februarja

Aretacija botra neapeljskega mafijskega klana
25. 11. 1998 14.29
Italijanska policija je v kraju Torre del Greco pri Neaplju danes aretirala vodjo klana neapeljske mafije Camorra, 28-letnega Domenica Falango, se je izvedelo iz policijskih virov.

Bo Peterki uspelo tudi tretjič?
23. 11. 1998 15.35
Primož Peterka je 22. marca letos na finalu svetovnega pokala v Planici osvojil sedmo mesto in drugič zapored sezono končal na prvem mestu v skupnem seštevku. ''Prvo mesto bo tretjič zapored zelo težko doseči. Za kaj takega je potrebno veliko športne sreče in štiri mesece vrhunske forme,'' je na predstavitvi nordijskih reprezentanc menil glavni trener slovenske skakalne vrste Jelko Gros.

Spomini Monice Lewinsky vredni več kot milijon dolarjev
17. 11. 1998 07.48
Nekdanja pripravnica Bele hiše Monica Lewinsky naj bi britanskemu avtorju Andrewu Mortonu, ki je zaslovel s knjigo o princesi Diani, za najmanj milijon dolarjev zaupala podrobnosti razmerja z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, trdi ameriški časopis New York Post. Knjiga naj bi izšla pri založbi St. Martin's Press. Kot navaja časopis, naj bi bila v pogodbi zapisana ''sedemmestna številka''. Knjiga naj bi prišla na prodajne police februarja prihodnje leto, takrat ko naj bi bila Lewinskyjeva gostja pogovora na televizijski mreži ABC, še poroča New York Post.

V Rimu razstava beneških umetnostnih zakladov
14. 11. 1998 10.51
V Rimu bo vse do 18. februarja na ogled okoli 180 mojstrovin iz zlatega stoletja Benetk. Na razstavi z naslovom Il Settecento Veneziano (18. stoletje Benetk) bo moč videti umetniške zaklade iz beneškega muzeja Ca'Rezzonico. Kot spremljevalni programi pa so predvideni koncerti, gledališke predstave ter v februarju tudi beneški pustni karneval. V 18. stoletju so bile Benetke poleg Pariza najpomembnejše kulturno središče Evrope. Cvetoči čas v skorajda stoletju miru se je odražal tudi v dragocenih izdelkih umetne obrti, med drugim v baročnem pohištvu, dragocenem porcelanu ter mojstrsko izdelanih rokokojskih skulpturah iz ebenovine Andrea Brustolona.

Frlec in Albrightova po telefonu o Iraku
13. 11. 1998 16.13
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v telefonskem pogovoru z zunanjim ministrom Borisom Frlecom izrazila zadovoljstvo nad intenzivnimi in konstruktivnimi pogovori med nedavnim obiskom premiera Janeza Drnovška v Washingtonu. Frlecu je želela predstaviti ameriška stališča do zaostrovanja iraške krize, pri čemer sta se strinjala, da je enotnost Varnostnega sveta ZN pri obravnavi Iraka izjemnega pomena.

Rusija EU uradno zaprosila za pomoč v hrani
13. 11. 1998 16.04
V uradu evropskega komisarja Hansa van den Broeka so danes potrdili, da je Rusija Evropsko unijo uradno zaprosila za pomoč v hrani. Pismo s prošnjo je van den Broeku poslal namestnik ruskega premiera Gjenadij Kulik.

Petdeseta ponovitev Pike na rojstni dan Astrid Lindgren
12. 11. 1998 15.32
V soboto, 14. novembra, bo švedska pisateljica Astrid Lindgren praznovala svoj 91. rojstni dan. V Slovenskem mladinskem gledališču so se odločili, da to visoko obletnico priljubljene pisateljice zaznamujejo s predstavo Pika režiserja Vita Tauferja, ki jo je po slavljenkinih knjigah o rdečelasi navihanki Piki Nogavički za oder SMG priredil Andrej Rozman, naslovno junakinjo pa sijajno upodablja Janja Majzelj.

De Klerk znova v zakonski jarem
09. 11. 1998 07.41
Nekdanji južnoafriški predsednik Frederick de Klerk (61) se je v soboto v Capetownu poročil s svojo dolgoletno ljubeznijo Elito Georgiades (46), nekdanjo soprogo grškega ladjarja Tonyja Georgiadesa, je poročala televizijska hiša SABC. Poroka je bila le teden dni po uradni de Klerkovi ločitvi od žene Marike, s katero je bil poročen 38 let.

Malta bo morala na dopolnitev mnenja o kandidaturi za EU počakati do februarja
06. 11. 1998 14.16
Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je danes v Bruslju zunanjemu ministru Malte Guidu de Marcu razložil odločitev Evropske komisije, da bo vnovična ocena veljavnosti leta 1993 podanega pozitivnega odgovora na prošnjo te države za začetek pogajanj o članstvu v Evropski uniji, končana šele sredi februarja prihodnje leto in ne pred dunajskim vrhunskim zasedanjem decembra letos, kot je bilo sprva pričakovano.

V Rimu na ogled Mirojeva dela
06. 11. 1998 10.10
V muzeju Victorja Emmanuela II. v Rimu je na ogled okoli sto del katalonskega slikarja Joana Miroja iz obdobja transgresije med leti 1960 in 1970. Razstavo, ki so jo odprli včeraj, si bo mogoče ogledati do 21. februarja prihodnje leto.

Predstavitev zbornika Svet umetnosti
05. 11. 1998 14.06
Včeraj so v prostorih Sorosovega centra za sodobne umetnosti predstavili zbornik Svet umetnosti, s podnaslovom Tečaj za kustose sodobne umetnosti 1998. Zbornik povzema delo na tečaju, ki je namenjen praktičnemu in teoretičnemu izobraževanju na področju sodobne umetnosti, ki je v današnjem času precej nepredvidljiva. Poleg uvoda, katerega avtorji so Alenka Pirman, Igor Zabel in Liljana Stepančič - sicer tudi mentorji tečaja- predstavi zbornik potek 8-mesečne delavnice in študijske izmenjave ter razstavo, ki smo si jo v bližnji preteklosti lahko ogledali v Galeriji Škuc, z naslovom Ko umetnost nabija. Posebej pomembni so povzetki predavnaj na temo teorije razstavljanja, ki bodo marsikomu olajšali orientacijo v svetu sodobne umetnosti. Najavili pa so tudi program za leto 1999. Naslov naslednjega tečaja bo Geopolitika in umetnost. Slednja se namreč mnogokrat razglaša za nepolitično, a je vseeno (čeprav nehote) vpeta v ideološke sisteme in je bila v preteklosti nemalokrat izrabljena v čiste konkretne politične naloge. Vpletenost v ideološke sisteme pa je včasih bistvena za položaj in razumevanje umetniški del. Za ta naslov so se odločili, ker se v zadnjem času veliko govori o globalizaciji umetnosti. Tega pojma ni mogoče razumeti, če ne upoštevamo razporeditev in prerazporeditev svetovne ekonomske in politične moči. Predavanja na to temo bodo potekala od februarja do junija 1999 v Galeriji Škuc in bodo odprta za javnost.

Razstava Milana Goloba v New Yorku
31. 10. 1998 12.26
V slovenski cerkvi Svetega Cirila v New Yorku so v petek odprli razstavo slovenskega slikarja in urednika revije Likovne besede Milana Goloba. Razstavo, ki bo odprta do srede letošnjega decembra, je odprl slovenski kulturni ataše Tomaž Šalamun, otvoritve pa se je udeležila množica slovenskih in tudi ameriških ljubiteljev umetnosti.

Javni natečaj za Pesem evrovizije '99
29. 10. 1998 13.00
Razvedrilni program TV Slovenija razpisuje javni natečaj za izbor pesmi, ki bo zastopala Slovenijo na izboru za Pesem evrovizije '99. Posnetki pesmi in vsi ostali podatki o skladbi in avtorjih morajo na TVS prispeti do 21. decembra letos.

Eden glavni ciljev SP je dobiček
27. 10. 1998 11.47
Svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah, ki bo od 18. do 28. februarja prihodnje leto v avstrijskih mestih Ramsau in Dachstein, bo davkoplačevalce naše severne sosede stalo 30 milijonov nemških mark, je dejal generalni sekretar SP Wolfgang Mitter.

Iran: Prihodnje leto prve lokalne volitve po letu 1979
27. 10. 1998 10.14
Iransko notranje ministrstvo je po poročilih današnjega tiska napovedalo, da bodo prve lokalne volitve v Iranu od islamske revolucije leta 1979 potekale 26. februarja prihodnje leto.

Ratificiran sporazum o zaščiti narodnih manjšin
22. 10. 1998 10.28
Švica je sredo v Strasbourgu ratificirala konvencijo Sveta Evrope o zaščiti narodnih manjšin, ki bo v državi začela veljati 1. februarja prihodnje leto.

Rusko ustavno sodišče o tretjem Jelcinovem mandatu
15. 10. 1998 10.43
Rusko ustavno sodišče je danes začelo razpravo o morebitnem tretjem mandatu predsednika Borisa Jelcina. S to zahtevo se je duma, v kateri imajo večino komunisti, februarja obrnila na ustavno sodišče. Ruska ustava iz leta 1995 dovoljuje le dva predsedniška mandata, vendar se je Jelcinov prvi mandat začel že leta 1991, torej pred sprejemom nove ustave.

Dvajset let papeževanja Janeza Pavla II.
15. 10. 1998 09.13
Šestnajstega oktobra mineva 20 let, odkar je bil za novega, 264. papeža Rimskokatoliške cerkve izvoljen Poljak Janez Pavel II. oziroma kardinal Karol Wojtyla, tedaj 58-letni krakovski nadškof. Po 456 letih so za Svetega očeta prvič izbrali kardinala slovanskega rodu, pravzaprav prvič nekoga, ki ni Italijan.

Sharon Stone pripravljena na materinstvo
30. 09. 1998 08.33
Hollywoodska femme fatale Sharon Stone, ki je nekoč igrala obsojenko na smrt (Poslednji ples) in revolverašico (Hitri in mrtvi) je pripravljena na novo vlogo, materinstvo. Njeni prijatelji po pisanju časnika New York Post trdijo, da je Sharon Stone v prvem trimesečju nosečnosti, kar pa je sama zanikala. 40-letna Sharon Stone, ki je zaslovela kot fatalna zapeljivka v Prvinskem nagonu, se je februarja omožila z glavnim urednikom časnika San Francisco Examiner Phillipom Bronsteinom. ''Pripravljena sem na materinstvo, saj sem našla popolnega partnerja. Zato se ljubiva, kadarkoli utegneva,'' je maja izjavila igralka.

Iranski založniki morda znova na Frankfurtskem knjižnem sejmu
28. 09. 1998 14.38
Frankfurtski knjižni sejem bi lahko prihodnje leto znova povabil iranske založnike, če bo nagrada za umor britanskega pisatelja Salmana Rushdieja dokočna umaknjena, so sporočili organizatorji sejma. Združenje nemških založnikov, ki organizira ta največji knjižni sejem na svetu, je ''s hvaležnostjo'' sprejel nedavno napoved Irana o umiku podpore nagradi 2,5 milijona dolarjev za umor pisatelja, je sporočil tiskovni predstavnik organizatorjev Eugen Emmerling. Frankfurtski knjižni sejem iranske založnike ne vabi na sejem od leta 1989, ko je bila razglašena fatva proti Rushdieju. Emmering je še poudaril, da bodo organizatorji odločitev sprejeli februarja prihodnje leto. Letos se bo sejem v Frankfurtu začel 7. oktobra, zato je prepozno za kakršnekoli spremembe. Nemški založnik del Salmana Rushdieja, muenchenski Kindler pa je sporočil, da bo pisatelj obiskal Nemčijo kmalu po objavi svoje nove knjige, ki je predvidena za 4. maj.

Svet Banke Slovenije od vlade in DZ pričakuje izravnan javnofinančni račun za prihodnje leto
22. 09. 1998 15.06
Pri obravnavi denarnih in gospodarskih gibanj na domačem in tujih trgih je Svet Banke Slovenije (BS) na današnji 167. seji med drugim ugotovil, da zadnji dogodki na svetovnih trgih, katerih razvoj poleg drugih ustanov spremljajo in ocenjujejo skupina sedmih najbolj razvitih držav, Mednarodni denarni sklad in Inštitut za mednarodne finance iz Washingtona, nakazujejo možno poslabšanje razmer v posameznih večjih predelih sveta, zaradi česar se obdobje ugodnega izvoznega povpraševanja tudi za Slovenijo lahko hitro spremeni, so sporočili po seji sveta iz slovenske centralne banke.

Poročilo alžirske komisije za človekove pravice
14. 09. 1998 15.43
V Alžiriji je v preteklem letu v 544 atentatih islamskih teroristov umrlo 4.643 ljudi, je zapisano v poročilu Narodne komisije za človekove pravice (ONDH), ki so ga objavili danes.

Ukrajina prodaja petino delnic železarne v Zaporožju
12. 09. 1998 09.37
Ukrajinski fond za državno lastnino je napovedal, da bo v prodajo ponudil 23 odstotkov delnic največjega domačega proizvajalca železa, železarne v Zaporožju. Prodaja delnic se bo vršila na dveh dražbah. Na prvi, ki bo potekala od 1. novembra do 30. aprila, nameravajo prodati 10-odstotni delež. Druga dražba bo trajala od 1. februarja do 31. julija prihodnjega leta, na njej pa naj bi prodali preostalih 13 odstotkov delnic.

Fujitsu zapira tovarno v Angliji
08. 09. 1998 08.30
Japonski elektronski koncern Fujitsu namerava zapreti svojo edino evropsko tovarno čipov, ki se nahaja v severnem delu Anglije. Do februarja prihodnjega leta naj bi tako v omenjenem proizvodnem obratu potekala le še servisna in vzdrževalna dela. Glavni razlog zaprtja tovarne naj bi bile vedno nižje cene čipov na svetovnih trgih. Ker angleška delovna sila ne sodi ravno med najcenejše, se je Fujitsu odločil opustiti proizvodnjo v Angliji, zaradi te odločitve pa bo brez zaposlitve ostalo 600 delavcev. Kot sporočajo britanski mediji, naj bi tudi Siemens nameraval opustiti svojo proizvodnjo v tem delu Evrope.

Prvi klavir za levičarje
03. 09. 1998 07.48
34-letnemu koncertnemu pianistu Christopherju Seedu se uresničujejo njegove sanje, saj bo v svojem stanovanju, v angleški graščini Hampshire, zaigral na prvi klavir za levičarje. Na zrcalni klaviaturi bo imel tako prvi odprti koncert februarja v londonski dvorani kraljice Elizabete, poroča londonski The Observer. Levičarji so bili po mnenju pianistov dolgo na slabšem, saj so komponisti v svoje koncertne repertoarje za klavir uvrščali melodije za desničarje. Klavir za levičarje, imenovan Fortepiano, sta izdelali nizozemski podjetji Poletti in Tuinmann, ki sta poleg zrcalne klaviature zamenjali še pedali. Na zamisel o takšnem klavirju pa so prišli glasbeni pedagogi, ko si je Christopher Seed, ki pravi, da lahko sedaj kar naenkrat toliko skladb lažje zaigra, svojo električno klaviaturo zrcalno programiral. Klavir je bil predstavljen v začetku avgusta na mednarodnem glasbenem festivalu v Belgiji.

Tajvanska letalska družba China Airlines v izgubah
30. 08. 1998 09.31
Tajvanska letalska družba China Airlines je po 12 letih poslovanja z dobičkom v letošnjem prvem polletju zabeležila 45 milijonov ameriških dolarjev izgube. Vodstvo družbe ugotavlja, da je za negativen poslovni rezultat kriva predvsem azijska finančna kriza ter znižanje cen letalskih prevozov, za katerega so se v družbi odločili potem, ko sta februarja letos v nesreči njihovega airbusa življenje izgubila 202 potnika.

Albanske vojaške vaje vzdolž jugoslovanske meje
27. 08. 1998 14.13
Albanska vojska ima danes vojaške vaje v severni pokrajini Kukes, ki meji na Kosovo, je povedal namestnik obrambnega ministra Ilir Bocka.

Osama bin Laden v ozadju atentatov na Clintona
25. 08. 1998 15.01
Saudski milionar Osama bin Laden, domnevni načrtovalec terorističnih napadov na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in Dar es Salaamu, je svojim privržencem vsaj dvakrat ukazal, naj ubijejo ameriškega predsednika Billa Clintona, vendar sta bila oba poskusa neuspešna, poročajo danes ameriški mediji, ki se sklicujejo na obveščevalne in protiteroristične vire.

Amnesty International o kršenju človekovih pravic na Kosovu
25. 08. 1998 09.55
Mednarodna nevladna organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International je danes sporočila, da so številne človeške žrtve in kršitve človekovih pravic postale na Kosovu vsakdanji pojav.

Britanski vojaki v Brazzavillu zaradi morebitne evakuacije iz Konga
20. 08. 1998 16.20
Prek 100 britanskih marincev je danes zasedlo položaje na letališču v Brazzavillu zaradi verjetne evakuacije Britancev iz Kinšase, ki jo na drugem bregu reke že obkoljujejo uporniški vojaki. Po izjavah prič se je 120 pripadnikov marincev pridružilo približno 250 francoskim vojakom. Ti so bili že nameščeni na letališču Maya-Maya v Brazzavillu, ki je strateškega pomena za evakuacijo iz Kinšase.