 10,7 milijarde, v najnovejšem poročilu ugotavlja statistični urad EU Eurostat.

American Express lansira potovalne čeke v evru
10. 09. 1998 07.56
American Express je lansiral prve potovalne čeke nominirane v evru, enotni evropski valuti, ki bo uvedena januarja. Novi čeki vrednosti 50, 100 in 200 evrov, bodo natisnjeni v prihodnjih mesecih, so sporočili iz te finančne in bančne institucije.

Julijska brezposelnost v EU ostaja na 10,1-odstotni ravni
09. 09. 1998 16.48
V državah Evropske unije je bilo po ocenah Eurostata julija letos brezposelnih 16,9 milijona ljudi. Stopnja brezposelnosti je tega meseca v petnajsterici znašala 10,1 odstotka, toliko kot junija, medtem ko se je v enajsterici, ki bo prihodnje leto uvedla evro, z 11,2 odstotka, zabeleženih junija, znižala na 11,1 odstotka.

Santer: Evro je preprečil valutna nihanja v Evropi
08. 09. 1998 13.01
Evro je po mnenju predsednika Evropske komisije Jacquesa Santerja preprečil valutna nihanja v evropskem prostoru zaradi krize v Aziji in Rusiji. ''V veliko zadoščenje mi je, da se je denarna unija v tem težkem času obdržala. S tem je evro dokazal svojo verodostojnost. Tu se vidi, da je denarna unija obrambni ščit,'' je dejal Santer za današnjo izdajo avstrijskega časnika Die Presse.

Aprila EU beležila 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka
04. 09. 1998 08.56
Države Evropske unije so aprila letos po podatkih Eurostata beležile 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka; enajsterica držav, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je beležila presežek v višini 7,4 milijarde ekujev.

EU o finančni krizi v Rusiji
31. 08. 1998 14.11
Evropska komisija bo v četrtek podrobno preučila možnosti za pomoč Rusiji v finančni krizi. Kot so danes povedali na komisiji, bo razpravljala predvsem o ustreznem preusmerjanju programa pomoči Tacis, krepitvi pomoči na področju načrtovanja proračuna, prestrukturiranja zunanjega dolga in reforme bančnega sektorja. Dokončne odločitve so odvisne od tekoče se spreminjajočih razmer v Rusiji in od ruskih pobud. ''Gre za ruski problem, ki terja rusko rešitev,'' so dejali na komisiji.

EU: Rahel padec stopnje brezposelnosti
20. 08. 1998 07.48
Število brezposelnih se je v Evropski uniji kot tudi v enajstih državah, ki bodo prve uvedle evro, junija rahlo zmanjšalo. Kot sporoča Eurostat, znaša stopnja brezposelnosti v EU junija 10,1 odstotka, potem ko je bila maja letos 10,2-odstotna. V skupini omenjenih enajstih držav so junija zabeležili 11,3-odstotno brezposelnost. Najmanjšo stopnjo brezposelnosti je znova dosegel Luksemburg, in sicer 2,2 odstotno, medtem ko so najvišjo zabeležili v Španiji, kjer je dosegla 18,8 odstotka. V EU je bilo junija po ocenah Evrostata brez dela 17 milijonov oseb.

Slovenske banke čaka obdobje prilagajanja zaradi uvedbe evra
11. 07. 1998 09.32
Slovenske banke se bodo morale zaradi evra spopasti s številnimi težavami doma in v poslovanju s tujimi finančnimi in nefinančnimi institucijami. Dr. Davor Savin z mariborske ekonomske poslovne fakultete je na seminarju Liberalizacija, privatizacija, integracija in koncentracija na finančnih in kapitalskih trgih, ki ga je v začetku minulega tedna pripravil Slovenski raziskovalni institut za management, opozoril, da bo do sprememb moralo priti na ključnih področjih bančnih dejavnosti, med katerimi so predvsem plačilni promet s tujino, devizni računi fizičnih oseb, menjalniški posli, upravljanje tveganj, posli na tujih trgih ter zakladništvo.

V EU maja brezposelnih 17,1 milijona ljudi
09. 07. 1998 14.52
Po podatkih Eurostata je bilo maja letos v Evropski uniji 17,1 milijona brezposelnih. V petnajsterici je bila stopnja brezposelnosti že tretji mesec zapored 10,2-odstotna, v enajsterici, ki bo prihodnje leto uvedla evro, pa je bila 11,2-odstotna.

Obrambni minister Bolgarije pri predsedniku Kučanu
08. 07. 1998 17.45
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel bolgarskega ministra za obrambo Gueorguia Ananieva, ki se na obisku v Sloveniji mudi na povabilo slovenskega obrambnega ministra. Sogovornika sta ugotovila, da imata obe državi interes za čim hitrejšo vključitev v polnopravno članstvo evro-atlantskih varnostnih in obrambnih integracij, da obe državi že sodelujeta v okviru programa Partnerstvo za mir ter da si ti interesi dveh držav nikakor niso konkurenčni, so sporočili iz urada predsednika republike.

Duisenberg: ''Cilj je notranja stabilnost evra''
07. 07. 1998 10.13
Predsednik Evropske centralne banke Wim Duisenberg je v pogovoru za današnji Le Figaro dejal, da bo prednostna naloga banke ''notranja stabilnost evra, stabilnost cen znotraj denarne unije''. ''Če bomo to dosegli in če bo Združenim državam uspelo obvladati inflacijo, ni razloga, zakaj se evro in dolar v medsebojnem odnosu ne bi stabilizirala,'' je še dejal in menil, da bi lahko imele države postopno svoje devizne rezerve v evru.

Sestal se je svet guvernerjev Evropske centralne banke
07. 07. 1998 10.11
Svet guvernerjev Evropske centralne banke (ECB), ki je pristojna za denarno politiko evra, se je danes v Frankfurtu sestal drugič od ustanovitve 1. junija.

Srečanje finančnih ministrov EU v Bruslju
06. 07. 1998 13.36
Na prvem ministrskem sestanku pod predsedovanjem Avstrije, ki je polletno vodenje unije prevzela 1. julija letos, so se v Bruslju sešli finančni ministri EU. Predsedujoči, avstrijski minister Rudolf Edlinger, bo štirinajstim kolegom dopoldne podrobno predstavil načrte predsedstva, med osrednjimi točkami dnevnega reda pa je tudi davčna politika. Še pred zasedanjem petnajsterice so se ločeno sešli ministri enajstih držav, ki bodo prihodnje leto uvedle evro.

Slovenija z EU o gospodarskih prioritetah
05. 07. 1998 11.31
Slovenska delegacija se bo na čelu z Janezom Potočnikom jutri v Bruslju udeležila sestanka skupnega pododbora Slovenije in Evropske unije za gospodarska vprašanja. Ob tej priložnosti bosta strani podpisali dokument o srednjeročnih prioritetah ekonomske politike v Sloveniji.

Začetek delovanja Evropske centralne banke
30. 06. 1998 15.25
Evropska unija je danes z obeležitvijo začetka delovanja Evropske centralne banke (ECB) storila nov korak na poti do evra, skupne unijine denarne enote, ki jo bo 1. januarja prihodnje leto uvedlo enajst članic povezave. Kot je na današnjem slovesnem odprtju banke poudaril njen predsednik Wim Duisenberg, mora nova Evropska centralna banka "enoglasno" govoriti pri vzpostavitvi monetarne politike z "resnično evropsko usmerjenostjo".

Schuessel se je srečal z Vedrinom in Chiracom
24. 06. 1998 14.56
Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel se je včeraj v okviru turneje po evropskih prestolnicah pred začetkom avstrijskega predsedovanja Evropski uniji v Parizu srečal s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom na delovnem kosilu.

Premier Drnovšek v Salzburgu
24. 06. 1998 13.19
Slovenski premier Janez Drnovšek bo danes v Salzburgu sodeloval na tretjem srednje- in vzhodnoevropskem gospodarskem vrhu, na katerem naj bi govorili predvsem o posledicah širitve Evropske unije in sprejema enotne valute evro na nova evropska tržna gospodarstva. Vrha se udeležuje tudi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Nocoj prvo zasedanje sveta finančnih ministrov evro-držav
04. 06. 1998 13.41
Nekaj manj kot mesec dni pred prevzemom predsedovanja Evropski uniji, ko bo nasledila Britance, Avstrija danes začenja opravljati prve konkretne dolžnosti predsedujoče članice. Ker se je London zaenkrat odpovedal vstopu v Evropsko gospodarsko in denarno unijo (EMU), bo Dunaj nocoj v Luxembourgu vodil prvi sestanek sveta finančnih ministrov enajsterice, ki bo na začetku prihodnjega leta uvedla evro.

Nemške marke v kompost
03. 06. 1998 07.55
Nemci se v prid skupnega evropskega denarja evra odpovedujejo svoji marki, ki pa ne bo končala v smeteh. Odslužene bankovce po 10, 20 in 50 mark namerava okoljsko ozaveščeno severnonemško podjetje Umweltschutz Nord GmbH nedaleč od Bremna prodati kot suhi vrtni kompost Bioferm. Tiskovni predstavnik podjetja Gustav Henke je za tednik Bild povedal, da so se doslej obnesli in da so že reciklirati 30 milijonov mark. V krajevnih bankah so bankovce razrezali in jih izročili podjetju v desetkilogramskih vrečah. Raztrgane milijone mark zmešajo v kompost s krompirskimi olupki, kavo in drugimi organskimi odpadki. S skupno evropsko denarno enoto evro bo moč plačevati prihodnje leto, bankovce Bundesbanke pa bodo izločili do leta 2002.

Začela delovati Evropska centralna banka
01. 06. 1998 11.07
Evropska unija je danes uradno dobila Evropsko centralno banko (ECB) s sedežem v Frankfurtu, ki bo določala obrestne mere in monetarno politiko nasploh v enajstih državah, ki bodo januarja prihodnje leto uvedle evro. Njena glavna naloga bo zagotavljanje čim nižje inflacijske stopnje v zaenkrat enajsterici.

Na voljo simbol za evro za Microsoftove izdelke
29. 05. 1998 10.01
Microsoft je sporočil, da so na naslovu <A HREF=http://microsoft.com/windows/euro/ TARGET="_BLANK">microsoft.com/windows/euro/</A> na voljo prve posodobitve za Microsoftove izdelke, ki omogočajo vnos, prikaz in tiskanje simbola za evro. S posodobitvami za Windows 95 in Windows NT 4.0 bo mogoče simbol za evro uporabljati v aplikacijah, ki to omogočajo, kot je na primer Microsoft Word 97.

Vodstvo ECB dokončno potrjeno
27. 05. 1998 13.46
Voditelji enajstih držav Evropske unije, ki bodo 1. januarja prihodnje leto uvedle evro, so v skladu s proceduro ta teden še formalno potrdili vodstvo Evropske centralne banke (ECB). Tako je pot za začetek delovanja banke dokončno odprta.

O Evropski uniji in trgu kapitala na finančno-borzni konferenci
19. 05. 1998 15.39
O procesu oblikovanja Evropske denarne unije in uvajaju nove denarne enote evro je mag. Vladimir Lavrač uvodoma ugotovil, da bo oblikovanje denarne unije in uvajanje evra povzročilo spremembe v gospodarstvih EU. Doseganje petih glavnih konvergenčnih kriterijev pa bo pomembno vplivalo tudi na gospodarstva srednjeevropskih držav kandidatk za vstop v EU. Podjetja, banke, državna uprava in drugi subjekti gospodarske politike se bodo morali najprej lotiti prilagajanja trajno fiksnim tečajem med evropskimi valutami in nato uvedbi evra. Slovenija danes ne izpolnjuje vseh konvergenčnih kriterjev. Konvergenčni kriterij inflacije 11 držav, ki danes sooblikujejo Evropsko denarno unijo, določa njeno 2,7-odstotno stopnjo, slovenska pa se giblje med osmimi in devetimi odstotki. Slovenija tudi še ne dosega kriterija dolgoročnih obrestnih mer. Od zahtev denarne unije pa prav tako odstopa še denarni in devizno tečajni sistem.

Dnevi slovenske informatike v Portorožu
07. 05. 1998 08.18
V kongresnem centru portoroškega hotela Emona se je včeraj popoldne začelo 5. redno letno posvetovanje Dnevi slovenske informatike, ki je letos posvečeno odnosu med znanostjo, stroko in podjetništvom. Poleg 300 domačih informatikov in približno 60 avtorjev referatov, se ga udeležujejo tudi tuji strokovnjaki za to področje.

Avstrija: Evro postal resničnost
06. 05. 1998 08.27
Ob konca minulega tedna je Avstrija uradno uvedla dvojno obračunavanje cen, in sicer v evru in v matični valuti šiling. Evro je tako v tej alpski državi postal resničnost, vsaj na papirju. Restavracije, podjetja, trgovine in časopisi svoje cene že obračunavajo v evru, s tem pa avstrijski državljani ter tuji turisti že dobivajo občutek kako bo po letu 2002, ko bodo vse cene v 11 državah Evropske unije izražene le v evru.

Evro bo uvedlo 11 članic EU
04. 05. 1998 09.32
Voditelji držav EU so ponoči sprejeli dokončno odločitev, da bo 1. januarja 1999 evro uvedlo 11 članic povezave. Po 11-urnih pogajanjih o predsedovanju prihodnji Evropski centralni banki (ECB) so dosegli soglasje, da bo za prvega predsednika banke imenovan Nizozemec Wim Duisenberg, zdaj predsednik Evropskega denarnega inštituta. Duisenberg bo na čelo ECB imenovan za celoten osemletni mandat, vendar pa bo "na lastno željo" še pred iztekom mandata odstopil.

Evropski parlament o enajstih kandidatkah za evro
02. 05. 1998 10.23
Potem ko so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance sinoči v Bruslju sprejeli priporočilo, naj evro 1. januarja prihodnje leto uvede enajst držav, je v postopku odločanja o uvedbi evra davi štafeto prevzel Evropski parlament. Evroparlamentarci bodo še dopoldne sprejeli mnenje o priporočilu finančnikov, ki bo po pričakovanjih pozitivno, saj so poslanci že minuli četrtek sprejeli svoje poročilo, v katerem so predlagali, naj ustanovne članice Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) postanejo Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija. Potem ko bo mnenje o priporočenih kandidatkah izrekel Evropski parlament, bo odločitev popoldne po pričakovanjih soglasno sprejel tudi vrh unije. Predsedniki vlad ali držav petnajsterice naj bi danes po napovedih številnih držav unije rešili tudi spor glede vprašanja, kdo bo prvi predsedoval Evropski centralni banki (ECB). Zvečer se bodo znova sešli finančni ministri, ki bodo določili menjalniški tečaj med valutami držav, ki bod 1. januarja 1999 uvedle evro.

Začetek letnega ministrskega srečanja OECD
27. 04. 1998 11.52
V Parizu so se zbrali gospodarski ministri 29 članic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Osrednje teme rednega letnega ministrskega srečanja OECD bodo posledice azijske finančne krize, evro in liberalizacija investcij.

Francoski parlament sklenil ustanoviti odbor za evro
22. 04. 1998 17.59
Francoski parlament je danes sklenil ustanoviti odbor za evro, pred katerim naj bi se na zahtevo parlamentarcev glede svojih odločitev o skupni valuti zagovarjali odgovorni Evropske centralne banke. Parlamentarci so z ustanovitvijo odbora ugodili zahtevi nekdanjega predsednika države Valeryija Giscarda d'Estainga.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru
20. 04. 1998 12.16
Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.