evropsko poročilo

Slovenija na indeksu digitalnega gospodarstva in družbe občutno napredovala

12. 11. 2021 12.51

Slovenija je bila v zadnjem obdobju na indeksu digitalnega gospodarstva običajno uvrščena okrog 16. mesta, zdaj pa je v zgolj enem letu napredovala za tri mesta in tako v digitalnem napredku prehitela Francijo in Litvo.

'Diplomatsko-desničarska ofenziva Dodika': V Ljubljani z Janšo o stanju v BiH

07. 11. 2021 21.50

Srbski predstavnik bosanskohercegovskega predsedstva Miloard Dodik se je po srečanju z Viktorjem Orbanom v Banjaluki, v Ljubljani sestal s slovenskim premierjem Janezom Janšo. Kot poročajo mediji iz BiH, na delovni večerji potekajo pogovori o aktualnih razmerah v v Bosni in Hercegovini. Sestanek pa sarajevski mediji označujejo za "diplomatsko-desničarsko" ofenzivo. V BiH se namreč v zadnjih dneh znova zaostrujejo politične razmere, potem ko je Dodik napovedal umik srbskih enot iz enotne vojske in ustanovitev vojske Republike Srbske. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH pa je celo posvaril pred razpadom države.

Janša: Jedrska energija bi lahko nadomestila premog in nafto, srečal se je tudi z Vučićem in Babišem

01. 11. 2021 18.01

Predsednik vlade Janez Janša se udeležuje Mednarodne podnebne konference COP26 v Glasgowu na Škotskem. Tam je v nagovoru svetovnim voditeljem pozval, da je skrajni čas, da izoblikujemo pot do podnebnega cilja 1,5 stopinje. Odmik od premoga in nafte sta po njegovih besedah ključna, rešitev vidi v jedrski energiji. Izpostavil je tudi, da je Slovenija sprejela dolgoročno strategijo do podnebne nevtralnosti leta 2050, a številne strokovne in okoljske organizacije so kritične in so že večkrat opozorile, da je ta premalo ambiciozna in da bi morali izpuste toplogrednih plinov drastično zmanjšati že do leta 2030. Ob robu se je Janša sicer srečal s številnimi državniki, tudi s predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem in češkim premierjem Andrejem Babišem.

Bruselj odločen, da zaščiti vladavino prava v EU

28. 10. 2021 16.21

Evropska komisija je odločena uporabiti vsa sredstva, ki jih ima na voljo, da zaščiti vladavino prava v EU, je v razpravi o vladavini prava v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. Predsedujoči Svetu EU Gašper Dovžan meni, da ima vsaka članica še prostora za izboljšave na področju vladavine prava.

Revizorji drugo leto zapored z negativnim mnenjem za odhodke proračuna EU

26. 10. 2021 06.36

Evropsko računsko sodišče je v letnem poročilu za proračunsko leto 2020 zaradi prevelikega števila napak, zlasti v kategoriji odhodkov z visokim tveganjem, za proračunske odhodke že drugo leto zapored izreklo negativno mnenje. Sodišče v poročilu opozarja tudi na pomen nadzora pri porabi evropskih sredstev iz svežnja za okrevanje po pandemiji.

EU neenotna glede ukrepanja v energetski krizi

26. 10. 2021 06.19

Razprava ministrov EU za energijo na današnjem izrednem sestanku v Luksemburgu je pokazala, da članice niso enotne glede vprašanja, ali je pri spoprijemanju s posledicami rastočih cen energije smiselno sprejemati konkretne intervencijske ukrepe na ravni EU, je po zasedanju povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Delegacija odbora Libe: zaskrbljeni zaradi polarizacije in tona razprave, a ustanove delujejo

15. 10. 2021 10.49

Delegacija odbora EP Libe je pri nas opravila monitoring. Obisk je minil v senci komentarjev premierja Janeza Janše, ki je z njimi razgrel ne le slovensko, ampak tudi evropsko politično prizorišče. So pa člani ocenili, da pri nas ustanove delujejo, težava pa je toksično ozračje, globoka polarizacija, ki lahko povzroči težave. Delegacija bo po vrnitvi spisala zaključke, že zdaj pa so ocenili, da je dobra ideja nadaljevanje monitoringa, ki pa, kot poudarjajo, ne pomeni, da je država postavljena na zatožno klop.

'Slovenija si za leto 2030 postavlja izredno nizke cilje podnebne strategije'

04. 10. 2021 13.32

Slovenija je dolgoročno podnebno strategijo Evropski komisiji predložila z zamudo, v njej pa večino nujnih ukrepov neambiciozno prestavlja v obdobje po letu 2030, ugotavljajo v društvu Focus. Med državami sicer obstajajo razlike glede ambicioznosti strategij, politične odgovornosti in sodelovanja javnosti.

Evropska glavna tožilka znova ostro opozorila na problem z delegiranimi tožilci v Sloveniji

01. 10. 2021 16.33

Evropska glavna tožilka Laura Codruta Kövesi je znova ostro opozorila na problem zaradi neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev v Sloveniji. Po štirih mesecih delovanja je to eden glavnih izzivov za evropsko javno tožilstvo, ki je ključno za zaščito proračuna EU, je poudarila pred odborom Evropskega parlamenta za nadzor proračuna.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki

28. 09. 2021 18.00

Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

Beaune: Svet, ki ni prijazen in ni lahek, terja trdnost in enotnost Evropejcev

21. 09. 2021 12.33

Francoski državni sekretar za evropske zadeve Clement Beaune je napovedal, da bodo na oktobrskem vrhu EU razpravljali tudi o novem varnostnem zavezništvu Avstralije, Združenega kraljestva in ZDA za sodelovanje v indijsko-pacifiški regiji, imenovanem Aukus. Aukus po njegovih besedah potrjuje potrebo po krepitvi strateške suverenosti unije, ki je nujna, če želi unija obraniti svoje interese in si zagotoviti spoštovanje.

Mož umrl zaradi covida-19, žena od države zahteva 100.000 evrov

15. 09. 2021 08.48

Avstrijsko smučišče Ischgl je bilo eno prvih velikih območij izbruha novega koronavirusa. Vse skupaj se je odvijalo sredi vrhunca smučarske sezone in ko so oblasti napovedale, da območje zapirajo, so se okuženi na hitro odpeljali domov ter tako prispevali k širjenju virusa po Evropi. Ena od žrtev, povezanih s tem izbruhom, naj bi bil moški, ki je kmalu zatem umrl zaradi covida-19. Zdaj njegova vdova avstrijsko državo toži za 100.000 evrov.

Skrivnostnost, uspehi, škandali: kdo je Olaf Scholz – 'Scholzomat'?

12. 09. 2021 10.13

Olaf Scholz je aktualni nemški finančni minister, ki ni znan po velikih in odmevnih izjavah. A politiku nemških socialdemokratov (SPD) se nasmiha kanclerski stolček, čeprav mu kritiki očitajo, da je tako redkobeseden, da se včasih zdi, kot da mu je vse odveč. Zaradi tehnične, birokratske govorice, se ga je oprijel celo vzdevek Scholzomat. A njegovim podpornikom je všeč, da deluje premišljeno, mirno, skoraj brez strasti. Tako za podpornike kot nasprotnike pa pravzaprav ostaja precejšnje vprašanje, kdo Olaf Scholz sploh je.

Odbor DZ sprejel sklep za pripravo odločnejše strategije za blaženje podnebnih sprememb

01. 09. 2021 22.07

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je na izredni seji sprejel sklep, da mora vlada v roku 60 dni po sprejetju zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55 pripraviti odločnejšo in ambicioznejšo strategijo za zmanjšanje in blaženje učinkov podnebnih sprememb.

Kljub kaosu, ki otežuje evakuacijo, ZDA vztrajajo: Rok je 31. avgust

20. 08. 2021 11.24

Odkar so talibani prevzeli prestolnico Afganistana, je iz Kabula odletelo že več kot 18 tisoč ljudi. A Španci so opozorili, da letala zaradi kaosa na letališču odhajajo delno prazna, ena izmed družin je za seboj pustila hčerko, ki se je izgubila v gneči. Nato se je po številnih kritikah o tem, kako se Zahod spopada s krizo, zavzel, da bo svoja prizadevanja za evakuacijo podvojil, toda zadnji rok za evakuacijo za zdaj vseeno ostaja 31. avgust. Nemčija je potrdila, da je bil med potjo na letališče ranjen njihov državljan, Amnesty International pa je ZN medtem pozval, naj zaščiti ogrožene skupine.

Vlada le delno učinkovita pri uresničevanju Strategije 2030 in Agende 2030

26. 07. 2021 09.36

Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo uresničevanje Strategije razvoja Slovenije 2030 in Agende za trajnostni razvoj do leta 2030. Preverjalo je, ali so bili vlada, ministrstvo za finance, Služba Vlade RS Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko in Urad RS za makroekonomske analize in razvoj učinkoviti pri izvajanju aktivnosti.

Vizjak sam pred novinarje, Timmermansu se je mudilo na letalo

20. 07. 2021 13.22

Na Brdu pri Kranju so se na neformalnem sestanku zbrali okoljski ministri, temu naj bi sledila skupna novinarska konferenca ministra Vizjaka ter podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa. A pred novinarje je stopil le Vizjak. Prišlo naj bi do nesporazuma pri urniku Timmermansa, ki je imel takoj po srečanju z ministri let.

Bruselj: Slovenija naj izboljša uporabo digitalnih orodij in imenuje tožilce

08. 07. 2021 15.54

Slovenija naj izboljša uporabo digitalnih orodij v pravosodnem sistemu in nadaljuje delo na področju usposabljanja strokovnjakov, je ob predstavitvi poročila o stanju pravosodja v EU dejal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. Slovenijo je znova pozval k imenovanju delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'

06. 07. 2021 07.53

Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Pridržanje rumenih jopičev: Olaj seznanjen s poročilom nadzora na PU Ljubljana

05. 07. 2021 10.34

Generalni direktor policije Anton Olaj je sporočil, da se je podrobno seznanil s poročilom nadzora na PU Ljubljana, ki ga je odredil potem, ko so policisti na alternativni proslavi ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije na Prešernovem trgu pridržali pripadnike tako imenovanih rumenih jopičev. Vsebino poročila bodo predstavili v petek ob 11. uri. Da naj bi Policija odredila ukrepanje še pred zahtevo protestnikov, pa o policijskim varovanju na Prešernovem trgu pravi notranji minister Hojs.

Janša s fotografijo nad SD in pravosodje, Timmermans protestno izpustil fotografiranje

01. 07. 2021 19.19

Je slovenski premier Janez Janša že prvi dan slovenskega predsedovanja Svetu EU zakuhal škandal? Skupinsko fotografiranje na Brdu pri Kranju je namreč protestno izpustil podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans, saj naj bi Janša na sestanku pokazal fotografijo piknika izpred nekaj let, na katerem so poleg Tanje Fajon in Milana Brgleza tudi sodniki, kar naj bi Janša izkoristil kot "dokaz", da je pravosodni sistem povezan s stranko SD. Von der Leynova je bila kasneje na tiskovni konferenci popolnoma jasna: "Tudi sodniki so lahko člani političnih strank." O škandalu v Sloveniji so se razpisali tudi tuji mediji.

Von der Leynova ob zaključku na Bledu: Danes so dovoljene sanje, jutri je nov dan

01. 07. 2021 07.16

Slovenija je od Portugalske prevzela polletno predsedovanje Svetu Evropske unije, v ospredju katerega bodo boj s pandemijo covida-19 in okrevanje ter krepitev odpornosti Unije na krize ter širitev EU. Prav ta je po besedah premierja Janše odgovor na strateške izzive, vrh o Zahodnem Balkanu je podprla tudi von der Leynova. Poudarila je pomen vladavine prava, neodvisnih medijev in spoštovanja evropskih vrednot, ki so bistvo EU.

Ema: Vsa štiri cepiva ščitijo pred različico delta

01. 07. 2021 14.09

Številne različice novega koronavirusa se zelo hitro širijo po vsem svetu, določene med njimi so po oceni NIJZ skrb vzbujajoče in zahtevajo takojšen odziv ter ustrezno ukrepanje. Ob tem izpostavljajo različico delta, za katero je velika verjetnost, da se bo širila predvsem med mladimi in tistimi, ki še niso bili cepljeni. V Sloveniji so doslej potrdili 65 primerov te koronavirusne različice. Ema medtem sporoča, da dva odmerka cepiva proti covidu-19 nudita zaščito pred okužbo z različico delta.

Revizorji EU: Varstvo pravic letalskih potnikov med pandemijo ni bilo zagotovljeno

29. 06. 2021 17.25

Med pandemijo covida-19 varstvo pravic letalskih potnikov v Evropski uniji ni bilo zagotovljeno, v objavljenem poročilu ugotavlja Evropsko računsko sodišče. Čeprav je vračilo denarja v primeru odpovedi letov za letalske prevoznike obvezno, je mnogo prevoznikov namesto tega potnikom vsililo vavčerje, kar je nezakonito, so izpostavili revizorji. Sodišče je za izboljšanje položaja Evropski komisiji priporočilo boljše varstvo pravic potnikov in obveščanje o njih. Upoštevajoč likvidnostne težave letalskih prevoznikov v času krize kot eno od rešitev predlaga tudi vzpostavitev jamstvenega sklada za odpovedi letov.

Češki predsednik dejal, da se mu transspolne osebe 'gabijo'

28. 06. 2021 16.52

Medtem ko je nova kontroverzna zakonodaja na Madžarskem, ki prepoveduje izobraževalna gradiva in programe za otroke o LGBTQ+ skupnosti, naletela na ostre kritike držav EU, pa je češki predsednik Miloš Zeman madžarskega premierja zagovarjal. Med razpravo o novem zakonu pa je dejal tudi, da se mu transspolne osebe "gabijo".

Revizorji EU: Frontex svojih dolžnosti ne opravlja uspešno

07. 06. 2021 18.09

Evropsko računsko sodišče v posebnem poročilu ugotavlja, da Evropska agencija za mejno in obalno stražo Frontex držav članic Evropske unije ne podpira zadovoljivo pri upravljanju zunanjih meja EU. Revizorji ocenjujejo, da Frontex ne zagotavlja dovolj podpore za boj proti nezakonitemu priseljevanju in čezmejnim kaznivim dejanjem.

Bruegel popravil podatke: slovenski delež zelenih in digitalnih naložb večji

07. 06. 2021 12.21

Primerjalna analiza bruseljskega inštituta Bruegel naj bi sprva ugotovila, da je Slovenija v sklopu Nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost najmanj sredstev namenila za dosego zelenih in digitalnih ciljev. A to ne drži. Bruseljski inštitut je v analizi nacionalnih načrtov za okrevanje in odpornost popravil podatke. Za Slovenijo je delež naložb za digitalizacijo in zeleni prehod precej večji in ni med najmanjšimi v EU.

Kakovost kopalnih voda v Sloveniji odlična

01. 06. 2021 12.44

Kakovost kopalne vode v Sloveniji je že nekaj let ustrezna na vseh lokacijah, ki so kopanju namenjene, in je primerljiva tudi s kakovostjo kopalnih voda po Evropi. Tudi v letu 2020 so vse kopalne vode ustrezne kakovosti.

Jourova ponovno pozvala k rešitvi glede financiranja STA

21. 05. 2021 16.05

Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova je znova izrazila pričakovanje, da bo mogoče najti hitre rešitve za trajno financiranje STA. V odgovoru na pismo mednarodnim novinarskim organizacijam je spomnila, da je dolžnost slovenske vlade zagotoviti primerno financiranje javne službe, ki jo zagotavlja STA. Novinarji brez meja pa medtem svarijo, da je neodvisnost javnih medijev v Sloveniji v nevarnosti.

Evropska komisija s predlogom o obdavčitvi podjetij

18. 05. 2021 16.44

Evropska komisija je predstavila predlog za obdavčitev podjetij, s čimer želi vzpostaviti trden, učinkovit in pravičen sistem obdavčitve podjetij v EU. V njem sta predstavljeni dolgoročna in kratkoročna vizija za podporo okrevanju Evrope po pandemiji covida-19 in zagotovitev ustreznih javnih prihodkov v prihodnjih letih.