evropa

Letna inflacija v območju evra januarja nekoliko upadla

01. 02. 2023 11.16

Območje z evrom je januarja na letni ravni zabeležilo 8,5-odstotno inflacijo, potem ko je bila ta decembra pri 9,2 odstotka, v prvi oceni ugotavlja evropski statistični urad Eurostat. Inflacijo so še naprej poganjale visoke cene energentov in hrane.

Chelsea za Fernandeza dal 120 milijonov, Arsenal in United se krepita

31. 01. 2023 17.25

Če jih ne moreš premagati, se jim pridruži, tako nekako bi lahko opisali prestop italijanskega nogometaša Jorginha v Arsenal, ki zanj že dolgo časa išče zamenjavo. Našel jo je v Enzu Fernandezu, ki se iz Benfice v London seli za neverjetnih 120 milijonov evrov. Chelsea je že v letošnjem januarskem prestopnem roku zapravil krepko več od vseh klubov v preostalih najmočnejših petih ligah. Manchester United je iz Bayern Münchena pripeljal Marcela Sabitzerja, ki bo do konca sezone na posoji.

Barceloni zelena luč za registracijo Gavija, ki je njen član od 10. leta

31. 01. 2023 16.33

Absurdno je v Barceloni postalo nekaj popolnoma vsakdanjega. Lokalno sodišče je moralo izničiti odločitev španske La Lige po tem, ko je ta nogometnemu klubu Barcelona preprečevala registracijo Gavija, ki je član kluba že od desetega leta starosti.

Evropejci na vrhu po pitju alkohola

31. 01. 2023 15.15

Evropejci radi globoko pogledajo v kozarec, ugotavlja novo poročilo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Evropa je glede na številko pivcev kontinent, kjer se popije več alkohola kot kjerkoli drugje na svetu.

Joker Out v Liverpool s skladbo Carpe Diem

28. 01. 2023 20.12

Skupina Joker Out bo Slovenijo na Evroviziji zastopala s skladbo Carpe Diem. Odpeli jo bodo v slovenščini. Evrovizijo letos v imenu Ukrajine gosti Velika Britanija, odvila pa se bo v začetku maja.

Svet 'mrtvih in črvov': 'Otroci morajo vedeti, da ne smeš stati in gledati'

27. 01. 2023 08.07

Svet se spominja žrtev holokavsta. Mineva 78 let, odkar je sovjetska Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau na Poljskem – in tam ob obletnici tudi pripravljajo slovesnost. Spomin na grozljive dogodke druge svetovne vojne sicer vse bolj bledi, odhajajo tudi zadnji preživeli. To pa odpira prostor za nove grozote, tudi za dogodke, kot je vojna v Ukrajini.

Kako zahodna podjetja bogatijo s posredniškimi posli za Ukrajino?

27. 01. 2023 06.23

Ruska invazija na Ukrajino je za večkrat dvignila cene orožja, to pa je nekaterim zasebnim posrednikom omogočilo, da so ob tem, ko so Ukrajini zagotovili posle z orožjem, zaslužili od dva do štirikrat več kot običajno. Tako ugotavljajo raziskovalni novinarji v skupnem projektu časopisov Kyiv Independent (Ukrajina), Eesti Ekspress (Estonija), Die Welt (Nemčija), Lighthouse Reports in The Investigative Desk (Nizozemska).

Inflacija v Evropi upada, cene hrane pa še vedno rastejo

26. 01. 2023 17.44

Kljub temu, da smo v Evropi decembra že drugi mesec zapored zabeležili rahel upad inflacije, se hrana še naprej draži. Vse več je na primer še vedno treba odšteti za sladkor, mleko, sire, jajca, olja in maščobe. Na letni ravni se je v 27 evropskih državah hrana podražila za 18,2 odstotka, prikazujejo podatki Eurostata.

Nemčija Ukrajini pošilja tanke: 'Gre za izjemno veliko odločitev'

25. 01. 2023 19.00

Nemčija se je po večmesečnih kritikah in pritiskih odločila, da bo v Ukrajino poslala 14 glavnih bojnih tankov Leopard 2A6. Zakaj je Nemčija tako dolgo oklevala in kako bodo pošiljke z Zahoda vplivale na potek vojne v Ukrajini, je pojasnila nekdanja direktorica Centra za evropsko perspektivo Katja Geršak.

Čez tri leta bo manjkalo že več kot 10.000 poklicnih voznikov

24. 01. 2023 06.00

Kdo bo skrbel, da trgovinske police ne bodo prazne, da bodo surovine pravočasno v podjetjih, kdo preprečil zamude pri dostavah, kdo bo preprečil rast cen izdelkov in blaga? Vse to so posledice prekinitev oziroma motenj v dobavnih verigah, ki se po Evropi že pojavljajo. V Sloveniji v tem trenutku manjka 3.800 voznikov, v Evropi okoli pol milijona. Po podatkih Mednarodnega združenja za cestni transport bo do leta 2026 na stari celini manjkalo že za eno Slovenijo ali 2 milijona šoferjev. Delodajalci vse težje privabijo voznike iz balkanskih držav in sprejemajo tudi povsem neuke ljudi ter upajo, da bodo težave rešili šoferji iz Azije.

Promet na hrvaški obali ovira orkanska burja, v notranjosti sneg

23. 01. 2023 11.18

Sneg in močan veter povzročata težave v večjem delu Hrvaške, kjer je na nekaterih delih cest in avtocest prepovedan promet za vsa vozila. Močno sneženje je povzročilo težave z oskrbo z elektriko in v prometu tudi na avstrijskem Koroškem, predvsem v vzhodnih delih dežele.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Savdijci najprej zvabili Ronalda, sedaj naj bi oddali še kandidaturo za izvedbo mundiala leta 2030

21. 01. 2023 12.19

Nogomet v Savdski Arabiji je s prihodom Cristiana Ronaldo zagotovo močno pridobil tako na vrednosti kot tudi na popularnosti. Savdijci so se sedaj odločili, da bodo skušali še vso ostalo nogometno smetano pripeljati v njihovo državo, kandidirali naj bi namreč za izvedbo svetovnega prvenstva v nogometu, ki se bo odvijalo leta 2030. V prihodnjih mesecih se pripravlja gospodarsko močna kandidatura.

Naziv zelena prestolnica Evrope si je prislužil Talin

21. 01. 2023 09.23

Estonsko glavno mesto Talin uradno prevzema naziv Zelena prestolnica Evrope 2023. Lani je naziv nosil francoski Grenoble. Kot so v sporočilu spomnili v Evropski komisiji, si je mesto naziv prislužilo zaradi sistemskega pristopa k zelenemu upravljanju in povezovanju različnih strategij s ciljem postati bolj zeleno.

Število turističnih nočitev v Evropi lani skoraj na predkoronski ravni

21. 01. 2023 08.21

Države EU so lani zabeležile skupno 2,72 milijarde turističnih nočitev, kar je 5,6 odstotka manj kot leta 2019, ko svetovnega turizma še ni zamajala pandemija covida-19. V Sloveniji je bila ta številka manjša za približno odstotek. Kot so poudarili statistiki, turizem v EU zelo dobro okreva.

Biti igralec, ne igrišče: recesije morda ne bo, cilj je ukrotitev inflacije

19. 01. 2023 16.50

Potem ko so po pandemiji številni pričakovali gospodarski razcvet, je udarila vojna v Ukrajini in svet potisnila na rob nove recesije. A zadnji podatki so bolj obetavni, so v Davosu ugotavljali sogovorniki. So pa na poti do ponovne rasti izpostavili ukrotitev inflacije, strukturne reforme in več odločnosti na projektih, kot je unija kapitalskih trgov.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

'Če bodo ZDA dale Ukrajini svoje tanke, bo dala tudi Nemčija leoparde'

19. 01. 2023 11.32

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bil kritičen do omahljivosti Berlina glede dobave bojnih tankov Ukrajini. Medtem pa nemški mediji poročajo, da je nemški kancler Olaf Scholz pod določenimi pogoji pripravljen dovoliti dobavo leopardov Kijevu. Švedska vlada je že odločila, da bo v okviru vojaške pomoči ob oklepnikih in protitankovskih raketah Ukrajini začela dostavljati topniški sistem archer, Rusija pa je medtem opozorila Zahod pred eskalacijo konflikta v Ukrajini, če bo Kijevu dobavil orožje dolgega dosega.

Ubrati Putinovo logiko ali državam pustiti, da težave rešijo po svoje?

18. 01. 2023 20.35

Vojna v Ukrajini, iranska svojeglavost, severnokorejsko testiranje mej: ko gre za jedrsko orožje, se točke vse bolj vibrirajočih trenj kar vrstijo. Da tako napeto ni bilo že od kubanske krize leta 1962, so opozorili tudi na Svetovnem gospodarskem forumu, kjer so poleg razprave o kritičnih območjih izpostavili tudi možne rešitve. Od tega, da je Putinu treba odgovarjati po njegovo, do tega, ali ni nemara državam treba pustiti miru, da svoje težave rešijo po svoje.

'Želimo se izogniti temu, da to postane vojna med Rusijo in Natom'

18. 01. 2023 17.12

WEF v Davosu je nagovoril nemški kancler Olaf Scholz. Dotaknil se je vojne v Ukrajini, energetskih izzivov in premika k bolj zelenemu gospodarstvu. Obljubil je, da bo tudi Nemčija Ukrajino podpirala, dokler bo treba, potem ko smo to že slišali od predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, in napovedal nadaljevanje zelene gospodarske transformacije. Prav slednji temi je posvetil večino časa. Kljub dodatnemu vprašanju tako Ukrajina niti tokrat ni dočakala obljube pošiljke tankov leopard.

'Uničenje' Rusije bi bilo nevarno, nevtralna Ukrajina pa ni več smiselna

18. 01. 2023 06.00

Legendarni – za nekatere tudi kontroverzni – nekdanji ameriški državni sekretar Henry Kissinger je eden zanimivejših gostov tokratnega Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu. Izkazalo se je, da si je premislil glede ukrajinskega članstva v Natu, ki ga zdaj podpira. Nasprotuje pa tudi prehudemu kaznovanju Rusije, saj meni, da bi bilo nevarno, ker gre za jedrsko velesilo.

Za napadalce na skupino staršev iz Beograda predlagan enomesečni pripor

17. 01. 2023 11.10

Sarajevska tožilka je za deset osumljencev, ki so na otroškem malonogometnem turnirju napadli skupino staršev iz Beograda, predlagala enomesečni pripor. Skupina hrvaških in bosanskih državljanov, starih od 20 do 27 let, je sicer obtožena nasilnega obnašanja.

Putinov 'oltar vojne': Ve, da se je zakalkuliral. Je pa tudi obupan

17. 01. 2023 09.57

Kmalu bomo obeležili eno leto od začetka vojne v Ukrajini. Kje smo leto kasneje, predvsem ko gre za evropsko varnost? Kje so njene šibke točke? Se kaže luč na koncu tunela? In seveda – kaj potem, ko bo vojne konec? O tem so na WEF v Davosu govorili poljski predsednik Andrzej Duda, predsednik Litve Gitanas Nauseda, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski, voditeljica beloruske opozicije Svetlana Tihanovska in španski zunanji minister José Manuel Albares Bueno.

Podpora nemškim okoljskim aktivistom: 'Še pomnite Družmirja?'

13. 01. 2023 13.21

V podporo okoljskim aktivistom, ki so več mesecev branili vas Lützerath na zahodu Nemčije, da bi preprečili širjenje premogovnika, so se pred nemškim veleposlaništvom v Ljubljani zbrali Mladi za podnebno pravičnost in opozorili, da Nemčija, država z največjim ogljičnim odtisom v Evropi, ne jemlje resno podnebne krize. "Da bodo še naprej kopali premog, želijo uničiti vas, kot smo nekdaj bili priča tudi v Šaleški dolini. Še pomnite Družmirja?"

Copernicus: Lansko poletje je bilo najtoplejše doslej

11. 01. 2023 07.00

Leto 2022 je bilo v Evropi drugo najtoplejše doslej, poletje leta 2022 pa najbolj vroče v Evropi, kažejo podatki, ki jih je objavila Služba Evropske unije za podnebne spremembe Copernicus, ki jo vodi ECMWF. Vztrajno nizka raven padavin v Evropi je v kombinaciji z visokimi temperaturami in drugimi dejavniki privedla do obsežnih sušnih razmer. Ob tem so evropski raziskovalci izrazili zaskrbljenost nad tem, da se Evropa segreva najbolj od vseh celin, poročajo tuje tiskovne agencije.

WHO opozarja na širjenje nove koronavirusne podrazličice v Evropi

10. 01. 2023 13.16

Po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je nova podrazličica koronavirusa XBB.1.5 v porastu tudi v Evropi. Na to kažejo zadnji podatki iz nekaterih držav, je danes dejal regionalni direktor za Evropo pri WHO Hans Kluge. Ob tem je zagotovil, da si prizadevajo oceniti morebitni vpliv te nove podrazličice omikrona.

Lokalni prebivalci zavračajo postavitev vetrnic

09. 01. 2023 19.25

Da je zeleno še kako pomembno, sploh v luči odvisnosti od plina in nafte, cene katerih so poletele v nebo, se zaveda tudi Evropa, tudi naš predsednik vlade Robert Golob in tudi ljudje. Le na domačem dvorišču ali pa v domačem kraju ne bi imeli teh zelenih elektrarn. 11 jih državni prostorski načrt, sprejet na vladi, predvideva na območju Dolenje vasi v občini Divača. A tam zagotavljajo, da bodo naredili vse, da vetrnic v svoj kraj ne dobijo.

Evropska unija obsodila Dodikovo odločitev o odlikovanju Putina

09. 01. 2023 16.26

Evropska unija je obsodila odločitev predsednika Republike Srbske Milorada Dodika, da ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu podeli odlikovanje. Kot je povedal tiskovni predstavnik visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Peter Stano, bodo države članice razmislile o nadaljnjem ravnanju.

Fotografije, ki so zaznamovale prvi teden novega leta

07. 01. 2023 17.39

Zakorakali smo v leto 2023. Nekateri z ognjemeti, drugi s svetlobnimi šovi, naši južni sosedi pa kar z vstopom v schengen in v evro območje. V Braziliji so se s slovesnostjo poslovili od nogometne legende Peleja, z množičnim uličnim slavjem pa so pozdravili novega predsednika Lulo. Prvič v zgodovini se je zgodilo, da je papež pokopal papeža, prvič pa se tudi dogaja, da se Evropa na začetku januarja sooča z rekordno visokimi temperaturami, kar povzroča sive lase predvsem žičničarjem.

Kaj bi počeli, če bi bil konec tedna dolg tri dni?

07. 01. 2023 15.59

30-urni delovnik s pravicami polnega delovnega časa bo kmalu zakonsko urejen, napoveduje minister za delo Luka Mesec. Gre predvsem za to, da bodo tista podjetja, ki že imajo krajši delovnik, za takšno obliko dela imela tudi ustrezno zakonsko podlago. Ne bo pa 6-urni delovnik obvezen. O njem se bodo odločali delodajalci, a Mesec upa, da bodo podjetjem, ki že imajo krajši delovnik, sledila tudi druga. Tista seveda, v katerih je 30-urni delovni teden izvedljiv.