evropsko poročilo

Maribor sprejel 21 srbskih študentov, ki tečejo do Bruslja
28. 04. 2025 14.55
21 srbskih študentov, ki po tragediji v Novem Sadu protestirajo in opozarjajo na stanje človekovih pravic v Srbiji, so na 2000-kilometrski poti v Bruselj pozdravili v Mariboru. Maratonci z opozorilom institucijam EU do Bruslja nameravajo teči skozi šest držav.

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost
03. 04. 2025 12.37
Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

Evropo pretresa poročilo: ogromen porast spolno prenosljivih bolezni
13. 02. 2025 18.04
Ogromen porast spolno prenosljivih bolezni. Kar 321-odstotni porast gonoreje v zadnjih desetih letih in 100-odstotni porast sifilisa. Evropsko javnost je v zadnjih dneh pretreslo poročilo Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni.

Z manj tobaka in manj onesnaženim zrakom lahko rešimo življenja
04. 02. 2025 07.48
Zaznamujemo svetovni dan boja proti raku. Letos se začenja nova triletna mednarodna kampanja z sloganom Združeni v edinstvenosti, ki v ospredje postavlja posamezniku prilagojeno obravnavo raka. Slovenija je sicer glede na poročilo OECD v zadnjih letih dosegla velik napredek pri obravnavi raka, priložnosti pa so med drugim v okrepljeni preventivi.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57
Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Evropejci bomo morali jesti manj mesa
18. 11. 2024 09.49
Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?
12. 11. 2024 15.45
Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje
05. 11. 2024 08.28
Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52
Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Delni izidi predsedniških volitev: v vodstvu opozicijski kandidat Stoianoglot Stoianoglo
03. 11. 2024 18.31
V Moldaviji je po delnih in neuradnih rezultatih drugega kroga predsedniških volitev v vodstvu kandidat opozicijske stranke socialistov Alexander Stoianoglo. Po 85 odstotkih preštetih glasov naj bi prejel približno 51,4 odstotka glasov, sedanja proevropska predsednica Maia Sandu pa okoli 48,6 odstotka.

Kdaj bo RZS na ravni slovenskega rokometa?
24. 10. 2024 12.46
4. mesto slovenske moške rokometne reprezentance na olimpijskih igrah. Izjemno izenačeno državno prvenstvo. Gradnja zgodbe velikega Slovana. Pozitivni impulzi za lepši jutri slovenskega rokometa, ki pa mu odgovorni stežka sledijo.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03
Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Hrvaška policija naj bi nad migranti izvajala spolno in fizično nasilje
10. 10. 2024 15.17
Hrvaška mejna policija zažiga osebne stvari migrantov, ki poskušajo vstopiti v EU, ter jih nasilno vrača v BiH, piše britanski Guardian, ki pri tem navaja poročilo humanitarne organizacije 'No Name Kitchen'. Hrvaško notranje ministrstvo očitke zavrača in poudarja, da imajo ničelno toleranco do nezakonitega ravnanja policije.

Finančni komentar: spomin na september 2007
17. 09. 2024 07.00
Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Svet ECB pričakovano z novim rezom v evrske obrestne mere
12. 09. 2024 14.44
Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno z napovedmi drugič letos znižal osrednje evrske obrestne mere. Za to se je odločil na podlagi inflacijskih obetov, dinamike osnovne inflacije in intenzivnosti transmisije denarne politike, so sporočili iz Frankfurta. Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi po odločitvi EVB beležijo rast, evro v primerjavi z dolarjem pridobiva, nafta pa se draži.

'Bati se moramo za svoje preživetje', Draghi pozval k skupnemu zadolževanju
09. 09. 2024 15.54
Za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva je ključen dvig produktivnosti, je ob predstavitvi poročila o prihodnosti konkurenčnosti EU poudaril nekdanji italijanski premier Mario Draghi. Po njegovem mnenju evropsko gospodarstvo potrebuje dodatne naložbe v višini od 750 do 800 milijard evrov.

Omejitev 100 mililitrov znova velja za vsa letališča v EU
28. 08. 2024 08.22
S 1. septembrom bo po odločitvi Evropske komisije na vseh letališčih v EU začasno spet veljala omejitev prostornine posod za tekočine, ki jih lahko potniki vzamejo na letalo, na 100 mililitrov. V Bruslju namreč niso prepričani o zanesljivosti novih naprav za pregled prtljage in želijo dodatna zagotovila. Upravljavci letališč so do ukrepa kritični.

Evropsko računsko sodišče: EU zaostaja z naložbami v umetno inteligenco
29. 05. 2024 07.41
EU mora pospešiti tempo naložb v umetno inteligenco, saj trenutno zaostaja za vodilnimi državami v tem sektorju, je opozorilo Evropsko računsko sodišče. Za uresničevanje ciljev EU na področju umetne inteligence bodo v prihodnje ključne obsežnejše naložbe in okrepljeno upravljanje, so ocenili na sodišču.

Dodik napovedal predlog sporazuma o razdružitvi BiH, EU kritična
24. 05. 2024 14.05
Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik je v četrtek po sprejetju resolucije o Srebrenici v Generalni skupščini ZN napovedal, da bodo Federaciji BiH predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH. V Srbiji in Republiki Srbski so resolucijo označili za neuspešno, saj je ni podprla niti polovica članic ZN. Na Dodikove napovedi pa se je ostro odzvala EU.

Nemčija za odpravo davčnih olajšav, ki koristijo Sheinu in Temuju
24. 05. 2024 09.03
Davčne olajšave Evropske unije so ključne za spletni trgovini Shein in Temu, saj jima omogočajo, da v primerjavi z ostalimi konkurenti v EU potrošnikom svoje izdelke ponujata z večjimi popusti. A ta prednost pri prodaji bi se lahko kmalu spremenila, saj je Nemčija podprla odpravo olajšav, ki koristita tema dvema ponudnikoma. In kaj bi to lahko pomenilo?

Preobrat pri podpori Tomažu Veselu na poti do komisarskega položaja
08. 05. 2024 06.02
Ali Tomaž Vesel postaja tudi koalicijski kandidat za evropskega komisarja, potem ko so bili v SD in Levici sprva zadržani? Zakaj je glede na dosedanje ravnanje Roberta Goloba s svojimi kandidati sprejel ta izziv? Je njegova kandidatura nagrada, ker je v času Janševe vlade kot predsednik računskega sodišča postavil glavo na tnalo? Kaj pravi o očitkih, da je kandidatura prezgodnja? Tomaž Vesel je bil gost oddaje 24UR ZVEČER. Poudaril je, da širša podpora lahko izboljša možnosti Slovenije za pomembnejši resor, saj je enotnost v Evropi zelo cenjena.

Interzero praznuje 20 let in vabi na slavnostno srečanje
05. 03. 2024 00.15
Podjetje Interzero, vodilno podjetje na področju trajnostnih rešitev ter pionir na področju inovacij pri recikliranju plastike v Evropi, praznuje dvajset let delovanja v Sloveniji.

'821 kriminalnih združenj z več kot 25.000 člani ogroža Evropsko unijo'
05. 04. 2024 10.28
Europol razkriva podrobnosti delovanja 821 kriminalnih združenj, ki ogrožajo Evropsko unijo. Združbe imajo več kot 25.000 članov in neposredno vplivajo na življenja evropskih državljanov, so posvarili. To je prvo poročilo, v katerem so identificirali in analizirali kriminalne združbe na podlagi podatkov iz vseh držav EU.

Janša in Zver: Jourova se je vmešavala v notranje in ustavnopravne zadeve Slovenije
02. 04. 2024 14.27
Iz dokumentov, ki jih je evropski poslanec Milan Zver po enem letu uspel pridobiti o lanskem obisku podpredsednice Evropske komisije Vere Jourove v Sloveniji, izhaja, da je sum o vmešavanju komisarke v notranje in ustavnopravne zadeve Slovenije, potrjen, je na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril predsednik SDS Janez Janša.

Evropska komisija priporoča začetek pristopnih pogajanj z BiH
12. 03. 2024 10.21
Evropska komisija priporoča začetek pristopnih pogajanj z Bosno in Hercegovino, je v Evropskem parlamentu povedala predsednica komisije Ursula von der Leyen. BiH je po njenih besedah namreč pokazala, da lahko izpolni pogoje za članstvo, bo pa pred pridružitvijo morala narediti še dodaten napredek.

Finančni komentar: Začetek padajočega trenda?
20. 02. 2024 07.00
Ali je možno, da je tehnološki sektor, ki ga poganja zgodba o umetni inteligenci, po divji rasti vendarle začel obračati trend. Vse oči so uprte v Nvidio, ki jutri objavi poslovne rezultate.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu
18. 02. 2024 17.58
Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Na ESČP lani vloženih 978 pritožb proti Sloveniji, največ na prebivalca
06. 02. 2024 10.33
Na Evropskem sodišču za človekove pravice je bilo lani proti Sloveniji vloženih 978 pritožb, kar je največ glede na število prebivalcev, kaže konec januarja objavljeno letno poročilo sodišča v Strasbourgu. Skupno je sodišče izreklo 1014 sodb, od tega dve proti Sloveniji, v katerih je ugotovilo kršitve evropske konvencije o človekovih pravicah.

Težko pričakovani sneg ohromil promet, stavka zdravstveno oskrbo
20. 01. 2024 16.06
Naj ga še tako zelo napovedujemo, vedno znova se pokaže, da nas sneg preseneti. Vsaj tako je razumeti zdrse in zastoje, ki so povsem ohromili promet v petek, ko smo končno dobili prvo obilnejšo pošiljko snega v tej zimi. Okrnjena pa je tudi zdravstvena obravnava nenujnih primerov, saj poteka splošna stavka zdravnikov. Ta teden smo dobili Inženirko leta 2023. To je postala magistrica inženirka strojništva Ljupka Vrteva. Javnosti pa smo predstavili tudi novo slovensko originalno serijo, ki jo boste lahko na POP TV spremljali od 5. februarja dalje.

Finančni komentar: Žur, kot da smo leta 1999
19. 12. 2023 07.00
V 2024 bi lahko imeli tri nižanja obrestnih mer za skupno 75 bazičnih točk. Obstaja kar 68-odstotna verjetnost, da bo prvo nižanje že v mesecu marcu.