fulvio

Protest slovenske manjšine

05. 11. 2001 00.00

Slovenska manjšina v Italiji je danes začela izvajati protestno akcijo v zvezi z zapleti z obrazci ob letošnjem popisu prebivalstva. Skupno predstavništvo je oblikovalo protestno pismo, naslovljeno na italijanskega predsednika Ciampija, in ga razmnožilo v okoli 4000 izvodih.

Tri sestre v CD

31. 01. 2001 00.00

V dvorani Duše Počkaj bo danes ob 20. uri premiera predstave Maison Vide/Tri sestre, za katero so pod režijskim vodstvom Fulvia Iannea umetniške moči združili slovenski in italijanski igralci. Moderna različica drame Čehova je s podporo Italijanskega inštituta za kulturo nastala v produkciji Cankarjevega doma in gledališča Reon iz Bologne. Gledalci si bodo v Cankarjevem domu predstavo lahko ogledali še 1., 2., 3., 4., in 5. februarja, nato pa se bo skupina selila na italijanske gledališke odre.

Bitka v italijanskem senatu

10. 12. 2000 00.00

V italijanskem senatu se bo v prihodnjih dneh odločilo o usodi državnih prispevkov za slovensko manjšino, piše nedeljski Primorski dnevnik. Italijansko zakladno ministrstvo je ta sredstva "premestilo" na zaščitni zakon in istočasno iz proračuna črtalo denar iz starega zakona za mejna območja. Ker zaščitnega zakona še ni, obstaja nevarnost, da manjšinske kulturne ustanove ostanejo brez potrebnih javnih sredstev.

Delegacija iz FJK pri predsedniku senata

01. 12. 2000 00.00

Tržaški župan Riccardo Illy, podpredsednik deželnega sveta Furlanije Julijske Krajine Miloš Budin in senatorja Levih demokratov Fulvio Camerini in Mitja Volčič so včeraj obiskali italijanski senat, kjer so se v pogovoru s predsednikom senata Nicolo Mancinom in vodjema poslanskih skupin Levih demokratov in Ljudske stranke Gavinom Angiusom in Leopoldom Elio zavzeli za čimprejšnjo uvrstitev slovenskega zaščitnega zakona na dnevni red senata.

Osrednja slovesnost v Bazovici

10. 09. 2000 00.00

Pred sedemdesetimi leti so na tržaškem krasu blizu vasi Bazovica usmrtili štiri slovenske rodoljube in antifašiste. Na smrt jih je italijansko fašistično sodišče obsodilo, ker so izvedli bombni atentat na uredništvo tržaškega fašističnega dnevnika. Danes popoldne je bila v spomin na ta dogodek v Bazovici osrednja slovesnost. Udeležilo se je je okoli 5.000 ljudi. Proslava v čast bazoviškim junakom se je začela s prihodom 1500 pohodnikov s poti spomina. Italijanski fašistični režim si je z različnimi ukrepi prizadeval poitalijaniti slovensko in hrvaško prebivalstvo, ki je živelo v takratni italijanski državi. Na smrt obsojeni so pripadali ilegalni narodno revolucionarni organizaciji Borba. Ta se je kot del narodno obrambne organizacije Tiger borila za osvoboditev Primorske in Istre in njuno priključitev Jugoslaviji. Zaradi številnih atentatov so Borce razkrili, večina aktivistov pa so je ob izbruhu druge svetovne vojne priključila Osvobodilni Fronti. Slovesnost se je pričela s prihodom udeležencev tradicionalnega pohoda Bazoviških žrtev, nakar je sledilo polaganje več desetin vencev, s katerimi so številne krajevne uprave in organizacije tako iz zamejstva kot iz Slovenije počastile spomin na štiri bazoviške junake. Udeležence je nato pozdravil predsednik Odbora za proslavo bazoviških žrtev Milan Pahor, ki je med drugim dejal, da imena Bidovca, Miloša, Marušiča in Valenčiča pričajo o nezlomljivem odporu Slovencev proti raznarodovalnemu fašizmu. Kljub hudim časom so Slovenci vztrajali in vzdržali, je dejal Pahor, ki je še poudaril, da so bazoviški junaki prvi šli v smrt za pravično stvar, se pravi za zrušenje fašizma in za dosego svobode. Spomin nanje je tudi obveza za boljšo prihodnost in za sožitje, so pa tudi istočasno simbol odpora in miru. Slavnostna govornika na proslavi sta bila tržaški senator gibanja Oljke Fulvio Camerini in znani duhovnik ter javni in kulturni delavec iz Beneške Slovenije msgr. Marino Qualizza.

Zaščitni zakon za slovensko manjšino

17. 07. 2000 18.32

Tržaški senator Oljke Fulvio Camerini je danes sklical tiskovno konferenco z namenom novinarjem razložiti vsebino zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji, ki ga je prejšnji teden sprejela italijanska poslanska zbornica. Za to se je odločil, ker je ugotovil, da je poročanje mnogih časnikarjev izraz popolnega nepoznavanja problematike in da za nekatere tržaške kroge zaščitni zakon vnaša strah vzbujajoče privilegije.

Ljubezen do starejših

27. 03. 2000 08.17

Že drugič je 37-letni Italijan Fulvio Cerutti dahnil svoj da starki. Kot je včeraj poročala italijanska La Republica, je tokrat posredoval javni tožilec. Kot že Fulviova prva nevesta v začetku osemdesetih let šteje tudi njegova nova ljubezen že zrelih 85 let. Poleg tega pa je tudi premožna. Zlobni jeziki v severnoitalijanski Omegni, ženinovem domačem kraju, pravijo, da je imel nekdanji skladiščnik v mislih le denar in nepremičnine obeh dam. Krajevni župnik je v obeh primerih odklonil cerkveno poroko. Tokratna žena Teresa naj bi bila celo na pregledu prištevnosti, 37-letnik pa trdi, da se ljubita. S svojo prvo ženo Pio je bil redni gost italijanskih in tujih oddaj, celo na Japonskem, par pa je sodeloval tudi pri nekem italijanskem filmu režiserja Alberta Sordija. Pia naj bi umrla leta 1995 v starosti 98 let.

Umrl je Fulvio Tomizza

21. 05. 1999 15.59

Po hudi bolezni je davi umrl eden najpomembnejših tržaških pisateljev Fulvio Tomizza, je poročal Radio Trst A.

Sodobna umetnost '98/Contemporanea '98 - 16 slikarjev z obeh strani meje

01. 12. 1998 15.09

V Mestni galeriji v Novi Gorici, domuje v stavbi Primorskega dramskega gledališča, je tačas na ogled skupinska razstava z naslovom Sodobna umetnost '98/Contemporanea '98, na kateri sodeluje 16 goriških slikarjev z obeh strani meje, Slovencev in Italijanov.