evropski trg

Droge v Evropi čedalje močnejše in vse bolj razširjene
11. 06. 2024 13.37
Trg z drogami v Evropi je kompleksen in se hitro razvija, že uveljavljene prepovedane droge so lahko dostopne, hitro in pogosto pa se pojavljajo tudi nove, v objavljenem poročilu ugotavlja evropski center za spremljanje drog (EMCDDA). Obenem opozarja na nevarnost vedno močnejših substanc, nepreverjenih mešanic in uživanja več drog hkrati.

Finančni komentar: Zmaga ali pesek v oči
11. 06. 2024 07.00
Bitka z inflacijo v evro območju še ni dobljena. V maju je inflacija poskočila iz 2,4 na 2,6 odstotka. Svet Evropske centralne banke je vseeno sprejel odločitev o prvem nižanju obrestne mere po letu 2019. Vzrok za to niso bile volitve v Evropski parlament, ampak dovoljšnja mera samozavesti evropskih guvernerjev.

Pred nami je pestro poletno glasbeno dogajanje
06. 06. 2024 09.59
Kot vsako leto, je tudi letos pred nami pestro koncertno in festivalsko poletje, ko bo v nemalo primerih lahko nastopila težava, ko se bo treba odločiti le za en dogodek v dnevu. Izbira je več kot pestra, zato pokukajte v naš izbor letošnjega poletnega glasbenega dogajanja.

Legalizacija konoplje: argumenti za in proti
31. 05. 2024 15.58
9. junija, na supervolilni dan, bomo med drugim vprašani tudi o legalizaciji konoplje, pomembnem vprašanju, ki močno razdvaja. Trenutni odgovori, ali legalizacija prinaša svobodo zdravju ali pot v pogubo in v še večjo zasvojenost, pa so si zelo nasprotujoči. Zdravstvena stroka je razen redkih izjem odločno proti, v medicinske namene pa, poudarjajo, je konoplja omogočena že vrsto let, vse od Cerarjeve vlade, a jo zdravniki redko predpisujejo. Zagovorniki legalizacije, med katerimi so tudi številni bolniki, ki so primorani posegati na nevaren črni trg, pa opozarjajo, da je skrajni čaš za dekriminalizacijo konoplje, njeno regulacijo in s tem varnejšo uporabo.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00
V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Podjetje AstraZeneca omogočilo študentom predstavitev inovativnih idej
25. 05. 2024 00.15
Hekatoni veljajo zadnja leta med študenti za eno bolj priljubljenih oblik za predstavitev drugačnih, inovativnih idej in njihov razvoj . Prav zaradi tega in zaradi navezovanja pristnih stikov z mladimi se je podjetje AstraZeneca odločilo, da med študenti farmacije in medicine izvede hekaton, s pomenljivim naslovom Health Hack. Poleg odkrivanja inovativnih idej mladih, je slednje tudi steber za odkrivanje potencialnih kadrov, ki bodo morda lahko v bodoče prispevali k razvoju AstraZenece na slovenskem trgu. O pomenu tovrstnih tekmovanj in iskanju potencialnih kadrov smo se tokrat pogovarjali z Barbaro Ülen, vodjo inovacij in poslovne odličnosti na Balkanu znotraj družbe AstraZeneca.

Konstrakta o uspehu Joker Out po Evroviziji in prihodnosti Baby Lasagne
22. 05. 2024 15.10
Glasbenica Konstrakta je gostovala v oddaji RTL Direkt, kjer je spregovorila o uspehu glasbenikov po Evroviziji, pri tem pa se je dotaknila tudi slovenske zasedbe Joker Out in njenega uspeha zunaj slovenskih meja oziroma meja Balkana. Delila je tudi svoje mnenje o prihodnosti letošnjega hrvaškega predstavnika Baby Lasagne.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral
20. 05. 2024 06.16
Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Finančni komentar: Matematični genij, ki je premagal Wall Street
14. 05. 2024 07.00
Matematik Jim Simons je leta 1982 ustanovil finančno družbo Renaissance Technologies in leta 1988 kvantitativni sklad Medallion, ki je v zgodovini delniških trgov dosegal najvišje donose. Kmalu so v medijih pisali, da je človek, ki je premagal Wall Street.

'Ta dan je bil upravičen, Slovenija je dosegla presenetljiv napredek'
09. 05. 2024 20.04
V Novi Gorici se vrstijo različni dogodki ob praznovanju 20-letnice vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Osrednja proslava poteka na travniku pred občinsko zgradbo. V mestu sta tudi tedanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi in tedanji predsednik slovenske vlade Anton Rop, ki sta pred 20 leti tam odštevala sekunde do našega evropskega članstva.

EU računa na vpliv Kitajske pri končanju vojne v Ukrajini
06. 05. 2024 14.57
EU računa na Kitajsko, da bo s svojim vplivom na Rusijo doprinesla h končanju vojne v Ukrajini, je po trilaterali s kitajskim in francoskim predsednikom, Ši Džinpinga in Emmanuelom Macronom, dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prepričana je, da bo Peking igral tudi pomembno vlogo pri umirjanju ruske jedrske grožnje. Macron pa je kitajskega voditelja ob začetku njegovega obiska v Franciji pozval, naj v luči ruske agresije na Ukrajino tesno sodeluje z Evropo in sprejme pravila svetovne trgovine.

Izkoristite zaposlitvene priložnosti Evropske unije!
06. 05. 2024 00.15
Se še spomnite, kje ste bili in kaj ste počeli 1. maja 2004, ko je Slovenija postala članica Evropske unije? Vstop naše države v veliko evropsko družino je zagotovo prinesel nekaj izzivov, še več pa prednosti, ki jih lahko uživajo državljanke in državljani Evropske unije. Ena od njih so tudi številne zaposlitvene priložnosti v institucijah Evropske unije.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'
03. 05. 2024 07.35
Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?
02. 05. 2024 19.32
Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

Od posilstev do dobičkov naftnih družb
01. 05. 2024 10.36
Vse to je bilo med temami, ki so jih v Strasbourgu še zadnje dni zasedanj v tej sestavi obravnavali poslanci Evropskega parlamenta. Sicer je na splošno najbolj zaokrožil beli golob, ki je, ko ga je kot kakšen čarodej potegnil izpod plašča eden izmed poslancev, poletel v dvorano in nekoliko začudeno pristal na mizi odsotnega poslanca.

'Prava in najboljša možna odločitev za Slovenijo'
01. 05. 2024 09.55
Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU poudaril, da je bila pot Slovenije v Evropo prava in najboljša odločitev, ki je zahtevala veliko sprememb, a da se nam obrestuje na vsakem koraku. Kot glavne prednosti je izpostavil varnost in stabilnost ter enoten evropski trg.

Kapitalski trgi v letu 2024: v 77 trgovalnih dneh do več kot 9 % donosa
25. 04. 2024 08.58
Leto 2024 je leto, ko bo 47 % svetovne populacije sodelovalo na volitvah. V prihodnjih mesecih se bodo zvrstile volitve v Indiji in v evropski parlament, na ameriški kapitalski trg pa imajo največji vpliv ameriške predsedniške volitve.

Pravica do popravila: da potrošniki ne bi takoj hiteli po novo
23. 04. 2024 15.44
Evropski poslanci so sprejeli direktivo o tako imenovani pravici potrošnikov do popravila. Za blago, popravljeno v garancijski dobi, se bo zakonsko jamstvo podaljšalo za eno leto, kar naj bi potrošnike spodbudilo, da se raje kot za nakup odločijo za popravilo. Proizvajalci pa bodo morali tudi po izteku zakonskega jamstva popraviti gospodinjske pripomočke, kot so pralni stroji, sesalniki in pametni telefoni.

Vse glasnejša ugibanja o investiciji Renaulta: Golob o obisku Macrona molči
19. 04. 2024 19.15
Slovenski politični vrh ostaja skrivnosten, ko gre za vse glasnejša ugibanja o neuradno več 100-milijonski investiciji francoskega Renaulta, ki naj bi v novomeškem Revozu sestavljal novi električni Twingo. Da je beseda med drugim tekla tudi o avtomobilski industriji, je ob obisku evropskega komisarja, sicer prav tako Francoza Bretona, potrdil gospodarski minister Han. V kabinetu predsednika vlade pa medtem še naprej molčijo in ne razkrivajo podrobnosti že napovedanega uradnega obiska francoskega predsednika Macrona pri premierju Golobu, ko naj bi voditelja najavila veliko francosko-slovensko sodelovanje.

Sandoz začenja gradnjo razvojnega centra v Ljubljani
19. 04. 2024 16.08
Švicarski farmacevtski velikan Sandoz je v Ljubljani položil temeljni kamen za center za razvoj podobnih bioloških zdravil. Z naložbo, ki bo omogočila približno 200 novih zaposlitev, bo lokacija ob Verovškovi cesti po načrtih vodstva postala ena od Sandozovih ključnih lokacij za razvoj tovrstnih zdravil.

Umetno meso na krožnikih: dilem in neznank je ogromno, pot je še dolga
10. 04. 2024 11.11
Ali bo na krožnike že čez nekaj let prihajalo meso iz laboratorija v Ajdovščini in kakšna bo hrana v prihodnosti, so se na torkovi okrogli mizi v organizaciji zunajparlamentarne stranke SLS spraševali sogovorniki. Skupna ugotovitev je bila, da je neznank o kultiviranem mesu še veliko in da je pridelava hrane v Sloveniji še vedno nekoliko drugačna.

Leta 2026 v Novem mestu začetek proizvodnje novega električnega twinga
03. 04. 2024 11.56
Francoski avtomobilski proizvajalec Renault bo v okviru svoje enote električnih vozil Ampere ta mesec zagnal inženirska dela na cenovno bolj dostopnem modelu novega električnega twinga. Množična proizvodnja bo stekla leta 2026 v Renaultovi tovarni Revoz v Novem mestu, informacije neimenovanih virov povzema tiskovna agencija Reuters.

Nezakonita prodaja goriva iz Slovenije in Hrvaške: zasegli 18 nepremičnin
25. 03. 2024 16.28
V preiskavi čezmejne goljufije na področju DDV, ki vključuje na italijanski trg uvožena goriva, je bilo v Romuniji zaseženega za 2,4 milijona evrov premoženja, je objavilo evropsko javno tožilstvo (EPPO). Preiskava je potekala zoper domnevno kriminalno združbo, ki je goljufala s pomočjo naftnih derivatov iz rafinerij na Hrvaškem in v Sloveniji.

Finančni komentar: Finančna neodvisnost, predčasna upokojitev
19. 03. 2024 07.00
Na današnji dan pred točno štirimi leti je osrednji ameriški indeks S & P 500 dosegel najnižje vrednosti, ker je teden pred tem Svetovna zdravstvena organizacija razglasila pandemijo. Danes so vrednosti 50 odstotkov višje, kot so bile pred pandemijo. Investiranje tlakuje pot do finančne neodvisnosti.

Francoski poslanci soglasno nad hitro modo, pr(a)va tarča pa kitajski Shein
17. 03. 2024 11.56
Francoski poslanci so brez glasu proti potrdili zakon, ki bo proizvajalcem hitre mode naložil kazni za povzročeno okoljsko škodo, podobno, kot jih že poznajo v avtomobilski industriji. Z njim bodo tudi prepovedali oglaševanje, spodbujali pa bodo popravilo oblačil in njihovo ponovno uporabo. "Zelo hitra moda je ekološka katastrofa: gre za slabo narejena oblačila, ki jih množično kupujemo, redko nosimo in hitro zavržemo," je bil ob tem jasen francoski minister za ekološki prehod Christophe Béchu.

Evropska unija želi 'ukrotiti' umetno inteligenco
14. 03. 2024 07.11
V Strasbourgu, v stavbi Evropskega parlamenta, v njegovih številnih hodnikih, pisarnah in dvoranah moči, kjer poteka še eno zadnjih zasedanj parlamenta v tej sestavi pred volitvami, ki bodo junija, je že čutiti nekoliko drugačno, bolj mrzlično ozračje. Dnevni redi so natrpani, na agendi so na nek način tudi zgodovinsko prelomne uredbe.

Če si za partizane, še nisi levičar
03. 03. 2024 15.15
O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Presenečeni Hrvatje na tržnicah: kilogram hrušk tudi po štiri evre
02. 03. 2024 11.25
Na trgu se dobi vse, le ne za vsak žep, pišejo hrvaški mediji, potem ko sta se letos občutno podražila sadje in zelenjava. Kilogram hrušk stane od dva do štiri evre in je za več kot 100 odstotkov dražji kot lani. Glavni razlog za višje cene so predvsem vremenske nevšečnosti po vsej Evropi.

Navijači, ki so zapeli Luki Dončiću, so med tekmo tudi kuhali
02. 03. 2024 10.24
Šport, glasba in hrana združujejo ljudi, obenem pa so izjemno dobro sredstvo za promocijo majhne države, kot je Slovenija. Tega se zaveda tudi Slovensko-ameriško gospodarsko združenje, ki v ZDA deluje pod imenom SABA. S svojim delovanjem želijo pomagati našemu gospodarstvu pri vstopu na tuji trg. Nedavno so tako poskrbeli, da so s prepevanjem našemu košarkarskemu asu Luki Dončiću in kuhanjem slovenskih specialitet med tekmo pritegnili pozornost javnosti.

V Nemčiji raztovorili kitajska električna vozila: 'To je vojna napoved!'
28. 02. 2024 13.16
S kitajske ladje BYD so v nemškem pristanišču Bremerhaven raztovorili na tisoče električnih avtomobilov. Dostavo je opravil kitajski BYD Explorer št. 1, prva izmed osmih tovornih ladij, ki jih je kitajska skupina posebej naročila za razširitev svojega izvoza. Nemški mediji poročajo, da gre za 'vojno napoved' osvajanja evropskega trga.