frlec

Stranke o odstopu zunanjega ministra Frleca
23. 01. 2000 11.18
Parlamentarne stranke so se na odstop zunanjega ministra Borisa Frleca odzvale različno. SLS je odstop pričakovala, DesSUS pa je nad njim začudena. Opozicijski SDS in SKD sta odstop pozdravili, ZLSD ocenjuje, da bil je Frlec ujetnik razlik med strankami, medtem ko je SNS ocenila, da je bil zunanji minister le izvrševalec politike Janeza Drnovška.

Zunanji minister Frlec ponudil odstop
22. 01. 2000 09.29
Zunanji minister Boris Frlec je včeraj predsedniku vlade Janezu Drnovšku ponudil odstop s položaja, ta pa ga je tudi sprejel. Odstop naj bi Frlec ponudil iz osebnih razlogov, poudaril pa je, da še naprej namerava delovati v korist Slovenije.

MZZ zaskrbljeno spremlja sestavo avstrijske vlade
21. 01. 2000 19.13
Slovensko zunanje ministrstvo z veliko stopnjo zaskrbljenosti spremlja razvoj pogajanj za sestavo nove avstrijske vlade. Čimprejšnje oblikovanje nove vlade je v interesu Slovenije, je na novinarski konferenci povedal zunanji minister v odstopu Boris Frlec.

Zunanji minister Boris Frlec ponudil odstop s položaja
21. 01. 2000 16.42
Zunanji minister Boris Frlec je danes predsedniku vlade Janezu Drnovšku iz osebnih razlogov ponudil odstop s položaja. Premier Drnovšek je njegov odstop sprejel. Kot je Frlec še povedal na današnji novinarski konferenci, ga je k odločitvi navedel trezen in racionalen osebni razmislek in ocena trenutnih možnosti, ki jih ima na položaju zunanjega ministra za nadaljevanje izvajanja slovenske zunanje politike.

Drnovšek bo predlagal Rupla
21. 01. 2000 16.42
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je danes v pogovoru za Radio Trbovlje dejal, da bo po odstopu zunanjega ministra Borisa Frleca državnemu zboru predlagal, naj na to mesto imenuje Dimitrija Rupla, sedanjega veleposlanika v Washingtonu, ki je funkcijo zunanjega ministra že opravljal. Bil je namreč prvi šef slovenske diplomacije po osamosvojitvi Slovenije.

Veleposlanik Turnšek zaprosil za razrešitev
21. 01. 2000 15.01
Minister za zunanje zadeve Boris Frlec je danes prejel pismo, v katerem ga Tit Turnšek prosi za razrešitev s funkcije izrednega in pooblaščenega veleposlanika Slovenije na Kitajskem.

Pisanja v javnosti omajala kredibilnost funkcije
21. 01. 2000 13.30
Dosedanji slovenski veleposlanik v Pekingu Tit Turnšek je danes povedal, da se je za odstop s položaja odločil, ker so nekatera pisanja v javnosti omajala kredibilnost funkcije, ne pa njega osebno.

Aktivnosti na področju človekovih pravic
18. 01. 2000 19.11
Minister za zunanje zadeve Boris Frlec se je danes srečal s predstavniki nekaterih nevladnih organizacij, ki delujejo na področju človekovih pravic, s katerimi so izmenjali mnenja in izkušnje s področja humanitarizma in človekove varnosti. Po mnenju ministra, ki je za april napovedal organizacijo mednarodne konference o odnosu do manjšin v Portorožu, je Slovenija na področju človekovih pravic zelo aktivna, veliko pa naj bi bilo narejenega tudi glede položaja beguncev oziroma razseljenih oseb, ki jim je Slovenija omogočila legalni status oseb z začasnim bivališčem.

Holbrooke kritiziral bosansko predsedstvo
13. 01. 2000 10.33
Ameriški veleposlanik pri OZN Richard Holbrooke, ki januarja predseduje Varnostnemu svetu (VS), je v sredo izrazil razočaranje in nezadovoljstvo nad počasnim izvajanjem Newyorške deklaracije, ki so jo trije člani bosanskohercegovskega predsedstva sprejeli 15. novembra v New Yorku, pred sejo VS, ki ji je predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec.

Frlec o dogodku na meji s Hrvaško
12. 01. 2000 20.52
Dogodki, kot je nedavni nezakonit prehod treh slovenskih državljanov, med njimi uslužbenca obrambnega ministrstva, so popolnoma odveč in moteči ter bi jih bilo potrebno preprečiti, meni zunanji minister Boris Frlec. Sicer pa je vodja slovenske diplomacije, ki se je danes udeležil zasedanja parlamentarnega odbora za mednarodne odnose, na vprašanje predsednika odbora Jelka Kacina (LDS) v zvezi z omenjenim dogodkom dejal, da nima novih informacij.

Poljski parlamentarci na obisku v Sloveniji
12. 01. 2000 15.51
Na povabilo predsednika odbora za mednarodne odnose državnega zbora Jelka Kacina bo drevi na večdnevni obisk prispela delegacija odbora za mednarodne odnose poljskega sejma pod vodstvom predsednika odbora Czeslawa Bieleckega.

Frlec o vključevanju Slovenije v NATO
11. 01. 2000 14.26
Z vključitvijo Slovenije v naslednji širitveni val zveze NATO bi po mnenju slovenskega zunanjega ministra Borisa Frleca države jugovzhodne Evrope prejele pomemben signal. S tem ne bi dobile le upanja za lastno vključitev v prihodnosti, temveč bi razširjena zveza NATO pripomogla tudi k širjenju varnosti in stabilnosti na države v svoji neposredni bližini, je v prispevku, objavljenem v zadnji izdaji zavezniškega trimesečnika NATO Riview zapisal Frlec.

Holbrooke bo v VS pripeljal tudi Ala Gora
06. 01. 2000 10.26
Ameriški veleposlanik v OZN Richard Holbrooke, ki v mesecu januarju predseduje Varnostnemu svetu, je obljubo, da bo skušal izboljšati odnose med svetovno organizacijo in državo gostiteljico ZDA, vzel zelo resno. Medtem ko je 15. novembra lani ob zgodovinskem poročanju treh članov bosanskohercegovskega predsedstva o izpolnjevanju daytonskega mirovnega sporazuma na sejo, ki jo je vodil slovenski zunanji minister Boris Frlec, pripeljal večjo skupino članov predstavniškega doma kongresa, bo v ponedeljek, 15. januarja, v VS pripeljal še podpredsednika ZDA Ala Gora. Slednji bo vodil odprto sejo VS o vplivu epidemije aidsa na mir in varnost v Afriki.

Drnovšek ne bo menjal ministrov
23. 12. 1999 21.19
Zunanji minister Boris Frlec in minister za zdravstvo Marjan Jereb ostajata na svojih položajih. Kljub številnim očitkom in celo pozivom k odstopu vsaj še nekaj časa v vladi ne bo sprememb. Iz krogov blizu vlade se je namreč neuradno izvedelo, da so se na sestanku vrha vladajoče koalicije pogovarjali predvsem o volilnem sistemu in evropskih zadevah. Kadrovska vprašanju pa naj v tem trenutku ne bi bila tako pomembna.

Minister Frlec v Švici
22. 12. 1999 21.20
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se je med prvim uradnim obiskom v Švici danes srečal tudi s švicarskim ministrom za obrambo in šport Adolfom Ogijem, ki bo s 1. januarjem 2000 prevzel dolžnosti predsednika države. Ministra sta dvostranske odnose ocenila kot zelo dobre, tudi na obrambnem področju, kjer sta kot še posebej intenzivno izpostavila sodelovanje pri usposabljanju slovenske gorske enote in šolanja slovenskih pilotov v Švici.

Zahteve po odstopu treh ministrov
21. 12. 1999 21.35
Med ministri, ki naj bi se jim majal stolček, naj bi bil po novem tudi zunanji minister Boris Frlec. V kuloarjih so sicer že nekaj časa krožila namigovanja, da bo moral Frlec predčasno končati mandat, zadnje dni pa viri blizu vlade trdijo, da naj bi Frlec resno razmišljal o odstopu. Frlec je namige o domnevnem odstopu zavrnil.

Odprtje novih prostorov veleposlaništva ZDA
17. 12. 1999 20.37
Na Prešernovi cesti v središču Ljubljane so po dveh letih gradbenih del tudi uradno odprli nove prostore veleposlaništva Združenih držav Amerike. Odslej bo 73 uslužbencev veleposlaništva delovalo v prenovljeni vili iz 19. stoletja, kjer je pred tem domovala Centralna tehniška knjižnica.

Danes v DZ
16. 12. 1999 22.08
Pred prekinitvijo zasedanja DZ in celodnevne razprave o predlogu vladne deklaracije o slovenski zunanji politiki je minister za zunanje zadeve Boris Frlec podal več pojasnil na kritične ocene opozicijskih poslancev iz vrst SDS in SKD v zvezi z diplomatskimi aktivnostmi. Tako je glede odziva Slovenije na dogodke na Vzhodnem Timorju navedel, da je naša država nestalna članica Varnostnega sveta ZN in da se je veleposlanik v Svetovni organizaciji Danilo Türk odzval v tem organu, ki je dosegel konec pobijanja na Vzhodnem Timorju.

Ameriški senator Gordon Smith začenja obisk v Sloveniji
14. 12. 1999 11.51
Na enodnevni obisk v Slovenijo je davi prispel ameriški senator Gordon H. Smith, član senatnega odbora za mednarodne odnose in predsednik senatnega pododbora za evropske zadeve. Na letališču Brnik ga je pričakal gostitelj, predsednik slovenskega parlamenta Janez Podobnik.

V prihodnjih dneh na obisku senator Smith
12. 12. 1999 10.39
Na povabilo predsednika državnega zbora Janeza Podobnika bo v torek, 14. decembra, na obisku v Sloveniji ameriški senator Gordon H. Smith, član senatnega odbora za mednarodne odnose in predsednik senatnega pododbora za evropske zadeve. Spremljala ga bo svetovalka v senatnem odboru za mednarodne zadeve Elizabeth W. Stewart.

Zunanji minister Frlec poslal sožalno brzojavko
11. 12. 1999 13.27
Zunanji minister Boris Frlec je ob smrti hrvaškega predsednika Franja Tuđmana poslal sožalno brzojavko hrvaškemu kolegu Mateju Graniću in ga prosil, naj sožalje prenese tudi pokojnikovi družini.

Frlec znova o obisku na Kitajskem
09. 12. 1999 18.05
Zunanji minister Boris Frlec je na seji odbora DZ za mednarodne odnose poudaril, da je dobil njegov nedavni obisk na Kitajskem v javnosti nesluten obseg zaradi slabega zapisa njegovega pogovora s kitajskim kolegom Tang Jiaxuanom. Zunanje ministrstvo je že uvedlo postopke, da se podobni spodrsljaji ne bi več ponovili, je dodal minister.

Je bil Frlec narobe razumljen?
08. 12. 1999 20.14
V aferi na zunanjem ministrstvu, ki so jo povzročile sporne izjave ministra Borisa Frleca na Kitajskem, je prišlo do pomembne prelomnice. Frlec trdi, da nikoli ni rekel, da je vprašanje človekovih pravic v Tibetu notranja zadeva Kitajske, kot je zapisano v Biltenu zunanjega ministrstva, zanika pa tudi vse, kar je v biltenu spornega.

Drnovšek in Frlec na vrhu EU
08. 12. 1999 17.57
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek bo - skupaj z zunanjim ministrom Borisom Frlecem - jutri odpotoval v Helsinke, kjer se bo v soboto, drugi dan vrhunskega zasedanja petnajsterice, skupaj s kolegi iz ostalih držav kandidatk za EU na delovnem kosilu sestal z voditelji držav članic unije.

O datumu vstopa Slovenije v EU
07. 12. 1999 20.44
Po zatrjevanju uradne politike bo Slovenija postala polnopravna članica Unije leta 2003. Britanski tednik The Economist je pred nekaj tedni podvomil, da bomo v Unijo vstopili med prvimi. Danes pa je poslanec Zmago Jelinčič predstavil študijo, ki Sloveniji napoveduje vstop šele leta 2005. Študija je bila pripravljena ob zasedanju skupščine Zahodnoevropske unije, ki je vojaška organizacija Evropske unije. Dokument predvideva, da naj bi se širitev začela, ko bodo izpolnjeni pogoji in pogajanja končana - ne pred letom 2003. Slovenija naj bi v članstvo vstopila leta 2005. Uradnih odzivov zaenkrat še ni. Pri vsej zgodbi pa ne gre pozabiti, da država postane dejanska članica unije šele, ko pogodbo med njo in evropsko komisijo ratificirajo parlamenti vseh držav članic. To pravijo tudi na evropskem ministrstvu - Slovenija bo pripravljena leta 2003, ko pričakuje tudi podpis.

EU s Slovenijo sklenila pogajanja za EMU
07. 12. 1999 18.00
Evropska unija je danes s Slovenijo na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju začasno končala pogajanja za področje Gospodarske in denarne unije (EMU), na novo pa začela usklajevanja o okolju.

Klose jutri v Sloveniji
07. 12. 1999 15.15
Na povabilo predsednika odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelka Kacina bo jutri na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel predsednik odbora nemškega bundestaga za mednarodne odnose Hans-Ulrich Klose.

Stranke o Frlečevih izjavah
06. 12. 1999 20.56
Socialdemokrati so že prejšnji teden zunanjega ministra Borisa Frleca zaradi izjav med njegovim nedavnim obiskom na Kitajskem pozvali k odstopu, odzvale pa so se tudi ostale opozicijske stranke. Minister Frlec medtem o tem še naprej molči.

Jutri pogajanja na ministrski ravni
06. 12. 1999 13.16
Slovenski zunanji minister Boris Frlec, glavni pogajalec Slovenije za članstvo v Evropski uniji, se bo jutri v Bruslju udeležil pristopnih pogajanj na ministrski ravni. Na tokratnem pogajalskem krogu bo EU s Slovenijo, tako kot z ostalimi kandidatkami prve skupine, predvidoma začasno sklenila pogajanja o Gospodarski in denarni uniji (EMU), na novo pa bo se bo EU s šesterico kandidatk začela pogajati o poglavju okolja.

SDS: Minister Frlec naj odstopi
02. 12. 1999 12.36
Ravnanje ministra za zunanje zadeve Borisa Frleca, ki z izjavami podpira stališča, ki so v nasprotju z osnovnimi načeli Ustanovne listine OZN, v demokratičnih državah predstavljajo dovolj tehten razlog, da minister ponudi svoj odstop. Takšni spodrsljaji namreč kvarijo ugled slovenske države, so sporočili iz SDS.