evropska

Evroparlamentarci dosegli dogovor o evropski centralni banki

02. 04. 1998 08.08

Predstavniki najpomembnejših strank v evropskem parlamentu so se danes dogovorili, da bo morala Evropska centralna banka, ki bo od 1. januarja 1999 odgovorna za denarna vprašanja Evropske unije, o svojih monetarno-političnih odločitvah redno poročati poslancem evropskega parlamenta.

Vietnamski premier v Parizu

01. 04. 1998 07.33

Vietnamski premier Pham Van Khai je z Dunaja davi prispel na enodnevni obisk v Pariz. Prvi obisk kakega predsednika vietnamske vlade v Franciji po letu 1993 bo posvečen predvsem krepitvi gospodarskih stikov.

Slovenija uradno začela pogajanja o članstvu v EU

31. 03. 1998 17.10

Slovenija je danes uradno začela pogajanja o članstvu v Evropski uniji. Postopek je bil sprožen s kratko medvladno konferenco v Bruslju, na kateri so se zbrali zunanji ministri petnajsterice in vodja slovenske diplomacije Boris Frlec v spremstvu ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja.

BDP v EU lani višji za 2,6-odstotka

28. 03. 1998 09.39

V državah Evropske unije je po podatkih Eurostata bruto domači proizvod (BDP) lani dosegel 2,6-odstotno rast, kar je za 0,1 odstotne točke manj, kot je v četrtkovem gospodarskem poročilu ocenila Evropska komisija. ZDA so lani beležile 3,8-odstotno rast BDP.

Slovenija prva država, s katero bo EU aktivno sodelovala pri uresničevanju strategije zaposlovanja

27. 03. 1998 17.06

Evropska komisija je Slovenijo izbrala kot prvo državo, s katero bo ta komisija aktivno sodelovala pri razvoju in uresničevanju strategije zaposlovanja. To spodbudno odločitev je danes v Budimpešti ministru za delo, družino in socialne zadeve Antonu Ropu sporočil komisar Evropske unije, odgovoren za zaposlovanje, industrijo in socialne zadeve Paidraig Flynn. Kot so sporočili z ministrstva za delo, odločitev Evropske komisije temelji na najbolj uspešno pripravljeni predpristopni strategiji na področju razvoja trga dela v Sloveniji. Pomoč EU v okviru pripravljalnega programa za Slovenijo bo zato v največji meri namenjena prav razvoju ustrezne infrastrukture za uresničevanje strategije zaposlovanja.

Evropska komisija prižgala zeleno luč za združitev hotelirskih družb

26. 03. 1998 09.53

Evropska komisija je prižgala zeleno luč za poslovno operacijo, vredno 1,4 milijarde dolarjev, s katero bo britanska družba Bass, ki upravlja s hotelsko verigo Holiday Inn, pod svojo upravo pridobila tudi hotele Intercontinental in Forum. Evropska komisija je po preiskavi primera sklenila, da združitev ne bo imela negativnih posledic na konkurenco na skupnem unijinem trgu. Družba Bass bo s prevzemom pridobila 40 hotelov na ozemlju Evropske unije.

Belgija bo za uskladitev z Maastrichtsko pogodbo morala spremeniti ustavo

25. 03. 1998 16.31

Belgija bo morala za izpolnitev zahtev Maastrichtske pogodbe, po kateri morajo države evropske petnajsterice državljanom Evropske unije, ki živijo na njihovem ozemlju, omogočiti udeležbo na lokalnih in evropskih volitvah, spremeniti ustavo. Tako je po oceni vladnega predloga za izvedbo maastrichtskih določil ocenil državni svet, kar pa po mnenju tukajšnjih medijev ni presenetljivo, saj osmi člen ustave volilno pravico podeljuje izključno Belgijcem. V državi pa se zastavlja vprašanje, kaj je višje - evropska zakonodaja ali belgijska ustava.

Evro naj uvede enajst članic

25. 03. 1998 12.41

Evropska komisija je v včerajšnjem poročilu za uvedbo evra s 1. januarjem prihodnje leto priporočila enajst članic Evropske unije. Maastrichtske kriterije po oceni komisije zadovoljivo izpolnjujejo vse zainteresirane države, razen Grčije, medtem ko Velika Britanija, Danska in Švedska po lastni izbiri ne bodo prve v skupini "evro držav".

Obisk delegacije Evropske komisije za industrijo

24. 03. 1998 17.48

Na povabilo ministra za gospodarske dejavnosti Metoda Dragonje bo jutri na dvodnevni delovni obisk v Slovenijo prispela delegacija Evropske komisije, ki jo bo vodil generalni direktor direktorata za industrijo Stefano Micossi. V pogovorih s slovenskimi gostitelji bodo ocenili pripravljenost Slovenije za začetek pogajanj na področju konkurenčnosti industrije in harmonizacije tehničnih predpisov kot pomembnega elementa enotnega notranjega trga. Delegacija Evropske komisije se bo srečala z gostiteljem ministrom Metodom Dragonjo, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, predstavniki Urada za standardizacijo in mreoslovje, Slovenske razvojne družbe ter drugih ustanov. Kot sporoča ministrstvo za gospodarske dejavnosti, naj bi gostje iz Bruslja temeljito pregledali startegijo vključevanja v EU, ekonomsko politiko in konkretne programe, ki jih bo podprla Evropska komisija.

Tony Blair bo nagovoril francoski parlament

24. 03. 1998 10.44

Britanski premier Tony Blair je danes na obisku v Parizu. Sestale se bo s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom in premierom Lionelom Jospinom ter nagovoril poslance francoskega parlamenta. Blair bo prvi britanski državnik, ki bo govoril v francoskem parlamentu. Osrednja tema francosko-britanskih pogovorov bodo evropska vprašanja.

Transportni ministri EU niso podprli kompromisnega sporazuma s Švico

17. 03. 1998 08.26

Ministri Evropske unije za transport so danes na zasedanju v Bruslju zavrnili predlog za kompromisni transportni sporazum s Švico. Večina ministrov je glede na vire pri zasedanju menila, da je predlog Evropske komisije za kompromis nezadosten. Nesoglasja med petnajsterico in Švico blokirajo sklenitev širšega sporazuma med stranema, ki poleg transporta pokriva številna področja, vključno s kmetijstvom, prostim pretokom oseb in javnih naročil. Nerešeno vprašanje, ki se je izkazalo za glavno oviro v pogajanjih, je višina vsote, ki jo morajo tovornjaki EU plačati za tranzit čez Švico. Evropska komisija je predlagala, naj strani skleneta kompromis, ki predvideva ukinitev švicarske prepovedi za tranzit tovornjakov, ki tehtajo več kot 28 ton po letu 2005 in hkrati dovoljenje Bernu, da od tega datuma naprej za vsak tovornjak, ki prečka švicarsko ozemlje, zaračuna v povprečju nekaj več kot 200 ekujev.

EU še vedno zavrača ameriško govedino

15. 03. 1998 10.11

Evropska unija bo še naprej prepovedovala uvoz govejega mesa iz ZDA. Prepoved na uvoz ameriške govedine v EU velja že 10 let, glavni razlog Evropejcev zanj pa je ameriški način vzreje goveda s hormoni za rast, piše New York Times. Razsodišče pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) je lani prepoved razglasilo za nezakonito, ker ni podprta z znanstvenimi dokazi. Prizivni odbor pri WTO je v februarju podprl to odločitev in dal EU 30 dni časa, da predstavi načrt, kako bo upoštevala odločitev. EU si odločitev prizivnega odbora razlaga kot zahtevo, da pripravi študijo o ogrožanju zdravja ljudi po uživanju s hormoni rejene govedine in ne kot si to razlagajo Američani, da mora EU takoj dvigniti prepoved na uvoz mesa. Ameriški govedorejci pričakujejo, da bi po ukinitvi prepovedi izvozili za 250 milijonov dolarjev mesa v države Evropske unije. Američani trdijo, da rastni hormoni v govedini ne škodijo človeškemu zdravju, Evropejci pa zaradi vsesplošnega strahu pred kemikalijami trdijo, da je prepoved uvoza njihova zakonita pravica do zaščite potrošnikov. Mednarodna trgovinska pravila dovoljujejo državam 15-mesečni rok, da spremenijo svojo politiko potem ko so izgubile spor pred WTO. EU namerava ta čas izkoristiti za pripravo študije o škodljivosti hormonov za rast v govedini.

EU dosegla soglasje o pogajanjih s Ciprom

14. 03. 1998 12.28

Zunanji ministri Evropske unije so danes na nefornalnem zasedanju v Edinburghu dosegli soglasje, da bodo 31. marca letos v vsakem primeru začeli pogajanja o članstvu s Ciprom, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Vodje diplomacij so se poenotili, da razdeljene otoške države zaradi notranjepolitičnih problemov ne bodo odrinili od širitvenega porcesa, temveč bodo z njo v skladu s sklepi luksemburškega vrha začeli pogajanja, ne glede na to ali bo v pogajalski skupini predstavljana samo ena skupnost (grška) ali obe (še turška). Kot je slišati od nekaterih virov, so se ministri tudi strinjali, da združitev razdeljenega Cipra pred dokončnim vstopom v EU ostaja cilj, ne pa tudi pogoj. Zunanji ministri so se tudi strinjali, da bo za nadaljnja usklajevanja v koordinaciji s svetom EU skrbela Evropska komisija, tako kot tudi v postopku širitve z ostalimi državami, vključenimi v proces.

Sporazum o prosti trgovini med ZDA in EU?

12. 03. 1998 10.07

ZDA dvomijo, da bi najnovejša pobuda Evropske komisije o t. i. Novem čezatlantskem trgu (NTM) privedla do sporazuma o prosti trgovini med ZDA in Evropsko unijo. Tiskovni predstavnik Ameriške predstavnice za trgovino Charlene Barshefsky, Jay Ziegler, je dejal, da so šele čisto na začetku, ko je težko napovedati, kam bo to pripeljalo. Vendar pa ZDA za zdaj ne pričakujejo, da bi Novi čezatlantski trg pripeljal do območja proste trgovine med ZDA in Evropsko unijo, je dejal Jay Ziegler in vnovič poudaril ameriške pogoje, da se bodo morali namreč na teh pogajanjih najprej sporazumeti o liberalizaciji trgovine kmetijskih izdelkov in uslug. Evropski komisar, pristojen za odnose z ZDA, Sir Leon Brittan, pobudnik NTM, ki ga je v sredo podprla Evropska komisija, je predlagal, naj za Evropo posebno občutljivi področji kmetijstva in avdiovizualnega izključijo iz pogajanj.

EU ustanovila skupino za turizem in zaposlovanje

12. 03. 1998 08.19

Evropska komisija je ta teden ustanovila posebno skupino za turizem in zaposlovanje, ki bo preučila možnosti za večji prispevek turizma k rasti zaposlovanja v Evropski uniji. Skupina bo ustrezne predloge komisiji predložila do oktobra letos. Zaposlovanje je prednostna skrb Evrope, razvoj turizma pa ima ključno vlogo pri boju proti brezposelnosti, je ob tej priložnosti izjavil evropski komisar za turizem Kristos Paputsis.

Za EU v varstvu okolja najbolj zaostaja Poljska

11. 03. 1998 16.21

Vzhodnoevropske kandidatke za članstvo v EU bi morale v desetih letih vložiti približno 122 milijard ekujev (128 milijard dolarjev), da bi na področju varstva okolja izpolnile evropska merila, je pokazala raziskava belgijskega inštituta Vito, ki jo objavlja avstrijski časnik Standard. Raziskava je pokazala, da bi morale države vzhodne in srednje Evrope za izboljšanje varstva okolja nameniti od 3 do 5 odstotkov BDP, kar je štirikrat več kot države EU. Skoraj četrtino te vsote bi morale nameniti zbiranju gospodinjskih odpadkov, za izboljšanje kakovosti vode pa nameniti približno desetino te vsote. Poljska je država, ki na področju varstva okolja najbolj zaostaja, je še pokazala raziskava.

Ortodoksni Judje imajo v povprečju celih sedem otrok

11. 03. 1998 08.20

Vsaka ortodoksna Judinja rodi v povprečju sedem otrok oziroma toliko, kot jih imajo tri povprečne Izraelke. Profesor Barman z univerze v Bostonu in Klinov z jeruzalemske univerze trdita, da so ortodoksni Judje edinstveni na svetu. Medtem ko je rodnost v drugih populacijah padla, v judovski skupnosti Haredim nenehno narašča. Izraelska državna statistika je izračunala, da ima povprečna judovska neortodoksna družina 2,3 otroka, muslimanska družina v Izraelu 3,4 otroka, krščanska družina pa 1,9 otroka. V primerjavi s temi podatki ima povprečna evropska družina 2,1 otroka. Na povečano rodnost pri ortodoksnih Judih je vplivala odločitev oblasti glede povišanja nadomestil, ki jih država izplačuje družinam z velikim številom otrok. Družina z desetimi otroki prejme v Izraelu mesečno okoli 5000 mark, bodisi v gotovini ali v obliki različnih ugodnosti. Ko je govora o Haredimih, je ista statistika pokazala, da dve tretjini očetov sploh ne dela, ampak vse življenje študira Toro (pet Mojzesovih knjig), medtem ko je večina njihovih žena zaposlenih kljub velikemu številu otrok.

Grčija pripravljena podpisati skupno deklaracijo o Kosovu

09. 03. 1998 16.48

Grčija je pripravljena z Bolgarijo, Makedonijo, Romunijo in Turčijo podpisati skupno deklaracijo o Kosovu.

Letošnji 8. marec posvečen ženskam iz Afganistana

08. 03. 1998 12.01

Z današnjim dnem, praznikom žensk, kampanja za širjenju zavesti o grobem kršenju človekovih pravic žena v Afganistanu dosega vrhunec.

EU za hitro sklenitev prostotrgovinskega sporazuma z Mehiko

07. 03. 1998 10.06

Evropska komisija se zavzema, da bi Evropska unija z Mehiko po hitrem postopku sprožila pogajanja o prostocarinskem sporazumu. Doslej si je "hiter postopek" za prostotrgovinski sporazum z unijo priborila le Turčija.

EBRD zaustavil del pomoči za Černobil

05. 03. 1998 08.12

Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) je zaustavila dotok sredstev v višini več milijonov dolarjev, ki so bila prvotno namenjena za financiranje kratkoročnih del za izboljšanje varnosti na edinem bloku, ki še deluje v Černobilu. EBRD bo ta sredstva namenila za pokritje splošnih stroškov razgradnje celotne jedrske elektrarne. Za ta korak se je EBRD odločila potem, ko je izvedela, da je ukrajinsko energetsko podjetje Energoatom opustilo načrte, po katerih naj bi tretji blok černobilske elektrarne dokončno zaprli še letos. Po novem zaustavitev načrtujejo za leto 1999, so sporočili iz NucNet.

Strokovnjaki EU in Slovenije o prostocarinskih prodajalnah

04. 03. 1998 16.07

V Bruslju bodo jutri o vprašanju prostocarinskih prodajaln v Sloveniji govorili izvedenci Evropske unije in Slovenije. Kot je po kooperacijskem odboru februarja letos v Bruslju pojasnil minister za evropske zadeve Igor Bavčar, pri prostocarinskih prodajalnah prihaja do razhajanja v vprašanju, ali se je Slovenija zavezala, da bo do srede letošnjega leta ukinila te prodajalne ali zgolj, da bo do julija sprejela ustrezne ukrepe za ta korak.

Evropska komisija: Azijska kriza ne bo veliko vplivala na gospodarstvo EU

26. 02. 1998 12.09

V rednem letnem poročilu o gospodarskih razmerah v EU Evropska komisija ocenjuje, da bo azijska finančna kriza letos nekoliko upočasnila gospodarsko rast, vendar bo ta negativen vpliv zgolj obroben. Za letos napovedana 3-odstotna rast, naj bi se zaradi azijskih težav zmanjšala za četrtino odstotne točke. Komisija bo novo napoved o gospodarskih gibanjih izdala 25. marca, vzporedno s priporočilom o tem, katere države naj v prvem valu januarja prihodnje leto uvedejo evro. Prav zaradi bližnje objave omenjenega priporočila, tokratno letno gospodarsko poročilo ne vsebuje ocene o tem, kako članice EU napredujejo na poti izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev za vključitev v Evropsko gospodarsko in denarno unijo.

Volvo razvil prva evropska avtomobila z direktnim vbrizgom

24. 02. 1998 08.35

Švedski avtomobilski proizvajalec Volvo je razvil modela S40 1.8i in V40 1.8i, ki imata prva v Evropi direktno bencinsko vbrizgavanje, sporočajo predstavniki omenjenega podjetja. Direktni vbrizg, ki omogoča manjšo porabo goriva in večjo motorno moč, predstavlja prvi korak pri uresničevanju Volvove strategije, v kateri do leta 2005 načrtuje zamnjšanje porabe goriva v svojih avtomobilih za 25 odstotkov. Omenjeni avtomobili bodo na trg prišli predvidoma v prvi polovici letošnjega leta.

Evropski parlament zahteva varnost za elektronski denar

20. 02. 1998 13.06

Evropski parlament je zahteval učinkovite varnostne ukrepe za takoimenovani elektronski denar in bančne usluge preko telefona in elektronskega sistema. Kot so evropski poslanci sklenili danes v Strasbourgu, je še posebej pomembno pripraviti preventivne ukrepe na področju transakcij prek računalnika glede jamstva pri izgubi ali kraji ter zaščiti uporabnikov v primeru stečaja poslovenga partnerja. Evropska komisija naj bi polega tega pripravila zakonski predlog o poslovanju prek interneta. Evropski parlament pričakuje, da bo v 10 do 12 letih bistveni del trgovine na drobno opravljen prek interneta.

Po kratkem programu vodi Kwanova; Kopačeva v finalu

18. 02. 1998 15.54

Po današnjem kratkem programu v umetnostnem drsanju v ženski konkurenci vodi Amričanka Michelle Kwan, druga je njena rojakinja Tara Lipinski, tretja pa evropska prvakinja Marija Butirskaja iz Rusije. Med 24 finalistk, ki se bodo v prostem programu pomerile v petek, se je uvrstila tudi edina slovenska predstavnica Mojca Kopač, ki je bila 22.

EU upa na diplomatsko rešitev iraške krize

18. 02. 1998 11.22

Evropska unija se zavzema za diplomatsko rešitev iraške krize, obenem pa iraškega predsednika Sadama Huseina poziva, naj ne ovira dela komisije ZN za razorožitev Iraka, sta v Evropskem parlamentu v Strasbourgu danes poudarila predsedujoči sveta ministrov Doug Henderson in evropski komisar za Bližnji vzhod Manuel Marin.

Petnajsterica ni soglasna glede tobačne reforme

17. 02. 1998 10.20

Dvodnevno srečanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki od včeraj poteka v Bruslju, je razdelilo mnenja držav petnajsterice o predlogu reforme tobačnega trga.

Azijska finančna kriza visoko na dnevnem redu finančnih ministrov EU

16. 02. 1998 15.44

Britanski finančni minister Gordon Brown je danes ob robu zasedanja ministrov Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju izjavil, da mora mednarodna skupnost zagotoviti izvedbo potrebnih gospodarskih reform v Aziji, ki bodo pomagale vzpostaviti finančno stabilnost na tem območju.

Slovenija se pospešeno pripravlja na vstop v EU

16. 02. 1998 15.07

Slovenija se bliskovito približuje vstopu v Evropsko unijo, kljub zglednim uspehom pa jo čaka še nekaj nalog, je na današnjem seminarju s temo Širitev Evropske unije s Slovenijo, ki je potekal v Gospodarski zbornici na Dunaju, poudaril predstavnik generalne direkcije IA Evropske komisije Soenke Schmidt. Dodal je, da je treba reformo v Sloveniji izvesti predvsem na področju javne uprave in tujih naložb.