financiranja

Državni proračun: Nepravilnosti pri plačah in javnih naročilih
27. 08. 2020 10.34
Računsko sodišče je predlogu zaključnega računa državnega proračuna za lani izreklo pozitivno mnenje, pravilnosti njegove izvršitve pa mnenje s pridržkom. Med pogostejšimi je ugotovilo nepravilnosti pri plačah, prevzemanju in plačevanju obveznosti ter kršitve predpisov pri oddaji javnih naročil. 16-letna zamuda pri pripravi aktov za zaračunavanje okoljske dajatve za rabo vode pa je državo samo lani stala 6,5 milijona evrov.

Posveti o spremembah medijske zakonodaje: Štrukelj pozval k ponovnem razmisleku
26. 08. 2020 17.49
Na komisiji DS za kulturo, znanost, šolstvo in šport so danes prisluhnili različnim stališčem o predlaganih osnutkih nove medijske zakonodaje, ki je v javni razpravi. Sklepov komisija ni sprejemala, se je pa njen predsednik Branimir Štrukelj ob koncu zavzel, da se sveženj zakonov umakne iz procedure in opravi ponoven razmislek.

S 750 milijoni gensko spremenjenih komarjev nad smrtonosne komarje
20. 08. 2020 10.50
Na Floridi, kjer vsako leto porabijo več kot milijon evrov za zatiranje komarjev, ki prenašajo številne smrtonosne bolezni, se bodo kmalu proti omenjenim komarjem borili z gensko spremenjenimi komarji. Gre za moškega komarja, ki je programiran tako, da ubija samo samice komarjev, samci pa preživijo več generacij in prenašajo spremenjene gene v nadaljnje moške potomce.

Za dolgotrajno oskrbo primanjkuje 360 milijonov evrov sredstev
17. 08. 2020 15.47
Ministrstvo za zdravje bo še ta teden v javno razpravo poslalo osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi, je napovedal minister za zdravje Tomaž Gantar. Več podrobnosti, tudi tega, kako v zakonu predlagajo kritje manjkajočih 360 milijonov evrov sredstev za zagotavljanje dolgotrajne oskrbe, še ni želel razkriti.

Morje tudi letos polno rebrač: niso nevarne, le neprijetne na dotik
15. 08. 2020 11.25
Tudi letos naši bralci poročajo o pojavu sluzastih jajčkov v Jadranskem morju, ki so sicer povsem nenevarni, povzročajo pa neprijeten občutek med plavanjem. "Sluzkoti", kot jim radi rečejo otroci, se pri nas pojavljajo od leta 2016, ena od teorij morskih biologov pa je, da so bili v naše morje vneseni z balastnimi vodami. Posebnost letošnje sezone je tudi pozno cvetenje uhatega klobučnjaka.

Gantar predlaga, da se letos iz proračuna zagotovi 222,6 milijona evrov za zdravstvo
07. 08. 2020 11.34
Minister za zdravje Tomaž Gantar meni, da so napovedi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, da bi v zdravstveni blagajni ob koncu leta lahko zmanjkalo okoli 270 milijonov evrov, pretirane. Ne glede na to pa ministrstvo za finance poziva, naj v letošnjem letu iz državnega proračuna za zdravstvo zagotovi vsaj 222,6 milijona evrov. Odgovora finančnega ministrstva še ni prejel.

Sodišče prikimalo Trumpu: gradnja zidu ob Mehiki se (za zdaj) lahko nadaljuje
01. 08. 2020 12.23
Vrhovno sodišče ZDA je s petimi glasovi proti štirim za zdaj dovolilo nadaljevanje gradnje zidu na meji z Mehiko. Za 'Trumpov' zid bodo lahko uporabili nekaj več kot pet milijard evrov sredstev, prej namenjenih za vojaške potrebe. "Trumpovi administraciji bi bilo treba dovoliti, da zgradi zid in zaščiti našo državo že med potekom sodnega spora," se je na odločitev odzvala Bela hiša.

15 novih okužb: okužen malček vrtca Mehurčki v Komendi, enota zaprta
01. 08. 2020 09.42
V petek smo v Sloveniji ob 892 testiranjih potrdili 15 okužb z novim koronavirusom, umrl ni nihče. Hospitaliziranih je bilo 22 oseb, pet bolnikov s covidom-19 je potrebovalo intenzivno zdravljenje. Med na novo okuženimi je tudi otrok iz vrtca Mehurčki v Komendi, enota Čebelice pa je zaprta. V Mariboru so medtem znova vzpostavili klicno točko za boljšo dosegljivost ambulant. Potem ko je vlada odpravila v času epidemije covida-19 sprejeto prepoved o obratovanju trgovin ob nedeljah, pa so trgovci zdaj po večini že ponovno vzpostavili nedeljsko poslovanje prodajaln, odpirajo se tudi nakupovalna središča.

Državni proračun v šestih mesecih 'pridelal' kar 1,9 milijarde evrov primanjkljaja
31. 07. 2020 10.46
Učinki epidemije covida-19 se še naprej močno poznajo na državnem proračunu. Zabeležili smo kar za 15,5 odstotka manj prihodka kot v lanskem polletju, odhodki pa so se povečali za 27,7 odstotka. Proračun je tako izkazal 1,916 milijarde evrov primanjkljaja, je sporočilo ministrstvo za finance. V enakem obdobju lani smo beležili presežek v višini 219,7 milijona evrov.

Država ne plača pogreba, niti svojcem ne predlagajo, naj podpišejo, da je vzrok smrti covid-19
28. 07. 2020 08.54
Miti o koronavirusu se širijo kot požar. Po svetovnem spletu prednjačijo tisti, da covid-19 sploh ne obstaja ali da sta za vse kriva omrežje 5G oziroma Bill Gates, med Slovenci so se v zadnjem času močno razširile tudi govorice, da država svojcem umrlih starostnikov predlaga, naj podpišejo, da je vzrok smrti covid-19, v zameno pa jim plača pogreb. Da so to lažne informacije, poudarjajo tako na pristojnem ministrstvu kot v podjetju Žale.

Plenković: Za prenovo objektov po potresu potrebnih najmanj 10 let
24. 07. 2020 07.42
Po četrtkovi potrditvi v hrvaškem parlamentu se je na svoji prvi seji sestala 15. hrvaška vlada, ki jo, tako kot prejšnjo, vodi premier Andrej Plenković. V parlament je poslala predlog zakona o prenovi poslopij, poškodovanih v potresu, ki je 22. marca prizadel Zagreb ter še dve županiji. Plenković je dejal, da bo po potresu potrebnih najmanj deset let za prenovo objektov.

Če ne bo izboljšav, evropski poslanci ne bodo dali zelene luči proračunu EU
23. 07. 2020 19.13
Evropski parlament je z veliko večino izglasoval resolucijo, v kateri zahteva spremembo dogovora o večletnem finančnem okviru EU, ki so ga v torek dosegli voditelji EU. Poslanci v dokumentu opozarjajo, da večletnemu proračunu ne bodo dali zelene luči, če ne bo sprememb ter pozivajo k pogajanjem za izboljšavo predloga.

Evroposlanci kritični do znižanja sredstev za zdravstvo in raziskave
23. 07. 2020 13.00
Evropski poslanci so bili v razpravi s predsednikoma Evropskega sveta Charlesom Michelom in Evropske komisije Ursulo von der Leyen o svežnju za obnovo po pandemiji covid-19 kritični do rezov na področjih zdravstva, raziskav in digitalizacije. Poudarili so tudi pomen vladavine prava in vzpostavitve lastnih virov sredstev.

'Termin pregleda je bil julij letos, potem pa so rekli, da je junij 2023'
21. 07. 2020 07.00
Na portalu eNaročanje sta starša otroka na prvi pregled pri ortodontu naročila v ZD Ravne na Koroškem, saj je prvi okvirni termin tam julija letos, medtem ko se drugje čaka tudi tri leta in več. A sledil je šok, prostega termina ni, v ZD pa pravijo, da gre za napako na portalu. To pa zanikata tako NIJZ kot resorno ministrstvo, kjer poudarjajo, da termine, tako točne kot okvirne, pošilja izvajalec zdravstvene dejavnosti s pomočjo svojega informacijskega sistema. Zdravstveni inšpektorat je lani sicer obravnaval 32 prijav, povezanih s čakalnimi seznami.

Zver v pismu odboru EP za kulturo v bran predlogu medijske zakonodaje
20. 07. 2020 19.22
Evropski poslanec Milan Zver iz vrst Evropske ljudske stranke je v pismu članom odbora Evropskega parlamenta za kulturo stopil v bran predlogu nove medijske zakonodaje v Sloveniji. Po njegovem gre za prvi majhen korak k pluralizaciji in uravnovešenju medijskega prostora v Sloveniji.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'
20. 07. 2020 12.11
Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

Ugledni dunajski profesor o novi medijski zakonodaji: alarm za začetek 'orbanizacije'
19. 07. 2020 19.46
Nova medijska zakonodaja, ki jo je pripravila Janševa vlada, je alarm za začetek "orbanizacije" slovenske medijske krajine, svari medijski strokovnjak Marius Dragomir, direktor Centra za medije srednjeevropske univerze. Gre za podobne, če ne enake zakonodajne korake, s katerimi si je madžarski voditelj Viktor Orban priskrbel vladno kontrolo nad mediji, se znebil neodvisnega in kritičnega novinarskega poročanja in si zagotovil medijsko vladno propagando, s katero zmaguje na volitvah, opozarja ugledni dunajski profesor.

Burno v parlamentu in pred njim: 'Grozi nam enoumje in informacijska blokada po Orbanovem tipu'
15. 07. 2020 12.08
Na Trgu republike se je zaradi napovedanih sprememb medijske zakonodaje zbralo nekaj sto novinarjev in zaposlenih v medijih. S transparenti "Izklop janšizmu, svoboda medijem", "Kdor ruši RTV, ruši Slovenijo", ter "Za politično neodvisno STA" so pozivali k neodvisnosti in svobodi slovenskih medijev. Burno je bilo tudi v parlamentu. Da si želi vlada na hitro in brez sodelovanja strokovne javnosti podrediti medije, finančno oslabiti javno radiotelevizijo in milijone nameniti medijem blizu SDS, je bila jasna opozicija na seji odbora za kulturo.

Koalicija pristala na podaljšanje razprave o medijski zakonodaji
14. 07. 2020 12.43
Evroposlanka Ljudmila Novak je namere vlade po spremembi medijske zakonodaje komentirala z besedami, da ne pristaja na "težnje po slabitvi neodvisnega in svobodnega slovenskega novinarstva". Tako v opoziciji kot tudi nekateri v koaliciji pa so se zavzeli, da se podaljša rok razprave. Na koalicijskem sestanku so se tako vendarle dogovorili, da se razprava podaljša do konca avgusta 2020.

Evropska komisija odobrila 222-milijonsko slovensko shemo za podporo podjetjem
09. 07. 2020 16.52
Evropska komisija je prikimala 222 milijonov evrov vredni slovenski shemi za podporo podjetjem, ki jih je prizadel izbruh koronavirusa. Ukrep, ki ga bo izvajala SID banka, je namenjen izboljšanju dostopa do zunanjega financiranja, kar bo podjetjem omogočilo, da nadaljujejo svoje dejavnosti v času in po zaključku zdravstvene krize.

Banka Slovenije pričakuje poslabševanje razmer na trgu dela
08. 07. 2020 09.08
Banka Slovenije ugotavlja, da sprejeti vladni interventni ukrepi v luči covida-19 močno vplivajo na trg dela. Možno je, da se bo statistika zaposlenosti in plač po izteku teh ukrepov močno spremenila, so opozorili. Tudi glede na rezultate anket med podjetji v nadaljevanju leta Banka Slovenije pričakuje nadaljnje poslabševanje razmer na trgu dela.

Bodo del prispevka za RTV razdelili tudi drugim medijem?
03. 07. 2020 21.17
Osnutek sprememb zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki jih pripravljajo na ministrstvu za kulturo, predvideva rešitev, po kateri bi del rtv-prispevka razdelili med druge medije. Na RTVS dvomijo v ustavnost takega posega.

Škof odstopil s čela SDH, vodenje holdinga prevzema Kržan
01. 07. 2020 16.09
Predsednik uprave SDH Gabrijel Škof je odstopil z mesta predsednika uprave SDH. Za to se je odločil iz osebnih razlogov, želi se namreč posvetiti drugim izzivom. Nadzorni svet SDH je na njegovo mesto soglasno imenoval Igorja Kržana. Enoletni mandat mu prične teči z 2. julijem. Škof je ob odhodu dejal, da SDH zapušča v stabilnem položaju in z dobrimi rezultati ter izpolnitvi vseh ciljev upravljanja.

ZZZS po petih mesecih zadolžen in brez razpoložljivih lastnih sredstev
01. 07. 2020 16.33
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je od januarja do maja pridelal za 129 milijonov evrov primanjkljaja, kar presega njihova razpoložljiva lastna sredstva. Za poravnavanje tekočih obveznosti se ZZZS zato že zadolžuje pri državni zakladnici, vlado in DZ pa poziva k zagotovitvi dodatnih sredstev iz proračuna.

Boj za demografski sklad – kdo bo upravljal z državnimi milijoni, SDS ali DeSUS?
18. 06. 2020 06.00
Demografski sklad, pred zlomom pokojninskega sistema bi obvaroval Slovenijo, naj bi politika po osmih letih preigravanj vendarle ustanovila. Medtem ko se v zakulisju bije boj za upravljanje z državnimi milijoni med SDS in Desus, pa naj bi konec junija dobili Urad za demografska vprašanja in novega ministra brez listnice, omenja se podpredsednik Desusa Anton Balažek. Bodo kompromisni obrisi demografskega sklada znani po današnjem delovnem kosilu prvakov koalicijskih strank? Časa ni več, denarja za pokojnine bo sicer zmanjkalo, saj se je Slovenija znašla v demografski zimi, v povprečju se rodi le 1,6 otroka na žensko.

Poslanci prižgali zeleno luč noveli zakona o preprečevanju pranja denarja
16. 06. 2020 15.28
Zaradi opomina Evropske komisije, ker Slovenija ni prenesla pete evropske direktive o preprečevanju pranja denarja, je vlada pohitela s pripravo predloga novele zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. Poslanci so poudarili pomembnost nadzora tega področja, DZ je tako predlog s 53 glasovi za in nobenim proti podprl.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov
16. 06. 2020 06.00
Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

IFIMES: Ugledna imena za inštitutom, ki izgublja ugled
15. 06. 2020 20.37
Analize Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije v zadnjem času burijo duhove na Zahodnem Balkanu, hkrati po postavljajo verodostojnost inštituta pod velik vprašaj. Kako sicer pojasniti nenadni zasuk političnih stališč in ocen, nenavadna financiranja inštituta s strani državnih podjetij, pojav plagiatorstva ter distanciranje častnega predsedstva od "sponzoriranih vsebin"? V vrstah inštituta pa je tudi precej znanih oseb iz družbenega in političnega življenja, ki so zastavile svoje dobro ime. Med njimi denimo tudi svetovalec predsednika Boruta Pahorja dr. Ernest Petrič.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti
15. 06. 2020 13.00
Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?
10. 06. 2020 14.41
"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.