furs

Furs dva meseca iskal vodjo vladnega sveta za digitalizacijo, Andrijanič: Gre za 40 evrov
29. 06. 2021 12.09
Vlada je v začetku aprila ustanovila strateški svet za digitalizacijo, ki ga vodi Mark Boris Andrijanič, med drugim zadolžen tudi za iskanje rešitev za skrajšanje in poenostavitev upravnih postopkov, ki jih državne institucije vodijo proti prebivalcem Slovenije. Prav Andrijaniča pa je finančna uprava zaradi vročitve sklepa o davčni izvršbi iskala dva meseca. On pa odgovarja, da fizično ni mogel biti na dveh mestih, prav tako pa da je poravnal ves dolg, ki je znašal 40 evrov neplačane sodne takse.

S 1. julijem nova pravila o DDV pri e-trgovanju
28. 06. 2021 15.43
Obračunavanje davka na dodano vrednost pri čezmejnem e-trgovanju se v EU posodablja. Ena izmed novosti je ukinitev oprostitve plačila DDV za uvoz blaga v EU v vrednosti, ki ne presega 22 evrov. To pomeni, da bo treba od 1. julija za vse blago, uvoženo v EU, plačati DDV. Nova pravila so prilagojena za enotni digitalni trg: bolj pravična, enostavnejša, omogočajo manj goljufanja, so zagotovili na finančni upravi.

Iztekajo se ugodnosti na področju plačevanja davkov in prispevkov
27. 06. 2021 08.06
Zavezanci za davek lahko le še do 30. junija vlagajo vloge za odlog plačila oziroma obročno plačilo davčnih obveznosti v skladu z interventno zakonodajo. Še vedno pa lahko ob težavah pri izpolnjevanju davčnih obveznosti zaprosijo za odlog plačila oziroma obročno plačilo na podlagi zakona o davčnem postopku.

Konec epidemije, konec interventnih ukrepov na področju plačilnih ugodnosti
22. 06. 2021 15.01
Z razglasitvijo konca epidemije preneha veljavnost tudi interventnim ukrepom na področju plačilnih ugodnosti. Do odloga plačila oziroma obročnega plačila v skladu z ukrepi so zavezanci tako upravičeni samo še do konca junija, so sporočili s Fursa. Uprava je sicer do vključno 21. junija prejela 14.157 vlog in odobrila odlog plačila obveznosti v višini 26.938.428 evrov, za 173.254.995 evrov obveznosti pa so odobrili obročno plačilo. Ne glede na prenehanje ukrepov pa lahko zavezanci za davek v primeru težav pri izpolnjevanju davčnih obveznosti še vedno zaprosijo za odlog plačila oziroma obročno plačilo na podlagi določb Zakona o davčnem postopku.

Namesto državne pomoči nož v hrbet
17. 06. 2021 09.28
Skoraj 7100 zavezancev mora državi vrniti pomoč, ki so jo prejeli v obliki mesečnega temeljnega dohodka. Sredstva, ki so bila namenjena za plače zaposlenih na čakanju. Denar, ki ga zavezanci nimajo. Eno takšnih je podjetje Lečnik z več kot stoletno tradicijo, ki mora vrniti kar 35.000 evrov pomoči, čeprav je bila zaradi vladne prepovedi obratovanja gostilna zaprta več kot pol leta, deset zaposlenih pa je lastnik poslal na čakanje. Ker gre za mešano podjetje, ki ima poleg gostilne še mesnice, skupaj pa zaposluje 32 oseb, njihov skupni upad ni presegel 20 odstotkov, kar je meja za pomoč. "To se mi ne zdi pošteno. Slabše smo poslovali, zdaj pa smo kaznovani," pravi Andraž Lečnik. Rešitev bi bila individualna obravnava, a posluha zanjo med pristojnimi ni.

Kršenje ukrepov: kazen vam lahko odtrgajo od vračila dohodnine
15. 06. 2021 19.02
Ste morda med tistimi, ki niste poravnali glob za kršenje korona ukrepov, in ste za to od Fursa dobili manj preplačane dohodnine? Gre za popoln avtomatizem, zadeve pojasnjujejo na Fursu, češ da je to način, s katerim terjajo tudi druge pravnomočne kazni. Samo letos so na tak način zasegli približno 1,2 milijona denarja.

Spremenjen rdeči seznam, na njem med drugim ni več Jadranske Hrvaške
10. 06. 2021 07.05
Vlada je na seji znova pretresala epidemiološke ukrepe. Med drugim so z rdečega seznama črtali več držav, tudi Nemčijo, Češko, Slovaško, Srbijo, Črno goro, Bosno in Hercegovino, na njem pa prav tako ni več administrativne enote Jadranska Hrvaška. Ob vrnitvi v Slovenijo z območij, ki niso na temno rdečem ali rdečem seznamu, bo moral posameznik predložiti dokaz, da v petih dneh pred tem ni bival na območjih, ki so uvrščena na omenjena seznama. Večino ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa je vlada podaljšala.

Več kot 400 opeharjenih delavcev: Furs je kršitelje Policiji prijavil leta 2017
09. 06. 2021 13.18
Kar 423 delavcev, zaposlenih v gradbeništvu, je bilo od leta 2011 do 2019 med žrtvami treh slovenskih državljanov, ki zanje niso izplačevali plač in prispevkov za socialno varnost. Kako je kaj takega mogoče (sploh za tako dolgo časovno obdobje), nam na Fursu niso odgovorili, saj da gre za davčno tajnost. "Zaradi interesa preiskave" je z informacijami skopa tudi Policija. So nam pa na Fursu povedali, da so bile pri obravnavnih zavezancih ugotovljene številne nepravilnosti: od prezaposlovanja zaposlenih v verigi podjetij in neoddajanja REK-obrazcev do izplačevanja plač delavcem s strani slamnatih podjetij in gotovinskih izplačil. Glavno vlogo v tej zgodbi naj bi po neuradnih informacijah imelo ljubljansko podjetje Gomiva.

Delavska svetovalnica opozarja, da vlada ne ščiti navadnih delavcev
08. 06. 2021 17.55
Po novici, da naj trije slovenski državljani 423 zaposlenim v gradbeništvu ne bi izplačevali plač, prispevkov, akontacij dohodnin in odpravnin, se je z javnim pozivom Finančnemu uradu RS, Ministrstvu za pravosodje in Zavodu za zdravstveno zavarovanje odzvala tudi Delavska svetovalnica. "Kje ste? Kje ste, ko je treba zaščititi navadnega delavca, ne pa vaših 'politik'?" so vprašali ministre Janeza Ciglerja Kralja, Zdravka Počivalška in Andreja Širclja.

Kako do potrdila za lažje potovanje?
08. 06. 2021 15.50
Digitalno zeleno potrdilo oziroma splošno veljavno covidno PCT-potrdilo, ki bo državljankam in državljanom omogočalo lažje potovanje v okviru držav članic EU, bo lahko vsak pridobil na portalu zVem. Toda za dostop do storitev portala zVem mora vsak razpolagati s kvalificiranim digitalnim potrdilom ali z mobilno identiteto. Kje, kako in zakaj do omenjenih potrdil?

Do mobilne identitete smsPASS tudi na cepilnih mestih in uradih Fursa
07. 06. 2021 19.50
Po pozivu zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja, naj se vloge za pridobitev digitalnega potrdila izpolnjujejo kar na cepilnem mestu, s čimer bi se razbremenile upravne enote, so v ponedeljek le redki cepilni centri to možnost zares omogočili. A v Kočevju so tudi tokrat stopili skupaj in že od konca prejšnjega tedna na mestu, kjer izvajajo cepljenje in testiranje, zdaj s pomočjo občine izpolnjujejo tudi vloge za pridobitev digitalnega potrdila. Mobilno identiteto cepljenim uredijo tudi v Grosuplju, kjer so stojnico postavili že v petek.

Zaželena potrdila PCT: po gneči na upravnih enotah na voljo dodatna prijavna mesta
03. 06. 2021 08.27
Kot sta izpostavila minister za zdravje Janez Poklukar in minister za javno upravo Boštjan Koritnik, bo podlaga za pridobitev PCT-potrdila, kmalu pa tudi za evropsko zeleno potrdilo, ki bo omogočalo potovanja, digitalna identiteta. Državljane zato pozivata, da to pridobijo, zato pa morajo fizično obiskati prijavno mesto. In ker želi vlada v čim širšem obsegu preiti na digitalno izdajo covidnih potrdil, širi nabor teh prijavnih mest. Poleg upravnih enot bodo to še cepilna mesta, centri za socialno delo, finančni uradi FURS in na lokaciji Ministrstva za pravosodje, so povedali na vladni novinarski konferenci.

Na pošto še drugi sveženj informativnih izračunov dohodnine
31. 05. 2021 06.49
Finančna uprava RS (Furs) je na pošto odpremila drugi paket informativnih izračunov dohodnine za leto 2020. Prvi paket izračunov je približno 960.000 zavezancem odposlala zadnji dan marca in tisti, ki so lani med letom državi plačali premalo dohodnine, jo morajo najpozneje do danes doplačati.

Furs vrača 86,7 milijona evrov
28. 05. 2021 06.23
Finančna uprava RS tistim zavezancem iz prvega svežnja informativnih izračunov dohodnine za lani, ki so med letom plačali previsoko akontacijo dohodnine, preplačani znesek vrača na bančne račune. Skupni znesek vračil znaša 86,7 milijona evrov.

Znašli so se v začaranem krogu nezmožnosti odplačevanja dolgov
27. 05. 2021 08.03
Nevednost, zaupanje in zasvojenost so le nekateri izmed vzrokov, da sta mlado dekle in štiričlanska družina zabredla v velike dolgove. Dekle si je z vožnjo pod vplivom prepovedanih drog nabralo številne kazni, družina pa je po nasvetu notarja odkupila podjetje z dolgovi, ki so tako postali njihovi. Furs pojasnjuje, da je dolgove mogoče odplačati v več obrokih, ko preteče 10 let od dneva, ko bi davek bilo treba plačati, pa se ta odpiše.

Z junijem Finančno upravo za pol leta prevzema Ivan Simič
25. 05. 2021 16.48
Ivan Simič je slovensko davčno upravo že vodil od 1. januarja 2006 do 17. julija 2008, ko je bil generalni direktor, a je po pol mandata odstopil, od 20. februarja 2009 pa do 17. novembra 2010 je bil predsednik Nogometne zveze Slovenije, tudi tu je mandat končal predčasno. Pol leta je bil leta 2012 tudi posebni svetovalec finančnega ministra Republike Srbije, od 1. februarja 2013 do 31. decembra 2013 je bil v. d. direktorja Davčne uprave Republike Srbije. Že takoj ob imenovanju je sicer dejal, da bo direktor le pol leta. Ali se lahko v tem obdobju naredi kaj oprijemljivega, je v studiu komentiral Ivan Simič.

Le še nekaj dni imate, da izberete, komu boste namenili odstotek dohodnine
25. 05. 2021 08.50
Donacija dohodnine se letos povečuje z 0,5 na en odstotek. To pomeni, da se bodo odstotki, ki ste jih namenili določenim organizacijam v prejšnjih letih, avtomatsko podvojili. Če pa bi radi zamenjali upravičenca ali izbrali novega, pa morate to storiti najpozneje do konca maja. Leta 2019 je dobrih pet milijonov evrov donacij ostalo nedodeljenih.

Miha Kovač: Ostaja priokus, da je Ruplovo imenovanje politično motivirano
20. 05. 2021 18.45
Vlada je v sredo zvečer izvedla dve odmevnejši kadrovski potezi: Finančno upravo spet prevzema Ivan Simič, davčni svetovalec in trenutno vodja vladnega strateškega sveta za debirokratizacijo. Javno agencijo za knjigo pa bo vodil nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel.

Več kot polovica Slovencev še ni izkoristila turističnih bonov
20. 05. 2021 08.30
Od 26. aprila, ko so nastanitveni obrati prvič letos lahko odprli vrata in v omejenem obsegu sprejeli goste, do torka je bilo unovčenih 11.419 turističnih bonov v skupni vrednosti 1,56 milijona evrov, so povedali na Finančni upravi RS (Furs). Povprečno je bilo torej od vsakega bona unovčenih 137 evrov.

Simič z junijem v. d. generalnega direktorja Fursa, Rupel na čelo JAK
19. 05. 2021 21.18
Za vršilca dolžnosti generalnega direktorja Finančne uprave je vlada imenovala Ivana Simiča, in sicer od 1. junija 2021 do imenovanja generalnega direktorja po opravljenem natečajnem postopku. Za vršilca direktorja Javne agencije za knjigo Republike Slovenije pa je imenovala Dimitrija Rupla. Rupel bo na mestu vršilca dolžnosti direktorja javne agencije od 2. junija 2021 do imenovanja novega direktorja po izvedenem javnem natečaju.

S ponarejenimi računi za več kot 600.000 evrov oškodovali državni proračun
17. 05. 2021 11.33
Trije direktorji družbe, slovenski, hrvaški in srbski državljan, so s ponarejenimi računi izkazovali fiktivne posle v skupni vrednosti več kot 2,7 milijona evrov in tako so družbi omogočili utajo DDV-ja za več kot 600.000 evrov. Pri vsem jim je pomagal 69-letnik, ki so mu denar nakazovali, slednji pa ga je še isti dan dvignil na različnih lokacijah po državi.

Ivan Simič bo novi direktor Finančne uprave RS
15. 05. 2021 21.08
Po nekaj tednih ugibanj je v intervjuju za našo oddajo Ivan Simič potrdil, da odhaja na čelo Fursa, ga pa mora vlada še uradno imenovati. Trenutno je vladni svetovalec za debirokratizacijo, v preteklosti pa je bil večkrat kritičen do dela finančne uprave. Tudi sam še vedno terja vrnitev za okoli 50.000 davka, ki so mu ga inšpektorji – po njegovem mnenju neupravičeno – odmerili ob prodaji njegovega podjetja. Vrhovno sodišče je sicer v tem primeru odločilo, da se je Simič s prodajo želel izogniti plačilu davka. O zadevi pa bo odločalo še ustavno sodišče.

Zasegli večjo količino tobačnih listov, proračun bi oškodovali za dober milijon
14. 05. 2021 12.31
Na območju Dolenjske so zasegli 10.580 kilogramov neprijavljenih tobačnih listov. Po pregledu dokumentov so ugotovili še, da družba, ki je tobak skladiščila, ne vodi ustrezne evidence, zato tudi niso mogli ugotoviti dejanskega stanja zalog izdelkov. Če bi tobačne liste predelali v tobačne izdelke, bi proračun odškodovali za najmanj 1.047.420 evrov.

MVK: Poslanec Židan je s honorarnim delom kot nogometni trener kršil zakon
10. 05. 2021 19.59
Poslanec SD Gregor Židan pri začasnem honorarnem delu kot pomožni trener mladinske nogometne selekcije ni delal po pravilih. Ker ni imel dovoljenja delodajalca – državnega zbora – za opravljanje dopolnilne dejavnosti, je kršil zakon, ugotavlja mandatno-volilna komisija. Račun za opravljeno storitev pa je Nogometni zvezi Slovenije izstavil kar preko svojega gostinskega podjetja.

Oproščeni prispevki se lahko izvzemajo iz davčnega obračuna
07. 05. 2021 10.00
Furs je sporočil, da se v davčnih obračunih, oddanih za leto 2020, oproščeni prispevki lahko izvzemajo iz davčnega obračuna. Pri oddaji davčnih obračunov za leto 2021 pa se prispevki, ki jih plača država, pri normirancih ne bodo več izvzemali iz davčnega obračuna.

Še zadnji dan za ugovor zoper izračun dohodnine
30. 04. 2021 07.28
Na Finančni upravi RS samo še danes čakajo morebitne ugovore na informativne izračune dohodnine za leto 2020, ki so jih konec marca poslali skoraj milijonu zavezancem. Te morajo vložiti tisti, ki se s prejetim izračunom ne strinjajo – če so podatki pomanjkljivi ali nepravilni oz. je davčna obveznost ugotovljena napačno.

Le še dva dni za ugovor na izračun dohodnine
28. 04. 2021 14.00
Tisti, ki ste informativni izračun dohodnine prejeli v začetku meseca, imate le še do petka čas za ugovor, opozarjajo na finančni upravi. Če ga še niste preverili, svetujemo, da to storite čim prej, dodajajo.

Logatec: Za neizdan račun globa v višini najmanj 3.000 evrov
26. 04. 2021 12.56
Odprte terase lokalov so na druženje ob pijači privabile številne ljudi, pa tudi inšpektorje, ki preverjajo, ali se obiskovalci in gostinci držijo vseh pravil in zakonov. V Logatcu sta tako inšpektorja lastnici kavarne, ker jima njena uslužbenka ni izdala računa, napisala zapisnik, grozi pa ji globa v višini 3.000 evrov.

Furs: nadomestilo NZS poslancu Gregorju Židanu šteje kot dohodek
23. 04. 2021 18.51
Mandatno-volilna komisija DZ je poslanca SD Gregorja Židana pozvala k pojasnilu sodelovanja z Nogometno zvezo Slovenije. Ta pravi, da mu je za delo trenerja izplačala 100 evrov dnevnega nadomestila, za 13 dni. Židan trdi, da je delal brezplačno, a iz splošnih pojasnil Fursa izhaja, da se to šteje kot dohodek, od katerega je treba plačati davke.

Skoraj polovica podjetnikov, ki je zaprosila za pomoč, mora denar zdaj vračati
16. 04. 2021 14.58
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ocenjuje, da bo moralo kar 39 odstotkov podjetij, ki so lani zaprosila za državno pomoč, denar vrniti. Branko Meh, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), pa meni, da je ta odstotek v resnici še višji. Da je to nepošteno, dodaja, in še, da "si niso sami krivi, da niso smeli poslovati, saj jim je bilo to z odlokom prepovedano ali omejeno". Naj se ta sredstva, namesto da jih podjetniki vračajo, raje namenijo za razvoj podjetja ali za nagrade zaposlenim, še predlagajo na OZS.