franja

Djuro ponovno na svobodi
09. 07. 1998 09.50
Diplomatski medvedek Djuro je s svojimi vragolijami ponovno poskrbel za vznemirjenje v hrvaški prestolnici. Komaj dva tedna po zadnjem pobegu, ko so ga po enotedenskem iskanju našli v parku rezidence predsednika Franja Tuđmana, in prevozu v novo bivališče v domnevno varni kletki, si je medvedek, ki ga je od živalskega vrta v dar dobil nek italijanski diplomat, ponovno privoščil izlet v svobodo. Potepanje pa se je po navedbah hrvaških časnikov končalo že po nekaj urah, saj ga je v krošnji nekega drevesa opazil stanovalec sosednje hiše in Djuro je moral hočeš-nočeš godrnjaje nazaj v svojo kletko.

Šakić že danes pred zagrebško sodišče
19. 06. 1998 11.04
Odvetnik Kern je povedal, da so člani Šakićeve družine že kontaktirali dva zagrebška odvetnika, ki bi lahko branila nekdanjega poveljnika Jasenovca.

Premier Mateša predlaga Hebranga za obrambnega ministra
14. 05. 1998 16.08
Hrvaški premier Zlatko Mateša je na današnji seji vlade predlagal imenovanje Andrije Hebranga za novega obrambnega ministra, ki naj nasledi nedavno umrlega Gojka Šuška.

Miroslav Tuđman razrešen dolžnosti direktorja hrvaške obveščevalne službe
20. 04. 1998 18.42
Miroslava Tuđmana, starejšega sina hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, so danes na lastno zahtevo razrešili dolžnosti direktorja hrvaške obveščevalne službe (HIS), ene od hrvaških tajnih služb. Na položaju ga bo zamenjal dosedanji minister za pravosodje Miroslav Šeparović.

VS izrazil zaskrbljenost zaradi položaja Srbov na Hrvaškem
07. 03. 1998 10.46
VS OZN je v petek popoldne sprejel predsedniško izjavo, v kateri je izrazil zaskrbljenost nad položajem srbskega prebivalstva v Vzhodni Slavoniji. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da je VS posebej zaskrbljen zaradi govora hrvaškega predsednika Franja Tuđmana o položaju v pokrajini. VS je pozval Hrvaško, naj zagotovi srbskemu prebivalstvu pravice, ki jih uživajo državljani Hrvaške.

Westendorp in Tuđman o težavah v delovanju Federacije BiH
24. 02. 1998 18.08
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Carlos Westendorp je danes v Zagrebu hrvaškega predsednika Franja Tuđmana seznanil s problemi v delovanju Federacije BiH in mirovnega procesa na tem območju, pogovarjala pa sta se tudi o odprtju hrvaškega konzulata v Banja Luki. Hrvaški zunanji minister Mate Granić je povedal, da je Westendorp Tuđmana med drugim opozoril na probleme v zvezi z vrnitvijo beguncev, delovanjem lokalne policije, uresničevanjem volilnih izidov in prometom po reki Savi. Po Granićevem mnenju se razlogi za probleme v BiH skrivajo v dejstvu, da "se je število Hrvatov več kot prepolovilo". Tako naj bi Republiko srbsko zapustilo 180.000 Hrvatov, BiH 280.000 Hrvatov, sedanje število Hrvatov v BiH pa znaša manj kot 400.000. V Sarajevu so ostali le približno trije odstotki Hrvatov. Granić je omenil tudi številne teroristične napade v minulih mesecih, katerih žrtve so bili Hrvati. Problemi so predvsem v Zenici, Bugojnu, Travniku in Mostarju.

Izetbegović protestira proti Tuđmanovim izjavam
23. 02. 1998 18.08
Bosanski veleposlanik na Hrvaškem Kasim Trnka je danes vložil uradni protest predsednika bosanskega predsedstva Alije Izetbegovića, v katerem ta nedavne izjave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana označuje za nesprejemljive. "Tuđmanove izjave so neprimerne in nesprejemljive, prav gotovo pa bodo vplivale na odnose med BiH in Hrvaško," je dejal Trnka.

Srbi na Hrvaškem zagrozili, da bodo zapustili parlament
17. 02. 1998 18.09
Srbi na Hrvaškem so danes zagrozili, da bodo zapustili hrvaški parlament in vse ostale državne funkcije, če obljube hrvaškega predsednika Franja Tudjmana ne bodo izpolnjene, je za beograjsko tiskovno agencijo Tanjug pojasnil vodja Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS) Vojislav Stanimirović. Srbi zahtevajo sočasno vračanje vseh beguncev v vzhodno Hrvaško in ne samo Hrvatov. Poleg tega zahtevajo tudi več zagotovil glede njihove varnosti na območju, kjer živijo. V primeru, da njihove zahteve do 15. marca ne bodo izpolnjene, bodo srbski predstavniki zapustili vse funkcije, je povedal Stanimirović.

Krepitev sodelovanja med hrvaškimi in slovenskimi oboroženimi silami
14. 01. 1998 16.39
Na prvem uradnem obisku v Sloveniji je načelnik glavnega štaba hrvaške vojske, generalpolkovnik Pavao Miljavac, ki se je dopoldne srečal z načelnikom generalštaba Slovenske vojske generalpolkovnikom Albinom Gutmanom, sprejela pa sta ga tudi predsednik države Milan Kučan in obrambni minister Tit Turnšek. Generalpolkovnik Gutman je v izjavi za novinarje po srečanju izrazil upanje, da bo nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško na obrambnem področju intenzivnejše ter pogostejše. Po njegovi oceni so pogovori potekali v zelo prijetnem vzdušju. Slovenska stran je hrvaški predstavila organizacijo in načrte razvoj Slovenske vojske ter sodelovanje Slovenske vojske v Partnerstvu za mir in mednarodnih operacijah, zlasti mirovnih. Pogovarjali so se tudi o možnostih za prihodnje sodelovanje med slovenskimi in hrvaškimi oboroženimi silami. Generalpolkovnik Miljavac je ocenil, da so bili današnji pogovori, tako s kolegom Gutmanom kot predsednikom Kučanom in ministrom Turnškom, koristni in plodni. Pojasnil je, da se je z Gutmanom pogovarjal tudi o nekaterih določnejših oblikah sodelovanja. Predvsem bi bilo potrebno pospešiti podpis splošnega sporazuma o sodelovanju na področju obrambe, ki bo okvir za prihodnje sodelovanje. Predsedniku Kučanu je generalpolkovnik Miljavac prenesel pozdrave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana ter predsednika seznanil z organizacijo in temeljnimi usmeritvami za nadaljnji razvoj hrvaških oboroženih sil ter izrazil njihovo pripravljenost za okrepitev mednarodnega sodelovanja. Predsednik Kučan je gosta zaprosil, naj sporoči tudi njegove pozdrave predsedniku Tuđmanu. Zagotovil je, da se tudi sam zavzema za čim boljše odnose med državama in v tem okviru tudi za dobro sodelovanje na vojaškem in obrambnem področju.