gasilci

V boju z ognjeno pošastjo, ki Kras spreminja v pepelnato puščavo
24. 07. 2022 07.37
Nanos je za popotnike med Primorsko in Notranjsko vedno predstavljal neko ločnico. Prehod, ko te je sonce zapustilo, podal pa si se v meglo. A če je ta občutek običajno spremljal tiste, ki so se podajali proti Ljubljani, pa je trenutno ravno obratno. V zraku lahko vonjaš ogenj in saje, z neba sneži pepel in še sončna svetloba je izgubila svojo lepo zdravo barvo. Namesto tega ima pridih sivine, ki je te dni zajela goriško regijo ter upepelila dobršen del kraške pokrajine. V nedeljo navsezgodaj zjutraj je gasilcem na pomoč priskočila mati narava – padel je dež, vendar le malo namočil presušeno zemljo.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje
23. 07. 2022 07.15
Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

'Lahko le gasiš ali bežiš. Bori so suhi kot poper, plameni se dvigajo nad krošnje'
23. 07. 2022 19.18
Če je za kraške ekipe intervencija čustveno zahtevnejša, saj ogenj požira domač teren, ki je iz minute v minuto bolj opustošen, enote iz drugih regij preseneča nepoznan in izjemno zahteven kraški teren, prekrit z ostrim kamenjem in neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, ki pokajo brez prestanka. A ko se izmučen vračaš domov in vidiš hvaležnost ljudi, je vse poplačano, pravi gasilec iz Krope.

Zadnji teden pogorelo toliko kot leta 2019, pa zanikamo podnebne spremembe
23. 07. 2022 10.15
V skoraj polovici evropskih držav so razglašene sušne razmere, vsaj pet se jih spopada s hudimi požari v naravi, večina pa z vročinskim valom in temperaturami nad 40 stopinj Celzija. V Uniji je od 16. julija zgorelo že 346.000 hektarov, kar je približno toliko kot v celotnem letu 2019. Podnebne spremembe nam bodejo v oči, a veliko ljudi še vedno ne verjame, da nam predstavljajo resno grožnjo. Znanstveniki iz Velike Britanije so ugotavljali, zakaj.

EU kupuje 12 kanaderjev, nanje pa bo treba počakati še nekaj let
23. 07. 2022 07.48
Slovenija bo zaradi vse bolj obsežnih in pogostih požarov ter drugih naravnih nesreč v članicah Evropske unije podala pobudo za okrepitev zmogljivosti za gašenje iz zraka na evropski ravni. EU sicer načrtuje nakup 12 letal kanader, pri čemer pa Slovenija sicer ne sodeluje. Dokler EU ne bo imela svoje stalne flote, bo še naprej vsako leto vzpostavila začasno oziroma tranzicijsko. Za letos so Hrvaška, Francija, Grčija, Italija, Španija in Švedska zanjo zagotovile letala in helikopter za gašenje, ki so v izrednih razmerah na razpolago drugim državam članicam.

Gneča na kraškem nebu
22. 07. 2022 19.33
Nebo nad Krasom so napolnila domača in tuja letala. Nudijo neprecenljivo pomoč pri gašenju iz zraka, saj lahko storijo tisto, česar gasilci na tleh ne morejo. Vsak dan prihaja več helikopterjev in letal, saj Slovenija dobiva tudi mednarodno pomoč. Kar pa obenem tudi pomeni, da je v zraku vse večja gneča.

Gasilci na Krasu bodo za vsak dan dela dobili najmanj 63 evrov
22. 07. 2022 18.02
Kot je že v četrtek v naši oddaji 24UR ZVEČER napovedal premier Robert Golob, je vlada v petek zagotovila finančna sredstva za prostovoljne gasilce in druge prostovoljce. Sredstva bodo tistim, ki so pri gašenju požarov na Krasu sodelovali na podlagi aktiviranja načrtov zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju, razdelila prostovoljna gasilska društva in druge nevladne organizacije. Tisti sodelujoči prostovoljni gasilci ali drugi prostovoljci, ki so na dan opravili do osem ur dela, bodo dobili 63 evrov, tisti, ki so delali več kot osem ur, pa 94,50 evra.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'
22. 07. 2022 06.05
"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Domačini hvaležni gasilcem, a še vedno v strahu za svoje domove
22. 07. 2022 18.39
Ko se ogenj začne približevati hišam, gasilci začnejo polivati okolico hiš, skušajo čim bolj namočiti teren, da ogenj ne bi pogoltnil domov ljudi. In domačini takšne hvaležnosti še niso čutili. Gasilcem se zahvaljujejo tako, da so jim ob cesto postavili napise 'hvala'. Izčrpanim junakom se je gotovo lepo zdelo tudi, ko so jih domačini pozdravljali ob cestah in jim skušali vliti moči za prihodnje dneve. Ne vrnejo pa se vsi ob koncu izmene v miren in varen dom, na terenu je ogromno domačinov, ki branijo svoje hiše in se pogosto nemočno sprašujejo, ali jim jih bo sploh uspelo obvarovati pred požarom. Številni prostovoljni gasilci prihajajo s Krasa in so še zlasti pretreseni, ko opazujejo, kako neusmiljen in močan je ogenj. Ob tem pa gasilcem in vsem na terenu ob strani stojijo domačini, prostovoljci in predstavniki Civilne zaščite ter Rdečega križa, ki jim nudijo vse od toplega obroka, pijače, zdravstvene oskrbe do prenočišča.

Kozarec z vnetljivo snovjo, neznanec na vespi ... Policija: Nič od tega ni res
22. 07. 2022 15.37
Policija v zvezi s požari na Krasu prejema različne informacije in vsako tudi preveri. Veliko je namreč ugibanj o tem, da je na delu požigalec – med drugim so prejeli namige o neznancu na vespi, o najdenem kozarcu z netilnim sredstvom in vozniku z novomeškimi registrskimi oznakami, ki je odpeljal s kraja. "Za zdaj so se vse informacije izkazale za neresnične," pravijo. So pa na enem od začetnih pogorišč našli odvrženo staro steklovino, ki bi v kombinaciji z vremenom lahko bila kriva za to, da je zagorelo. Policija zagotavlja tudi, da varuje evakuirane vasi, da ne bi prihajalo do premoženjske kriminalitete.

Junaki Krasa tudi iz policijskih vrst, pilot: Nebo nad Mirnom je eksplodiralo
22. 07. 2022 12.12
"Če smo še v ponedeljek bili boj z naravnim požarom, smo se včeraj borili za vsako hišo, potem ko je okoli 3. ure nebo nad Mirnom dobesedno eksplodiralo," je izredne razmere na Krasu slikovito opisal policijski pilot Jure Olaj. Ne samo iz zraka, policisti, ki so v prostem času tudi prostovoljni gasilci, pomagajo pri gašenju na tleh, ostali pa pri usmerjanju prometa, varovanju premoženja, evakuacijah, na terenu so kriminalisti ... Za izjemno učinkovitega se je izkazal tudi vodni top.

Požar na italijanski strani meje pod nadzorom
22. 07. 2022 08.23
Gasilci se v Italiji na več območjih v bližini meje s Slovenijo še vedno borijo z ognjem. Gori v Reziji ter na območju občin Sovodnje in Praprotno, veter je nekoliko razpihal tudi tleča požarišča na italijanskem Krasu v bližini vasi Jamlje in Sabliči. Požari so v četrtek na italijanski strani meje terjali tudi prvo smrtno žrtev.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev
21. 07. 2022 05.04
Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Golob napovedal nadomestilo za prostovoljne gasilce s Krasa
21. 07. 2022 23.04
Predsednik vlade Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER napovedal, da nameravajo prostovoljnim gasilcem, ki se borijo z požarom na Krasu, priznati nadomestilo. Vlada se je z jesenjo odločila tudi za omejitev maloprodajnih cen zemeljskega plina, za katerega premier sicer napoveduje, da ga ne bi smelo zmanjkati za nikogar. Z vladnimi ukrepi nameravajo poskrbeti tudi, da se družba zaradi koronavirusnega vala ne bo ustavila, z ukrepi stroke pa nameravajo zaščititi najranljivejše.

Urjenje mladih gasilcev v Celju
21. 07. 2022 20.07
Mladi gasilci, ki se pridno urijo, da bodo nekoč tudi sami reševali naravo in življenja, so v Celju priredili gasilsko olimpijado, na kateri so proslavili naslednje generacije s prižigom olimpijskega plamena in glasnim koncertom, kot se za gasilsko veselico spodobi.

Požar ob meji s Slovenijo terjal tudi smrtno žrtev
21. 07. 2022 10.05
Iz sosednje Italije vendarle prihajajo spodbudne novice: položaj na požarišču na italijanskem Krasu je stabilen, gasilci in prostovoljci civilne zaščite so s skupnimi močmi zaustavili nadaljnje širjenje ognja, je sporočil pristojni v deželni vladi Furlanije - Julijske Krajine za civilno zaščito Riccardo Riccardi. Popoldne so v obe smeri odprli tudi avtocesto Trst–Benetke. Je pa požar na italijanski strani meje žal terjal prvo smrtno žrtev. Na prostovoljko in koordinatorico civilne zaščite se je med preverjanjem požarišča prevrnilo pogorelo drevo, poroča Primorski dnevnik.

Prepotrebna pomoč iz zraka: nadčloveški napori in nevarnost trčenja
21. 07. 2022 15.08
Položaj na Krasu je še naprej zelo zahteven. Več kot tisoč gasilcem, pripadnikom civilne zaščite, policistom, vojakom in številnim drugim, ki v boju z ognjem poskušajo preprečiti najhujše, pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije ter avstrijski helikopter. Pozno popoldne je prispel tudi slovaški helikopter in že gasi požarišče pri Mirnu, znova se je vrnil tudi hrvaški canadair. Posredovanje iz zraka sicer otežuje gost dim, ki se zadržuje nad požariščem.

Noč med gasilci na gorečem Krasu
21. 07. 2022 05.51
Odbila je polnoč, ko se pripeljemo v Miren. Ob vaškem nogometnem igrišču je postavljen improviziran štab in tam se nad mizo, na kateri je razgrnjen zemljevid območja, sklanjata Matjaž Merkužič in Andrej Vilar. Sta le dva izmed več sto gasilcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije. Dim smo zavohali že na vipavski hitri cesti.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv
21. 07. 2022 12.24
Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

Pomoč pri požaru tudi iz Avstrije: 'Ko je možnost, da greš pomagat, pač greš'
21. 07. 2022 14.33
Ob naravnih nesrečah velikih razsežnosti, ki smo jim priča v zadnjih nekaj dneh na Krasu, vedno bolj izstopata požrtvovalnost in pogum, tako gasilcev kot tudi drugih. Ena takih, ki pomagajo, je tudi Blanka Kroflič, poklicna in prostovoljna gasilka, ki trenutno živi v Avstriji. Na klic pomoči slovenskih gasilcev se je nemudoma odzvala in oba z možem sta prihitela na pomoč.

'Kljub izmučenosti se ne bomo predali!'
21. 07. 2022 14.15
Zaradi izrednih požarnih razmer na Krasu je na terenu in v pripravljenosti več kot 1000 gasilcev. Izredno stanje traja že peti dan zapored, zato so gasilci izčrpani, delo jim otežujejo visoke temperature, veter, dim in nenehno bdenje nad ognjenimi zublji – dela niso prekinili niti ponoči. Kljub vsem nadčloveškim naporom ostajajo odločeni, da se ne bodo predali, so zapisali spodbudne besede na družbenem omrežju ribniški gasilci in objavili fotografije s terena.

Izjemen odziv ljudi, ki ponujajo pomoč: je sploh kaj, česar skupaj ne zmoremo?
21. 07. 2022 12.52
Manj kot uro po objavi prošnje gasilcev, ki na Krasu dajejo vse od sebe, so bila skladišča polna pijač in prigrizkov, ki so jih donirali dobri ljudje. Zaradi velikih količin, ki so jih prejeli, je poveljnik regijskega štaba CZ za severno Primorsko prosil, naj se dobava ustavi, saj jim skladiščenje že povzroča težave. "Hvaležnosti, ki jo čutimo ob odzivu vseh dobrih ljudi, vam z besedami ne moremo opisati. Stokrat hvala vsakemu posamezniku!" pa so zapisali gasilci. In ne samo to, družbena omrežja so polna oglasov v obliki nudenja prenočišč, prevozov in namestitev za živali – od konjev do čebel.

Požar močno poslabšal kakovost zraka od Kopra do Nove Gorice
21. 07. 2022 11.27
Zaradi obsežnega požara na Krasu je močno povečana onesnaženost zraka na območju Mestne občine Koper, Občine Postojna in Mestne občine Nova Gorica. Ob požaru namreč nastajajo različne škodljive snovi, ki z vdihovanjem vstopijo v naš organizem.

Številnih eksplozij na območju požara ne štejejo več
21. 07. 2022 11.54
Požar na goriškem in tržaškem Krasu je povzročil eksplozije številnih neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS). Kot je povedal poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zonjič, eksplozij več ne preštevajo, pač pa le označujejo eksplozije ob cestah.

Vojaki, policisti, gozdarji, Kraševci, tujci – vsi pomagajo
20. 07. 2022 20.43
Kraški gasilci se z grozečimi ognjenimi zublji, ki so tamkajšnje prebivalce prisilili, da zapustijo domove, ne spopadajo sami. Takoj so prihiteli njihovi kolegi od vsepovsod. Slovenska vojska in Policija sta dvignili v zrak helikopterje, ki so posneli dramatične prizore s ptičje perspektive. Pilatusa je pilotiral celo sam poveljnik 15. letalskega polka, vojaške cisterne in policijski vodni top pa gasilce oskrbujejo z vodo. Na pomoč so prišli tudi gozdarji iz vse Slovenije, ki delajo prekope, da bi preprečili širjenje ognja. Okoliški prebivalci so skupaj pomagali opremiti evakuacijski center v Biljah, dobili pa smo tudi pomoč od vseh sosedov – Hrvaška, Italija in Avstrija so poslale letala.

Morali so zapustiti domove: 'Preprosto se ni dalo dihati'
20. 07. 2022 16.20
Zaradi nevarne bližine ognjenih zubljev in gostega dima so evakuirali prebivalce petih kraških vasi. Zanje so pripravili prireditveni prostor v Opatjem selu, občinska civilna zaščita je postavila začasne nastanitve. Ker se je požar razširil proti Mirnu, so se tudi tam oglasile sirene za splošno nevarnost. Evakuacijski center za Miren so pripravili v telovadnici v Biljah, vendar si je večina prebivalcev morebitno namestitev poiskala pri sorodnikih in prijateljih. Do večera so se razmere sicer toliko umirile, da so se lahko Mirenčani vrnili tudi na svoje domove. Prebivalce na območju požara v regijskem štabu civilne zaščite sicer pozivajo, naj ob zvoku siren zaprejo okna in brez panike čakajo na evakuacijo. Ljudje pa želijo pomagati tudi gasilcem: ti bodo veseli pijače in energijskih ploščic.

'Veter se je umiril, sedaj je čas, da ogenj potolčemo na vseh frontah'
20. 07. 2022 07.09
Na Krasu še vedno gori, vendar se je veter začel umirjati. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan ocenjuje, da je sedaj čas, da se požar zaustavi. Zaradi požarov so izvedli evakuacijo na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirnskemu gradu. Prebivalci so se kasneje lahko vrnili na svoje domove. Ponoči bo na terenu več kot 800 gasilcev, ki bodo nadzorovali vsa požarišča. Na terenu so gasili trije helikopterji SV, letalo PC-6 Pilatus, pridružil se je tudi avstrijski helikopter ter letalo Canadair iz Hrvaške.

'Edino, kar Slovenijo sedaj rešuje, je, da imamo vojsko gasilcev na tleh'
20. 07. 2022 17.47
Premier Robert Golob je ob ogledu razmer na požarišču na Goriškem Krasu pohvalil požrtvovalno delo ekip na terenu. Kot je dejal, je največja prednost Slovenije v številčnosti gasilcev, ki lahko priskočijo na pomoč ob naravnih nesrečah. Na požarišče je prišel tudi evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.

Gori tudi med Trstom in Gorico, sprožili sireno za splošno nevarnost
20. 07. 2022 13.02
Ne samo pri nas, hudo bitko z ognjem bijejo tudi naši zahodni sosedje. V Jamljah so zagorele hiše. Na terenu je gasilcem pomagalo tudi več helikopterjev. Prebivalci Tržiča so prejeli opozorilo, naj ne zapuščajo svojih domov, ponekod je oviran ali onemogočen tudi cestni in železniški promet. Župan Trsta Roberto Dipiazza pa je posvaril pred možnostjo izpada elektrike.

Požari v naravi pri nas najpogostejši na suhem kraškem območju
20. 07. 2022 15.13
Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj v preteklosti pogoltnil že na stotine hektarjev površin. Tudi v zadnjih dneh je po dolgem sušnem obdobju tam izbruhnilo več požarov. Sledi kronologija nekaterih največjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih. Kronologijo je pripravila Nadja Podobnik.