financiranja

Iran: Nove sankcije dokaz, da so ameriške ponudbe za pogajanja prazne
08. 06. 2019 12.51
Iran je sporočil, da nove ameriške sankcije proti iranski petrokemični industriji dokazujejo, da so izjave ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da je pripravljen na pogajanja s Teheranom, prazne. ZDA so namreč uvedle sankcije proti največji iranski petrokemični skupini.

Stališča strank ponovno obetajo ostro razpravo o financiranju zasebnih šol
07. 06. 2019 15.47
Novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero naj bi udejanjili ustavno odločbo glede financiranja zasebnih osnovnih šol, v DZ čaka strma pot. V SDS in NSi opozarjajo na neustavnost novele, zadržani pa so tudi nekateri v koaliciji, ki čakajo na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ. Pripombe naj bi imela tudi vladna zakonodajna služba.

Pikalo: Če bi bila pravica do financiranja pridobljena, bi proračun eksplodiral
06. 06. 2019 11.09
Vlada je potrdila predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja in ga pošilja v sprejem DZ. "Zdi se mi pomembno, da vsakemu učencu, ne glede na to, ali v hodi v javno ali zasebno šolo, financiramo tisti del, ki ga od njega zahtevamo - to je obvezni del izobrazbe," pravi minister Pikalo in poudarja, da pri tem ne gre za omejevanje zasebnih pobud.

Američani ponujajo energijo, milijarde pa naj bi zabrisale meje med vzhodom in zahodom
05. 06. 2019 16.25
Potrebujemo več povezanosti na transportnem in energetskem področju, zmanjšati moramo razvojni zaostanek za zahodnimi članicami EU. Tako razpravljavci predsedniškega panela, ki je potekal v okviru srečanja pobude Tri morja. Pobuda sicer od razprav prehaja k dejanjem - z ustanovitvijo finančnega sklada pobude, ki bo deloval kot nov vir za financiranje velikih infrastrukturnih projektov.

'Če želimo inovacije na trgu, potrebujemo tudi inovacije na ravni vlad'
05. 06. 2019 17.37
V okviru poslovnega foruma pobude Tri morja je v Ljubljani danes potekal panel o inovacijah. Na njem so predstavniki petih inovativnih podjetij iz regije - Microblink iz Hrvaške, Vpplant iz Poljske, Elcom iz Slovaške in Efos ter Cosylab iz Slovenije - predstavili svoje inovativne dosežke.

'Na najslabšem ne bodo vrtci, ampak starši in otroci'
03. 06. 2019 11.56
Šolsko ministrstvo je pripravilo osnutek predloga novele, s katero bi med drugim občine same odločale, v koliko odstotkov bodo financirale otroke v zasebnih vrtcih. To po mnenju Združenja zasebnih vrtcev pomeni ne le konca zdrave konkurence, ampak tudi več sto brezposelnih, če bi prišlo do tega, da bi zasebne vrtce morali zapirati.

Afera Ibiza: dve ločeni preiskavi proti petim osebam
01. 06. 2019 13.25
Afera Ibiza, po kateri je padla avstrijska vlada, je sprožila tudi dve ločeni preiskavi proti najmanj petim osebam. Preiskujejo ljudi, ki naj bi bili vpleteni v nastanek zloglasnega posnetka, ki je odnesel Stracheja, v drugi preiskavi pa dva politika zaradi suma korupcije.

Avstralec, ki je senatorju na glavi razbil jajce, zbran denar podaril žrtvam iz Christchurcha
29. 05. 2019 11.38
Avstralski najstnik, ki je razbil jajce na glavi takratnemu senatorju Fraserju Anningu zaradi njegovih žaljivih komentarjev o terorističnem napadu v Christchurchu, je žrtvam napada podaril skoraj 100.000 avstralskih dolarjev. Sredstva so se zbrala v okviru dveh kampanj množičnega financiranja.

Začasno prekrižali Trumpove načrte o gradnji zidu na meji z Mehiko
25. 05. 2019 11.06
Ameriški zvezni sodnik Haywood Gilliam je zadal udarec načrtom ameriškega predsednika Donalda Trumpa o gradnji zidu na meji z Mehiko. Začasno je namreč prepovedal uporabo sredstev obrambnega ministrstva za ta projekt.

Od igranja s plastificiranimi listki do prototipa strateške družabne igre
25. 05. 2019 07.00
Štiri dijakinje, ki se jim je nato pridružil še sošolec, so pod vodstvom mentorja razvile in izdelale igro Beezness. Gre za strateško družabno igro, ki promovira čebelarstvo in podjetništvo. Igralci se v njej namreč prelevijo v čebelarje, ki skušajo s svojimi čebelami na trgu prodati svoj med. Za zmago tako ni dovolj biti le dober čebelar, ampak tudi dober oziroma najboljši podjetnik.

Brezplačni delovni zvezki in učbeniki tudi za drugošolce
24. 05. 2019 14.27
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je sprejelo spremembe pravilnika o upravljanju učbeniških skladov, po katerih bodo učbeniki in delovni zvezki brezplačni tudi za učence 2. razredov. Po besedah ministra Jerneja Pikala s tem sledijo uresničevanju koalicijske zaveze, da bi bila učna gradiva v prvem triletju osnovne šole brezplačna.

Lažni posnetek pijane Nancy Pelosi si je ogledalo več milijonov ljudi
24. 05. 2019 17.49
Prirejen posnetek, ki predsednico predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi prikazuje, kot da bi bila pod vplivom alkohola, si je od objave na spletu ogledalo več milijonov ljudi. YouTube je že odstranil sporen posnetek, Facebook pa se je kljub dokazani lažnosti odločil, da posnetka ne bo odstranil.

OECD Sloveniji znižal napoved gospodarske rasti
21. 05. 2019 14.29
Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj je napoved gospodarske rasti Slovenije v letošnjem letu znižala s 3,6 na 3,4 odstotka. Pričakujejo tudi zvišanje minimalne plače, rast plač v javnem sektorju ter povečanje socialnih transferjev.

Primeri, kot so bili Kengurujčki, se z novo novelo naj ne bi več dogajali
21. 05. 2019 14.21
Do 12. junija bo potekala javna razprava o osnutku predloga novele zakona o vrtcih. Ta med drugim uvaja prepoved opravljanja dejavnosti predšolske vzgoje in varstva otrok vsem fizičnim in pravnim osebam, ki niso vpisane v razvid oziroma register pri pristojnem ministrstvu, pa tudi nekaj sprememb na področju financiranja.

Ruski znanstveniki bi klonirali 42.000 let starega paleolitskega konja, nato pa še mamuta
21. 05. 2019 07.42
V ruski Jakutiji so v večnem ledu znanstveniki odkrili zaledenelo truplo paleolitskega konja po imenu Lena, v katerem so našli tudi kri. Sedaj upajo, da jim bo uspelo s kloniranjem oživiti to vrsto, čemur pa bi sledilo tudi kloniranje mamuta.

Korupcijski škandal: odstopili vsi ministri iz vrst svobodnjakov
20. 05. 2019 09.59
Politična kriza v sosednji Avstriji, ki jo je sprožila korupcijska afera dogovarjanja vodje svobodnjakov z rusko bogatašinjo, se poglablja. Po tem, ko je Kurz napovedal predčasne volitve in zatem še razrešitev notranjega ministra iz vrst svobodnjakov, so njihovi ministri zapustili vlado.

Primer nezakonitega financiranja Joveve, Mlinarjeve in Periča?
17. 05. 2019 15.03
Skupina zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE) je na svoji Facebook strani od 9. do 11. maja objavljala oglase tudi za tri nosilce list iz Slovenije, ki sodijo v skupino ALDE. Ireno Jovevo, LMŠ, Angeliko Mlinar, SAB, in Gregorja Periča, SMC. Objave so izbrisali danes okoli poldneva, ko smo začeli preverjati, ali gre za nezakonito financiranje iz tujine.

Drugi tir: od nasprotovanj do zapletov s posojilom
15. 05. 2019 11.56
Kljub temu, da so bili nekateri vodilni akterji pred odločitvijo Evropske investicijske banke o 250 milijonov vrednem posojilu za projekt drugi tir Divača-Koper zaskrbljeni, se stvari niso dodatno zapletle. Odbor direktorjev je namreč posojil potrdil.

'Veseli, a ne evforični, ker smo takšno odločitev pričakovali'
15. 05. 2019 06.07
Odbor direktorjev Evropske investicijske banke je na današnji seji odobril posojilo za projekt drugi tir Divača-Koper v višini do 250 milijonov evrov, so potrdili na hišni banki EU. Zdaj bodo nosilci projekta z EIB začeli tehnične pogovore o oblikovanju posojilne pogodbe.

Glavni vzrok smrti risov je krivolov
15. 05. 2019 12.23
Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

Kdo so najbolje plačani slovenski uradniki v EU?
08. 05. 2019 15.25
V institucijah Evropske unije je zaposlenih več kot 55.000 uslužbencev, med njimi je približno 500 Slovencev. Kdo so najvišji slovenski uradniki v Evropski uniji, katere resorje obvladujejo in koliko so za svoje delo plačani? Pa tudi o tem, kakšne davke plačujejo in kako najlažje do službe v EU.

Kaos v ZD Kranj: med čakanjem so se pacienti celo stepli
07. 05. 2019 15.47
Razmere v kranjskem zdravstvenem domu so po zaprtju šestnajstih družinskih ambulant še vedno kaotične. V čakalnici so se bolniki dopoldne celo stepli. Direktorica pravi, da se zadeve umirjajo, minister Šabeder pa s prstom kaže prav na vodstvo zdravstvenega doma. V zadnjih letih bi lahko zadeve uredili, pa jih niso, zdaj pa delo ni ustrezno organizirano, pacienti niso primerno oskrbljeni, čakalne dobe pa so zelo dolge.

Sadjarji s strahom pričakujejo jutro: pozeba bi lahko ponovno uničila pridelek
06. 05. 2019 20.35
Po nedeljskem prehodu izrazite hladne fronte, ko se je meja sneženja ponekod spustila vse do nadmorske višine 600 metrov, začetek tedna prinaša razjasnitev, s tem pa se bo povečala možnost za pojav slane. Če se bodo črne napovedi uresničile, bi lahko pozeba že tretjič v zadnjih štirih letih uničila pridelek, zato predvsem sadjarji s strahom pričakujejo jutro.

Za znanost bi želeli en odstotek proračunskih sredstev
24. 04. 2019 14.12
Raziskovalci so se pridružili globalnemu shodu za znanost, na katerem so opozarjali na slab položaj znanosti v Sloveniji. Njihova prizadevanja so že tretje leto usmerjena v vzpostavitev kakovostnega in transparentnega evalvacijskega postopka, povečanje financiranja znanosti na en odstotek proračunskih sredstev ter ustaljen urnik razpisov za nacionalne raziskovalne projekte.

'Čim bolj je neka družba pokvarjena, tem več zakonov potrebuje'
21. 04. 2019 07.47
Ko v oči zrete smrti in gledate bedo okoli sebe – takrat na duši človeka nastanejo rane, pravi Matej Jakopič, ki je leta 2015 prevzel vodenje vojaškega vikariata, ki pripadnikom Slovenske vojske zagotavlja duhovno oskrbo. Zase pravi, da je "netipičen duhovnik". Delo v vojski in na kriznih območjih mu je dalo dodatno širino, nova spoznanja. "Slovenci si preveč gledamo pod prste, preveč omejujemo drug drugega. Iz tega raste družbena klima, kakršno imamo," pravi.

'Drugi tir je problematičen že od makete naprej, niti ena stvar ne deluje'
16. 04. 2019 08.55
V slovenskem političnem prostoru še vedno odmeva odločitev odbora direktorjev Evropske investicijske banke, ki je preložil odločitev o 250 milijonov vrednem posojilu za projekt drugi tir Divača–Koper. "Ko so videli, da je neka virtualna zgodba z dvotirno progo s preveliko razširitvijo profila, so rekli: ’Počakajmo, zgodba se naj umiri.’ In čakajo," meni Jože Duhovnik, profesor s fakultete za strojništvo in avtor alternativne dvotirne različice proge.

Dejan Sotirov o otrocih z ADHD: Velikokrat rečejo, da nimajo vrednosti na tem svetu
13. 04. 2019 18.00
Mavrični bojevnik Dejan Sotirov že šest let zapored organizira tabore za otroke z ADHD in Aspergerjevim sindromom. Letos je bil prisiljen razpoloviti število udeležencev tabora, saj so finančno in energijsko potisnjeni ob rob. Prijave za tabor so bile zasedene v manj kot eni uri, sprejmejo lahko maksimalno dvakrat 20 otrok, prijav pa je bilo več kot 400. Zanimanje za njegovo obliko doživljajske pedagogike je veliko, predvsem zato, ker je zelo učinkovita.

'Država nadstandarda ne financira'
13. 04. 2019 07.00
"Javnost je pogosto zavedena in misli, da bi se s 100-odstotnim financiranjem zasebnih šol financiralo elitizem, kar pa enostavno ne drži," pravijo zasebne šole v odgovor na nov predlog zakona, s katerim želi minister Pikalo rešiti vprašanje financiranja zasebnih osnovnih šol. A te v primeru uveljavitve zakona napovedujejo dvig šolnin.

Sindikat družinskih zdravnikov: 'ZZZS manipulira s podatki'
11. 04. 2019 11.57
Potem ko je ZZZS objavil podatke o tem, koliko dela v ambulantah opravijo družinski zdravniki, so se odzvali v sindikatu Praktikum in na Zdravniški zbornici Slovenije – opozorili so, da so številke Nacionalnega inštituta za javno zdravje drugačne, čeprav podatki prihajajo iz istega vira. Odziv ZZZS je sprožil še bolj ostre obsodbe s strani sindikata Praktikum.

'Družinski zdravniki vsak dan sprejmejo vsaj 60 odločitev, ki vplivajo na življenje ljudi'
10. 04. 2019 16.12
ZZZS je objavil podatke o tem, koliko dela opravijo v ambulantah družinske medicine. A v sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktikum in na Zdravniški zbornici Slovenije opozarjajo, da so številke Nacionalnega inštituta za javno zdravje drugačne, čeprav obe instituciji zbirata podatke iz istega vira. Tako je bil obisk pacienta po podatkih ZZZS v povprečju 9,3 minute, medtem ko podatki NIJZ kažejo, da so obiski trajali od pet do sedem minut.