financiranje sta

Nemčija zaradi Dodika ukinila financiranje štirih projektov v Republiki Srbski
10. 08. 2023 12.44
Nemška vlada je ukinila financiranje štirih razvojnih projektov v Republiki Srbski v skupni vrednosti 105 milijonov evrov zaradi odcepitvene politike predsednika te entitete Bosne in Hercegovine Milorada Dodika. Podobno odločitev je konec junija sprejela Evropska unija, ki ni odobrila financiranja projektov v Republiki Srbski.

Do nadomestnih gradenj je še dolga pot, najprej register praznih stanovanj
08. 08. 2023 12.27
Predstavniki občin so se po ujmah sestali z državnim vrhom. Vlada je z novim posegom v zakon o odpravi posledic naravnih nesreč sklenila, da bo s predplačilom iz državnega proračuna pokrila 40 odstotkov stroškov sanacij, ne le 20. Glede nadomestnih gradenj za ljudi, ki so v povodnji ostali brez strehe nad glavo, so opozorili, da kljub pospešenim postopkom tega prej kot v letu ali dveh ne bo mogoče izvesti. Gradili namreč ne bodo na zemljiščih, ki so dokazano nevarna, treba bo spremeniti občinske prostorske načrte. V vmesnem obdobju pa je premier Robert Golob napovedal centralni register praznih stanovanj, ki jih bodo ponudili ljudem.

Delavcem na čakanju 80 odstotkov plače, večino bo krila država
07. 08. 2023 06.16
Država bo s subvencijami pomagala delavcem na čakanju, ki ne morejo na delo zaradi poplav, in podjetjem, ki ne morejo obratovati. Delavcem pripada 80 odstotkov plače, država pa bo krila 80 odstotkov tega zneska, je sporočil minister za delo Luka Mesec. Do njega bodo upravičeni že od 4. avgusta.

Temna stran umetne inteligence: Veliki jezikovni model za kriminalce
29. 07. 2023 15.00
Dobrodošli pri WormGPT, največjemu sovražniku priljubljenega ChatGPT, je zapisal avtor programa. Sistem nima etičnih zadržkov ali omejitev kot drugi klepetalniki. Na spletnih forumih tako imenovanega temnega medmrežja (angl. dark web) mu naglo narašča priljubljenost, kibernetski kriminalci pa dobivajo dodatno pomoč pri 'phishing napadih' prek elektronske pošte.

Eno najtežjih let za kmetijsko pridelavo v Sloveniji: kakšne so rešitve?
27. 07. 2023 15.50
Letošnje ujme z nalivi, točo in močnimi vetrovi so na kmetijskih površinah na severovzhodu Slovenije povzročile veliko škode. "Marsikje je uničen ves pridelek," je na predstavitvi razmer državnemu sekretarju na kmetijskem ministrstvu Dariju Krajčiču povedal direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota Stanko Kapun. Krajčič, ki si je ogledal škodo na več kmetijah, se je strinjal, da so slike na terenu res žalostne. Po njegovih besedah se je država že odzvala, saj je pripravljena sprememba zakona o naravnih nesrečah.

Pravosodno ministrstvo ZDA toži Teksas zaradi plavajočih ovir za migrante
25. 07. 2023 07.51
Pravosodno ministrstvo ZDA je v ponedeljek vložilo tožbo proti zvezni državi Teksas in njenemu guvernerju Gregu Abbottu, ker niso odstranili plavajočih ovir proti migrantom na mejni reki z Mehiko Rio Grande. V tožbi zahteva njihovo odstranitev.

DZ po vetu znova potrdil zakon o dolgotrajni oskrbi
21. 07. 2023 06.55
DZ je na vnovičnem glasovanju o zakonu o dolgotrajni oskrbi po izglasovanem odložilnem vetu DS zakon potrdil z 52 glasovi za in 10 proti. Za vnovično potrditev je bilo potrebnih vsaj 46 glasov. V poslanskih skupinah koalicije so poudarili, da je zakon ustrezen, poslanski skupini opozicije pa sta nasprotovali denimo financiranju dolgotrajne oskrbe.

Državni svet sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi
20. 07. 2023 07.05
Državni svet je na izredni seji s 17 glasovi za in 9 proti sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev se namreč med drugim ne strinjajo s predvidenim financiranjem področja, ki s 1. julijem 2025 uvaja obvezen prispevek.

DS bo obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi
19. 07. 2023 12.55
DS bo v četrtek na izredni seji obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev so se namreč na skupni korespondenčni seji, ki je potekala v torek in danes, odločile za vložitev pobude za predlog odložilnega veta.

Dolgotrajna oskrba: 'Plače v Sloveniji so že zdaj nadpovprečno obremenjene'
14. 07. 2023 06.53
Odbor DZ za delo je z 10 glasovi za in petimi proti pripravil dopolnjeni predlog zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku. Predlog določa pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 opredeljuje obvezen prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka tako za delodajalce kot delojemalce in upokojence.

Člani sveta RTV Slovenija za predsednika uprave zavoda izbrali Zvezdana Martiča
13. 07. 2023 18.48
Člani sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) so za predsednika uprave zavoda izbrali Zvezdana Martiča, dolgoletnega zaposlenega na RTVS. Od skupno 17 članov sveta ga je podprlo 16 članov in je bil tako izvoljen v prvem krogu glasovanja. Za prvi cilj pri vodenju zavoda si je zadal normaliziranje odnosov. Njegova prva naloga bo sicer predlaganje dveh članov uprave, ki jih bo nato potrjeval svet. Odločitev je že sprejel, a imen še ni želel razkriti.

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe
12. 07. 2023 13.02
V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

Pokojninska reforma: starosti ne bi spreminjali, bi pa spodbujali kasnejšo upokojitev
11. 07. 2023 19.55
Izhodišča za pokojninsko reformo, ki jih je ministrstvo za delo predstavilo pogajalski skupini Ekonomsko-socialnega sveta in na srečanju z novinarji, ne predvidevajo sprememb pri pogoju za starostno upokojitev, po katerem je treba imeti 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Za kasnejši odhod iz zaposlitve predlagajo mehke ukrepe.

Prehod Bešiča Loredana v poslanske klopi malo verjeten
11. 07. 2023 16.07
Bo Danijel Bešič Loredan po odstopu postal poslanec Svobode? To možnost bi namreč lahko izbral kot nadomestni poslanec ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona. Izredna seja državnega zbora, na kateri se bodo poslanci seznanili z njegovim odstopom in obravnavali predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, se bo sicer začela v četrtek. Na mizah pa bodo imeli poslanci tudi interventni zakon na področju nabave zdravil, za katerega je kolegij predsednice DZ odločil, da ga bodo obravnavali po nujnem postopku.

Vlada sprejela proračunski razrez za leti 2024 in 2025
10. 07. 2023 13.10
Vlada je potrdila razrez proračunskih odhodkov po posameznih proračunskih uporabnikih za leti 2024 in 2025 ter pri tem še nekoliko znižala zgornjo mejo dovoljenih odhodkov. Finančni minister Klemen Boštjančič je opozoril, da financiranje vseh želja ne bi bilo dolgoročno javnofinančno vzdržno, prav tako ne v dobrobit države in državljanov.

Povečanje proizvodnje v EU: milijon kosov streliva letno
07. 07. 2023 10.31
Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o načrtu za povečanje proizvodnje streliva v EU na milijon kosov letno. Predlog, ki ga je maja predstavila Evropska komisija, predvideva vzpostavitev 500 milijonov evrov vrednega instrumenta, ki bo omogočil pospešitev dobave streliva Ukrajini.

Poslanci sprejeli spremembe financiranja političnih strank
06. 07. 2023 16.09
Poslanci DZ so brez glasu proti sprejeli zakon o političnih strankah, ki med drugim vsebuje spremembe financiranja političnih strank. Za je glasovalo 57 poslancev, torej prisotni poslanci koalicijskih Svobode, SD in Levice ter opozicijske NSi, ki so novelo zakona v DZ vložili po skrajšanem postopku. Poslanci SDS so se glasovanja vzdržali.

Poslanci brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu
06. 07. 2023 16.02
Poslanci so z 79 glasovi za in brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu. Medtem ko so v koalicijskih strankah izrazili prepričanje, da bo z njegovo pomočjo možno ugotoviti dejanska cenovna razmerja v prehranski verigi, pa so v opoziciji izrazili bojazen, da kmetom prinaša dodatna administrativna bremena.

Poslanci potrdili preoblikovanje dopolnilnega zavarovanja
06. 07. 2023 06.16
Poslanci DZ so na izredni seji potrdili ukinitev oz. preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Za novelo zakona je glasovalo 51 poslancev, 29 pa proti. Po oceni koalicije gre za zgodovinski trenutek, v opoziciji pa so opozorili na finančne posledice za ljudi. Prenos prispevka se bo sicer uveljavil v začetku prihodnjega leta.

Bi JEK 2 lahko bila priložnost za investiranje?
02. 07. 2023 07.00
Še pred nekaj leti so govorili o petih milijardah evrov za nov jedrski blok. Predsednik vlade Robert Golob pa je na zadnji seji državnega zbora uradno potrdil, da je investicija okoli 7000 evrov na kilovat moči, kar je za skoraj polovico višji znesek od prvotnih ugibanj. Glede na reaktorsko moč bi tako JEK 2 lahko stala od 7,7 do 11,2 milijarde evrov. Za proračun dvomilijonske države je to skoraj nepredstavljiv znesek, a ne tudi nedosegljiv. Na bančnih računih državljanov je za 26 milijard evrov depozitov, ki se zaradi inflacije manjšajo. Interesa za investiranje je veliko, tako doma kot v tujini.

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi
30. 06. 2023 14.36
Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

ZDA sprejele sankcije proti skupini Wagner zaradi afriškega zlata
27. 06. 2023 22.02
ZDA so uvedle sankcije proti podjetjema, ki sta v lasti lastnika skupine ruskih plačancev Wagner Jevgenija Prigožina, zaradi izkoriščanja zlata v Afriki. Sankcije naj bi bile pripravljene že prej, vendar jih ZDA niso uvedle, da ne bi bilo videti, kot da se postavljajo na stran ruske vlade Vladimirja Putina v sporu s Prigožinom.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'
27. 06. 2023 09.43
Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

John McTiernan: Film je kot kaos in če imaš srečo, lahko jezdiš na tem kaosu
27. 06. 2023 09.08
72-letni hollywoodski režiser John McTiernan, poznan po filmskih uspešnicah, kot so Umri pokončno 1 in 3, Predator, Lov na rdeči oktober, Trinajsti bojevnik, Zadnja velika avantura in Afera Thomasa Crowna, je bil nedavno gost 19. festivala Grossmann v Ljutomeru. V intervjuju nam je zaupal več o svojem delu, zvezdniških sodelavcih, zakaj že 20 let ni posnel filma in kaj bi v življenju še rad postoril.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25
Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

'Več denarja zasebnikom ne bi avtomatsko skrajšalo čakalnih vrst'
26. 06. 2023 14.23
Predsednik vlade Robert Golob je v odgovoru na poslansko vprašanje o čakalnih dobah v zdravstvu poudaril, da je dodatna sredstva treba nameniti odpravi tistih čakalnih dob, kjer je zdravje najbolj ogroženo. Ob tem je opozoril na odhajanje zdravstvenega kadra iz javnih zavodov h koncesionarjem in ocenil, da bodo morali nasloviti tudi to.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'
24. 06. 2023 10.05
Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Na položnicah Mariborčanov spet višji zneski: kaj in za koliko se draži?
23. 06. 2023 15.00
Še ena maratonska, skoraj osemurna seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nov sveženj podražitev. Mariborčane bodo po novem pričakali višji zneski na položnicah za vodarino in odvoz odpadkov, draži se vožnja z mestnim avtobusom, več bodo odšteli tudi za pogrebne storitve. Še vedno pa občina ni našla denarja za šport, socialo in kulturne dejavnosti. Svetniki so mestno upravo zato pozvali k izdaji končnih odločb za sofinanciranje teh programov – tako kot so potrjeni v proračunu za letošnje leto. Je pa županstvo medtem vendarle 'našlo' dodaten denar za gradnjo atletske ogrevalne dvorane.

Skoraj 100 odstotkov več sredstev za sofinanciranje političnih strank
23. 06. 2023 12.26
Kolegij predsednice DZ je sprejel predlog sprememb finančnega načrta DZ za leto 2024 in predlog finančnega načrta DZ za leto 2025. S spremembami za prihodnje leto se finančni načrt z nekaj manj kot 32,8 milijona zvišuje na 36,3 milijona evrov, in sicer predvsem na račun skoraj podvojenih sredstev za sofinanciranje političnih strank.

'Morali bomo najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstva'
23. 06. 2023 11.35
Izdatki za zdravstvo bliskovito naraščajo, saj se stroški zdravljenja ob vse večjih potrebah dolgožive družbe zelo hitro povečujejo, je bilo slišati na posvetu na Brdu pri Kranju. Zato bomo morali najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstvenega sistema, je poudaril minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.