financiranje sta

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze
24. 11. 2024 07.06
Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Države odstopile od pogajanj: 'Čas ni na naši strani'
23. 11. 2024 17.36
Čeprav se države na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29) še vedno niso uskladile o najbolj spornih vsebinskih točkah letošnje konference, je predsedstvo delegate zbralo na zaključni plenarni seji. Na njej so potrdili predvsem manj pomembne dokumente, kjer nasprotovanja držav ni. Po prekinitvi bo sledilo potrjevanje preostalih odločitev.

Razvite države bi za podnebne ukrepe namenile 239 milijard evrov letno
22. 11. 2024 14.36
Udeleženci podnebne konference ZN v Bakuju (COP29) so po večurni zamudi dočakali objavo novih osnutkov zaključnih dokumentov. Ti med drugim predvidevajo, da bi razvite države državam v razvoju za podnebne ukrepe do leta 2035 zagotovile 250 milijard dolarjev (239 milijard evrov) finančne pomoči na leto, v obdobju do leta 2025 je ta znesek pri 100 milijardah dolarjev (95 milijardah evrov).

DZ potrdil državna proračuna z novo rekordno porabo
20. 11. 2024 18.51
DZ je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti. Poraba bo leta 2025 s 17,1 milijarde evrov najvišja doslej, leta 2026 bo še nekoliko porasla. Vlada je upoštevala ponovno vzpostavitev evropskih fiskalnih pravil, primanjkljaj se bo prihodnje leto povzpel do 1,9 milijarde evrov, zatem naj bi se znižal na 1,2 milijarde evrov.

Zdravilo za Urbana: Poslanci sprejeli dopolnitev zakona
20. 11. 2024 16.29
DZ je brez glasu proti sprejel dopolnitev zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki ureja financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi. Dopolnitev predvideva neposredno financiranje zadnjih faz pri razvoju zdravila s sredstvi državnega proračuna.

Amnesty International vlado pozval k zagotovitvi vode v vseh romskih naseljih
19. 11. 2024 17.11
Predstavniki Amnesty International Slovenije, romskih organizacij in Romov so na novinarski konferenci v Ribnici opozorili, da v Sloveniji petina romskih naselij še vedno nima pitne vode, čeprav je pravica do vode po ustavi zagotovljena človekova pravica. Vlado so zato s posebno peticijo pozvali, naj zagotovi vodo tam, kjer je še nimajo.

Med poslanskimi vprašanji tudi financiranje pripomočkov za sladkorne bolnike
18. 11. 2024 21.38
Aleksander Reberšek (NSi) se je na seji DZ med poslanskimi vprašanji zavzel za financiranje medicinskih pripomočkov za sladkorne bolnike iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je odgovorila, da za zdaj niso dobili nobene pobude in ga pozvala, naj jo naslovijo na zavod za zdravstveno zavarovanje.

EU krepi obrambno pripravljenost z nakupi nove opreme
18. 11. 2024 16.38
Evropska komisija je 15. novembra odobrila financiranje petih čezmejnih projektov za podporo bolj usklajenim in učinkovitim obrambnim javnim naročilom med državami članicami EU ter za odpravo kritičnih vrzeli v zmogljivostih, zlasti tistih, ki so se še povečale zaradi prenosa obrambnih proizvodov v Ukrajino. Koristi si lahko obeta tudi Slovenija, ki je del izbranih projektov.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere
16. 11. 2024 16.14
Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi
12. 11. 2024 19.56
Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

Nož v hrbet? 'Podobe, ki jo ima javnost o njem, ni več mogoče popraviti'
11. 11. 2024 17.33
Na nemški politični sceni je vse bolj vroče. Kot kaže, vrhunec burnega dogajanja sploh ni bil razpad koalicijskega "semaforja", ampak je izjemno pestro vse, kar temu sledi. Zdaj celo v SPD menijo, da je čas, da se Olaf Scholz poslovi s položaja nemškega kanclerja.

Alternativna rešitev za financiranje poslovanja malih podjetij oz. kako do kredita za mala podjetja?
11. 11. 2024 00.15
Podjetniški Naložbeni Center (PNC) nudi finančne vire (kredite in posojila) oz. t. i. sekundarne finančne vire izključno za pravne subjekte (s.p., d.o.o., d.n.o., k.d., d.d., itd.), ki imajo dobro poslovanje, finančne vire pa potrebujejo za povečanje obsega poslovanja, nakup materiala itd.

Prešernova nagrada Makarovičevi: komisija zahteva dokumentacijo
07. 11. 2024 18.04
Komisija DZ za nadzor javnih financ je v obravnavi predloga zaključnega računa državnega proračuna za lani največ pozornosti namenila po opozorilih NSi nezakonitemu izplačilu denarnega dela Prešernove nagrade Svetlani Makarovič. Ministrstvo za finance je pozvala k posredovanju vse dokumentacije glede izplačila.

20.000 javnih najemnih stanovanj v 10 letih? 'Cilj je izvedljiv'
07. 11. 2024 15.14
Cilj izgradnje dodatnih 20.000 javnih najemnih stanovanj v prihodnjih desetih letih je optimističen, a izvedljiv, verjame direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec. Prepričan je, da bi bilo treba v Sloveniji v čim večji meri preslikati dunajski model.

Mali Urban bi lahko zdravilo prejel še pred šestim rojstnim dnevom
07. 11. 2024 09.40
Država bo pomagala pri razvoju zdravila za dečka Urbana in prinesla več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. V ta namen so pripravili predlog zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki bo omogočil financiranje zaključne faze razvoja genskega zdravljenja za sindrom CTNNB1. "Mislim, da imamo v rokah dobro zgodbo," je dejala mama malega Urbana Špela Miroševič, ki sicer dodaja, da zdravljenje predstavlja tudi izjemno odgovornost. "Da se zadeva izpelje dobro, odgovorno in da postavijo temelje tudi za druge otroke," je dejala. Njen otrok pa bi morda lahko zdaj zdravilo dobil še pred svojim šestim rojstnim dnevom.

Golob po Trumpovi zmagi: Veselimo se sodelovanja. Janša: Slovenija je naslednja
06. 11. 2024 09.12
Iz sveta se vrstijo odzivi na izide predsedniških volitev v ZDA, kjer je zmagal republikanski kandidat Donald Trump. Še preden je bilo jasno, da je dobil dovolj elektorskih glasov in je Trump že razglasil svojo zmago, mu je čestitalo več svetovnih voditeljev. Med prvimi so bili madžarski premier Orban, ki je Trumpovo zmago označil za 'največji povratek v ameriški politični zgodovini', srbski predsednik Vučić, avstrijski kancler Nehammer, francoski predsednik Macron in ukrajinski predsednik Zelenski. Čestitala sta mu tudi slovenska predsednica Pirc Musarjeva in premier Golob.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52
Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Država bo podprla izdelavo zdravila za Urbana
05. 11. 2024 15.14
Država je prižgala zeleno luč in pripravila predlog zakona, ki bo omogočil financiranje zdravila za dečka Urbana in več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. Njegova mama Špela Miroševič je novico pozdravila z neizmernim veseljem. Zadovoljna je, da ji bo zaradi podpore države ostalo več časa, da projekt nadaljujejo kakovostno in na slovenskih tleh: "Interes, da nam država pomaga, je bil zelo velik in zelo nas veseli, da so prepoznali vrednost tega, kar delamo. Ne samo za Urbana, ampak za celo Slovenijo in vse otroke, ki jim bodo to diagnozo postavili v prihodnosti."

Izžreban milijonski dobitek 6 plus, srečnež je številke vplačal v Celju
04. 11. 2024 13.56
V nedeljo je bil v igri Loto izžreban težko pričakovani dobitek 6 plus, vreden kar 1.489.466,10 evra. Dobitnik je svoje srečne številke vplačal na bencinskem servisu na Dečkovi cesti 39 v Celju.

Tanja Fajon kot prva predstavnica Slovenije obiskala Somalijo
03. 11. 2024 18.51
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je kot prva predstavnica Slovenije obiskala Somalijo. S somalijskim premierjem Hamzo Abdijem Barrejem sta govorila o razmerah v državi in širši regiji ter o mednarodnih operacijah v podporo miru, ki jih je Fajonova izpostavila kot nujne za izgradnjo stabilnosti Somalije.

Država še vedno ni našla denarja: 'Časa za odlašanje preprosto ni več'
29. 10. 2024 13.21
Za Urbana se čas izteka. Država je izrazila pripravljenost pomagati pri financiranju zadnje faze nujno potrebnega zdravila, a stvari se, kljub temu da gre za tekmo s časom, ne premikajo dovolj hitro. Iz Ministrstva za zdravje so pred več kot dvema tednoma sporočili, da bodo v tednu dni poskušali najti pravne možnosti za financiranje zdravila. A odgovora države (še) ni. Kot so sporočili, še vedno iščejo pravno rešitev, saj morajo "hkrati zagotoviti tudi transparentno porabo javnih sredstev." A Urbanova mama Špela Miroševič opozarja, da časa za odlašanje preprosto ni več.

Evrovizijska zmaga Nema zopet razdvaja prebivalce Švice
29. 10. 2024 09.08
V švicarskem Baslu se prihodnji mesec obeta referendum, na katerem bodo volivci glasovali o sredstvih, potrebnih za organizacijo tekmovanja za pesem Evrovizije leta 2025. Desna krščanska stranka Zvezna demokratična unija je namreč uspela zbrati dovolj podpisov za izvedbo referenduma, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Izraelski parlament prepovedal delovanje UNRWA
28. 10. 2024 21.58
Izraelski poslanci so sprejeli zakonodajo, s katero so agenciji Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) s prihodnjim letom prepovedali delovanje v Izraelu in zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu. Zakonodaja ogroža tudi delo agencije na območju Gaze, saj Izrael nadzira tamkajšnje mejne prehode, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Vodja agencije Philippe Lazzarini v prepovedi vidi kampanjo za diskreditacijo organizacije. Prepričan je tudi, da bo to dejanje, ki po njegovem mnenju predstavlja nevaren presedan, še okrepilo trpljenje Palestincev.

Povprečnina 771,33 evra, združenje občin dogovora ne bo podpisalo
28. 10. 2024 11.28
Minister za finance in predstavnika Skupnosti občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije so danes podpisali dogovor o višini povprečnine. Ta bo v letu 2025 znašala 771,33 evra, leta 2026 pa 775,29 evra. Minister Boštjančič je dogovor označil za kompromis, napovedal je, da bodo dogovoru sledile spremembe zakona o financiranju občin. V Združenju občin Slovenije dogovora ne bodo podpisali.

'Zeleni prehod ni zastonj kosilo, so pa stroški obvladljivi'
28. 10. 2024 12.09
Velik izziv pri izvedbi zelenega prehoda v EU je komunikacija, saj je dozdajšnje pretirano poudarjanje pozitivnih vidikov tega prehoda privedlo do negativnega odziva v prebivalstvu, je v predavanju na Banki Slovenije ocenil guverner belgijske centralne banke Pierre Wunsch. Velik izziv vidi tudi v tveganjih za konkurenčnost evropske industrije.

Zaradi suma goljufanja pri subvencijah aretirali solastnika Celjskih mesnin
25. 10. 2024 11.07
Hrvaška policija je v četrtek po nalogu urada Evropskega javnega tožilca (EPPO) zaradi suma goljufanja pri subvencijah, povezanih s prašičerejo, in ponarejanja uradnih dokumentov pridržala devet ljudi. Med njimi je po pisanju hrvaških medijev tudi solastnik skupine Pivac Miljenko Pivac.

Rusija načrtuje skoraj 30-odstotno povečanje obrambnih izdatkov
24. 10. 2024 16.15
Poslanci ruske dume so v prvi obravnavi potrdili predlog proračuna, po katerem bi se obrambni izdatki prihodnje leto povečali za skoraj 30 odstotkov in bi znašali približno 134 milijard evrov. S proračunom bi Rusija tako za obrambo namenjala več kot za socialne izdatke in izobraževanje skupaj.

Najdražja politična funkcija na svetu: kdo so megadonatorji rekordno drage kampanje?
24. 10. 2024 10.20
Volilna kampanja za novega ameriškega predsednika je v polnem razmahu in najverjetneje ni druge politične funkcije na svetu, ki bi za zmago zahtevala tako globok žep. Zadnje ocene že kažejo, da bo tokratni volilni cikel stal vsaj 15,9 milijarde dolarjev (14.73 milijarde evrov) in s tem presegel prejšnji rekord iz leta 2020. Pomemben vir denarja in s tem tudi vpliva so individualni donatorji. Gre za najbogatejše Američane, ki strankam in kandidatom namenijo milijone. Na prvem mestu najradodarnejših je v javnosti redko viden poslovnež, ki je doniral več kot 100 milijonov, na drugem pa Miriam Adelson, nova večinska lastnica franšize Dallas Mavericks.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02
"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00
Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?